Ubytovací platforma Airbnb minulý týden zrušila všechny rezervace ve Washingtonu DC. Cílem tohoto kroku byla snaha zabránit lidem v cestování na inauguraci nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Firma tak reagovala na nepokoje, ke kterým došlo 6. ledna v sídle Kongresu, informuje magazín Engadget.
Provozovatel webu s nabídkou ubytovacích kapacit deklaroval 11. ledna svůj bezpečnostní plán. Jeho cílem je zamezit možnosti ubytování lidem, kteří se aktivně účastnili nepokojů nebo jsou nějakým způsobem napojeni na „nenávistné skupiny“.
Blokování účtů
Firma uvádí, že pokud se potvrdila účast někoho na nepokojích, ať už prostřednictvím médií nebo donucovacích orgánů, prošetřila, zda má dotyčný účet na Airbnb. V případě kladného výsledku ho jednoduše zakázala. Kromě toho také aktivně vyhledávala lidi spojené s „nenávistnými skupinami“, rušila jejich pobyty a pozastavovala jim účty.
Postupy a principy vycházejí z opatření, která Airbnb zavedlo po násilných nepokojích, ke kterým došlo v Charlottesville v roce 2017. Tvrdší postoj vůči krajně pravicovým extremistům zaujaly v nedávné minulosti také další technologické společnosti.
Zásadní otázka, která se v souvislosti s výše uvedenými zprávami může vynořit, zní: odkud Airbnb získává informace o potenciálně problematických zákaznících? Odpověď je svým způsobem až banálně prostá: pro tyto účely využívá monitorování sociálních sítí.
Šmírování na sociálních sítích
Dle webu The Information používá Airbnb fiktivní účty na Facebooku, Twitteru a diskuzních fórech. Pod těmito falešnými identitami identifikuje asi šest zaměstnanců uživatele, kteří mají vazby na nebezpečné skupiny.
Nutno podotknout, že uvedené postupy nejsou nijak nelegální. Zaměstnanci, kteří mají za úkol vyhledávat problematické zákazníky, s nikým aktivně neinteragují. Pouze hledají veřejně přístupné příspěvky a vyhodnocují, zda neobsahují projevy nenávisti.
Práci těchto kontrolorů může ale zjednodušit skutečnost, že mnozí uživatelé propojují své účty na Airbnb s Facebookem. V takovém případě pak lze jednoznačně určit, že daný uživatel vystupuje na sociální síti pod konkrétní identitou.
Od 6. ledna zaujalo Airbnb agresivnější přístup a hodlá zakázat „násilným rasistickým skupinám“ využívání svých služeb. Údajně bylo s tímto zdůvodněním zablokováno už více než sto uživatelských účtů. Nejedná se o první zásah tohoto typu – v roce 2019 firma zablokovala účty šedesáti uživatelům, jejichž e-mailové adresy unikly z neonacistického fóra.