Aiťákův týden

Aiťákův týden: Starship téměř přistál, Microsoft ukládá citlivá data bez šifrování, Nvidia je větší než Apple

  • Do AI jsme nahráli články, které na Živě vyšly v uplynulém týdnu
  • Požádali jsme ji o výběr nejzajímavějších témat a jejich shrnutí
  • Kombinujeme Google Gemini, ChatGPT a Midjourney

Počítače, internet a AI

Nová funkce Windows 11 s názvem Recall má ukládat historii veškerých uživatelských aktivit, ale představuje bezpečnostní riziko. Data se ukládají v nešifrované databázi SQLite, takže do ní může kdokoli sáhnout.

OpenAI přiznalo, že lidé jeho AI nástroje zneužívají k propagandě a šíření dezinformací. Firma v posledních třech měsících zablokovala kampaně z Ruska, Číny, Izraele a Íránu.

Nvidia v tržní hodnotě přesáhla tři biliony dolarů a těsně překonala Apple. V žebříčku je druhá za Microsoftem. Růst žene poptávka po AI a je možné, že se Nvidia brzy stane nejhodnotnější firmou světa.

Asus na veletrhu Computex představil deset nových notebooků. Mezi nimi nechybí ani model Copilot+ Vivobook S 15 s novým procesorem Snapdragon X Elite a tenký prémiový Zenbook S 16 s procesorem AMD Ryzen AI.

Uživatelské prostředí prohlížeče Microsoft Edge zrychluje. Společnost přešla na novou technologii WebUI 2.0, která kód rozdělí na menší části, a tím zrychlí proces vykreslování.

Věda a technika

SpaceX úspěšně otestovalo raketu Starship. Během čtvrtého testovacího letu se první stupeň Super Heavy bezpečně vrátil zpět a přistál na mořské hladině. Loď Starship vysílala živě až do svého dopadu do oceánu.

Čína je jedinou zemí, která úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce. Sonda Čchang-e 6 přistála 1. června poblíž jižního pólu, roboticky odebrala vzorky z povrchu a veze je zpět na Zem. Tamní horniny by se mohly zásadně lišit od materiálu na přivrácené straně.

Vrstva v tzv. zóně D, která se nachází v hloubce okolo tří tisíc kilometrů pod povrchem Země, by mohla být pozůstatkem jiné planety, jež se před miliardami let srazila se Zemí.

Čínská automobilka BYD představila nový plug-in hybridní pohon, který zvládne ujet na jedno nabití a natankování dva tisíce kilometrů. Pohonný systém má extrémně úsporný benzínový motor a elektromotor, čistě elektrický dojezd je však relativně krátký.

Boeing po sérii odkladů a technických problémů konečně úspěšně vypustil svoji kosmickou loď Starliner s astronauty na palubě. Po dni letu se Starliner úspěšně připojil k Mezinárodní vesmírné stanici.

Mobily

Apple poprvé zveřejnil dobu softwarové podpory u svých telefonů. U iPhonu 15 Pro Max to bude minimálně pět let od zahájení prodeje, během nichž bude dostávat záplaty a zabezpečení.

Americká agentura NSA doporučuje restartovat mobily minimálně jednou týdně. Pravidelný restart může ochránit uživatele před zranitelnostmi, jež umožňují útočníkům odposlouchávat smartphony a sbírat z nich data.

Do Androidů se vrací notifikace u nově nainstalovaných aplikací. Google upozorní, pokud si aplikaci stáhnete, ale ani za čtyřiadvacet hodin ji nespustíte.

Androidy dostanou funkci Instantní hotspot, která umožní připojit tablet nebo Chromebook k mobilnímu hotspotu bez nutnosti zadávat heslo. Stačí, že zařízení používají stejný účet Google.

Na český trh zamířil nový telefon Oppo Reno11 F 5G střední třídy. V prodeji je ve dvou barvách – zelené a modré – ve variantě s pamětí 8 + 256 GB za osm tisíc korun.

Zvuk a video

Testovali jsme sluchátka Marshall Major V. Mají menší přítlak a jsou pohodlnější než předchozí generace, k tomu až stohodinovou výdrž. Změnil se i zvuk, je čistší a univerzálnější, ale postrádá prostorové podání.

Streamer Marantz Model M1 je kompaktní hi-fi systém typu „vše v jednom“ s velkým zvukem, vestavěným Dolby Digital+ a podporou multiroomu, který může plně nahradit soundbar.

Panasonic u svých letošních LED televizorů dává na výběr ze tří operačních systémů – Fire TV, Google TV a TiVo. Vrcholem bude MiniLED televizor Panasonic W95A s lokálním řízením jasu a podporou frekvence 144 Hz.

Vyzkoušeli jsme Sonos Ace. Jsou to první Bluetooth sluchátka této značky, slibují pokročilé funkce a propojení se soundbarem Arc pro domácí kino. Zatím ale některé funkce chybí a software není zcela dokončený.

Počítačové hry

Petr Nárožný se po čtyřiadvaceti letech vrací k dabování hry Polda. Jeho hlas uslyšíme v připravovaném rozšíření pro druhý díl, které by mělo vyjít během následujících týdnů.

Microsoft Flight Simulator oslavuje osmdesát let od vylodění v Normandii balíčkem Famous Flyer 9. Je v něm americký transportní letoun Douglas C-47 Skytrain a kluzák Waco CG-4 Hadrian.

Baldur’s Gate 3 dostane v září s updatem číslo sedm oficiální podporu modifikací, které budou dostupné i na konzolích. Pro tvorbu poslouží nástroje, jež budou dostupné všem.

V Česku vzniká hardcore survival zasazený do prostředí inspirovaného čtrnáctým stoletím. Middle Ages: Peasants & Knight nabídne realistický systém craftingu a inventáře, hru si budete moci zahrát sólo i v multiplayeru.

Studio Charles Games vydalo adventuru Playing Kafka. V ní si hráči mohou projít Kafkovy příběhy Proces, Dopis otci a Zámek, hra je k dispozici zdarma na PC, Androidu i iOS.

Filmy

Japonský film Godzilla Minus One je válečné drama zasazené do období po druhé světové válce. Tvůrci v něm ukazují Japonsko na dně sil a Godzillu, která představuje nezničitelnou božskou sílu.

Nový seriál Star Wars: Akolytka se odehrává sto let před událostmi v Epizodě I (Skrytá hrozba) a vrací se do slavného období Republiky, kdy rytíři Jedi dohlíželi na bezpečí galaxie.

Studio 20th Century Studios vydalo nový trailer k filmu Vetřelec: Romulus, který se odehrává mezi filmy Vetřelec (1979) a Vetřelci (1986). Děj je jednoduchý: skupina mladých lidí na vesmírné lodi musí čelit vetřelcům.

Diskuze (5) Další článek: Jak plánovat cestování. Užitečné aplikace na všechno od letenky přes bydlení a restaurace až po zábavu

Témata článku: