Do cloudu? Tak ať vám to nevypne Bezoš, třeba proto že si dovolujete používat i služby od konkurence nebo se mu nebudete líbit 😀
Již 11 let používám zálohování do cloudu, konkrétně službu Backblaze. Upřímně argument v článku, že "potřebujete rychlý internet" moc nechápu. Když se to dalo v pohodě používat před 11 lety, tak dneska s tím opravdu nebude žádný problém 😊 Rozhodně všem doporučuji. Služba není drahá a za tu naprosto bezproblémovou a bezúdržbovou zálohu to rozhodně stojí. Používám na macOS. Za celou dobu jsem potřeboval něco obnovit asi 2 nebo 3x, ale člověk nikdy neví, kdy se to bude hodit.Standardně se data šifrují vašim heslem. Když by byl někdo hyperparanoidní, tak si může vygenerovat svůj vlastní šifrovací klíč, ale v momentě kdy klíč ztratí, tak není žádný způsob, jak se již k datům dostat.
Co presne nechapes na potrebe rychleho internetu? Mas predstavu, jak dlouho by trvaly ty terabajty (o kterych je rec) na bezne, mizerne DSL pripojce, kde se stale casto setkavam s rychlostmi uploadu jako 2-3Mbit/s? Podobne tak u lacinych lokalnich wifinaru. I s desetkrat vetsimi hodnotami je to na vyssi kapacity temer nepouzitelne.
To si nemusím představovat, to se dá docela jednoduše spočítat 😊 Představ si, že před těmi 11 lety byl můj upload nějakých 512 kbit, pokud si dobře vzpomínám. Prvotní záloha trvala třeba měsíc. A co je za problém? Běží to v pozadí, o nic se nestaráš. Inkrementální zálohy pak jsou už rychlé.
Pokud se musis ptat, co je za problem, tak ti uplne selhava logicke mysleni, promin. To nema cenu pokracovat.
Já se ho musím zastat - ono totiž "tichá voda břehy mele" a pokud máte i blbej 5megabit, tak za den se přenese nějakých 50GB, za měsíc je to už 1,5TB. To není tak špatný ne? Kdo potřebuje měsíčně zálohovat víc?
U prvotni zalohy (kterou je beztak lepsi obcas opakovat, abys pak nemusel projiste milion inkrementalnich zaloh) to muze byt i mnohem vic nez jen 1.5TB. Nemluve o tom, ze kdyz ti neco zatizi upload na 100% na dobu treba mesice ci dvou, tak to bude docela opruz na takovem pripojeni delat neco dalsiho.
To je problém při první záloze, další jsou inkrementální, tedy malé objemy dat. Ta prvotní holt chvíli potrvá...
Jak uz bylo receno, u toho cloudu je zcela zasadni nevyhoda, ze nad tim nemate zadnou kontrolu. To jste do nevyhod zapomneli uvest!Poskytovatel se rozhodne, ze jste porusili podminky (na zaklade nepruhlednych a nevyzpytatelnych pravidel) a razem mate terabajty dat v coudu misto v cloudu. Klidne nevratne.
Tak to u zálohy nevadí, udělám zálohu jinam. Leda bych v době mezi zrušením prvního cloudu a vytvořením zálohy na jiném přišel o primární data. A to už by byla sakra smůla...
"Your account has been suspended"Takuto sprostost by mi RAID pole, SD-karta, alebo obycajne DVD nikdy nepovedalo.Presne toto sa mi stalo raz na Facebooku a bola to katastrofa. Moj ucet bol permanentne zablokovany bez akeholkolvek upozornenia.Inokedy som prisiel o cely Google ucet (a vsetky udaje), napriek tomu, ze som zadal spravne udaje. Google chcel verifikaciu na zariadeni, ktore som uz davno rozbil. O 2FA som Google nikdy neprosil.Nie, Cloud nie je bezpecne ulozisko a mozte napisat aj 100 clankov a 1 000 vyhlaseni GDPR, moje data nikomu nezverim.
No, on takový Bad sector, I/O error, Filesystem error nebo (můj oblíbený) linuxový Filesystem panic v člověku taky nevzbudí moc pozitivní emoce...
Optická média mají jednu obrovskou výhodu. Když na ně vypálím data, jsou neměnná, klidně můžu takové Blu-Ray vložit i do zavirovaného počítače a žádný vír mi data nesmaže, nezašiftuje, nezmění.To se o externích discích, NASech, Flashdiscích a vlastně ani o cloudech říct nedá.
SD karta má přepínátko "write protect", takže pro tyto účely by se to dalo takto používat
Ani pro NAS tohle neni problem, jen to lide vetsinou neumi nastavit 🙂 Technicky zazalohovana data nepotrebujes ani videt pres SMB natoz abys je prepisoval...A jeste jsem nevidel ransomware, ktery by umel pouzivat SCP nebo Rsync 😀
Pro levnou domácí archivaci je, stejně jako pro zálohování, jednoznačně nejlepší externí USB box ve formě stojanu (aby bylo snadné disky vyměňovat) a samostatné "interní" HDD - nejraději používám 3TB nešindelové disky Toshiba P300 nebo 4TB X400 (4TB P300 je šindelová). Je možné využít i 2,5" notebookové disky, ale ty jsou u vyšších kapacit vždy šindelové. Na HDD je dobré si udělat několik TrueCrypt souborových kontejnerů a každou kategorii archivací přikopírovávat do příslušného kontejneru. Mimo kryptování to má i technickou výhodu v menší fragmateci při postupném přidávání a nahrazování souborů.Interní HDD jsou výhodnější než přímo externí HDD, protože ty externí dnes už jsou většinou do USB připojeny napřímo rozhraním, které se občas porouchá, a po "vyloupnutí" z obalu pak takový HDD nejde připojit na klasický SATA a je tak obtížnější řešit poruchu rozhraní.Archivace na optická média je zdlouhavá, ale hlavně jsou nespolehlivá. Dle mé zkušenosti většina DVD starších 10 let už má části nečitelné, zatímco u HDD jsem stále schopný na starém počítači bez chyb zprovoznit 170MB HDD od Conner Peripherals ze začátku 90. let ze svého prvního PC 😉Cloud na archivaci není vhodný kvůli malé velikosti i nespolehlivosti internetových služeb. Proto je cloud vhodný spíše jako "cache" pro data, ke kterým chce uživatel synchronizovaně přistupovat z více zařízení (např. texty, e-booky, zdrojáky ale i fotky), ale jinak jsou archivované jinde.
Na starém disku ty jedničky a nuly byly obrovský kus od sebe.Dnešní několikaterabajtový disk už málem porušuje zákony fyziky a zmagnetované sousední části se ovlivňují už ve chvíli zápisu.
Článek je dle mého názoru moc povrchní a neřeší takové věci, jako jaká data zálohovat a v jakém množství, jak ta data za X let přečtete - bude ještě ke koupi optická mechanika/kompatibilní pásková mechnika/SATA rozhraní na deskách? Pokud ano, budete mít za X let čím otevřít dnešní PDF,Word, excel,...? Pokud si s tím uložíte i prohlížeč souborů, půjde nainstalovat (přechod na Arm, nekomaptibilita s budoucím OS,...),... atd, atd,... Nebo ty zálohy budete co dva roky přebalovat podle aktuální situace?!
Jaké rozhraní bude na deskách je celkem jedno, pokud půjde koupit adaptér. Dnes už je taky vše SATA a stále můžeš přes USB adaptér používat stará zařízení s IDE. Staré programy si můžeš spustit ve virtuálce ve starém OS. Klidně si ve W10 můžeš např. spustit T602 přes DosBox nebo do virtuálky nainstalovat W95. Takže bych se nebál, že by ty dokumenty nešly žádným způsobem otevřít. Jediné čeho se bojím jsou (z bezpečnostních důvodů) nikde nezapsaná hesla (tedy jen v lidské paměti). A psát si to stejně nemusím, to si budu pamatovat... a druhý den ten zip s dokumenty můžu klidně smazat, protože to krásné heslo už nevím. 😀
EIDE/PATA je zalezitost par let zpatky (ostatne to mam jeste v jednom starem notebooku). Ale pripoj dneska MFM nebo pro to aspon sezen radic, ktery budes mit kam pripojit a pak jeste zarid podporu v soucasnych OS 🙂
V seznamu cloudových služeb pro archivaci mi chybí Amazon S3 Glacier. Je to služba, která byla pro archivaci přímo zřízena.
S naprosto nechutným restore-money-hitem, kdy si hodně rychle rozmyslíš, jestli ta data vůbec chceš/potřebuješ.
Cloud je dobrý tak akorát k tomu, když potřebujete mít k těm datům přístup online, protože stačí aby tam pár lidí nahrálo dětské porno a už na vás bude svítit akorát, že stránka neexistuje😀 No a to není jediný důvod těch je dalších 150. Takže nejlepší je stejně HDD někde ve skříni, kde se na něj dostane maximálně pavoukB-]
To si jako vážně myslíš, že někdo prochází soukromé cloudy, co nic veřejně nesdílí a prohlíží si jejich obsah, aby našel něco závadného?Dokud nepřijde jmenovité udání, nikdo tohle prakticky neřeší.
Každý to vidí jinak, ale řekl bych, že těch opravdu důležitých dat není zas až tolik. Není potřeba nutně archivovat 1000 fotek či videí z dovolené na kterých jsou ti stejní lidé na stejném místě. Vybrat pár nejlepších zajímavých fotek či videí, přihodit k tomu potřebná hesla do bankovnictví, elektronické smlouvy a jiné dokumenty... celkově se to snad musí vejít i na jedno DVD(RAM, DTD, M-disk). Pro jistotu bych udělal víc kopií a schoval na různá místa (doma do trezoru, v bance, ...), tak aby k tomu rodina měla přístup v případě potřeby. Pro více dat buď použít více DVD nebo BD(M-disk).Na HDD zálohovat méně důležitá data, třeba zbytek těch fotek či videí... elektronika se může porouchat, takže super důležitá data bych na něj nearchivoval.Na SSD asi nic, radši nechat na aktuální provoz v PC.Cloud jako paralelní zálohu k již existující jiné a data tam umisťovat šifrovaně a zazipovat heslem. Cloud je loterie... služba může kdykoliv zaniknout nebo se data ztratí(něco je smaže či ukradne), záložní servery se porouchají a né vše se podaří obnovit, atd. (u stále placených služeb to asi bude lepší, ale nikdy to nejde zaručit)Takže osobně bych se nejvíc přikláněl k těm DVD a BD diskům jako k nejspolehlivějším.
Dnes už začíná být problém sehnat disketovou mechaniku. Jak víte, že za 10let nevytáhnete DVD s archivem a nezjistíte že to nemáte na čem přehrát?!?
Tak pokud těch deset let nebude v hibernaci, tak asi ten trend mizení mechanik zachytí a zařídí se dle toho, v tom bych problém neviděl
Do trezoru si můžu uložit i dvd mechaniku (nějakou interní). Připojím ji pak externě přes adaptér. Mám jednu cca 15 let starou a stále funguje.No a nebo jak bylo řečeno, musel bych to zavčasu přehrát na novější technologii.
To je těžké. Mám pár fotek ze svatby, různých focení a má to dohromady asi 20GB. A nejhorší na tom je, že těch fotek je fakt jen trochu. Každý fotka má 20-50MB a ještě k tomu jsou tam většinou 2-3x kvůli filtrům. Fotky z mobilu jsou jen taková srandička :)---Jo a na DVD raději nic neukládejte. Schválně by mě zajímalo, jestli by šly ještě přečíst mnou vypalované voloviny z doby NERO... asi už ne.
Záleží na skladování. cca 10(možná i víc) let stará DVD-R mi stále jdou přečíst. DVD-RAM by mělo vydržet asi 30 let, MDisk a DTD ještě víc. Spíš bych se bál toho, že to nebude na čem přečíst.
Jedině na děrné štítky z kusu kovu :)
Ale na takovém, který:1. nepodléhá korozi/oxidaci. Ať tam za pár let není o pár dírek víc.2. neláká zběrače kovů.
Záleží zda se jedná o archivaci dat jen pro Vás a nebo to jsou data, které by měl někdo jednou zdědit a ta osoba o tom třeba ani neví nebo naopak vy nevíte kdo to bude. Já potřebuji archivovat fotografie, videa a dokumenty, některé i stovky let staré. V takovém případě si můžete škrtnout všechny cloudové řešení - řekněme že z nenadání skonáte, pak se nikdo nikdy nemusí dozvědět že takový archiv existuje, nemusí ho vydat jiné osobě a nebo je z důvodu neplacení archiv dávno smazaný. Škrtnout si můžete i pevné disky a ostatní magnetická media, informace na nich relativně rychle degradují - např. pevný disk je doporučeno každých 5 let přehrát. Nejlépe mi vychází ten M-Disk, když spolu s nimi necháte v nějakém dobře označeném kontejneru i USB mechaniku, klidně 1x offsite verzi, přijde mi to ok. Velmi zajímavé řešení je https://www.kickstarter.com/projects/862339253/fahren...
Pokud nemáš ve věcech bordel (například nevypadá tvůj byt/barák jako když dáš googlit "hoarder"), tak jeden, dva, tři externí HDD s fixou napsaným "záloha fotky! nevyhazovat!" si někdo kdo po tobě bude dědit vezme do měsíce od tvýho pohřbu..nemá smysl řešit nějakou zálohu na stovky let
Jak vypadá stovky let staré video? Byla by nějaká ukázka? :-O
Zeptejte se za sto let 😀
to se vztahuje k těm dokumentům :)
Na YT najdete předprvoválečná videa i zkriplená algoritmy Googlu se na to dá dívat. Třeba přehlídka pro Viléma 2 vypadá na tu dobu dost detailně.
Jste si jistý, že za deset let bude kam strčit to USB (viz paralerní a seriový port)?
Myslím si že ano, zařízení s USB 1.0 z roku 1996 bude funkční s USB 4. Je to tak rozšířený port, že minimálně pár desítek let tu ještě bude.
On ten čas hodně letí tak se to nezdá, ale USB je tu s námi 25let cca? Takže bych se klidně vsadil že za dalších 50let pořád ještě půjde vcelku bez problémů USB někam zapojit. Asi to nebude na normálním PC nebo co to bude v té době, ale vzhledem k "zamořenosti" světa USB v dnešní době určitě nebude problém sehnat někoho, kdo bude mít ještě funkční PC s tímto rozhraním. To vůbec nejde srovnávat s tím že "kde dneska přečtu 5,25" diskety" (což by ale konec konců určitě taky nebyl problém)...protože kolik lidí v té době ten PC mělo...dneska má každej několik zařízení a určitě se hromada dochová co bude fungovat.
No tyjo věřte si v dnešní době cloudu a webovým službám obecně...Není vůbec nereálná situace, že jednoho dne se prostě nepřihlásíte z důvodu že "váš účet byl zrušen z důvodu porušení podmínek služby" a konec. Nikoho se nedovoláte, nikde si nemáte jak stěžovat. A ono porušení služby (pokud se důvod vůbec dozvíte) bude třeba "dětská pornografie"....no a pak si třeba uvědomíte že jste si tam archivovali třeba nascanované fotky z dovolené kde jste třeba vy jako malý děcko bez plavek...
Pouzivejte mega.nz
1. Šifrovat2. Zálohovat na více mist
Nikomu a ničemu nevěř pokud jde o data.Těch opravdu důležitých nebývá moc.
mnemonic seed 😉
Na archivaci (nikoli pravidelnou zálohu) jsou imho optické disky nejlepší, nehrozí problém, že data někdo přepíše. Tedy ideální je vždy kombinace metod, ale ta je dost drahá, takže kdybych si měl vybrat jednu, tak to jsou disky, ideálně uložené na více místech.
nejlepší není nic, všechno má svá pro a proti a záleží na individuálních požadavcích jako je třeba ten roční objem dat. Pro mne jako domácího uživatele zálohujícího rožně cca 100-300 GB (domácí videa a fotky) se jeví jako ideální to co dělám teď (primár na PC, záloha na NAS, trvalá záloha na DVD Data Trezor, ale to jen fotky kvůli objemu) akorát bych raději přešel na 50GB BD placky, jenže tam neexistuje Data trezor verze (?). Poškrábání disků neřeším, ještě jsem je nikdy znovu neotevřel. Ale někdo kdo ukládá ročně 1TB by se z toho zbláznil ...
u cloudu urceneho k archivaci bych jeste zminil Amazon S3 Glacier , ktery je cenove uplne jindeve variante "Deep archive" vyjde 2TB uloziste na 3,6USD (80Kc) mesicne
Bacha na to, že obnovení takové zálohy může stát tisíce dolarů: https://www.wired.com/2012/08/glacier/
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 1. 2021 08:35
muze, ale nemusi - zalezi jak moc na data spechate a jestli potrebujete komplet celou zalohu - pokud se tu bavime o domaci archivaci (takze nejake fotky/dokumenty pri havarii primarniho uloziste), tak me osobne nevadi si na obnoveni treba 14 dnu pockat
Na dlouhodobou archivaci používám Scaleway C14 Cold storage (něco jako Amazon S3 Glacier), který nabízí 75GB zdarma a další data účtují hodinově €0.00000268/GB/hod. (vyúčtování je pak vždy na konci měsíce). Takže mě momentálně 400GB vyjde měsíčně na 0.62€ tedy teď 16-17kč 🙂 A dá se vybírat mezi dvěma lokalitami serverů - Francie a Nizozemsko. Porovnávaných 2TB v článku tedy vychází za rok na nějakých 45-46€ tedy kolem 1200kč při současném kurzu (vzhledem k měsíčnímu placení to díky pohybujícímu kurzu může nakonec v součtu za rok vyjít na trochu víc nebo míň).
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 1. 2021 00:23
byl jste o 3 minuty rychlejsi ;)
Vsechno na iCloudu. Dokumenty i fotky. 250Kc/mesic/2TB. Kdyby iCloud skoncil, mam to zrcadlove na pocitaci. Ostatne stejne to snad ma i Microsoft a Onedrive, takze proc resite ukonceni cloudovych sluzeb?A prubezne zalohy pomoci Time machine, resp. Windows maji neco jako "minule verze" .
O vánocích jsem dostal NAS. Musím říct, že super na cloud pro všechny mobily a počítače co máme doma. Také super na sdílení s obývákem, kdy nemusím data složitě přenášet na disku dětem do televize. Do budoucna koupím druhý disk do raidu a zprovozním Plex.----Ale kdybych to nedostal, tak to vážně nemá finančně cenu. NAS stál desítku, dva disky 6 tisíc, spotřeba měsíčně 50-100kč. Z toho mi vychází, že za 10 let to bude stát 200kč měsíčně (+ plex cca 2500 jednorázově). No nevím no, zatím jsem využíval free tarif a ženě platím 25kč měsíčně icloud.
Názor byl 1× upraven, naposled 11. 1. 2021 23:34
To mi na domácí použití přijde trochu přehnaný na “normální” domácí sdílení většinou stačí odroid HC2 třeba s openmediavaultem - stojí dvojku bez disku a spotřeba za rok je tak 400,- bohatě zaplní gb linku a slyšet je akorát disk...
Však jsem to taky dostal a nekupoval. Sám bych si ten HC2 taky asi vybral.Nicméně obě zařízení rozhodně nejsou konkurenti a ten kdo bude chtít streamovat video do několika zařízení najednou, mít bezpečně uložené data, nebo mít z nasu multimediální centrum jinou možnost nemá, než koupit za 10+.Pro mě je to trochu škoda.
U těch optických médií bych jako největší "Plus" uvedl ani ne tak cenu médií či snadnou likvidaci (toto mi přijde pro mě jako úplně bezvýznamné plus), ale to, že společně s datovými páskami se v současnosti jedná asi o poslední "čistokrevné" záznamové médium. Tím čistokrevným myslím to, že HDD je složitá soustava elektrických a mechanicky pohyblivých dílů, kde se toho pokazit může opravdu hodně, motorek, ložiska, hlavička, řadič či jiná elektronika atd. atd. plus možné závady samotné záznamové vrstvy a SSD je to samé na druhou. Kdežto CD/DVD/BD je jen jednoduchá záznamová vrstva zalitá v polykarbonátu a datová páska je jen páska navinutá v kazetce (bohužel pro běžné smrtelníky páskové mechaniky nejsou moc dostupné). Článek uvádí, že je "třeba také vzít v potaz, že DVD může být z výroby nekvalitní" to je sice možné, ale stejně tak můžete narazit na vadný HDD/SSD či nespolehlivý Cloud, ale "nekvalita" rozhodně není samozřejmá vlastnost všech optických médií. Pro mě jsou optická média stále aktuální i když zálohování/archivaci na ně vyžaduje víc práce než jen ctrl+c a ctrl+v, ale také bych chtěl někdy zkusit datové pásky 🙂
Ještě jedna věc se mi na optických médiích líbí - že když si na ně vypálím svá data, mám jistotu že mi žádný škodlivý kód ta data nesmaže/nezašifruje/nezmění 😁
Problém je kde to přečíst a jestli to vůbec přečtu.
Blu-ray mechaniky se ještě dlouho budou vyrábět, používají se v herních konzolích. Jděte se podívat do kterékoliv prodejny počítačových her, je napěchovaná blu-ray disky 🙂
Ale snaha nahradit krabicové hry nějakým herním Spotify je jasná a asi se jí nevyhneme. Hudbu na CD už také téměř nikdo nekupuje.
Tak tak, i dnes se dají sehnat disketové mechaniky... byť je poptávka minimální.
Moc jsem tomu nevěřil, ale máš pravdu.https://mechaniky.heureka.cz/f:2624:7783/
Z hlediska odkazu pro další generace a vůbec trvanlivosti je na amatérské úrovni jednoznačně nejlepší BD M-Disc s udávanou průměrnou životností několik set let. Také zásadní je mít další zálohy uložené mimo své bydliště. Tedy ideálně v cloudu. Na šifrování pozor, protože zapomenout neprolomitelní heslo za pár let není zase až tak nereálné.
K BD M-Disku nezapomeň přibalit mechaniku. Bez ní budou ty BD disky vhodné maximálně jako pod tácek pod pivo.
Názor byl 1× upraven, naposled 11. 1. 2021 21:17
Uvažoval jsem podobně. Asi dva roky tomu jsem koupil BD USB mechaniku, balení BD M-Disků a tím to skončilo. Z dnešního pohledu je vypalování takový oser, že se mi tím nějak nechtělo zabývat. :-/ Navíc těch 25GB. To je míň, než karta ve foťáku, co sebou nosím.
Tak ne, beru zpět. Bylo to v 2016, takže asi 4 a půl roku tomu. :-/
Pokud to někdo myslí vážně, tak šifruje stejně pomocí certifikátu a ten si vytiskne (a případnou passphrase k tomu) a uloží do bezpečnostní schránky. Jestli na ty zálohy navíc neleze často, tak tam může rovnou přihodit i flashku s privátním klíčem(aby to nemusel přepisovat/skenovat) a u sebe mít akorát public key.
Ono to je pěkné, že cloudové úložiště typicky nekončí ze dne na den, až na warezácké služby, ale ne každý tu warez službu pozná. Třeba Megaupload měl docela výrazný reklamní song, který mu nazpívali profesionální hudebníci. Tady by člověk podporu warezu nečekal.Ve finále asi nebylo úplně málo lidí, kteří klikli na podobné reklamní video, viděli službu za zajímavé peníze a tak si to zaplatili. O werez se nikdy nezajímali a chtěli jen něco na zálohy. Byly i takové hlasy v diskusích, zejména v zahraničí.
neklikám na kapitoly, ale nezaměřujete se náhodou jen na finanční "výhodnost" ?Jak tenhle parametr chcete u zálohování cenných dat dávat na první místo ?
Ceny zmiňuji, ale na základě nich nic nedoporučuji. Pořád jsou tam důležitá ta pozitiva a negativa.
Neměl by spíš někdo tip na to jak kontrolovat zálohy? Ono je hezké mít data na zlatých DVD, disku, NAS, cloud, ... Ale jak v tom udržet pořádek a mít jistotu, že někde nejsou poškozená data? Pochybuji, že to někdo ručně kontroluje každý měsíc.
tak namátkou jednou za čas část obvnovit a ručně zkontrolovat - logicky když nevěříš stroji a zálohovacímu programu tak to ani jinak nejde.Jak jinak bys to chtěl dělat když existuje X možností jak a kam zálohovat..Nebo se ptáš jak já kontroluju zálohy ? Na můj způsob ? A jak bys to chtěl použít na svoje zálohování když to řešíš zřejmě uplně jinak.. 🙂
Děkuji za reakci, ale vůbec nechápu co se snažíte říct.
Ono taky záleží, jak vůbec zálohujete a jestli se vám zálohovaná data mění nebo ne. Pokud zálohujete stylem synchronizace, tedy udržování zrcadlové kopie, tak můžete ručně třeba Total Commanderem pomocí funkce synchronizace složek zkontrolovat, že vám zrcadlová kopie sedíš originálem. Automaticky toto můžete řešit třeba pomocí sw FreeFileSync. Co se týče záloh na DVD a jiných optických médiích, tak tam kontrolu jinak než ručně snad ani nelze provést, prostě to medium musíte vzít do ruky a dát jej do mechaniky. A u těchto médií jsem kontrolu řešíval tak, že jsem na každé médium do rootu dával soubor s kontrolním součtem .md5 a občas namátkově nějaké medium vybral a přivedl test kontrolního součtu. Předpokládám, že pokud kontrolní součet projde bez bych, měla by být data má DVD stále čitelná. Osobně jsem se nesetkal s tím, že by mi zatím nějaké medium odešlo, ale zálohy jsem také nepálil na kdejaké šmé 🙂
Děkuji, asi to musím upřesnit. O zálohování jako takové mi ani tak nejde, jde spíš o to, že různá data jsou na různých věcech, z části podle důležitosti z části prostě jak plynul čas technologie se posouvala, z části protože máme už dost různých zařízení a každé se zálohuje jinak, některá až když si k tomu sednu já... A všechno to procházet a porovnávat ať už přímo data proti sobě nebo kontrolní součty je krapet náročné. Ono jen jeden 8TB disk než na tom běžný PC spočítá kontrolní součty tak jsou to hodiny.Dalším problémem je, že je tam spousta dat dvakrát a když se mě zeptáte kde je konkrétně fotka toho velkého hřibu z léta, tak upřímně nevím, musím to hledat.Takže se ptám vlastně na nějaký SW/plán co by mi pomohlo to organizovat, kde co je a co je potřeba připojit a zkontrolovat, že je to v pořádku.Já teď dělám jednou ročně inventuru, kdy to všechno projdu zkontroluju a setřídím. Ale zabere mi to několik dní a rád bych si to nějak usnadnil.
Ano existuje, ale předpokladem je, že alespoň trochu ovládáš git. Pročti si na https://git-annex.branchable.com/ část use case. Sám mám pomocí git annex archiv vedený na externím disku, domácím serveru a serveru ve Francii. Důležitá data všude, věci jako filmy jen na serveru a tak dále. Když chceš dostat k sobě soubor a médium není zrovna dostupné, tak ti to řekne kde by měl být. Stejně tak to dá vědět když chceš smazat soubor a porušil by se tím nastavený minimální počet jeho vyskytů. Umí to kvantum věcí, ale zdaleka to není klikačka na 5 minut.
PAR2 - https://en.wikipedia.org/wiki/ParchiveOprava chyb založená na Reed–Solomon kódech (jako na CD, DVDčkách). Vytvoří si to soubory pro opravu. Velikost se dá nastavit podle toho, jak velké poškození to má být schopné opravit. Výhoda je, že to funguje i na single disku a velikost "vyplýtvaného" místa je menší i než s RAID 5. Kontrola se dá automatizovat a s bitrottingem si to spolehlivě poradí.
Tak tohle sem neznal, moc děkuji za tip. To mi pomůže.
V TotalCommanderu si vygenerovat pro dané soubory (klidně i v podsložkách) kontrolní součet MD5. No a čas od času stačí to kontrolované médium (HDD) připojit a MD5 rozkliknout - provede to přečtení souborů, vypočítá nový kontrolní součet a porovná s tím uloženým. Takhle můžeš mít 100% jistotu že data jsou přečíst a jsou správná.
To ale není krátkodobá operace, to klidně může trvat celý den.
No jinak než plným přečtením dat nemůžeš zjisti jestli jdou přečíst...
Starý dobrý DVDdisater: https://sourceforge.net/projects/dvdisaster/files... Udělá to z celého média ECC kontrolu dle libosti nastavení. Funguje i v dnešní době, ale otázka je, jestli by šel nainstalovat i za 10 let, když by bylo potřeba médium opravit.Kdysi jsem to používal, že jsem si z BD dělal 15% error correction.
Programy pro synchronizaci dat jako je rsync, freefilesync a další umožňují porovnat zdrojová a cílová data (když synchronizuju třeba 2 disky) podle obsahu souboru, nejen podle data, jména, nebo velikosti.Složitější řešení jsou asi souborové systémy které kontrolují integritu dat jako je ZFS a nevím jistě, možná i BTRFS. ZFS umí data i opravit pokud jsou na dvou a více místech (úložiště složené z několika disků kde kopie každého souboru je na více než jednom disku). https://internetlifeforum.com/linux-forums/16170-creati...
DVD pada - to je nesmysl.U ostatnich pri zalohovani pocitat CRC a ukladat a pak uz staci v pravidelnych intervalech kontrolovat* a vadne soubory obnovit z jine zalohy (ty by obecne mely byt aspon 3), ale u opravdu dulezitych dat, bych tech zaloh mel i vice.* pochopitelne to vse automaticky strojove, ne rucne. U vsech offline medii nejen DVD je to tedy problem, takze tento spolehlivy zpusob funguje vicemene jen na NASech. Cloudy se obavam, ze zadnou sofistikovanou funkci nemaji, takze zbyvaji 2 moznosti - verit a doufat a nebo v pravidlnych intervalech cele zalohy tahat zpet, pocitat CRC a kontrolovat 😀
Neměl by článek psát někdo, kdo tématu rozumí a má i praktické zkušenosti?Pak by asi chyběla nesmyslná kapitola o SSD a navíc by přibyla kapitola o LTO páskách. Ceny mechanik z druhé ruky nejsou špatné a pokud máte dat opravdu hodně, je to skoro jediná možnost.Možná by stál za zmínku i zálohovací cloud Backblaze, kde za mírný paušál získáte neomezené úložiště. Interně zálohují na HDD, které v daných objemech kupují za zlomek cen pro nás obyčejné smrtelníky.
Díky za tip na ten Blackblaze, přidám.
Ona i ta kapitola o DVD je zbytečná. Data vám sice na DVD nějaký ten rok vydrží ale otázkou je, zda budete mít ty zálohy na čem přehrát protože DVD mechaniky se do počítačů nedávají už nějaký ten rok a tento trend se určitě nezmění.
Optické médium má jednu zásadní výhodu - klíčová data se dají obnovit i pod mikroskopem :) Princip i kódování dat je veřejné. Z půlky DVD získám půlku dat. Když potomci najdou stará degradovaná DVD, budou mít určitou šanci, že něco vydolují.Takové štěstí s diskem, LTO páskou, nebo i SSD mít nebudete.
No, já svá data šifruji, takže ikdyž to někdo najde, přečte si prd.Horší pak, je, že z půlky šifrovaných dat, nedostaneš půlku dat reálných, ani kdyby ses rozkrájel.
Řešení které používám -Synology 918+, zrcadlím do druhého Synology, které se nachází v jiné městě. Disky jistí SHR a důležitá data (cca 150GB) ještě synchronizuji s Google Drive. Tohle je docela neprostřelené řešení(*). Možná je to overkill, ale pořád lepší než se spoléhat pouze na cloud, který vám můžou ze dne na den vymazat.
A jakou ty vaše dva Nasy mají spotřebu cca 45 W ?, nějaká průměrná cena za 1KWh je tak 4, 5Kc pořizovací náklady... no takže stav ideal 🙂
Synology DiskStation DS918+ má udávanou spotřebu v "active" stavu 28,8W, když přejde do "HDD Hibernation" tak jen 12,6W. To už se docela dá.
Mám něco podobného, jen synchronizuji přes SyncThing. Pak ale dělám "cold backup" jednou za čas manuálně na USB HDD. A to hlavně z toho důvodu, že mnohem víc než fyzické selhání HDD se bojím "softwarových problémů" - ať už nějaký cryptolocker, šikovný uživatel co smaže všechno (ačkoliv mám zapnuté verzování) nebo nějaká bezpečnostní díra v použitém synchronizačním nástroji a podobně, kdy se útočníkovi podaří smazat/zašifrovat oba dva zrcadlené NASy.
https://www.gkayaalp.com/blog/20190102_syncthing.html
Proto občas ta offline záloha 😃 Ale jinak borec udělal hodně chyb vlastní vinou co tak čtu...když už člověk smaže tomu synchronizačnímu toolu manuálně data a pak ještě (a blbě) manuálně vytvoří jeho systémovou složku tak už se pak nemůže moc divit, že to začně dělat psí kusy...Obecně jakákoliv re-synchronizace se musí dělat opatrně, aby namísto zkopírování dat se to nesmazalo i na druhé straně....Že to začalo mazat adresář označený jako read only je divný, ale v tomhle režimu to stejně nepoužívám, takže na to nespolíhám.
Tohodle mazlíka jsem si teď na vánoce také pořídil, dal jsem tam 4x8TB HDD plus 2x480SSD. Zatím se s tím seznamuju, ale také plánuju zrcadlení na jiné Synology plus důležitá data na OneDrive kde mám 1TB.Jen je to asi trochu overkill protože na zálohování mám tak 4TB 🙂
urcite utok mimozemstanov nezvladne
SSD na trvalé uložení dat? Honem pro kalendář, jestli už nezačíná duben...
Ty jako chceš aby místní redaktor věděl o termitech jako "bit rot" anebo "Data degradation"?
Názor byl 1× upraven, naposled 11. 1. 2021 19:39
No, vydává se za znalce, mohl by něco tušit...
V článku naznačuji horší spolehlivost SSD. Degradují všechna média, byť z jiných důvodů. V domácích podmínkách na to ale člověk těžko narazí, protože data uchová roky (nanejvýš nižší desítky let), než je pak přesune na jiné médium. Pro odkládání fotek, videí a dokumentů fakt nejsou potřeba paměťové krystaly, taková data budoucím generacím odkazovat nebudeme. 😉
Hele, v nadpisu píšeš "Archivace dat". Pod slovem Archivace si představuji 10 a více let+.
Ale je to domácí archivace. Úložiště s flash pamětmi mohou takovou dobu taky v pohodě vydržet. Tak staré SSD už sice nemám, ale flashky a paměťovky ano. Po 10+ letech ta data beztak zamíří jinde, stejně jako dnes již (až na pár nadšenců) neuchováváme diskety a CD.
urcite ne ke vsemu
No já se teď vrátil k DVD, co mám vypáleno před více než 15 lety. V první stovce jsem pár s chybou měl. Ale ta manipulace je hodně zdlouhavá.U jednodiskového NAS mi před několika lety bez varování skončil HD. Byl v záruce, tak jsem nějakou obnovu neřešil, nebylo tam nic zásadního, co bych neměl jinde.A externí HD, co jsem dlouhodobě požíval na nahrávání televize v PVR mi taky zblnul a začal se chovat divně.Takže pro mě je je jedna důležitá věc délka výdrže, to znamená 10 let a dál.
Ne, archivace je archivace, nic jako "domácí archivace" není.. To je jako, by mi výrobce HDD prodával šunt, co se po 8 hodinách chodu sám vypne, protože je to jen pro "domácí užívání"..BTW: Pokud je kvalita premka tak mizerná, jako tohle, tak se nedivím, že ho protlačujete, co to dá. Kolikpak % čtenářů za tenhle brak platí, pochlubíte se?😀
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 1. 2021 14:09
Jenomže současná flash média neudrží data několik let - ony je ztratí bez napájení tak po jednom roce (garance od výrobce je v řádu 100dní). Ono platí, že ším menší výrobní technologie, tím kratší dobu flash buňka data udrží. První SSD byly schopné držet data desítky let, MLC tak kolem 5 let a jak to vypadá dneska jsem psal na začátku příspěvku. Flash média jsou vhodná maximálně na operativní zálohování v řádu max jednotek měsíců, na delší archivaci jsou naprosto nevhodná.
Když do cloudu tak ještě rozhodně nezapomenout šifrovat.
... což je třeba na Google disku zakázáno, ne? :)
vážně? source?
Kde jsi to vzal?
Ne
fakt? :-O
Jednoznačne na žive cz 😀
U toho cloudu chybi jeste jeden aspekt - nevyzpytatelnost, resp. nulova kontrola nad danou sluzbou. Dozivotni 2TB je nadherna nabidka, jelikoz se JESTE NIKDY NESTALO*, ze by "dozivotni" sluzba byla proste ukoncena a zrusena nebo pripadne prevedena na mesicni/rocni platbu.* = ironie a neni treba chodit daleko, i treba byvaly vydavatel zive ma sve male maslo na hlave 🙂Jinak, kdyz uz je ve srovnani DVD, ktere se svymi 400 kousky je prijemne peklo, tak by se daly zminit i LTO pasky - pri vyssich kapacitach nevychazi spatne a pri spravnem skladovani jsou celkem trvanlive a spolehlive.
Názor byl 1× upraven, naposled 11. 1. 2021 19:05
Zmiňuji to hned v úvodu, že pásky jsem vyloučil kvůli tomu, že jsou tam pro domácí potřeby příliš drahé mechaniky.
Mně ty pásky tedy přijdou přinejmenším zajímavé, ale samozřejmě záleží, na co to potřebujete a kolik.
Pásky jsou na archivaci sice výborná věc, ale jak již bylo zmíněno ta investice je celkem velká. Jenom samostatná externí/interní mechanika vyjde tak na 50 000Kč a každá páska skoro na 1 000Kč. Když by se to chtělo všechno automatizovat tak robotická knihovna vyjde ještě o několik desítek tisíc více. Takže ve výsledku se ta cena pohybuje někde od cca 60 000Kč a více.
Ovsem starsi knihovna se da poridit mezi 20-35 tisici. Kazdopadne pro zalohovani jen 2TB je to nesmysl - to zacne mit smysl pri zalohovani 10 a vic TB - a co si budem povidat ostatni zpusoby budou stejne nebo jeste drazsi. A treba zalohovani na opticka media se pak stane neco mezi peklem a utopii a jeste to bude skoro nejdrazsi moznost.
Otázka je co je to ta starší knihovna (LTO-3, 4 ,5?) a bohužel dost často se knihovny prodávají bez mechaniky a proto bývají levné. Takže to buď chce velkou knihovnu a nebo alespoň LTO-5, 6 nebo lepší, ale bohužel obě varianty vyjdou celkem draze. První protože větší knihovna a druhá protože lepší mechanika.
Rovotizovana knihovna stojí státisíce 😎
Omlouvam se, spatne jsem cetl.Tak jelikoz pasky nejsou consumer ale enterprise, tak bych se orientoval na mechaniky a knihovny "z druhe ruky", jelikoz domu si to za cenu noveho nekoupi ani ten nejvetsi nadsenec. A pak uz ty ceny nejsou az tak brutalni, ze to pri urcite kapacite zacne byt vyhodnejsi i nez HDD, byt samosebou se clovek musi smirit s tim, ze bude mit jen vyrazenou pouzivanou LTO4 ze serverovny pote co upgradovali na LTO6.
Proc jsou ty mechaniky tak drahy?
Protoze se jich nevyrabi tolik. Protoze to precejen neni tak snadne jako vyrobit kazetak. Protoze cilova skupina se pri nakupu HW a infrastruktury pro datacentrum pohybuje v rozpoctech s 8 a 9 nulama, takze tam je 200 tisic docela minoritni polozka.Nastesti ma tahle cilova skupina vetsinou i pevne dany cas obmeny HW a tedy si pak bezny smrtelnik muze dane zarizeni za zlomek ceny poridit.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.