Dusan
1. 9. 2020 • 9:27

Co se tyce bezpecnosti ma skvelou feature ten modem co dava UPC. Kdyz vypadne na chvili proud, tak zapomene nastaveni a resetuje se do defaultu. Domaci sit funguje, protoze defaultni nastaveni kabelovym zarizenim nevadi, pristup na internet jede, clovek to zjisti pouze pokud zrovna pouzije nejake mobilni zarizeni pres wifi a to nevi defaultni heslo. Genialni system, protoze takhle nevedomky muzete mit uplne otevrenou sit klidne nekolik dni nez to zaznamenate.

umiyaki.cz
31. 8. 2020 • 18:06

Nutnost si pamatovat velké množství hesel je dnes problém. Hesla jsou nutná pro přístup ke každé hovadině a problematiky neznalý člověk pak zadává jednoduchá a lehce prolomitelná hesla i tam, kde by neměl např. router.

kolkyno
kolkyno
31. 8. 2020 • 16:55

meno: admin
heslo: password

miandys
31. 8. 2020 • 13:37

Co by to bylo za článek, kdyby se v něm alespoň trochu nestrašilo, nevytvářely iluze nebezpečí a hrozeb, nevnášel mezi lidi stres obavy.Ve skutečnosti je směšné, když technický portál v podstatě hájí hacking, porušování autorských práv, nevymezuje se proti digitálním útokům, ale když někdo má směšné hesla, tak je z toho doslova "bezpečnostní katastrofa".Škoda, že redakce nevnímala jako bezpečnostní katastrofu útok hackerů na českou nemocnici. To bylo v podstatě lážo-plážo-vo nic moc nešlo, holt blé zabezpečení no.Bývaly časi, když nikdo nezamykal a v těch dobách to bylo bráno jako nejen normální, ale i správné. Pak se něco zvrtlo a začalo měnit.Současná degenerativní populace si už zvykla ukazovat na ty, kteří nezamykají, za strujcem nezodpovědnosti a vlastní viny.Zloděj, lump, darebák, podvodník, ... je dnes onou normálností, na kterou už nikdo ani neukazuje.

Jirka Jr
Jirka Jr
31. 8. 2020 • 11:08

ovšem cca 15-20 let starý případ hyperlink(tečka) cz (nebo hyperlinx(tečka)cz) se spravcovskym heslem 'maminka' stále drží prim 🙂

peter.mlich
peter.mlich
31. 8. 2020 • 9:37

Ja vidim pricinu v tom, ze ty routery nastavuji amateri. Ti tam nastavi sousedovi heslo, aby to mel jednoduche a dale se o to nestaraji. Nebo nejake svoje univerzalni. Cili, soused tam ma treba 10 let stare lehke heslo123 a nesleduje svet IT. Takze nema tuseni, ze ma neco spatne. To heslo treba ani nevi, to vi ten soused, co mu to nastavoval. A ani nepotrebuje, protoze staci reset do tovarniho nastaveni a ten si zadne heslo nevynuti..

acrux
31. 8. 2020 • 9:03

A ta změna ssid je jako k čemu? Co to je za výrobce zjistím snadno z Mac adresy...

KosKarel
31. 8. 2020 • 8:23

V praxi s jednoduchým cracklistem dokážete získat přístup na polovinu routerů v jednotkách minut.
To že máte složité heslo útočníkovi nebrání aby se tam dostal, záleží jen na tom jak moc ten útočník ten přístup na Vaši Wi-Fi chce a kolik na to má času.Je třeba: heslo pravidelně měnit, router pravidelně aktualizovat (Kolik lidí to v běžně dělá, že?), dodatečná ochrana: například seznam povolených MAC adres, správně nastavit výkon a umístění tak aby signál pokrýval požadované prostory ale nešířil se do okolí. Tím snížíte riziko na minimum.

ziki
31. 8. 2020 • 6:21

Já bych to zas tak tragicky neviděl, pokud někdo používá defaultní hesla jako admin, 1234 apod., tak určitě nebude mít ani povolený přístup k webovému rozhraní routeru z internetu, poněvadž bývá defaultně vypnutý (aspoň u TP-Linků). A pokud si někdo ten přístup sám povolí, tak už nebude taková lama a heslo snad změní 🙂.

Net.Xtreme
31. 8. 2020 • 5:17

Mám na wi-fi bezpečné a dlouhé heslo. Jednou jsem si ze zvědavosti stáhl na usb flashdisk Kali a zkusil asi dva internetové návody a během chvíle jsem měl přístup. Tak jsem si pohrál s výchozím nastavením routeru.
Každopádně heslo je na nic, když je router zranitelný i bez něj.

Nargon
31. 8. 2020 • 4:24

Musíme myslet pozitivně. Například já tam vidím, nebo spíš nevidím heslo 123456. To beru jako pozitivní informaci. není nikde v TOP10 a přitom je to statisticky nejpoužívanější heslo. Takže v tomto ohledu jednoznačně zlepšení.

Kuba12345678
30. 8. 2020 • 22:27

no, ani to katastrofa neni. u domaciho routeru je to v podstate uplne jedno, takze zase hura clanek...

Georga
30. 8. 2020 • 22:06

No, a hlavně ty obyčejné modely dostávají aktualizace zabezpečení tak 2-3 roky a pak smolík. Výrobci na to prostě kašlou.

vilik
30. 8. 2020 • 21:28

Jedna zásadní otázka. Jak Eset zjistil ta hesla. To se je pokoušel hacknout a když to vyšlo, udělal si čárku?

Adam Vágner
30. 8. 2020 • 21:19

Heslo k domácí wifi je naopak zapotřebí mít pokud možno defaultní, a v lepším případě ještě zřídit veřejně přístupnou síť. Jedině tak se pak člověk může u soudu vymluvit, že nevěděl, že byl blbej a neznalej, a že se tam mohl přes wifi připojit kdokoliv.

NoMouse
30. 8. 2020 • 21:14

No zrovna u hesla pro domácí wi-fi opravdu nevidím zásadní problém v tom, že je napsané někde na papírku (pokud ten papírek teda zrovna není nalepený na okně). Pokud se k tomu papírku někdo dostane, pak to znamená, že se musel fyzicky dostat do bytu a v ten moment už je heslo na wi-fi to poslední, co by mohlo útočníka zastavit.

Ladislav Strnad (esapo)
Ladislav Strnad (esapo)
30. 8. 2020 • 21:00

Tu záležitost s hesly chápu. A když jsem před několika lety překopával domácí síť, tak jsem heslo pro přístup k wi-fině změnil na celkem bezpečné asi desetiznakové. Průser je ten, že teď, když bych ho potřeboval už ho nevím, "uložený" a nalepený papírek při jednom generálním úklidu pracovny vzal za své, uložený txt dokument s některými citlivými údaji toto heslo rovněž neobsahuje a tak jsem nahranej B-] Pokoušel jsem se to řešit několikrát, ale bezúspěšně. Sice nejsem úplnej BFU, ale tohle nezvládám. Existuje nějakej blbuvzdornej program, k prolomení hesla?

Alois Novák (checheche)
30. 8. 2020 • 19:58

Taky jsem si myslel, že dlouhé heslo s normálními slovy oddelenými speciálními znaky je lepší než kratší nezapamatovatelné... A pak jsem se podíval na tuto přednášku https://www.michalspacek.com/talks/crackovani-hesel-ne... (pod přepisem je video).Navíc zrovna u domácího routeru je heslo nalepené na papírku celkem bezpečná varianta jeho uchování. Protože jestli se nějaký zmetek dostane fyzicky k routeru, máte větší problém než nabouranou síť...

Názor byl 2× upraven, naposled 30. 8. 2020 22:52

Lolofon
30. 8. 2020 • 19:37

"A jelikož nebezpečně vysoké procento domácích správců Wi-Fi sítě stále používá toto tovární heslo správce, stačí se jen do takové sítě dostat a zvesela ji překonfigurovat."
A ako sa da jednoducho zariadit ta drobnost - len sa do takej siete dostat?

armykcz
30. 8. 2020 • 19:05

Uz uplne vidim jak nekdo kdo ma ssid “wifi” a heslo “heslo” s defaultnim user a heslem na routeru bude nastavovat dalkovy pristup pres vpn...

Určitě si přečtěte

Články odjinud