cina je chytra, ma stanovenou neutralitu 10 let po evrope, to ji bude bohate stacit aby nas ekonomicky znicila, ac diky sankcim na rusko atd to zvladame sami
Rusko není podstatné. Bez Ruska se snadno obejdem, ale postřeh s Čínou je zajímavý.
Klasický dezolátní absolvent pomocné školy života, obor globální makroekonomie...
A důkazy, že to není pravda? Zatím Čína masivně investuje do 85 % odvětví, zatímco my se topime v regulacích, přesouvá se výroba... Do Číny apod
maly penis = velke komplexy = megalomaske projekty
Zjevne to funguje. Teda jestli zrovna male penisy a socialni kredit vam prijdou jako to dulezite...Co treba vojenska okupace Tibetu a genocida Ujguru?Neplest s ruskou okupaci Ukrajiny, to je fujky a hnus, a s Ruskem se kvuli tomu nebavime. Zatimco od Ciny nakupujeme ve velkem a budujeme si zavislost na akumulatorech a solarnich panelech. Asi maji Rusove vetsi penisy, proto se na to u nich koukame jinak?
Podle sebe soudíš ostatní?
Je smutne, ze Evropa, drivejsi leader ve vetrne energii, zaostava za cinou. 20MW plovouci elektrarna je obrovsky uspech
europa ma 4x menej obyvatelov. nepotrebuje tolko elektrarni, a navyse eu neni lacna vyrobna polofukncnych bazmegov pre cely svet ako cina.
20MW vetrnik je predevsim symbolem technickeho podkroku, zadna evropska ani americka firma to zativm vyrobit neumi. Komentar, ze nepotrebuje tolik eketraren, moc dobry smysl nedava. Tady jde o to, ze zatim plati, ze cim vetsi vykon vetrniku, tim nizsi cena za vyrobenou kWh.
Myslím že kdyby to tuto někdo chtěl postavit, tak hned zelenáči křik "mlýnek na ptáky", vesničani "do to má poslóchať", pejskaři "mého hafíka to straší", dezolátčici "zastaví to úplně proudění vzduchu"...... číňák neřeší, strana zavelí, přestěhuje štyry vesnice a ujguři to postavěj.
Solary i vetrniky ovlivnuji pocasi, je to jen o mnozstvi. Nic neni bez nasledku.
jj, soláry můžou za ty letošní povodně a vrtule zas za to, že víc foukáteď o víkendu to bylo na Vysočině místy fakt nepříjemný, jak vítr snižoval pocitovou teplotu
Takovy kraviny nikdo nerika, ale taky at nikdo nerika ze jsou solary a vetrniky bez emisi a nasledku.
Bez prevádzkových emisií sú. A preto na znižovanie uhlíkovej stopy im stačí mať dlhšiu životnosť, ako majú dnes
Tomu snad sám nevěříte.Slunečníky mají na svědomí sekndární ohřev okolního ovzduší a větrníky infrazvuk (vibrace) a narušení proudění v přízemní vrstvě atmosféry.
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 10. 2024 14:44
> větrníky infrazvuk (vibrace) To platí len o nesprávne umiestnených veterných turbínach.Tam, kde fúka vietor 352 dní v roku jednám smerom a 2 dni v roku opačne, tento efekt nemajú, lebo tie vibrácie sú tam z budov v okolí.Potom ako rakúšania postavili veterné parky v rámci prúdu Devínska brána- Devín, hranice Slovensko, Rakúsko- Južná Petržalka-Ružinov, letisko Bratislava a ďalej na Senec, tak sa dokonca vibrácie a hluk z vetra znížili. áno menil sa pomer smeru vetra z 352 ku 2 na 350 ku 5.Podobne je to s nevhodne umiestnenými solárnymi parkami. V Českom Švarčiarsku, alebo pri Prahe je mať solárne parky nezmysel, ale Šumpersko má ideálny terén na solárne parky.
Ale no tak "... vibrácie sú tam z budov v okolí..."Větrník je také budova /stavba - a vibruje stejně jako jakákoliv jiná. " ... menil sa pomer smeru vetra z 352 ku 2 na 350 ku 5 ..."Ano, to je to co říkám: Narušení proudění v přízemní vrstvě atmosféry.
trápny strawman
pokud nejake elektrany ovlivnuji pocasi, pak to jsou zejmena ty uhelne a jaderne: chladici veze chrlici do atmosfery velke mnozstvi horke pary maji realny vliv na klima.
ano, vsechny elektrarny maji realny vliv na klima
Spíše komplexní, tj. obsahuje reálnou (celkem zanedbatelnou) a imaginární (silně nadhodnocenou) složku. Každý už si v tom nějak vybere.
zalezi na lokaci jak panelu tak vetrniku, ale jestli mate nejakyho znamyho co lita s plachtakem tak dejte rec jak moc je to zanedbatelny :o)ale ano atomovej termal pokud mate nervy tak ...
Kolosální nesmysl. O žádnou horkou páru se nejedná. viz https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrob...abezpeceniTeplota přiváděné / ochlazené vody 33 °C / 14–17 °COdpar z jedné věže ETE 413 l/s EDU 150 l/sAno, tepelný výkon je velký - bohužel jde o nízkopotenciální teplo, které lze těžko využít.Tepelný výkon jedné věže ETE 1 100 MWt EDU 483 MWt
Ce se týče rozvoje energetiky, musím Čínu obdivovat.Číně se díky pragmatickému přístupu podařilo skloubit postupnou ekologizaci energetiky a zároveň zachovávat nabídku dostatečného množství levné energie, tak aby nebyl podvazován rozvoj industrializace.Čína ve velkém množství staví nové uhelné a jaderné elektrárny a zároveň také buduje solární parky a "lesy" větrných turbin.Je vidět, že v Číně mají rozvoj energetiky ve svých rukou odborníci na energetiku, kteří respektují co je reálně možné - jaké technologie jsou v současnosti reálně k dispozici a zohledňují požadavky průmyslu na dostatek levné energie. Ale zároveň také rozvíjejí technologie nové.U nás v EU oblast energetiky řídí naopak aktivisti bez vhodného vzdělání (nezřídka s humanitním vzděláním). Tihle lidé svoje pouhé snění o tom jak by měla vypadat společnost vydávají za skutečnost, která ale nestojí na reálných základech. Takže dochází k vypínání jaderných a uhelných elektráren aniž by za tyto zdroje existovala náhrada, jsou vydávány nesplnitelné normy a nařízení, ceny energií skokově zdražují a EU se deindustrializuje - průmyslové firmy z EU odcházejí, ekonomika EU strádá, EU jako celek chudne.Nám nezbývá než Číňanům závidět její odborníky, kteří v Číně mají rozvoj energetiky na starosti.
Názor byl 4× upraven, naposled 21. 10. 2024 08:14
V EU se jedná úplně o jiný princip. V EU je idea, že jsou drahé emisní povolenky na fosilní paliva, což donutí lidi pořídit si soláry a ekologičtější vytápění. Vybrané peníze za emisní povolenky se pak přerozdělují právě na soláry, větrníky a různé dotace.V Číně uměle nezdražují energie emisními povolenkami (mají je, ale jen na oko, protože u nich jsou levné).Jak EU tak Čína podporují výzkum a vývoj, ale prostě vyrobit solár je v Číně levnější, protože jsou tam levnější energie. Nejde jen o výrobu samotného panelu, ale i o celý výrobní řetězec, na které je potřeba další energie.
Jinými slovy říkáte to samé co já - zatímco čínský pragmatický přístup respektuje současné technologické možnosti a nepodvazuje rozvoj čínské ekonomiky, EU se naopak vydala cestou jakéhosi snění, které nerespektuje současné reálné technologické možnosti a vede ke skokovému zdražování a k nedostatku energií a tím k odchodu průmyslových firem z EU, k ekonomické depresi a k chudnutí obyvatel EU.
Názor byl 1× upraven, naposled 21. 10. 2024 08:56
tak v Cine maj taky emisni povolenky, jen jsou 6x levenejsi nez tady u nas. Kluci cinsky vedi jak na to.
U větrných turbín je důležitý psát z čeho jsou lopatky, kvůli recyklaci. Starý sklolaminát zatím není dobrý pro recyklaci.
Už se dělaj i z recyklovatelnýho materieálu. Ještě by mě zajímalo jak se recyklujou exhalace z uhelnejch elektráren, který chrlej o 106? 🤔🤷♂️
Ty se recyklují podobně, jako exhalace z oceláren a chemiček potřebných pro výrobu větrníku.
zamenujete provoz (paleni uhli) vs. vyroba zarizeni. Uplne kazda elektrarna se musi vyrobit, to plati pro jaderne, uhelne, vetrne i solarni. Rozdil je v tom, ze solarni a vetrne maji defacto nulove provozni emise, coz neplati pro uhelne.
z čoho sa vyrába sadrokartón?
Ze sádry a kartónu (papíru) ...Hemihydrát síranu vápenatého CaSO₄ · ½ H₂O
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 10. 2024 14:58
Uhelné elektrárny mají také radioaktivní popílek ... aktivnější než voda vypouštěná z JE ...
Názor byl 2× upraven, naposled 22. 10. 2024 15:00
Protože je čína známá svým přístupem k ochraně životního prostředí tak jsou listy zcela určitě z bambusového papíru aby jím po ukončení životnosti mohli nakrmit pandy v okolí.
na 99% to budou uhlikova vlakna a pryskyrice, coz ani jedno nejsou nejake ultra toxicke materialy, ktere navic nove daji recyklovat.
Ti nevim.. laminoval jsi někdy? Já jo, zdravé to teda nejni.
neprodukuje to ani radioaktivni uran ani dalsi podobne jedy, ktere jsou v malem ci vetsim mnozstvi obsazene v uhli a uvolnuji se pri spalovani. Ale ano: vyroba temer cehokoli ma nejakou uhlikovou stopu (zatim) a je potreba myslet na to, co s tim, az to za tech cca 30 let doslouzi. To plati pro uplne vsechno, co vyrabime.
Tak furt lepší než těžba, zpracování nebo likvidace lithia, to zasejc jó.
Otazkou je, zda to zvetsovani je dobre nebo spatne. V jinych clancich se pise, ze vyroba, doprava i opravy takove turbiny jsou pak hodne nakladne. A dalsim vychvaluji panel s nekolika mensimi vrtulkami jako sikove reseni.A, co se stane, kdyz se to urve v hurikanu nebo tsunami a skonci na pobrezi. Kdo ponese zodpovednost za lidske zivoty?Ale, jinak mi vetrne na vode prijdou jako zajimavy napad, zvlast v oblastech, kde stale fouka. A pripadne je mozne je proste odtahnout lodi jinam. Coz u tech na zemi neni tak uplne jednoduche. Pripadne i solarni na vode je zajimavy napad, ale vyzaduji klidnejsi vody. Treba mezi afrikou a evropou by to mozna slo. Ale pozor na stehovave ptaky, aby je to tam neusmazilo, kdyz si tam pristanou odpocinout.
Copak neusmažilo - ale ptáci kálejí na fotopanely, které pak jaksi nic neprodukují, jsouce zaslepeny guánem.Vzpomeňte si na holuby - i malé hejno hřadující na jednom místě dokáže udělat pořádný svinčík. A racci jsou výkonnější.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.