Prepáčte že to sem dávam. Ale mám po celom byte spravené káblové rozvody, pripojenie ADSL, za tým je 10 portový 1 Gbit switch a do všetkých miestností vedú káble kde mám trojzásuvky (kombinácia zásuvka 220 V, TV/radio/SAT a port RJ45). Všetko som si robil pred 4 rokmi, ale už som tomu venoval pozornosť do budúcna, router aj switch 1 Gbit, káble mám Cat7a, zásuvky Cat6 od Legrandu, celkom kvalitne pospájané rýchlosť je slušná. Robil som to aj preto že som nechcel v celom byte wifi. No ale v dnešnej dobe je to nemožné, wifi proste treba. Preto by som chcel v jednej miestnosti si spraviť taký malý lokálny wifi prístupový bod z tej zásuvky RJ45. Čo k tomu kúpiť? Ocenil by som v nastavení znížiť silu signálu na lokálne minimum.
Treba ti wifi router, ale zapoj a nastav ho tak, ze ip adresy bude brat z uz existujuceho DHCP. Este budes potrebovat napajanie alebo PoE powered zariadenie (PoE in) - ak ma tvoj switch PoE, resp. si dokup PoE injector. Wifi zariadenie si zvol take, ktore ma dobru podporu (vydavaju aktualizacie softweru). Schvalne som nespomenul wifi AP (pristupovy bod), lebo kazdy wifi router sa da zapojit/nastavit tak, aby plnil funkciu wifi AP bez routingu.
kable CAT7 a zasuvky CAT6 ? to jsi tezky vatar ale je to hodne zbytecny...pokud nejsi mejniak a neches tim tahat za kazdou cenu jednou 10Gbit. Cat5 zvladne 1 / 2,5 a zrejme i 5Gbit., dostacujici na vse. Kup si libovolnou Wifi, snad kazda umoznuje regulaci vykonu alespon ve 3 krocich, min, half, max. a esi chces byt gurman i v tomto, kup si Mikrotik, tak nastavis vykon po 1db od nuly.
Každá "ne", třeba asus to má jenom u dražších kousků. Předpokládám, že akorát chybí nastavení v UI, s alternativním firmwarem by to třeba šlo.
Tak to je celkem špatný. Jedna zásuvka je málo. Nedávno se o tom přesvědčil jeden můj známý, který měl všude dvojzásuvky. Jenže do jedné zásuvky má strčenou chytrou TV, do druhé má zapojený počítač, a teď měl problém kam má připojit PS4.
Ak ti staci 100Mbit, tak mozes spravit z jednej zasuvky dve. Ethernet 100Mbit pouziva iba dva pary (vodice 1236), 1Gbit pouziva vsetky pary. Existuju redukcie, ktore das do zasuviek na oboch stranach a tak ziskas 2x 100Mbit po jednom kabli (zasuvka1 pouzije vodice 1236, zasuvka2 vodice 4578). Daj hladat: rozdvojka RJ45
napr. https://www.secomp.cz/y-adapter-kat-5e-1xm-2xf-...
Stačí koupit třeba 5 port switch. 😉
Osobne bych doporucil treba Edimax. Bezi me ciste jako AP uz vic jak 10let. Temer o nem nevim. Obcas se podivam na uptime a bezne je nahore 3-4mesice i vic.Ten muj AP umi jen 54mbit a pouziva 2,4Ghz. Vzhledem k tomu, ze je to v rodinnem dome tak to nic nerusi.V byte bych se mozna uvazoval i o 5Ghz.Treba:edimax-br-6208ac-v2Cena je dobra, ale ma to jen 100mbit port. Pokud mate duvod proc by to melo byt rychlejsi tak asi Ubiquiti UAP-AC-LR.
5 900 Kč ? To raději budu investovat do Ubiquity .....
"Gigabitová páteř přes elektrické rozvody"no a jaxem tohle videl tak bylo jasno, ze se zase hazi cislama a praxe bude kdyz hodne tak stezi 10%. Kdo ma rozum ma ve zdi v ramci rozvodu UTPko. Wifi / powerline je az posledni moznost jak nekam dostat data.
není nad pořádný UTP kabel ve zdi!a na něm router za pár stovek 🙂 (právě mi dorazil AP / Router NETIS WF-2419 od mironetu)
Tak to je neskutečnej krám. Připojíš na to 3-4 WiFi zařízení a už začíná dělat packetlosty.
po vyskusani Powerline od 4 vyrobcov, by som to nikomu nedoporucil. Mozno tak na browsovanie po internete by to malo stacit.
Ono ani tak nejde o vyrobcov, ale o to, ze elektricke rozvody nie su vhodne na prenos dat, lebo maju zle frekvencne parametre. Pokial sa da, tak treba pouzivat sietove kable, resp. wifi. Prenos dat cez elektricke rozvody je vhodny vtedy, ked to inak nejde (nemoznost robit stavebne zasahy, atd..). Velmi vsak zalezi na rozvodoch a aj na spotrebicoch (niektore to nadherne rusia). Treba si to vzdy vyskusat, ci to u vas doma pojde.
wi-fi už je někdy taky katastrofa, třeba 2.4Ghz v paneláku. Třeba u rodičů jsem přes kabel naměřil třeba 80Mbps, přes wifi kousek od routeru 20Mbps, ob jeden pokoj to padne na 2-4Mbps, někdy se pak trhá i videohovor přes skype. Ono by to normálně i fungovalo, ale když to detekuje 20 dalších sítí, tak se vzájemně ruší. Kdysi před lety jsem měl sdílený internet přes wi-fi, což tehdy nikdo neměl a šlo to za oknem vzduchem tak 40-50 metrů, z toho jsem dostal i několik megabit (internet byl tehdy 64-128kbps). Dneska by se to už asi ani nespojilo.
Především tyto Powerline šmejdy generují neskutečný RF bordel (od LW až po UHF).
Tomu bordelu se rika odbornym pojmem "signal" a celkem by me zajimalo, v cem te ten "bordel" obtezuje.
Nemuzes od toho ocekavat zazraky, ale ja mam zkusenost dobrou. Bezi mi to nejakych 20-30 Mbit, ale v celkem narocnych podminkach - cca 30 metru vedeni, po ceste dvoje jistice a dva elektromery. Musel jsem to ale teda dat na stejnou fazi. Celkem nesouhlasim s tvrzenim ze clanku, ze ruzne faze nevadi, ale prodluzka je problem. To je pitomost.
"20-30 Mbit"vsak hovorim na nejake bezne browsovanie, urcite by som na "20-30 Mbit" nechcel robit zalohovanie.
Kdyz napises bezobsazny pojem "nejake bezne browsovanie", tak se tezko poznava, co tim myslis. Na to, abys rozjel datacentrum to samozrejme neni, ale je to rychlost, se kterym se da normalne existovat vcetne stremovani HD videi.
Tak dlouho, dokud si soused nepořídí to samé. Potom se začnete tahat o přenosové pásmo stejně, jako na wifi.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.