Letošní veletrh spotřební elektroniky CES byl plný chytrých věcí. Ty se vyznačují tím, že jsou nějakým způsobem připojeny k internetu či aspoň k mobilními telefonu, a měří, analyzují nebo ovládají... Ať už je to rychlovarná konvice, vlasový kartáč nebo krmítko pro kočky. Éra internetu věcí se zkrátka rozjela naplno. A tak jsme jednu takovou věc rovněž vyzkoušeli - chytrou váhu. Konkrétně model Withings Body Cardio.
Nebudeme zdlouhavě popisovat to, co je jasné z obrázků. Proto test publikujeme primárně formou fotogalerie a v textech u jednotlivých fotek se zaměříme na technická fakta a praktické informace na základě získaných zkušeností.
Klikněte na první obrázek a nechte se vést...


Následující text najdete i u jednotlivých obrázků
Withings je francouzský výrobce chytrých zařízení do domácnosti a pro zdraví. Chytré váhy už několik let vyrábí a jsou docela proslavené. Vyzkoušeli jsme novinku Body Cardio s pokročilými možnostmi měření. Dát skoro pět tisíc za váhu?! Existují i levnější, tato je přece jen trochu speciální.
Přední strana z odolného skla, pod ním 2,9" displej, zbytek těla z hliníku... Ve výbavě Wi-Fi b/g/n a Bluetooh. Ne, není řeč o telefonu, ale o váze. Skleněná deska váhy má rozměry 33 × 33 cm, výška váhy je 18 mm. Unese a změří až 180kg člověka.



Váhu může využívat až osm uživatelů zároveň, automaticky je pozná podle hmotnosti a jejího vývoje. Data se okamžitě odesílají do cloudu a odtud pak do mobilní aplikace.
Váha má jedno tlačítko pro zapínání/vypínání a párování. Je schované, ale nevadí to, váhu totiž netřeba vypínat. Na jedno nabití by totiž měla vydržet v pohotovosti až rok. K dobíjení poslouží konektor micro USB.
Není to levná váha, a tak se chlubí technologií pro rozpoznání optimálního zatížení, čtyřmi senzory hmotnosti a schopností přesného měření jak na měkkém koberci, tak na tvrdé podlaze.



Kromě černé se vyrábí také v bílé variantě. Ale více než o její vzhled jde o její schopnosti měření... Kromě hmotnosti změří také srdeční tep a bioelektrickou impedanci. Z ní pak určí podíl tuku, vody a svalů a kostí v těle. Specialitou je pak měření tzv. tepových vln, ze kterých se analyzuje kvalita krevních cév.
Po vkročení na váhu to zastudí. Na 2,9" displeji s rozlišením 128 × 64 bodů se následně začne zobrazovat hmotnost a šipky naznačující, jakým směrem byste měli na chodidlech přitlačit, aby zatížení bylo rovnoměrné.



Poté se začne měřit srdeční tep a tepové vlny. To docela trvá, někdy až půl minuty. Nezdá se to, ale takové nečinné stání na váze při ranním spěchu do práce se zdá jako věčnost. Následuje přehlídka všech naměřených veličin přímo na displeji váhy... Nechybí ani motivační graf s vývojem hmotnosti a informací o přírůstku či úbytku od posledního měření.



Daleko více se ale dozvíte z mobilu, do kterého proudí skrze cloud naměřené informace. A skrze Bluetooth můžete váhu spravovat, například do ní nahrávat nový firmware. Aplikace je dostupná pro Android a iOS



Kromě váhy lze připojit i další zařízení, Withings toho vyrábí už docela hodně. Spárování probíhá intuitivně, rychle a bez komplikací.


Vaše tělo rázem dostane nové křivky. Digitální... Na časové osu se zaznamenávají jednotlivá měření v podobě grafů.
A co že je to měření tepové vlny? Jak srdce do tepen pumpuje krev, pružně na to reagují a vyrovnávají tak krevní tlak. Pokud ale cévy nemají optimální pružnost, projeví se to rychlejším průtokem a zvýšením krevním tlakem. Citlivé senzory srdečního tepu dokážou změřit rozdíl v rychlosti šíření krve a samotné tepové vlny v cévách a z toho určit jejich kondici.
Základ je být v normálu, anebo ještě lépe v optimálním stavu. Pokud by se křivka vydala nebezpečně vzhůru, znamenalo by to zvýšené nebezpečí kardiovaskulárních obtíží. To alespoň tvrdí Withings. Pravdou je, že tato metoda měření se používá i v lékařství, ale implementace jednoduchého měření do váhy tu ještě nebyla. Nakolik je to měření přesné, nedokážu posoudit.
Občas se měření tepové vlny nepodaří. Váha to bohužel nenahlásí, dozvíte se to až posléze v aplikaci. Důvody nejsou zmíněny, zřejmě senzory nezaznamenaly dostatečně průkazné hodnoty.




Měření váhy už je ale klasika. Pokud se budete vážit každý den ve stejnou dobu, ideálně hned poté, co vstanete z postele, budete mít dokonalý přehled o vývoji své hmotnosti. Dokonalá datová snídaně pro věčné dietáře. Hmotnost i další veličiny můžete sledovat z různých pohledů, zde například v podobě Indexu tělesné hmotnosti (BMI).
Měření samotného srdečního tepu bez ohledu na vlny je také bez problémů. Aby bylo dlouhodobé měření k něčemu platné, měli byste se vždy před měřením na chvíli zastavit a zklidnit.
Zadávat do aplikace můžete i další data, například krevní tlak. Withings na to samozřejmě má "chytrý měřič tlaku" za necelé tři tisíce korun, ale můžete použít i ten obyčejný a data z něj přepsat do aplikace ručně.






Chytrých věcí, které lze do aplikace připojit je více. Ale také sem můžete připojit externí aplikace pro záznam sportovních aktivit. Všechna data o svém zdraví a aktivitách budete mít na jednom místě.
Aplikace je otevřená i naopak, a tak může údaje o hmotnosti posílat třeba do Google Fit. Údaje o hmotnosti pak uvidíte v časové ose aplikace Google Fit.
A samozřejmě nechybí možnost přidat si přátelé a přetahovat se s nimi o to, kdo víc nechodil nebo zhubl.



Dost věcí vám ale ukáže i samotná váha. Kromě toho, co sama změří, je to například i předpověď počasí na daný den. Měřeným údajem je pak množství vody v těle. A také můžete sledovat stav svých tukových zásob nebo hmotnost samotných svalů.


Chytrá váha je ideální hračka pro vyznavače „datového životního stylu“. Může být dobrým motivačním nástrojem pro ty, kteří chtějí zhubnout, nebo naopak přibrat, ale jen na svalech. Ale stojí za bezmála pět tisíc korun?
V tomto případě je nemalý příplatek za měření srdečního tepu a tepových vln. Model Withings Body (bez "Cardio") sledující pouze hmotnost a bioelektrickou impedanci se prodává skoro o patnáct set levněji. Za podobnou cenu jsou pak i konkurenční chytré váhy Fitbit Aria či Polar Balance.

