Rozhovory

Dobrý sluha, zlý pán. Rozhovor s AI inženýrkou IBM Tatianou Výbošťokovou

Svět neustále zaplavují nové modely generativní AI. Nemůže některý z nich přerůst lidstvu přes hlavu? A podařilo se technologickému gigantu IBM zachytit nástup všemožných startupů v této oblasti?

Společnost IBM na poli generativní inteligence působí už desítky let. Jeho Deep Blue již v roce 1997 dokázal porazit šachového velmistra Garry Kasparova, jazykový model Watson dnes pomáhá s komunikací se zákazníky v řadě společností. Pro AI se ale dnes otvírají možnosti v mnoha dalších oblastech. S tím se ale pojí také problematiky důvěryhodnosti a zabezpečení dat. „Důvěra v genAI je v konečném důsledku založena na schopnosti společnosti správně pochopit a řídit rizika spojená s touto technologií,“ říká expertka IBM na AI Tatiana Výbošťoková.

Kdo jsou podle vás dnes ve světě největší hráči v oblasti generativní AI?

Vedoucí postavení v utváření budoucnosti a vývoje AI zastává společnost Google, která do jejího výzkumu a vývoje masivně investuje. Mezi její významné iniciativy patří výzkumná jednotka DeepMind nebo partnerství se společností Anthropic, vytvoření etické rady Google AI či multimodální model Gemini. Také Meta Platforms upřednostňuje investice do výzkumu AI a prosazuje odpovědnou AI, které je dosahováno prostřednictvím otevřené komunity a sdílení vědeckých pokroků. Díky jejich otevřenému přístupu začaly technické detaily AI zveřejňovat i další společnosti.

Dalším z předních hráčů na poli AI díky svému inovativnímu přístupu k této technologii je třeba společnost Baidoo, nelze opomenout ani společnost Microsoft, která investuje velké prostředky do OpenAI a dalších iniciativ v oblasti AI. Její podpora výzkumu a vývoje AI spolu s vlastními technologickými řešeními, jako je Microsoft Copilot, z něj činí klíčového hráče na globálním trhu s AI.

Společnost IBM zase hraje důležitou roli v podpoře řízené a důvěryhodné AI s důrazem na etické postupy v oblasti AI a transparentnost a bezpečnost, čímž se stává významným hráčem v oblasti odpovědného vývoje AI a získává si důvěru podniků a regulačních orgánů. Nedílnou součástí tohoto ekosystému je také společnost Nvidia jako poskytovatel nezbytné hardwarové infrastruktury pro vývoj a nasazení AI.

Kdo je Tatiana Výbošťoková

Vystudovala astrofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde také obhájila titul PhD. Jako vědkyně se soustředila na zpracovávání a analýzu dat, čemuž se později začala věnovat také v soukromém sektoru. Od roku 2021 tak působila jako datová vědkyně a AI inženýrka ve společnosti IBM, kde nyní zastává manažerskou pozici se zaměřením na AI.

image.png

Jak moc celý segment popostrčil nástup OpenAI a jeho ChatGPT? Neuškodilo třeba IBM, že s podobným nástrojem nepřišla dřív?

Příchod OpenAI a její platformy ChatGPT nepochybně výrazně posunul vývoj v oblasti umělé inteligence. OpenAI se zaměřuje na trh B2C, což znamená, že jejím cílem je vyvinout univerzální umělou inteligenci (AGI), z níž by mohlo těžit celé lidstvo. Společnost IBM se naproti tomu zaměřuje na sektor B2B a klade důraz na bezpečná, transparentní a pro podniky připravená řešení, která jsou spolehlivá a použitelná v reálných obchodních prostředích.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (1) Další článek: Aiťákův týden: Starship téměř přistál, Microsoft ukládá citlivá data bez šifrování, Nvidia je větší než Apple

Témata článku: , , ,