Oživeno 7. února 2025 | Francouzský Le Chat je nově dostupný i na mobilních telefonech. Aplikace pro Android i pro iOS jsou zdarma a zdá se, že přetrvává i velkorysá kapacita pro bezplatné používání.
Rozlišit výstupy současných AI chatbotů je pro člověka už skoro nemožné. Francouzi se ale chlubí parametrem, který je okamžitě vidět: Le Chat je velice rychlý. Na videu si dovolili srovnání s konkurencí, ale tady jde vždy o to, jaké se porovnávají modely. Mini od OpenAI a Claude Haiku jsou také velmi svižné.
Le Chat umí také kreslit obrázky, používá zde externí model Flux. Textová zadání můžete kombinovat s grafickými podklady. Chatbot pozná, co je na obrázku, má pokročilé OCR.
Proč tuto evropskou AI používat místo jiných? Důvodem může být cena. Často by mohla stačit bezplatná verze, a když bude potřeba začít platit, Mistral si za tarif Pro řekne jen 15 dolarů. Konkurence se u základního placeného programu drží na 20 dolarech. Mistralu ale zatím chybí přemýšlivý model, kdy chatbot své odpovědi před zveřejněním ještě reviduje (reasoning), a to už lze dnes považovat za nedostatek.

Už jsme chtěli chválit češtinu, ale ta hrubka v názvu konverzace!

V listopadu neměl Mistral s kočkoobludou ještě žádný problém
Francouzi vypustili do světa Kočičku. Le Chat umí prakticky to stejné co placený ChatGPT Plus, ale je zadarmo
Původní článek z listopadu 2024 | Všichni čtenáři Živě znají ChatGPT, zkusili jste ale někdy Kočičku? Je tu s námi sice už rok, teď se ale naučila kousky, za které musíte u konkurence otevřít peněženku a zaplatit tučný poplatek.
Kecálek Le Chat (francouzsky kočka) od pařížského studia Mistral najdete na adrese chat.mistral.ai. Poprvé jsme o něm zaslechli loni na jaře, na podzim téhož roku autoři vyrukovali s velmi svobodným modelem Mistral 7B, který si tehdy nebral servítky, a letos v únoru konečně představili vlastního chatbota, který rozuměl česky a v obecných otázkách nikterak nezaostával za konkurencí.
Umí malovat...
Kočka od té doby ušla pořádný kus cesty, vedle textu se naučila rozumět i obrázkům, a přestože je i nadále zdarma, v závěru roku 2024 zvládne:
- Kreslit obrázky pomocí technologie Flux Pro (stejně jako třeba Grok)
- Analyzovat grafiku a dokumenty pomocí modelu Pixtral Large
- Vyhledávat na webu a citovat zdroje
- Pracovat s agenty, což je obdoba vlastních GPT ze světa OpenAI
- Pracovat ve speciálním rozhraní Canvas (opět inspirace ChatGPT Plus)
Le Chat nově umí kreslit obrázky, přičemž používá stejný generátor jako chatbot Grok pro prémiové předplatitele X – Flux Pro od studia Black Forest Labs. Placenému a vysoce komplexnímu Midjourney se sice nevyrovná, nicméně stárnoucí DALL-E 3 z ChatGPT už asi opravdu strčí do kapsy.

Povel „Nakresli kočičku“ a výsledek v rozlišení 1024×768 px
Flux Pro v Le Chatu je nicméně často přetížené, a tak se v nejednom případě spíše než malůvky dočkáte chybového hlášení. Obrázek se ke všemu stáhne bez přípony. Mně se podařilo kočičku výše vygenerovat až po několika hodinách.

O minutu později to už skončilo chybovým hlášením a stejně tak to vypadalo celé odpoledne
Nelze než doufat, že to byly jen porodní bolesti a v následujících dnech už bude chatbot stabilnější.
... A také „vidí“
S opačným směrem – tedy s rozpoznáváním JPEG, PNG, PDF a jejich sémantického obsahu – je to už ale mnohem lepší.

Tento obrázek pošlu Kočičce a zeptám se, co na něm je
V Le Chatu můžete experimentovat nejen s obvyklým OCR (převodem obrazu na text), ale i s řešením od ruky psaných matematických úloh, nebo jako na mé ukázce s popisem základní funkce elektrického obvodu.

Analýza obrázku s elektrickým obvodem v podání Le Chat
Umí režim Canvas jako placený ChatGPT
Součástí balení i zmíněný režim Canvas, který už známe z ChatGPT Plus pro předplatitele. Když jej aktivujete, samotný dialog s robotem se zúží do postranního menu a tělo stránky vyplní editor s vytvořeným obsahem, který můžete libovolně měnit a společně jej s chatbotem dále měnit.

Programujeme v Le Chat a jeho režimu Canvas
Canvas od Mistralu funguje úplně stejně a ocení jej zvláště programátoři, hodí se na různé myšlenkové mapy, brainstorming a obecně nelineární práci s AI jako v obvyklém chatu.
Funkci sice můžete vyvolat zaškrtnutím režimu Canvas při tvorbě úvodního promptu, záleží ale pouze na chatbotovi, jestli skutečně uzná, že se pro aktuální dotaz opravdu hodí. Pokud odpověď sesmolí v běžném chatu, prostě mu imperativně napište, že chcete Canvas: „Přepni se do režimu Canvas!“
Umí vytvářet agenty
Jak už jsme si řekli výše, další specialitou Le Chatu je práce s agenty, které si můžete vytvořit v platformě pro vývojáře. Agent je totiž dostupný nejen v chatu, ale i skrze API. Co to ale vlastně je?

Tvorba agenta Klobouk Translator v platformě pro vývojáře
Agent je vlastně indoktrinovaný chatbot, kterému stanovíte vaše vlastní pravidla hry a také konkrétní jazykový model, ve kterém pracuje. Takže pokud si budete chtít vytvořit agenta, který se má chovat jako jazykový překladač, sdělíte mu to právě v tomto skrytém systémovém promptu.
Agenta pak v Le Chatu vyvolám pomocí symbolu zavináče stejným způsobem, jako když někoho zmiňuji na sociálních sítích a v komunikátorech.

Vyvolání vlastního agenta Klobouk Translator pomocí zavináče v Le Chatu
Podobně funguje i obdobná technologie GPTs/Custom GPT ve světě ChatGPT, je ale o něco pokročilejší, takto ohnutý chatbot totiž může čerpat další vědomosti z rozměrných příloh a skrze speciální API komunikovat i s libovolnými internetovými službami.
Umí hledat na webu
Další novinkou v řadě je slíbené vyhledávání na webu. Pokud tedy budete chtít aktuální odpověď, která nemusí být součástí samotného jazykového modelu, stačí v zápatí zaškrtnout políčko „Web search.“ Chatbot v takovém případě dohledá zdroje a nabídne odkazy, nicméně se nechová tak spolehlivě jako třeba nová interakce s webem v placeném ChatGPT Plus.

Vyhledávání informací na webu funguje, ale rovnou řešení na webu už moc ne
Při dotazu na aktuální počasí v Brně totiž sice dohledal hromadu meteorologických služeb, na explicitní dotaz, jak tedy opravdu bude, nicméně vyrukoval s nesmyslnou teplotou 17 °C. Umí tedy sice hledat zdroje, ale určitě je neumí rovnou nahradit.
Vylepšený a multimodální Le Chat určitě vyzkoušejte a srovnejte s další konkurencí – z těch bezplatných třeba s Gemini od Googlu. Nemusí být totiž zdarma napořád. Mistral upozorňuje, že jsou všechny funkce ve stádiu betaverze, a proto si za ně (alespoň nyní) nebude nic účtovat.
Zároveň se v závěru blogového zápisku tak trochu strefuje do OpenAI s tím, že není v honbě za vysněnou AGI (vysoce pokročilá obecná AI, která vyřeší jakýkoliv problém a zároveň mantra OpenAI), ale chce nabídnout jednoduchou a rychlou službu pro každého už teď. Nemusí být tedy úplně nejlepší, ale je prostě zdarma.