k čemu tak richlí internet na péčko stačí i telefoní linka
Muzes koukat na pecko na 5ti obrazovkach soucasne a nebude se ti to sekat, ty telefoni linka…
ja sem zviklí že než se načte hlava a pak prsíčko tak to pár minutek trvá no
Zalezi na rozliseni. Ted jsem mel nejaky online wokshop, firma ale nakonfigurovala vysoke rozliseni a LTE modem to nezvladal. A LTE modem je urcite rychlejsi nez telefonni linka, LTE modem nema problem s videii na YouTube, pokud ta videa nejsou v 4K...Co se tyka telefonni linky, myslim si, ze v roce 2024 je jiz nepouzitelna, ted myslim klasickou analogovou linku, ne xDSL pripojeni. Onehda jsem udelal pokus, operator mobil.cz ma predplacenou kartu, po vycerpani FUP slibuje neomezene pripojeni rychlosti 128/128 kbps, coz je ekvivalent ISDN dvojlinky, a zacatkem stoleti to bylo luxusni pripojeni pro male firmy. Byl jsem velmi zklaman s vysledkem experimentu. 128/128 je v dnesni dobe nepouzitlene, ani na prohlizeni bezneho webu to nestaci, protoze vsude jsou reklamy, a weby jiz nejsou optimalizovane na tyto pomale rychlosti... Mozna je ale jen problem v implementaci omezeni 128/128, ze se zahazuje moc paketu a linka je pak velmi pomala, v kazdem pripade, prakticky nepouzitelne...
Názor byl 4× upraven, naposled 10. 7. 2024 09:17
Cetin na telefonních linkách nabízí tuším až 250Mbit, i když to už je možná sdružení dvou dohromady. Každopádně tomu LTE se určitě zvládne vyrovnat.
Určitě to nebude běžný dual up.
Ne, dial up, vytáčené připojení, je forma připojení k internetu, kdy se do zvukového telefonního signálu modulují přenášená digitální data.Bavíme se o telefonních linkách. To je typicky dvojlinka natažená k telefonu. Kus drátu.Těch 250Mbit je typicky VDSL v bondingu, cože je taková drobná evoluce vytáčeného připojení. Může používat klidně ty samé dráty, což je právě ten důvod, proč se tak rozvinulo. Protože síťově velmi vyspělé USA měli natahanou telefonní dvojlinku do každé pastoušky, a tak dávalo smysl vyvinout na nich technologie, jak z nich vytřískat maximum, než měnit dráty v zemi.Snad jsem vysvětlil rozdíl mezi telefonní dvojlinkou a dial up. Pokud jste měl na mysli dual up, to nevím, co je.
8k se slušným bitrate chce tak 300Mbit. A kdo je labužník, jede víc streamů a na pozadí tahá další péčko přes torrenty v případě, že by mu někdy vypadl net, tak aby měl něco offline jako nouzovku/backup.Navíc, kdo preferuje offline sledování, tak ten by nejspíše rád, aby měl AV dílo co nejrychleji stažené a nemusel na to čekat den. A prej telefonní linka 😃.Zdar Max
Mam 5Gbps od ATT a jsem v poradovniku na 10Gbps pry jeste letos. Ne ze bych gfiber nefandil, ale po zkusenosti s nima s jim mohu i na gigabit vyprdnout.
A cena za měsíc tarifu?
Vzhledem k tomu ze mam od ATT dalsi veci, tak me tech 5Gbps stoji necelych $50. Kdybych nic jineho od nich nemel, tak oficialni pultova cena bez akce je $180 mesicne, coz je i na US hodne ale na druhou stranu za hodne penez je to hodne muziky. 5Gbps je obema smery, bez limitu dat nebo nejake agregace (ta tam patrne bude ale nikdy jsem na ni v mem pripade nenarazil). Jestli tech 5Gbps dokazu vytizit? Dokazu a nic nelegalniho.
A jaky mate doma router? Protoze kdyz mate 5Gbps pripojku, tak take potrebujete router, ktery to dokaze zpracovat a i kdyz mate rychly router, tak kapacitu linky nedokazete vyuzit, pokud nemate take rychlou sit (LAN), tedy nejspis 10GB... A jaka je realna rychlost te 5Gbps pripojky? 5Gbps je zrejme jen "marketinkove" oznaceni, realna rychlost muze byt nizsi. Nejvetsi zdejsi ISP sice nabizi na optice gigabit, ale prakticky garantuje, ze minimalni rychlost bude jen cca 300mbps, a tech 1000 je jen teoreticke maximum...
Áááá, přesně na tohle čekal.Teď bude spousta čísílek. Terabajty za měsíc, počet disků v diskovém poli... to už tu bylo tolikrát 😀
Mě by stačilo to co mám ale za cenu běžnou v EU!
Letmo jsem se podíval na stránky magenta.at1Gbit tarif stojí 77 euro…
Platím symetrický Gbit na optice od TMCZ za 350,-Kč. To je hodně? :)Zdar Max
To ale neni cenikova cena ne? :)
To ne, na druhou stranu, už asi před 8 lety nabízel Starnet 100/100Mbit optiku za 350, což mají stále a za pár koru n navíc symetrických Gbit:https://www.starnet.cz/download/cenik.pdfJá si s nimi v jedné lokaci domluvil 60G radio, takže za jednorázovou cenu mi vyměnili 5G a naladili místo něj 60G a jedu 100/100Mbit. Platím necelých 400,-Kč, protože součástí je ještě TV.Zdar Max
mě by postačilo kdyby data z netu tekla rychlostí mé síťovky tedy 2,5Gb za cenu stávajícího 1Gb... Ne že bych to nutně potřeboval, ale bylo fajn kdyby síťovka i router naplno využívaly své rychlosti a byly sladěné. Jenže to ještě uplyne hodně vody než to bude za zajímavější peníz pro nefiremní.
Mňa by zaujímalo aký model routeru a switchu zvládne takúto rýchlosť. Pretože obvykle nezvládajú ani 1/10 tejto rýchlosti.
Trebas tenhle ale jen s L3HW:https://mikrotik.com/product/ccr2116_12g_4splusJakmile pridate queues a firewall, tak uz to nemuze jit pres ASIC a jde to pres CPU, tak je teoreticka rychlost 39Gbps, v realu rekneme 25-30Gbps.A pokud budete za net platit $250+, tak asi nebude vadit dat za router $1000.U switche je to jedno, ten je delan aby zvladl switching na rychlosti portu, routovat na nem asi nebudete: pro 100Gbps https://mikrotik.com/product/crs504_4xq_inOprava: vyse zmineny router je schopen routovat tu rychlost sectenim na portech, ale nema 50Gbps. Takze spis asi toto, ten pak odroutuje mozna i celej barak, ale uz si clovek priplati:https://mikrotik.com/product/ccr2216_1g_12xs_2xq
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 7. 2024 18:27
Zajimave. Uz dlouho nejsem v oboru, ale 10Gb/s na jadro byvalo takovou pomyslnou hranici, kam se da u SW routingu s Linuxem dostat. Dal uz nestihal kvuli context switchingu. Mikrotik, zda se, tuhle hranici prekonava.Kazdopadne HW routing zadne takove omezeni nema, a 50Gb/s, zvlast pod maskaradou, v jednom streamu zadna x86 neuroutuje (natoz pak ARM), tohle bude muset byt specialni HW.
Urcite je to reseno v HW, dokud to jde, ale jakmile do toho zapojis firewall, uz to jde pres CPU a tam se to rapidne zpomali. Mikrotik na chybejici firewall HW offloading uz drive udelal “fasttrack”: https://help.mikrotik.com/docs/display/ROS/Connecti... Jenze “fasttrack” je ti k nicemu, kdyz potrebujes delat packet/connection mark.Ale porad je to pekna a “levna” hracka pro small/medium business.P.S.: Ono taky k tem jejich merenim maji dodatek, pocitam ze pocet streamu odpovida nebo presahuje pocet CPU…- All tests are done with Xena Networks specialized test equipment (XenaBay),and done according to RFC2544 (Xena2544)- Max throughput is determined with 30+ second attempts with 0,1% packet loss tolerance in 64, 512, 1518 byte packet sizes- Test results show device maximum performance, and are reached using mentioned hardware and software configuration, different configurations most likely will result in lower resultsJa o tom zas tam moc nevim, nejsem sitar, spis samouk pro potreby homelabu.
No problém tých zariadení je ventilátor. To obvykle značí hlučnosť. Tá sa tam neuvádza ale raz som mal požičaný switch Cisco kde bol jeden ventilátor. Nebol to ani nijak zázračný switch na rýchlosť ale keď som to zapol myslel som, že pristáva na baráku vyrtulník. To proste vydávalo neskutočný hluk. Niečo také mať doma no neviem 😃 Možno sú tieto tichšie ale po mojej skúseností s tým si dávam na toto bacha.
Uroutovat s maškarádou 50Gb/s nebude jen tak; hluk bude ten nejmenší problém.Trápit vás bude i spotřeba elektřiny, která se bude pohybovat ve vyšších desítkách, spíše stovkách wattů. Ale ani té se obávat nemusíte, protože až uvidíte cenovku za takové zařízení, nějaké roční vyúčtování za elektřinu už vás nerozhodí.Když to řeknu jednoduše, kolem takového zařízení si klidně postavte budku, moc ho to nezdraží.
Myslím, že to není potřeba řešit.Tyhle starosti nechte buď na svém providerovi, nebo na zaměstnancích serverových farem.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.