Takže konečně končí další doba ledová a Grónsko se zase stane zelenou zemí.Super.
Problém celých klima zmien je, že máme relatívne málo záznamov do minulosti. Nikto nevie povedať, čo tu bolo pred 5 000 – 10 000 – 30 000 – 100 000 rokmi. Teraz bolo medializované, že sa vedcom podarilo odobrať vzorky ľadu z rekordnej hĺbky na základe tých sa bude dať určiť aká bola na planéte klíma. Možno je to prirodzený proces kedy sa planéta otepľuje a ochladzuje. Nikto nevie čo za to môže či je to vplyvom ľudskej činnosti alebo je to prirodzené. Každopádne počasie sa zbláznilo. Pamätám si ako malý chlapec v našom meste bol sneh skoro celú zimu. Dnes tu je sneh tak 3 dni a potom zmizne.
Okolo roku 1000 byla hladina oceánů o půl metru výše, než je dnes, a na jihu Grónska vikingové provozovali zemědělství. Takže nic neobvyklého se asi neděje.
Zbytecne strachy. Trump to převezme a taní ledovců zastaví do 24h.
Mozna by bylo nejucinnejsi, kdyby lide prestali v zime topit :) auta, byty... To by prinos chladu ziskal uplne jiny rozmer.
Lidé v zimě určitě přestanou topit hned, jakmile bude přes zimu takové teplo, že to topení bude zbytečné ... 😉
Ledovce se rozpousteji kvuli mnozstvi lidi na Zemi. Nez ji budeme dovazet z vesmiru - je to jedina moznost.
A dělali již studii o kolik cm ročně zvyšují naplaveniny z pevninských řek hladinu světových oceánů? Jestli by radši neměli zašpuntovat řeky. 😉
To bylo odjakživa. Další z alarmistických článků na vtm živě.
Za předchozí doby meziledové byla hladina moří o 5m výše, než je dnes. Z toho vidíme, že se ani neandrtálcům nepodařilo globální změnu klimatu zastavit a to by nám mohli být vzorem v tom, jak málo CO2 z fosilních paliv vypouštěli.
Za neandrtálců se globální klima oteplovalo rychlostí přes 1°C za 100 let? Myslím že ne... a to je právě ten rozdíl a dost velký problém pro nás.
Jak rychle se klima v minulosti měnilo nevíme. Protože čím dále do minulosti jdeme, tím těžší je rychlost změny zjistit. Ale když se podíváme do celkem nedávné minulosti - do současné doby meziledové, tak v mladším dryasu probíhaly teplotní změny mnohonásobně rychleji než dnes - v Grónsku za desetiletí poklesly teploty o 5 st.C. To byl fičák, co?
A víš proč to byl takový fičák že jo? Protože se do oceánů vylilo spousta vody z tajících ledovců a zablokovaly se oceánské proudy co transportují teplo z tropů směrem k pólům. Globální teplota se tak moc neměnila (ohřály se tropy a vyšší zeměpisné šířky se ochladily)
No a co? Podstatné je, že se v rozsáhlé oblasti změnilo klima o dva řády vyšší rychlostí, než se kterou nás straší klimaalarmisté dnes.
Jenže tady se bavíme o globálním klimatu. Že se v historii někde lokálně oteplilo/ochladilo rychleji je jaksi poněkud mimo.
Tady se bavíme o tom, že v Grónsku se rychle otepluje (dokonce rychleji než jinde). Ale i ta současná rychlost není nic proti tomu, jak rychlé změny tam probíhaly za mladšího dryasu.
Což ale nemění nic na tom, že globálně se otepluje mnohem rychleji než tenkrát.
A na to jste přišel jak?
Sladká voda sice mohla být jednou z příči, ale kolaps ledovce na americkém kontinentu nejspíš nastal až o 5000 let později a zapříčinil sice také ochlazení, ale ne tak výrazné. I když ty změny byly samozřejmě prudší než v současném klimatickém optimu.
Boh Grýndýl nás zachráni. Sláva večnému bohu Grýndýlovi.
Jamile, sorry jako, ale ty jsi fakt k*kot!
Urazil som tvoje božstvo?
Zapomněl jsi na svatou Grétu....i když ta už si teď spíš hledá chlapce mezi teroristy v Palestině.
Nevím, jestli má cenu řešit, že by mohl Grónský ledovec za 10 000 let roztát? To už tu stejně bude další doba ledová. Navíc by to nebyla žádná výjimka, v předchozích interglaciálech k tom minimálně jednou také došlo.Zajímavé ale je, že na Antarktidě ledovce už od začátku roku 2020 neubývají, ale o tom se moc nepíše. https://climate.nasa.gov/vital-signs/ice-sheets/
To se samozrejme nehodi ekoidiotum ke straseni...
Co si ten článek přečíst? Dělat závěry ze 2 roků, po nichž následuje další úbytek je dost trapný.
Naprosto netuším o čem píšete?
Na začátku toho článku máte doslova napsáno: "Antarctica is losing ice mass (melting) at an average rate of about 150 billion tons per year,..."A vy tu točíte o neubýváním jen proto, že 2roky po sobě ho neubylo. Přitom si stačí všimnout, že v roce 2024 už ho zase dost ubylo.
Stáhněte si data a zkuste graf proložit lineárním trendem do konce roku 2019 a od 2020 do konce. Možná budete překvapen a pochopíte proč se 5 let nepíše o konci antarktického ledovce. 😉 V každém případě 5 let už stojí za zkoumání, osobně bych se přikláněl k tomu, že více tepla znamená více srážek. Mimochodem, i když vezmeme průměr za celou dobu měření, tj. -137 gigatun/rok, tak to máme 178 000 let do roztátí 🙂
A teď si přečteme, co si o tom myslí odborníci, co nikdy klima nestudovali. Tipuji něco o tom, jak dinosaurům nevadila absence ledu.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 2. 2025 16:32
njn, je videt, ze jsi odbornik...
Kde jsi klima studoval ty a jak dlouho?
Pravda, jen semestr. Ale nerozporuji vědecké poznatky těch, co to studují celý život.
Díky, přesně na to jsem tě tipoval.
Hlavně že Kačer Donald Oranžová Trumpeta (a jemu podobní k*koti) budou stále tvrdit, že globální změna klimatu je výmysl - na druhou stranu to Grónsko chce, protože to tam taje, tak buď je magor anebo pokrytec (zřejmě oboje najednou). Ale co, chtěli Amíci diktátora, mají diktátora ... (odskáčeme to ale všichni ...).
Změny klimatu snad nikdo nepopírá, ne? Otázkou je, zda dává smysl bojovat s klimatickým optimem? Mně to přijde postavené na hlavu, zvlášť když zbytek světa využívá fosilní paliva čím dál tím více.
Nejsem žádná zelená hlava, ale nepopírám že lidstvo má velký vliv na změnu klimatu. To co jindy trvalo tisíce let jsme zvládli za 200 let. Ale něco s tím dělat jen na Evropské úrovni je absolutně nesmysl. Evropa se na celkových emisích podílí zhruba 6%. Kdyby jsme emise snížili o naprosto nereálných 25% v globálním měřítku by to dělalo jen jeden a půl procenta přitom emise skleníkových plynů stoupají ročně o 3 až 4%. Na těchto emisích má Evropa také velký vliv, protože všechny vysoce emisní provozy se prostě přesunuli mimo Evropu a tyto výrobky se jen dováží. Může se něco dělat, ale jen ve skutečně globálním měřítku, k tomu ale svět není nakloněn. Jakékoliv snahy končí se stavem naší peněženky. Stačí se podívat na ty ekologické aktivity, když protestuji mají na sobě oblečení vyrobené v třetím světě z ropných produktů a to jim zřejmě vůbec nevadí. V dnešní době je takzvaná zelená politika jen multimiliardový byznys víc než snaha něco řešit.
Spíš jen k tomu úvodu, klima se prudce měnilo i dříve, stačí se třeba podívat na data z ledovců v Grónsku GISP2 nebo záznamy z letokruhů. Mohu zmínit třeba Mladší dryas nebo 8,2k event. Tam to bylo o to horší, že nejdříve došlo k prudkému ochlazení. Ke zbytku, klimatická politika mně nepřijde moc zelená, spíše se mi zdá, že přírodě ubližuje na rozdíl od vyšších teplot a koncentrací CO2, které životu naopak pomáhají.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 2. 2025 19:40
S klimatickým optimem nikdo bojovat nechce. Co si ale boj zaslouží je omezení vypouštění jedů a jiných škodlivin do vzduchu a obecně do prostředí, ve kterém žijeme...
Zjevně chce, alespoň v Bruselu to mají jako hlavní středobod svého bytí. Také jsem pro rozumnou ochranu přírody a myslím, že se nám i celkem daří. Od revoluce se životní prostředí jednoznačně zlepšilo. Ale to zvládají jen bohaté společnosti a pokud si kvůli klimatickému náboženství ničíme a zničíme ekonomiku, tak to odskáče i příroda, na ochranu nebudou peníze.
zatimco v EU mas svobodu a pohodicku, ze? V EU se pomalu nevyseres bez uredniho razitka a overeni ze seres dostatecne ekologicky.
On chce Gronsko kvuli surovinam, takze cim mene ledu, tim snadnejsi tezba. 😉
On chce Grónsko, protože přes něj je to nejblíže do Ruska. Kdyby Rusko odpálilo rakety na USA, tak to bude přes Grónsko.
Ano, jsou v tom zjevne oba duvody.
Nejni. Nejblíž je to přes severní pól a Kanadu (ale tu chce vlastně taky 🙂 )
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.