Intel rozšiřuje svůj základní výzkum a nově bude investovat do tzv. „probabilistic computing“ – pravděpodobnostních algoritmů, které mají pomocí především A.I.
Firma chce v praxi najít řešení problémů, které jsou pro člověka naprostou maličkostí, avšak pro stroj nadále neuvěřitelná překážka. Jedná se o celé spektrum výpočtů, do kterých spadá třeba i předtucha, nebo intuice.
Intel sám zmiňuje příklad s míčem. Když pojedete po silnici a před vozem se z čista jasna přikutálí míč, zabrzdíte. Nejen pro míč samotný, ale také z toho důvodu, že očekáváte, že se odkudsi vynoří dítě. Váš mozek za zlomek času na základě zkušeností spočítal celý kauzální graf a vědomí předal informaci o tom, že je velmi pravděpodobné, že u míče bude dítě, které pro něj běží.
Z lidského úhlu pohledu je to banalita, avšak pro strojové učení neskutečně složitý problém. Vždyť současné neuronové sítě budou rády, když za stejný zlomek času vůbec identifikují, že těch pár pixelů z kamery je míč.
Intel je chce proto naučit, aby dokázaly předvídat kontextové události – tedy aby obraz analyzovaly ve své celistvosti a tím hledaly to, co na obrazu zatím není, ale vyplývá to z něj.
Předvídání dějů není nic nového a v minulosti jsme tu měli už hromadu experimentů, kdy algoritmus rozpohyboval statickou fotografii, kterou proměnil v animaci, protože podobným způsobem dopočítal, co se bude ve scéně odehrávat v několika následujících okamžicích.
Intel tento koncept hodlá dále rozpracovat a posunout A.I. zase na další úroveň, která by mohla pomocí i robotickým vozům a dalším strojům zítřka.
Současná umělá inteligence pořád není žádný zázrak: