Jak vybrat kvalitní počítačový zdroj. Aby byl tichý, výkonný a bezproblémový

Jak vybrat kvalitní počítačový zdroj. Aby byl tichý, výkonný a bezproblémový

Vybrat počítačový zdroj není nic jednoduchého, protože zpravidla kupujete zajíce v pytli. Přesto je několik indicií, které vás k tomu pravému zdroji navedou.

Výběr počítačového zdroje rozhodně nepodceňujte. Závisí na něm stabilita, zahřívání, příkon a hlučnost počítače, ale také jeho životnost.

1. Vyhněte se nejlevnějším zdrojům

Mezi zdroji jsou obrovské cenové rozdíly, a to i když nevezmete v úvahu ty úplně nejlevnější s cenou okolo 400 Kč.

Takový 350W zdroj za 400 Kč může zdánlivě udělat stejnou službu jako jiný za 1 200 Kč. Ovšem každá stokoruna se drasticky projevuje na kvalitě použitých součástek. Ty se potom promítají do účinnosti, kvality výstupních napětí, životnosti a hlučnosti zdroje.

Pár ušetřených stokorun tak může mít za následek vysokou spotřebu a hlučnost počítače i v nezatíženém stavu, jeho nestabilitu a v extrémním případě i zničení ostatních počítačových komponent.

Pokud vám na komponentách záleží, je prvním základním pravidlem vyhnout se velkým obloukem nejlevnějším zdrojům.

Toto je článek z Computeru

Tento článek najdete v aktuálním 11. čísle časopisu Computer navíc ještě s přehledem a parametry počítačových zdrojů na českém trhu. A také s tipy, které konkrétní zdroje se nejvíc vyplatí.

126.jpg

Toto číslo si můžete jednoduše objednat. Napište SMS na číslo 902 11 ve tvaru:

COMPUTER 1711 mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA
mezera MĚSTO mezera PSČ

Příklad: COMPUTER 1711 Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900

Cena každé přijaté SMS je 89 Kč, stejně jako časopis na stáncích. Zahrnuje poštovné i balné. Provozuje CN INVEST, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cninvest.cz, www.platmobilem.cz.

2. Jaký zvolit výkon

Někteří uživatelé žijí v domnění, že čím vyšší výkon zdroje zvolí, tím větší bude spotřeba počítače. Výkon například 400 W ale neznamená, že počítač bude ze sítě odebírat 400 W; jde o maximální výkon, jaký dokáže zdroj poskytnout. Pravdou však je, že zdroje s příliš vysokým výkonem se do úsporných počítačů nehodí, protože mají při nízké spotřebě zpravidla nižší efektivitu než méně výkonné zdroje.

Ideální je tedy zvolit takový výkon zdroje, který není příliš vysoký, ale ani příliš nízký. Při přetěžování dochází rovněž k poklesu efektivity a hlavně hrozí nestabilita počítače.

Zdroj by neměl být pro daný počítač ani zbytečně výkonný, ani příliš slabý

Pokud vůbec netušíte, jak výkonný zdroj budete pro svou sestavu potřebovat, je nejjistějším způsobem zadat všechny vybrané komponenty do webového kalkulátoru, ve kterém najdete i nejmodernější procesory a grafické karty.

Pokračování 2 / 4

3. Rozložení zátěže

Celkový výkon zdroje není ani zdaleka nejdůležitějším parametrem. Podstatné je, jak má zdroj zatížení rozložené. Kupříkladu 400W zdroj, který by měl 250 W soustředěných pouze do 3,3V a 5V větve a na +12V by zbylo jen třeba 144 W (12 A), by vám udělal stejnou službu jako 250W model se stejně silnou +12V větví.

Právě +12V větev je v moderních počítačích klíčová – napájí nejnáročnější komponenty, jako je procesor, grafická karta a 3,5" pevné disky. Proto se dívejte především na její proudovou zatížitelnost. Nekvalitní či zastaralý zdroj poznáte právě podle toho, že má +12V větev příliš slabou.

Dříve bylo v kurzu dávat do zdroje i vícero +12V větví, protože je to i levnější než jediná supersilná. V případě výkonného počítače ale pak hrozilo nerovnoměrné rozložení zátěže. Proto jsou nejlepší moderní zdroje vybaveny jen jednou a velmi výkonnou +12V větví, u které pak již nemusíte nic řešit.

4. Klíčová účinnost

Účinnost má přímý vliv na spotřebu počítače a nepřímý pak na jeho hlučnost a zahřívání. Ztráty ve zdroji se totiž přeměňují na teplo, které je pak zapotřebí odvést ven, přičemž tepelným namáháním a změnami teplot se zároveň snižuje životnost součástek.

Modernější účinnější komponenty jsou drahé, stejně jako certifikace, která vyšší efektivitu zdroje zaručuje. Proto se není čemu divit, že certifikát 80PLUS mají dražší modely.

Právě tímto certifikátem s několika stupni (Standard, Bronze, Silver, Gold, Platinum a nejvyšší Titanium) máte danou efektivitu zpravidla zaručenu, pokud tedy jedná výrobce čestně. Zároveň však platí, že když daný zdroj certifikát nemá, neznamená to, že je málo účinný. Často ho nemá jen proto, že výrobce ušetřit chtěl náklady a čas za certifikaci.

Často pak v takovýchto případech dávají výrobci na zdroje svá loga, jako 85+ apod. Pokud chcete mít jistotu, že daný zdroj skutečně certifikát 80PLUS má, stačí si jej vyhledat na stránkách www.80plus.org, kde je přes 7 600 modelů zdrojů a u každého pak testovací protokol.

Uvědomte si ještě, že čím vyšší výkon má zdroj dodat, tím více se vyšší účinnost projeví. Proto dávají vyšší účinnosti 80PLUS Gold, Platinum a Titanium smysl až u vyšších wattáží.

Pokračování 3 / 4

5. Tichý chod

Ani velmi vysoká účinnost zdroje s certifikátem třeba 80PLUS Gold nezaručuje, že daný model nebude hlučný. Často se totiž bohužel stává, že zvláště značkové zdroje mají agresivněji nastavené otáčky ventilátoru, aby se součástky tolik nezahřívaly a nedocházelo tak k jejich většímu opotřebení.

Bohužel to někdy dohání do extrému, kdy i při minimální zátěži a teplotě součástek okolo 30 °C, kdy jsou ostatní komponenty zdroje tiché, nastaví rychlost otáčení ventilátoru do jasně slyšitelné hladiny. Na druhé straně jsou pak zase nezodpovědní výrobci, kteří nastaví pro dosažení nižší hlučnosti otáčky příliš nízko, a to i přesto, že se součástky značně zahřívají.

Ideální stav je někde uprostřed, rozumně. Dražší zdroje v sobě mají více teplotních čidel, nebo dokonce umožňují hybridní chod ventilátoru, který do určité zátěže stojí a roztočí se až na ní. Tento hybridní mód lze zpravidla zapnout přepínačem na zadní straně zdroje.

Hlučnost zdroje záleží samozřejmě na použitém ventilátoru a jeho rozměrech (větší bývá zpravidla lepší), tvaru a počtu lopatek a také na vstupním/výstupním průduchu pro vzduch. Jak je zdroj tichý, se můžete dočíst v recenzích, a jistým vodítkem může být i datum uvedení zdroje na trh. Modernější modely již totiž s hlučností bez větší zátěže takový problém nemívají.

6. Dostatek konektorů

U spousty zdrojů se šetří na kabeláži. Delší kabely a jejich větší počet je dražší, opletení kabelů stojí peníze a stejně tak samozřejmě i jejich odpojitelnost. Bohužel se ale stává, že především ve větších skříních nemusí délka kabelů stačit. V tom jsou bohužel specifikace standardu ATX relativně benevolentní, doporučené minimum je 25–28 cm (+12V větev a ostatní).

S tímto minimem byste uspěli leda tak při stavbě HTPC, pro univerzální použití do skříní typu mini a middle tower jsou vhodné zdroje s délkou kabelů okolo 45–50 cm. U skříní typu big tower však ani to nemusí stačit.

S dlouhou kabeláží u výkonných zdrojů, u kterých se předpokládá, že budou krmit více komponent v objemnější skříni, pak ale nastává problém s překážejícími dlouhými kabely, které nejsou potřeba. Řešením je modulární kabeláž, kdy si připojíte jen kabely, které potřebujete.

Znamená to ale často výraznou investici navíc, zvažte proto, zda je opravdu nezbytná. Kvůli přítomnosti konektorů totiž také často nabobtná i délka zdroje, takže k úspoře prostoru nemusí příliš dojít.

Na zdroji nešetřete. Má vliv na hlučnost, efektivitu, zahřívání, ale také stabilitu a životnost celého počítače

V posledních pár letech se začaly u lepších zdrojů objevovat ploché kabely, které zabírají méně místa než kabely s masivním opletením a lépe se skládají do sebe. Jsou tím nejlepším řešením, nemá je však mnoho zdrojů.

U jednotlivých druhů konektorů a jejich počtu si pohlídejte dostatečný počet kabelů se šestipinovými nebo osmipinovými konektory pro PCIe grafiky. K napájení jedné výkonné grafiky mnohdy potřebujete rovnou i dvojici těchto konektorů a používání redukcí na molex rozhodně nedoporučujeme.

Zpravidla už samotný fakt, že zdroj má jen jeden 6/8pinový napájecí konektor, signalizuje, že není vhodný pro napájení extrémně výkonných grafik.

Pokračování 4 / 4

7. Výrobce a kvalita součástek

Málokdy lze paušalizovat a říci, že se máte tomu či kterému výrobci komponent vyhnout. U počítačových zdrojů je však situace jiná a někteří výrobci jsou již „pověstní“ horší kvalitou součástek, špatným rozložením zátěže, nereálným maximálním výkonem apod. Proto je lepší se jim vyhnout.

Z naší zkušenosti mezi ně patří například Whitenergy, LC-Power, Crono, Evolveo, iTeka, nejlevnější modely EuroCase. Právě EuroCase ale má kvalitu zdrojů dost proměnlivou a jeho relativně nová řada ECO+ už rozhodně není zavrženíhodná a nabízí za dané peníze dostačující kvalitu.

Bohužel je ale také pravdou, že zdroje s nižší kvalitou najdete i u zvučných značek, jako je Zalman, Chieftec, SeaSonic, Fortron/FSP či dokonce Enermax. Jde však zpravidla jen o ty absolutně nejlevnější modely. Vracíme se tedy zase k základnímu pravidlu při výběru zdroje – nešetřit na něm.

Toto byl článek z Computeru

Tento článek najdete v aktuálním 11. čísle časopisu Computer navíc ještě s přehledem a parametry počítačových zdrojů na českém trhu. A také s tipy, které konkrétní zdroje se nejvíc vyplatí.

126.jpg

Toto číslo si můžete jednoduše objednat. Napište SMS na číslo 902 11 ve tvaru:

COMPUTER 1711 mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA
mezera MĚSTO mezera PSČ

Příklad: COMPUTER 1711 Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900

Cena každé přijaté SMS je 89 Kč, stejně jako časopis na stáncích. Zahrnuje poštovné i balné. Provozuje CN INVEST, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cninvest.cz, www.platmobilem.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud