Legitimních důvodů pro nahrávání dění na obrazovce napočítáme nemálo. Možná chcete někomu ukázat pracovní postup. Nebo chcete někomu ukázat záznam hraní. Jindy potřebujete poskládat video do portfolia s prostřihy vaší práce ve virtuálním prostoru. Mohli bychom pokračovat, ale důvody necháme na vás.
Raději se podíváme na to, jakými nástroji se takové video dá nahrát. Je dobré si předem říct, že v současnosti mnohé platformy mají funkce pro nahrávání integrované. Zejména hovoříme o streamovacích službách jako Twitch nebo YouTube. Pokud jde o situaci, kdy tyto služby používáte, zajímejte se o to, jestli takovou funkci samy nenabízí.
Totéž platí pro videokonferenční platformy. Nahrávání podporují Skype, Zoom, Google Meet, Teams aj. Ve firmách mohou být tyto funkce zakázané, nebo naopak povolené, případně se nedostanete k nahrávkám. V těchto případech se pořád vyplatí mít po ruce samostatný nástroj na nahrávání.
Kdybyste nahrané video potřebovali upravit, využít můžete třeba moderní a intuitivní nástroj Clipchamp, který Microsoft poskytuje zdarma.
1. Výstřižky
Že by svůj nástroj na pořizování snímků obrazovky mohl naučit také nahrávat video, napadlo Microsoft teprve nedávno. Nahrávací funkce se stala součástí aplikace Výstřižky. Dobrá zpráva je, že ji najdete mezi předinstalovanými programy. Špatná, že si Microsoft inovovaný nástroj šetří pro Windows 11.
Herní video natočíte Game barem. Zmáčkněte Win+G.
Na hlavní nástrojové liště klepněte na tlačítko se symbolem kamery, čímž se přepnete do režimu natáčení videa. Výstřižky vám neumožní vybrat si konkrétní okno, takže vás vyzvou k výběru oblastí, kterou určíte manuálně. Nenahrají ani zvuk z mikrofonu, ani zvuk z počítače.

Vyberte oblast k natáčení
Pokud potřebujete přidat komentář k návodu nebo nahrát schůzku, buď si vyberte jiný nástroj na nahrávání, nebo jej doplňte v nějakém editoru dodatečně, je-li to možné. Pro nahrávání schůzek se ovšem Výstřižky nehodí vůbec. Nepodporují ani následnou editaci záznamu.
Záznam zahájíte modrým tlačítkem Start a ukončíte červeným tlačítkem. Nebo ho rovnou zahoďte klepnutím na koš. Po přepnutí do hlavního prostředí Výstřižků potvrďte uložení záznamu tlačítkem se symbolem diskety, bez něj se vám video po ukončení programu ztratí.

Hotový záznam už ve Výstřižcích nesestříháte
Pokračování 2 / 5
2. FlexClip
Protože žijeme v budoucnosti, dobré programy se často nejen neinstalují, ale ani nestahují a nerozbalují, protože běží rovnou v prohlížeči. Patří k nim také FlexClip, který po přidělení příslušných oprávnění, o která si prohlížeč řekne, umožní nahrávat buď obrazovku počítače, nebo obraz z webkamery. Nebo oboje. I zvuk nahraje klidně z obou zařízení.
Výsledné video je ve velice dobré kvalitě, kterou programy pro záznam obrazovky většinou více omezují. Určité úskalí spočívá v tom, že video bez dodatečných šancí na změnu exportuje do formátu WEBM, tak na to myslete. Pokud chcete svoje video sdílet třeba na YouTubu, tak ten by vám ho vzít měl.

Vyberte zařízení a povolte jejich používání v prohlížeči
FlexClip vás po nahrávání přesměruje do svého editoru, který je šikovný, nabízí řadu možností, jak video sestříhat a obohatit o různé prvky, přitom je srozumitelný. Vaše video se mezitím uložilo do složky pro stažené soubory a tam ho také hledejte. Kdybyste se totiž pustili do dodatečných úprav, narazíte na omezení v podobě exportu do rozlišení 480p.
Pokud s tím dokážete žít, tak v pořádku, obecně je to ale málo. Kvalitnější výstupy uvolňují až placené tarify. Pokud FlexClip potřebujete příležitostně, natočte v něm video a pak sestříhejte v jiném editoru, který není placený. Třeba v Clipchampu zmíněném v úvodu článku.

Záznam je kvalitní a najdete ho mezi staženými soubory
Pokračování 3 / 5
3. ShareX
Z hlediska nabízených funkcí představuje evoluční stupeň Výstřižků pokročilejší ShareX. Instalovat se nutně nemusí, najdete ho i ve Storu. Je k dispozici zdarma, zato bez češtiny. Pokud to překousnete, očekávejte nástroj s širokou paletou funkcí a detailním nastavením. Že jde o nadšenecký projekt, prozradí místa zmatené a nevzhledné uživatelské prostředí, jeho síla ovšem spočívá ve funkcionalitě.
Pokud nechcete, příliš se v temných koutech přehrabovat nemusíte. Nahrávání vyvoláte v hlavním okně nebo v kontextové nabídce ikony vedle hodin pokynem Capture | Screen recording, případně klávesovou zkratkou Shift+PrtScn. Pak si klasicky vyberte oblast, kterou má nástroj zabírat. Program se přizpůsobí konkrétnímu oknu nebo prvku, když jej vyberete, ale pozor, tahle oblast výběru se při přesunu okna již nezmění.

ShareX představuje střední třídu, nemluví ale česky
Během nahrávání vidíte časomíru. Pokud nejste spokojeni, zrušíte jej klepnutím na Abort. V případě potřeby jej pozastavíte tlačítkem Pause. Jste-li hotoví, klepněte na Stop. Pravděpodobně vás následně ještě vyzve k nahrání souboru do cloudu, což odmítněte, pokud o to nestojíte. (Dnes si nejspíš soubor nahrajete někam sami skrze rozhraní dané služby.)
Ve výchozím nastavení program vytvoří složku ShareX v uživatelské složce Dokumenty. Ani tento nástroj nepodporuje dodatečnou editaci videa, můžete však video komentovat při nahrávání. V Task settings | Capture | Screen Recorder klepnete na Screen recording options a vyberte zvukové zařízení v nabídce Audio source. Ti nejnáročnější si mohou pohrát s výběrem formátu a kodéru.

Kdo se chce hrabat v nastavení, může. Nutné to není
Pokračování 4 / 5
4. Screenpresso
Navzdory letitému vývoji se Screenpresso prakticky nemění a nadále spoléhá na prostředí, které designovému stylu Windows neodpovídalo nikdy. Aspoň ne kam nám paměť sahá. Díky kontinuitě ale víte, co čekat. A hlavně, vedle pořizování snímků obrazovky nástroj také výborně nahrává video. Slouží především jako alternativa k ShareX, oproti němu si v něm nastavíte i češtinu.
Nahrávací proces je jednoduchý a máte při ruce pořád základní nastavení vstupů. Standardně program do horní části obrazovky přidává rychlou nabídku pro pořízení záznamu. Buď jejím prostřednictvím, nebo skrze ikonu vedle hodin vyvolejte Nahrávat video, případně Nahrávat video oblasti.

V nabídce v horní části obrazovky spustíte nahrávání
V obou případech si ještě oblast můžete upravit, ale druhá možnost vám umožní rovnou vybrat konkrétní okno, kolem něhož se vyrýsuje přerušovaná čára. Nahrávání zahájíte výmluvně velkým a červeným tlačítkem. Skvělé je, že vedle něj jsou vám k dispozici základní parametry.
Chcete přidat audio z mikrofonu nebo počítače? Uděláte to rovnou odsud. Dokonce do snímané oblasti vložíte obraz z webkamery. Obraz může být přiblížený, takže virtuální kamera následuje váš ukazatel. Nevýhoda spočívá v tom, že ve verzi zdarma se musíte smířit s vodoznakem a logem programu v závěru videa. Placená edice stojí zhruba sedm stovek.

Správu vstupních zařízení máte pěkně po ruce
Pokračování 5 / 5
5. OBS Studio
Kdyby vám žádný z dříve představených nástrojů nevyhovoval, protože potřebujete ten největší kolos a s nejvíce funkcemi, sáhněte po roky osvědčeném bezplatném OBS Studiu. Je to pomocník pro živé vysílání, ale můžete ho používat pouze pro režim nahrávání, na způsob použití se vás ostatně sám zeptá při prvním spuštění a vaší volbě se přizpůsobí.
Nečekejte ani tak malé okno s pár čudlíky. Tohle je Airbus A320 mezi rogaly. Dokáže pracovat s mnoha zdroji, pokud ale potřebujete jen nahrávat obrazovku, přidejte do oddílu Zdroje ve spodním ovládacím pultu jen Záznam obrazovky. Nebo Záznam okna, pokud chcete, aby virtuální kamera zabrala jen konkrétní aplikaci.

V tomhle programu se budete chvíli rozhlížet, než najdete, co hledáte
Protože v OBS Studiu můžete mít víc zdrojů, můžete si pohrát s rozložením prvků, aniž byste jej pak museli řešit v postprodukci. Zabíranou obrazovku nemusíte roztáhnout na celé plátno. Třeba ji zmenšete a vyplňte pozadí nějakou barvou, kterou opět přidáte ve Zdrojích. Vytvoříte tak barevný rám a video bude hned zajímavější. Nebo obraz doplňte o text.
Až budete připraveni na nahrávání, klepněte na Začít nahrávat vpravo dole v ovládacích prvcích na pultu. Fajnšmekři si v nastavení upraví parametry nahrávaného záznamu. Robustnost se mění ve výhodu, když potřebujete např. zvukový filtr proti šumu. Nahrávky se standardně ukládají do uživatelské složky Videa. Vede k ní zkratka z hlavní nabídky Soubory | Zobrazit nahrávky.

Snímané okno si můžete roztáhnout, takže snímáte ve větším detailu
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně