výběr herních myší a klávesnic je tragédie
Synology jsou predrazene sunty, proti low cost NASum treba od Zyxelu nema vyznamne vice funkcnosti, casto nizsi rychlosti v testech a pritom stoji dvojnasobek. Pokud laciny domaci NAS, tak Zyxel, pokud neco kvalitnejsiho tak rozhodne ne entry level Synology pro dva disky.
meles z hladu. Do niceho mene kvalitnejsiho nez Synology bych dnes uz nesel, budouci NAS na 4 disky bude taky od nich. Restartuji ho jen kdyz vyjde update SW a ze vysel za rok cirka 5-7x uz taky neco rika o podpore. Naopak Zyxel je totalni odpad, zamrza, pomaly. Ale kdo chce at si nabehne, blazen kupuje levny veci a pak place ze to nejede jak ma. Lidem nejak nedochazi, ze ten levnej musi byt nekde osizenej. Dnes bych jako kompromis mozna i volil WD My Cloud, 3TB vypadaji cenove zajimave, rychlost cteni i zapisu se hejbe okolo 80MB. Fatalnim minusem je ovladani spravy souboru pres webove rozhrani, tam je hodne co zlepsovat.
Že by NAS nešel zapojit jako samba, síťový disk, či FTP, to se mi nechce věřit.
Z článku: "Se zrcadlovou zálohou na druhém disku máte data uložena opravdu bezpečně, pak už vám je sebere leda živelná pohroma nebo zloděj, chyba disku ne."Ach bože! 3-[ Za podobné nesmysly na technických webech bych navrhnul trest utětí pravé ruky. Jenom navádíte lidi k tomu, že si myslí, že s RAIDem 1 mají data v naprostém bezpečí a není třeba to více řešit. Nikoli, není tomu tak! Krom zmiňované živelné pohromy (a k tomu stačí i třeba přepětí v síti, nemusí se jednat zrovna jenom o "barák v plamenech") můžete přijít o svá data nejčastěji třeba vlastní blbostí - omylem si je smažete (vy, nebo vaše neznalé ratolesti apod.). Anebo vám k tomu dopomůže vir v počítači, který nejdřív zašifruje všechna data, ke kterým má přístup s možností zápisu - takže také data typicky nasdílená z NASu samozřejmě s povoleným zápisem. A následně bude chtít za šifrovací klíč tučnou odměnu.RAID 1 jsem nikdy moc pro domácí použití nepochopil. Určitě má svůj velký význam na serverech, kde ale jde primárně o to, že server funguje nadále i po umření některého disku - a je možné takový disk i za běhu vyměnit za nový, bez toho, aby po danou dobu nebyl server svým uživatelům k dispozici. Toto ale běžný franta uživatel doma neřeší. Pro něj by bylo mnohem lepší v NASu mít klasicky oddělené dva svazky na dvou discích a z toho jednoho veřejného si nastavit pravidelné automatické a především verzované zálohování dat na druhý disk. Na něm by byla data veřejně nepřístupná, takže je nemůže omylem smazat a taky ten vir na ně nedosáhne. Ten dosáhne jenom na veřejně sdílená data, ale díky verzování je velká pravděpodobnost, že ve starších verzích v záloze svá ještě nezašifrovaná data najdete. Jednoduché ale funkční takové zálohování ostatně je součástí i toho Synology.Samozřejmě ani tak ale nejsou data úplně v bezpečí - je třeba mít zálohu ideálně úplně mimo byt, odpojenou od sítě atd. Nicméně jako ochrana dat je takové zálohování přímo v NASu rozhodně lepší řešení. A pokud umře v NASu zrovna ten první disk, na kterém jsou uložena veřejná data, tak halt s tím bude více práce s obnovením ze zálohy, ale zas takový problém to není. Ostatně, disk, který je na umření, se dá mnohdy odhalit ještě zavčas - stačí sledovat údaje S.M.A.R.T - v tom Synology se dá snadno nastavit, aby tyto údaje sledoval za vás a v případě problému poslal report na mail.
Jeste neni zmineno, ze dalsim zpusobem umreni mirrorovanych dat v NASu je selhani samotneho NAS a zkoruptovani svazku. Velmi bezna zavada na jakkoliv drahych storage zarizenich a dalsi duvod proc mirroring neni zaloha.
V jednom zařízení není disk (disky 2, 4, 6 a více) nikdy v bezpečí při zahoření zdroje či elektroniky končí také disky, ne vždy ovšem často - znám z vlastní zkušenosti. DATA důležitá patří na záložní off-line disk, šifrovaná do cloudu (placený, kdy poskytovatel mnohonásobně zálohuje) a trvalá data co již nelze získat i do archivu, ten by měl být zajištěn jiným způsobem než HDD, SSD. Pokud někdo nerad optiku (BD nemá zase tak malou kapacitu na filmy, fotky, soubory 3D programů atd.) tak musí jít do HDD (na LTO asi málo kdo má chuť a $), ovšem pak se musí takové disky duplikovat, skladovat na více místech a prověřovat, musí dojít k občasné inicializaci minimálně 1x ročně - zase má zkušenost.
> Já sobě nebo ostatním kupuji pouze to co dohraje, není aktuální (nové žádané funkce) atd., kupovat něco pro něco je hovadina. Klávesnice se kupuje pokud neselže až, když už jsou vyleštěná písmenka (kdo na to stejně kouká, že?), myš pokud již není přesná nebo chybují mikrospínače a další. > Routery pokud se někdo ukájí bezdrátem já vždy vyžadoval "khábl" a nikdy jsem neprohloupil, mám rád "full speed" co linka dá plus "stabilita", ve vlaku a na ulici nepočítám to je "nouzovka".> Data, tak na doma stačí ideálně obyčejné WD 2 - 5 TB disky, kdy připojeno jich může být hafo a rychlost USB stačí (využívá přibližně možnosti ploten, SSD při 1 TB stojí kolem "desítky" takže to asi aktuální zatím není), pokud ovšem někdo přístup NASu potřebuje pak jistě kvalitní, HW, a self-diagnostické řešení, a stejně zálohu jinam - u XXX není třeba.> Tiskárna, zde stačí barevná, inkoust typ EPSON L550 a vyšší (rychlý, levný i foto tisk), obří náplně za hubičku.> Sluchátka jednak podle kapsy, ale hlavně - vyzkoušet. U muziky v každém případě u her a PC - hlídat aby byla kvalitně provedená, ne "smradlavé lepenky" co divně chrastí, když se vytáhnou basy. Určitě vyšší třída SONY, Phillips, KOSS, Sennheiser, Beyerdynamic a dříve dělal dobré Panasonic nevím jak nyní. Přičemž platí při správném zacházení je výměna sluchátek otázkou +10 let a více.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 12. 2015 10:01
pod pojmem "velký enter" si představuji trochu něco jiného, než je představený úzký enter, a sice klávesu ve tvaru opačného "L". Klávesa se svislicí a lomítkem mi stačí v horní řadě vedla malého backspace a využiji raději široký levý shift.
Každý jsme jiný, a navyklý na něco jiného. Já jsem spokojený i s tímto enterem, jediné co mi na klávesnici vadí je jednořádkový enter, tam mám tendenci místo enteru mačkat tu klávesu nad ním, nebo oboje.Další co mi na klávesnici vadí je krátký backspace, pak opět místo smazání textu napíšu řádku lomítek 3-[A naopak u levého shiftu je mi jedno zda je dlouhý nebo krátký. Na levé straně se orientuji podle hrany kláves a stejně ten shift mačkám na levé straně klávesy. Ale zase zde využiji klávesu pro zpětné lomítko, které mi jinde u enteru/backspace vadí.
Přesně. Každý kdo píše všemi deseti, na téhle klávesnici s "velkým" entrem mačká místo enter zpětné lomítko. Lepší enter nízký a široký než úzký a vysoký. Ideální je obrácené L
Je to o zvyku. Já přecházím mezi oběma typy klávesnic a kdyby se mě někdo zeptal, na které zrovna píšu, bez podívání nebudu vědět.
Laserovou tiskárnu od Samsungu bych teda rozhodně nedoporučil! Životnost osvitového válce, trhající se zapékací fólie a drahý spotřební materiál... Raději něco od HP kde je osvitový válec součástí kazety...
pokud toho tiskneš hodně, tak jakákoli tiskárna v daný cenový je problém... Tohle je na domácí použití. Mám podobný samsung, jen starší model... Funguje už 4 roky běžného domácího použití (pár stránek měsíčně)...
Mno já jen, že u nás je běžná praxe, že menší firmy vybírají v dané cenové a já jsem v nich (těch tiskárnách 3-[ ) pak až po lokty 😃
Jak je uvedeno ve článku a jak rovněž psal diskutující ve vlákně výše, toto je doporučení výhradně pro domácnosti. Tam ani s tímto Samsungem problém skutečně nebude.
Tradiční výprodej ležáků, tentokrát od TS. A tradiční věta o redakčním výběru. Kdyby to bylo uvedený jako inzerce, dejme tomu... Kolik hodin trávili redaktoři s jednotlivými výrobky a kolik s konkurenčními, aby mohli udělat tento "výběr"? U klávesnic a myší byly stanoveny rozumné požadavky, které nesplňuje ani jeden z doporučených produktů. Router je celkem průměrnej krám, kterej gigabit nedá vzduchem ani náhodou. Synology mi nesmí do domu, první verze vydávaly zvuk jako vrtulník (v noci snadno slyšitelné i přes zeď), když překopali chlazení, začaly v tom odcházet disky (pokusnými králíky bylo několik desítek zákazníků) - tolik reklamací disků jsem nikdy nezažil a je úplně jedno, jestli v tom byl WD RED, nebo něco staršího ze šuplíku.Co se týče tiskáren, ten inkoust od HP, no dejme tomu, ale ten Samsung, škoda mluvit, k tomu je potřeba mít osobního technika, aby to průměrně jednou týdně učil znovu tisknout. Jinak, na tiskárny se celkem dost vyplatí udělat si alespoň hrubý odhad potřeb a kalkulaci a nekoupit první levnou kravinu z letáku.Poslední kapitola - no dejme tomu, ale jsou to věci dost preferneční, každá z nich by zasloužila vlastní srovnávací testy (proboha jen ne na živě). Doporučit hned ze startu volant za 11 tisíc je opravdu úlet. A ještě ho někomu kupovat pod stromeček, aby si ho předem neosahal... Celkově velmi špatně udělaný výprodej TS a jako bonus je to maskováno za blbost redaktorů... jen tak dál.
Prakticky zadny router neda to teoreticke maximum, to byste uz mohl vedet.
Doma mám TP-LINK se 3 anténami a nestěžuju si co do pokrytí signálu. Rychlost jsem nikdy neřešil, vždyť už tak to teče dostatečně rychle :)
Doma mám TPlink Archer C9 ta dává 1,9 GBP/S a dostanu se na 5GHZ skoro na maximum co udává výrobce B-]🙂
Myslel jsem teoreticke maximum toho WIFI standardu.
GBP/S? To je prosím co za jednotka? Britské libry za Siemens? 😁Jo jinak je jisté, že lžeš. 1,9Gb/s je totiž jen reklamní blábol, tolik to nedá ani v laboratorních podmínkách se dvěma síťovkama naráz.
Nedá a dát nemůže. Jestli někdo z komentujících tvrdí, že mu router udělá na wifi skoro udávaných 1,9Gb, tak je to buď troll, nebo pohádkář. Jinak poznámka o routeru se týkala především tohoto:"Z hlediska parametrů jsme stanovili dvě základní podmínky: musí mít podporu standardu 802.11ac, a to ne jenom monostreamem, a dále pak gigabitový ethernet. Tím si zajistíte, že vás router nebude ochuzovat o rychlost, i když vám provider poskytne přípojku s rychlostí 1000 Mb/s a více. A to už je dnes leckde docela běžné."Reálně jsem z několika testovaných AC routerů (byl mezi nimi i zmiňovaný TP-LINK Archer a nějaký ZyXEL, tuším lepší, než ten doporučovaný, mohl bych dohledat) nikdy nedostal víc, než něco kolem 600Mbps, u vetšiny kousků spíš o dost méně (300-400Mbps). A to se jedná o špičkové hodnoty, průměrné jsou ještě o něco níže.To, že mě router nebude brzdit v případě, že budu mít konektivitu dokonce více než 1000Mb, to je taky jedna z hlášek dne. Jsem zvědavej, jak to přes ten 1Gbps konektor protlačím do routeru.
Třeba ASUS RT-AC87U dává s posledním FW v NATu ~900Mbps, ale je pravda, že většina routerů s gigabitovou WAN nemá WAN-LAN throughput o moc větší, než 300Mbps.Těm, co chtějí před koupí zjistit, zda využijí své gigabitové přípojky, bych doporučil smallnetbuilder.com sekce tools->charts->router charts. 😉Hint: Připlatíte si, pod 2500 Kč takový router moc nepůjde.
To bych netvrdil, že to většina nedá...třeba TP-Link Archer C2 za cenu ±1500,- zvládá NATovat okolo 900Mb/s v pohodě (mám ho doma, mám to vyzkoušeno). Taky současně prodávaná verze 1043ND, která stojí ještě míň, to dá.Jinak Asusy možná vypadají zajímavě, ale po nedávných průs*** s děravostí jejich firmwaru, který programoval snad student prvního ročníku střední školy někde v Bangladéši, bych si od nich nekoupil už nic.
Hlavní slovo zde měl Dušan Kos z redakce Computeru, kterému za rok rukama projde zhruba stovka kusů různorodého příslušenství a osobně je testuje. Další tipy vychází většinou z osobních zkušeností ostatních článků redakcí Computeru a Živě. Pokud něco neznáme, studujeme zahraniční recenze a hodnocení uživatelů v e-shopech, přistupujeme k tomu zkrátka opravdu svědomitě a je to dílo celé redakce, byť jsme u toho podepsaní jen dva, co jsme k tomu pak dopsali nějaké ty texty.Až jakmile je článek připraven, pošle se seznam produktů na marketing TS Bohemie a oni pošlou zpět odkazy s měřením. Do výběru nijak nezasahují, to je podmínka tohoto formátu inzerce. Kupující si pouze a jenom odkazy, které jsou jako inzerce jednoznačně označeny. Můžete si všimnout, že někdy ani dané zboží nemají na skladě, nebo ani vůbec v nabídce. To je myslím jasný důkaz, že do výběru nijak nezasahují.
Shodou okolností mám zkušenost se všemi periferiemi z první kapitoly, krom myši od Logitechu, a bál bych se je někomu doporučit. Klávesnice Fujitsu má dost nepříjemný stisk kláves a celá se klepe. MS má zase hodně naňahňané klávesy, kterým korunu nasazují malé zapuštěné funkční + ESC - pokud používáte zkratky (a to se při práci předpokládá), budete ji proklínat. Myš je v pohodě (upřímně, nepoznal jsem rozdíl od Geniusky za 100,-), ale baterka na můj vkus odchází celkem rychle.A pokud se nemýlím, ovladač pro Xbox one se dá připojit k PC (zatím) jenom přes kabel (prodávaný zvlášť).
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 12. 2015 07:44
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.