Mezi základními deskami jsou ohromné cenové rozdíly a není jednoduché se v nich vyznat. Proto vám pomůžeme s výběrem i uspořádáním priorit.
Když je u stavby počítače potřeba někde ušetřit, bývá to zpravidla u základní desky. To se vám však může vymstít, protože i pár ušetřených stokorun může znamenat nejen omezení výkonu, ale také možností. Na druhou stranu dnešní desky bývají vybaveny spoustou pro někoho zbytečností, za které si zákazník připlácí, ať už jde o efektní RGB osvětlení, zakrytování částí desky, nebo různé designové prvky.
V přehledových tabulkách níže můžete srovnat desítky vybraných desek z aktuální nabídky na trhu podle parametrů a ceny. V závěru článku doporučíme několik konkrétních modelů!
U základní desky je dobré myslet dopředu a upřednostnit přítomnost komponent, jejichž absence by vás někdy v budoucnu mohla výrazně omezit. Je totiž pravděpodobné, že právě deska bude komponentou, která v sestavě vydrží nejdéle. Procesor i grafiku snadno upgradujete, se změnou základní desky už ale většinou nastává kompletní výměna počítače.
AMD versus Intel
Prvním a nejdůležitějším rozhodnutím je volba procesoru od AMD či od Intelu, společně s tímto výběrem pak budete mít jasno ve využívané procesorové patici. Těch dnes existuje rovnou pět: AM4 a TRX4 u AMD a LGA 1151, LGA 2066 a nejnovější LGA 1200 u Intelu.
Tzv. HEDT (pro špičkové počítače s vysokým výkonem – high-end desktop) procesory jsou modely pro patice TRX4 a LGA 2066 s obrovským množstvím pinů. Sahají po nich především ti, kdo vyžadují mimořádný multivláknový výkon, multigrafické konfigurace, a hlavně spoustu PCI Express linek. Uplatnění tak najdou hlavně ve výkonných pracovních stanicích, už kvůli své vysoké ceně se do běžných domácích sestav příliš nehodí.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně