Není se čemu divit, většina lidí si notebook za 30k+ czk nekoupí a pokud ano, obvykle není s Windows. A firemní zákazníci potřebují 100% kompatibilitu, takže se zatím drží x86. Kdyby MS zaručil, že na ARMových Windows bude všechno 100% stejné jako na x86 a co nebude nativně, poběží emulovaně (viz Rosetta 2 u Applu, co není nativně pro Apple Silicon, běží přes Rossetu a kromě delšího prvního spuštění není znát rozdíl) a stejně rychle se stejnými vlastnostmi a schopnostmi, tak by tomu lidi dali šanci. Ono je rozdíl, když notebook vydrží sotva 8 hodin nebo přes 20 hodin. Nevím jak je na tom Snapdragon, ale můj MBA M2 dá 20 hodin naprosto v pohodě, to může znamenat klidně pracovní víkend. Každopádně pracovní den s obrovskou rezervou. Chce to prostě nějaké Lenovo, Asus, Acer atd. se Snapdragonem za nižší cenu (pro začátek klidně 20k czk nejlevnější), pěkný, kovový, s dlouhou výdrží a ono to půjde, uživatelé budou.
Ono ide hlavne aj o to ticho a výkon. Snapdragon X bol,dlho dlho slubovany a keď vyšiel, bol slabší ako M3, M3 Pro a verzia porovnatelna s Max ani nevyšla. Apple vydáva nové procesory v brutálnej kadencii rok čo rok (neraz kratšie), o nástupcovi Snapdragon X Qualcomm mlčí.Proste ľudia to nemajú dôvod kupovať keď výkonom to je už za AMD, prísľub novších verzii nie je, kompatibilita tiež nie.Problém je aj to ze väčšina notebookov je s x86 a teda, nie je to saturovana ponuka, len pár modelov. Bežný zákazník o tom ani nevie.U Apple proste chcem laptop. OK, kúpim si Air na kanceláriu, štúdium. Pro ak viem prečo chcem tak nabuseny laptop. A vyberám si podľa veľkosti RAM a disku (ti skúsenejší co vedia ze tú RAM budú potrebovať). Vo svete Win notasov ľudia berú podľa ceny, to je jediný parameter. Notebookov nad 1000 eur sa predá minimum.Jo a Qualcomm doteraz nijak nedodal ovládače pre Linux, to je zásadný problém.
Čo sa týka apple silicon, tam tiež beží linux experimentálne, bez podpory apple. Za týmto účelom by som si mac nekupoval. Nie že by mi vadila experimentálna verzia linuxu, ale môže sa stať, že apple updatne BIOS (či ako sa to teraz volá) a ja budem mať drahé ťažítko.
No 30k je třeba cena studentského laptopu, ne u nás ale na majoritních trzích patří kategorie řádově 800-1500 dolarů mezi nejoblíbenějí, Macbooky, Dell XPS 13+, LG Gram apod. Ono když ten student nosí telefon za 800-1200 dolarů a bude kupovat laptop, který mu vydrží déle za výrazně nižší cenu?Qualcomm a hlavně tedy Microsoft tlačil SGX jako alternativu k Macbooku Air na Windows platformě a to plní.Ale ano širokému rozšíření jistě nižší cenová kategorie pomůže, jen není možné.A kompatibilita pro běžného uživatele problém není, není problém ani pro korporáty, Office suite tam běží a korporátní systémy jsou již z velké části web based aplikace s mohutným serverovým backendem. A webové prohlížeče na Armu problém nejsou. Samozřejmě, když někdo používá něco specifického a s armem nekamarádí, tak SG není řešení.Jinak já mám Surface X se SGX Plus, všechno co potřebuji mi tam běží a jen pár drobností (Logi Options, TC, Keepas) nejsou nativní arm, ale v emulaci nemají žádný problém. A to mám kromě kancelářských věcí i vývojové nástroje (IntelJ, VS Code, Python, Java), grafické editory (Affinity, GIMP, ten jsem tedy po koupi Affinity dal pryč...) tak video editory (CapCut, Davinci)...Stejné aplikace používám na x86 Windows a dokonce na MacOS (ok, tam není TC, ale ten používám už jen jako FTP klienta, na to mám ForkLift).Do kanceláře si vezmu plně nabitého Surface bez nabíječky a přijdu s nějakými 20-50% baterie (záleží zda je hodně meetingů nebo ne), stejně jako když si tam vezmu 14" Macbook Pro. Světe div se dělám pro korporát (jednu z českých bank)A výkon už dávno není pro běžné používání žádný problém na všech platformách, na Win on Arm ten výkon dorazil se SGX.
Přitom by stačilo kdyby vyrobili tichý notebook (fanless, nebo s velmi tichých větráčkem), dali tam na výběr i normální klávesnici, tzn. šipky v normální velikosti s možností numerické klávesnice.Pak na výběr i nějaký touchpad s pogumovanýma tlačítkama a příp. trackpadem, žádné velké beztlačítkové hrůzo touchpady, které se těžko mačkají, dělají pazvuky, nebo se dokonce vymačkají nebo vůbec mačkat nejdou nebo z nich bolí za chvíli ruka jak jsou velké nebo při psaní vadí - jen aby to vypadalo jako mac.Prostě normální tichý, egonomický notebook s velkou výdrží s dobrým displejem, který jde alespoň sklopit na stůl (180°) pod monitor, když není místo. Pak by to šlo na dračku.Jenže výrobci, buď podcení chlazení, pak to hučí, dají malou baterku aby ušetřili, pak to nic nevydrží, nebo to jakžtakž vyváží, ale zabijou konceptem tabletu, nebo tomu dají špatný displej, nebo jak je dnes trend neergonomickou klávesnici, kde šipky se mají mačkat snad stylusem, když jsou tak malé a dlaně pokládat rovnou na touchpad.Prostě nepochopitelné.
Fanless mají být nižší modely, ale můžu říct že SGX Plus v Surface Pro už musí dělat fakt něco zásadního, aby se roztočily ventilátory a i potom je docela těžké je slyšet v bytě při běžném denním provozu.Modely s numerickou klávesnicí existují, ale chceš i ergonomický stroj, což modely s numerickou klávesnicí nejsou, samotný numpad je zkriplený a často trpí i zbytek klávesnice, ten je hlavně posunutý doleva a pospouvají se typicky i touchpady, pak to nejen ruší ergonomii (střed hlavy, hlavního bloku klávesnice a displeje v jedné ose) ale vypadá to jako by někdo chlastal když to designoval. A dávat ten touchpad šejdrem je u těch modelů s numerikou nutnost, protože jinak by pravá ruka při psaní používala část touchpadu jako oporu a precizní palm rejection je drahý a nikdy není 100%. Posunutí doleva pak omezuje prostor pro oporu zápěstí levé ruky a pro někoho už je tam málo místa a má zápěstí přes hranu šasi. Pro toho kdo tu numeriku otpravu potřebuje není problém koupit externí.Displeje jsou u SGX strojů typicky nadprůměrně, snad jen HPčko to vyloženě zabilo nějakým 300 nitovým displejem, je to nějaký low power displej a zrovna ten model HP dokázaj jet z baterie nejdéle ze všech (27 hodin video plabacku).Jinak velikost a form factor je individuální, ty píšeš jak je koncept tabletu špatný, pro mě to zase byl důvod si to koupit, powerhouse v malém balení, můžu použít jako laptop, nebo si to vzít do postele a používat jako tablet aniž by překážela klávesnice, bohužel klávesnici z Macbooku odpojit nemůžu a Apple ani takové zařízení nedělá, tedy iPad dělá, ale tam není plnohodnotný desktopový systém a hlavně aplikace. Od doby co mám Surface, jsem v podstatě nešáhl na iPad ani 12.4" Galaxy Tab, který je fakticky stejný form factor s magneticky odnímatelnou klávesnicí a na šířku jsou stejné, surfce je trošku vyšší kvůli 3:2 poměru stran displeje, Galaxy tab má 16:10. Kupodivu ten surface vydrží na baterii o nějaké 2-4 hodiny déle a vydrží stejně jako 14" MBP.
Názor byl 2× upraven, naposled 30. 11. 2024 14:12
Microsoft úspešne vytvoril Wintel platformu, ktorú nemá rád ani Microsoft, ani Intel. Nejak to funguje samospádom a ľudia to stále chcú. Tak holt, teraz po všetkom tom marketingu a FUD-och majú problém predať niečo lepšie.
Problém je, že to lepšie není. Proto se to neprodává.
Práveže je to lepšie. Len je problém s legacy aplikáciami a výrobcami, ktorí nechcú podporovať ARM. Problém je, že Microsoft nemá také páky ako Apple, tam je to - "Máte zlú podporu ARM? Tak máte smolu."Plus ako som písal, wintel funguje už len zo zotrvačnosti a Microsoft to má problém zmeniť.
Názor byl 1× upraven, naposled 29. 11. 2024 23:12
Apple taky nemá páky na vývojáře, pokud jim explicitně za podpru nezaplatí. "Donucení" jsou jen ti, kteří vyvíjí jen pro MacOS, ti co vyvíjí multiplatformně obvykle nemají problém portovat na různé systémy. To donucení navíc bylo proto, protože nové macy přešly všechny na jinou platformu, to ve světě Windows nenastalo. Zase mnoho multiplatformních vývojářů už si ten Arm hodně osahalo právě na Macu a portování Windows verze může být o to snazší.Ale jsou aplikace které jsou hodně specifické, třeba před pár lety jsem měl doma GoXLR mix, když jsem přešel na Mac, měl jsem smůlu, vývojáři pro MacOS drivery neměli ani nehodlali připravit, protože to GoXLR do systému přidává několik vstupních a výstupních audio zařízení se kterými pak ta HW krabička pracuje a ty ve Windows fungují diametrálně jinak než na MacOS.Nicméně i tyhle diskuze lidí, kteří ty Windows on Arm nepoužívají a šíří pověsti o nekompatibilitě SW a HW odrazují některé, kteří by si to klidně koupili a hlavně kdyby to udělali, tak by na žádné takové problémy nenarazili protože nepoužívají nic specifického, co by nefungovalo.
Mám Surface X s SGX Plus, pomiňme provozní vlastnosti, pokud použiju synův notebook s Intelem, svůj herní desktop s AMD, desktop s Intelem v kanceláři, ženin Macbook Air, svůj Macbook Pro, případně když vezmu Galaxy Pad nebo iPad, použiju stejnou myš, klávesnici, monitor, tak v zásadě nepoznám rozdíl, ok u toho Androida a iPadu budu omezený hlavně dostupnými aplikacemi, u ostatních to omezení není, kromě TC který neběží na Macu používám stejný SW (Edge, 0365, Teams, Affinity Photo, IntelJ, VSCode, Davinci...), jo Win a MacOS mají trošku odlišný způsob ovládání, ale aplikace dělají to samé a všechny ty stroje to dělají stejně rychle - pro to co na nich dělám mají všechny stroje dostatek výkonu a jediný zpomalující faktor jsem já, coby uživatel, rychlejší prostě být neumím, stejně tak u některých činností ani větší výkon nechci, třeba na video budu koukat při 100% rychlosti, jestli by ho některý stroj přehrál 10x nebo 20x rychleji mi je jedno :)
nejak nechapem pre koho ten produkt je, nase korporatne IT odmietlo tie stroje kupovat, vysoka cena, otazna kompatibilita napriklad s VPN a firemnym softom, malo komu vo firme staci aby na tom bezal len office a chrome, este aj sekretarka ma VPN ktora na Snapdragone nesla, plus, IT odmietlo maintainovat dve platformy. pre jednotlivca len na take bezne pouzitie je to tiez moc drahe. Neviem nejak najst cielovu kategoriu pre tieto stroje.
Nefunkční VPN není problém HW ale SW, spousta VPN funguje, buď v x86 verzi nebo připravili Arm verzi a je na vývojáři, zda tu platformu začne a kdy začne podporovat.Právě většina korporátu si dnes vystačí s Office a prohlížečem (a nemusí to být chrome). Tam kde se vyskytuji já, tak když pominu některé lidi z IT světa, tak management od nejnižšího po nejvyšší, plus veškerá administrativa (což je drtivá většina) si vystačí s outlookem, teams, wordem, excelem a power pointem, někdo ještě s one note. Schopnější lidi z busineesu umí nějaké SQL a nějaké reporty si vyjíždí samo z databáze, takže ještě nějaký databázový klient... Vše tohle běží na Windows on Arm, dokonce nativně. Všechny korporátní systémy (v mém případě se bavíme o retailové bance) jsou web based aplikace a běží právě v tom chrome (nebo jiné prohlížeči). Jinak ano pro IT oddělení v korporátu je lepší supportovat jeden typ HW, už proto že když něco umře, tak se to vymění kus za kus a člověk má minimální prostoje.Jsou ale korporáty nebo firmy, které dávají lidem na výběr. Armové Win skutečně měly neduhy, často to ale nebyla kompatibilita HW a SW, ale jednoduše výkon a cena. Starší Snapdragony, které se používaly třeba v Surface Pro byly výrazně slabší. A Surface s ním stál více než s Intelem, tohle ale už neplatí, výkon je dostatečný, srovnatelný s konkurencí a třeba cena Surface Pro se snapdragonem je asi o 40% nižší než cena Surface pro s Intelem ve srovnstelné konfiguraci.Tam kde se to používalo už teď, jistě budou používat dále, tam kde to zvažovali, mají více důvodů proč ano. Bohužel to není taková pecka, jakou byly Mac s Apple Silicon, kde spousta korporátů hromadně nakupovala Macbooky Pro (hlavně v IT světě), kde díky výkonu například při kompilacích náročnějších projektů, umí ušetřit vývojářům čas. Pak nastanou ty paradoxy, že třeba v kancelářích Microsoftu, kde by si čekal že má každý aspoň jednoho Surface na stole a v šupleti rezervního, uvidíš daleko více Macbooků :)
Názor byl 1× upraven, naposled 30. 11. 2024 14:52
Kdyby to všude fungovalo tak, že na 10 let starém počítači udělám backup, na novém udělám restore a za půl hodiny pokračuju v práci a nemusím řešit, že se třeba procesor změnil z x86 na M4 Pro, tak by ta adopce mohla být rychlejší. Tohle byl můj přechod na ARM procesor minulý týden.
Názor byl 1× upraven, naposled 28. 11. 2024 12:08
Na Macu to tak funguje...
Mohu vas uklidnit, nefunguje.To spektrum nutnych aplikaci je ve Win svete nasobne sirsi a na Mac je mnohem lepe zajistena moznost spusteni starsich aplikaci.
Ale funguje, ja som migroval dokonca z hackintosh na M1 Air a za hodinu bol prenos dát hotový s tým, že väčšina aplikácií bola už v tej dobe nativna...Proste som vrazil nvme z hackintosha do usb boxu a migrstion assistant sa postaral o zvyšok.Neviem, čo tam viac chcete riešiť.U Windows a prechode na ARM to problém je a bude, o tom nepochybujem. Ale tie ma vôbec ale vôbec netrápia
Na Mactu to tak funguje za předpokladu, že aplikace budou na novém macu fungovat. Předpokládám že to vůbec nezafungovalo v době kdy Apple utnul 32bit podporu, pokud měl někdo zálohu z doby s 32bit a měl hromadu 32bit věcí, tak po restore na macu jen s 64bit podporou ty aplikace nefungovaly (pokud to nebyly aplikace ze store a měly už 64 bit verzi).Windows bohužel nemá takový typ backupu a recovery, že by šlo přenést nastavení, data i aplikace na jiný počítač tak snadno, a to ani netřeba přecházet na Arm.
Možná je to tím že zákazníci nejsou ovce co sežerou vše co se jim strčí
Tie ARM CPU notebooky sa predávajú horšie z viacerých dôvodov. Je to novinka ľudia tomu neveria a potrebujú viac času aby sa overilo, že to funguje. Programy vo firmách na ten CPU nie sú prispôsobené. Už v minulosti bol pokus o ARM a skončilo to fiaskom takže sa možno obávajú aj tohto aspektu a v neposlednom rade je cena ktorá sa rovná dobre vybavenému klasickému notebooku prípadne už je to cenová hladina Apple kde je výkon ešte o vlas vyšší prípadne porovnateľný ale pri pasívnom chladení.Ja už som mal možnosť 3 dni pracovať s notebookom ktorý mal v sebe SD X plus a Win 11 môžem povedať, že z kancelárskej činnosti zvláda všetko a vôbec nie je poznať rozdiel. Keby som nevedel, že tam je ARM tak si myslím, že to je klasický Notebook. Word, Excel, Prehliadač, maily všetko išlo normálne a to tie aplikácie (okrem prehliadača) ani nie sú natívne čiže bežia cez emuláciu ale tá beží automaticky a netreba to nijak špeciálne inštalovať alebo riešiť čo je dozaista veľké plus. Jediný problém som mal s inštaláciou tlačiarne Win 11 si ju samozrejme nainštaloval a fungovala ale cez nejaký univerzálny ovládač. Keď som chcel nainštalovať ovládač od výrobcu tak to nešlo okamžite po začatí inštalácie mi to napísalo, že ovládač sa nainštaloval ale realita bola taká, že sa to nestalo. (Samozrejme tlačiareň už má svoje roky a ovládač by stačil aj ten univerzál ale ja mám prehodené fyzicky kazety s A4 a A3 a tam sa to nedalo prehodiť takže každú A4 mi tlačilo na A3)Inak kto potrebuje notebook na kancelársku prácu (Strih videa ani úpravu obrázkov som neskúšal ale iste by to zvládol) vôbec by som sa toho ARMu nebál a prekvapilo ma, že Notebook bol nabitý na nejakých 87% a výdrž po hodine inštalácií Softwaru a nastavovania mi stále ukazovalo 9 hodín aj 36 minút.
Jenže na kancelářskou práci seženu nový noťas za 8-10 tisíc dokonce s OLED - vyhazovat za něj čtyřicet až padesát nesvědčí o bystrosti ducha.
Áno píšem že cena je vysoká. Avšak taký notebook ako píšete Vy nebude mať výdrž (myslím reálnu) 10+ hodín.
Jenže na kancelářskou práci nepotřebujete notebook s výdrží 10 hodin.
Ano ale sú aj ľudia napríklad podnikatelia ktorí behajú celý deň a potrebujú mať notebook. A takí ocenia tú výdrž.
Ano a pak poletíte 15h letadlem, tam sice můžete dobíjet a asi to nebude zaplé celou dobu, ale proč bych měl někde hledat kabel/nabíječku? Navíc před tím letem strávíte asi nějakou dobu cestou a čekáním na letišti, stejně tak po příletu, ten čas můžete efektivně využít. Například nějaký novinář co objíždí různé akce, může v tom letadle nebo čekání na něj zpracovat reportáž, ať článek, nebo i video či podcast.Pro mě třeba z pohledu domácího uživatele dlouhá výdrž znamená, že to zařízení nevidí několik dní nabíječku, prostě si na chvíli vezmu počítač třeba na gauč nebo do postole, používám 30 minut, hodinu, dvě, odložím, a druhý den ho zase vezmu a použiju a vydrží tak třeba týden. po týdnu ho holt odložím na stůl a přopojím k nabíječce. Představa že si mám sednout na ten gauč s počítačem a řešit jak ho připojím k nabíjení, díky, nechci, stejně tak je fajn, že to nabíjení nemusím řešit každý den, stejně to mám s mobilem, ten mi vydrží někdy v pohodě 4 dny. Přito by mi mohlo stačit aby vydržel den, možná den a půl/dva abych měl rezervu, kdyby něco, ale není to nutné, klidně to můžu přes noc každý den nabít, ale jednoduše to dělat nemusím.
Myslíš si že ušetřit 10-20-30 tisíc na počítači, který bude zaměstnanci sloužit 3-5 let, kdy tě ten zaměstnanec bude stát 3-5 milionů jen na mzdových nákladech je něco, co by tě rozhodilo? A to se bavíme o ČR, pokud budeš dělat na nějaké manažerské pozici nebo v IT, finančníctví třeba v US, tak budeš stát 150-250 tisíc dolarů ročně, při průměrné životnosti notebooku 4 roky to znamená že na výplatě, bonusech a nefinančním plnění (třeba akcie) budeš stát klidně milion dolarů a firmě vyděláš jednou tolik, fakt ti mají dát notebook za 4 stovky a ne za 2 tisíce?Mimochodem Surface X s Intelem stojí asi o 40% více než se Snapdragonem při stejné konfiguraci RAM a disku, SG verze má lepší displej, lepší kameru, provozní vlastnosti... Starší Surface Pro se Snapdragony SQ stávaly víc než Intely, měly poloviční výkon.
Před lety, když vymysleli ARM, tak jsem pochopil, že chtějí z toho dělat levné počítače, protože výrobní náklady se plánovaly mnohem menší než na procesory Intel/amd. Ale dopracovali to k luxusní třídě.
To je prave to na co narazim. Vlastne je to, v tomto svetle, dosti velka blamaz ..
ARM vymysleli v 80-tych rokoch pre všeobecné počítače na školské použitie. Prečítajte si niečo o Acorn computers. Prenosné zariadenia boli len časť príbehu, zhodou okolností tie procesory málo žrali. (Boli tak omylom, respektíve náhodou spravené, nebol to cieľ)https://en.wikipedia.org/wiki/Acorn_Computers
Názor byl 3× upraven, naposled 28. 11. 2024 22:00
Tak dnes je armový počítač klidně i v kabelu (třeba Apple Lighting - HDMI obsahuje 2core Arm CPU s 256MB RAM) nebo sluchátkách (třeba pro spatial audio), ale výkon i komplexita SoC je jiná než v mobilu/počítači. Hlavně třea ten Arm v tom Apple kabelu je vyroben na 28nm (možná 22?), tzn mnohonásobně nižší cena za 1mm čtvereční Wafferu než u 3nm výroby.Levné to není, pokud to má mít adekvátní výkon. SoC do vlajkových mobilů se dnes vyrábí někde na hranici 200 dolarů. Čipy pro počítače jsou větší, tudíž jejich výroba bude stát více.
až pôjde android telefón flashnúť oficiálne cez inštalátor(možno aj rovno ako servis stránka, už také sú v prípade aktualizácie Androidu), tak možno sa vyskytnú firemné servisy, kde ten Windows alebo čo sa bude firmám hodiť tak to na ten telefón dajú a nebudú také servisné a logistické náklady na všetko možné.Pretože aj Samsung nechal preprojenie telefónu ako systémového operačného systému iba na toho kto za to zaplatí a radšej to nechal tak, pritom výkonu to má pomerne dosť ale Android to kazí a zatiaľ nič lepšie neponúka, teda mimo počítačov Samsung v Ázii, a aj iné firmy(napríklad Alza ale aj iné) nevedia byť konkurencieschopné a ponúkať niečo zaujímavé...Takže aj keď to je asi zložitejšie ako to už chodí, ostáva na hráčoch na trhu aby sa schopili a niečo vymysleli alebo to nechajú na pleciach právnikov aby skúšali čo vlastne ten QualComm je zač a čo vlastne ten Windows chce keď sa nevie, že čo vlastne sa na trhu deje alebo čoho je nenásytný trh schopný dokafrať, užívatelia asi toho prítomní nie sú :)
Bodejd. Pokud to za ty penize v podstate nabidne jedinou vyhodu a to trochu delsi vydrz na baterku (dnes, kdy je moznost nabijet v jakemkoliv dopravnim prostredku ne az tak smerodatna vyhoda) a jinak jen mnozstvi potizi s kompatibilitou, predpokladam bez moznosti rozumne instalovat jine nebo vice OS ...Tak za 10k by to mohla byt prijatelna moznost mit konkurenceschopnou alternativu treba pro Chromebooky. Proste to ma neadekvatni cenu a pochybuji, ze se nekomu znovu podari hromadna vymejvacka jako Apple, aby tolik lidi kupovalo neco s velmi nevyhodnym pomerem cena/prinosnost ..
Jenze chrome booky samy o sobe zklamaly cenou, tohle je v tomto ohledu jeste horsi pripad. A lepsi to nebude. Pak neni divu, ze s tou jedinou neprilis podstatnou vyhodou (a mnoha nevyhodami) se to nijak slavne neprodava.
Výhoda/nevýhoda.. to má každá platforma.Já třeba nemám s kompatibilitou u Surface Pro X se SGX žádné problém, dělám na tom vše, stejně dobře jako na x86 windows. Dokonce vše co dělám na Macu s Apple Silicon. Dělám na tom stejnou činnost ve stejných aplikacích, které navíc všechny něží nativně na každé z těch platforem.v mém use case prostě nemá Windows on Arm žádnou nevýhodu proti Windows x64 nebo MacOS (pomiňme jiný vzhled a odlišné ovládání), vše co na tom počítači potřebuji dělat udělám a udělám to stejně efektivně.Takže si můžu vybírat a ve světě Windows to vyhrál právě Surface se Snapdragonem.A bohužel příspěvek jako tvůj je potenciální problém, protože někdo kdo se tolik nezajímá někde uvidí "má to problém s kompatibilitou" apod. a tak si to zafixuje a řídí se tím, i když by mohl být klidně z těch jako já, kteří na tom fungují bez sebemenších problémů.
Názor byl 2× upraven, naposled 30. 11. 2024 15:36
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.