Firefox

Kdysi aspiroval na vládce webu, ale dnes už Firefox jen přežívá. Čísla ze statistik jsou děsivá

  • Firefox má dnes podle statistik podobný podíl jako Opera
  • Kdysi byl přitom naprostou technologickou autoritou
  • Vliv ikonické Mozilly na web pomalu klesá

Kde jsou ty doby, kdy stačilo každý druhý měsíc kouknout na první statistiku, jak si zrovna vedou webové prohlížeče, a rozjet v diskuzi pořádný flejm.

Fanoušci Firefoxu a Chromu se do sebe ostře pustili, pak se svorně vysmáli Internet Exploreru, odkudsi zpovzdálí to okomentovalo patnáct uživatelů Opery a jelo se dál.

Je dobojováno. Války prohlížečů skončily

To všechno je ale už dávná minulost, posledních devět let se totiž prakticky nic neděje. Vlastně nám tu vyrůstá první generace, pro kterou bude termín browser wars jen jakýsi nonsens z Wikipedie a povídání starců u zimního krbu.

38bb873d-1738-4d93-85ec-b29a595af06d
Už čtyři roky se nic neděje a zavládla nuda. To je v historii prohlížečů zatím poprvé

A skutečně, když se podíváme třeba na data Statcounteru a jeho grafy popularity webových prohlížečů v letech 2009 až 2024, zhruba někdy od léta 2015 jako by byly definitivně rozdány karty. Od té doby totiž přinejmenším podle jeho metodiky a v horních pozicích zavládla věčná nuda a je dobojováno.

Koncem roku 2020 Chrome saturoval trh, zastavil se zhruba na 65 % a Safari na druhé pozici od té doby okupuje poměrně setrvale svých dvacet, čímž ilustruje reálný globální dosah platformy Apple.

Kam zmizel Firefox?

Ale já se ptám, kam zmizel mlíka… Chci říci Firefox? Pokud je vám přes třicet, ještě na začátku roku 2009 jste nejspíše stejně jako já hádali, kdy se tehdejší dítě Mozilly stane naprostým vládcem webu.

d1b79869-1d58-40f6-b45d-ace363756ec0
Firefox je moderní prohlížeč s živým vývojem, který kdysi aspiroval na tržní jedničku. Možná vás překvapí, že v roce 2024 je na samotném chvostu

Zatímco tržní podíl Firefoxu raketově rostl, Internet Explorer padal střemhlav do nicoty a kdesi v suterénu zatím ještě paběrkoval mladičký Chrome. Jistě, nikdo nepochyboval o tom, že se stane klíčovým hráčem – o to se už postará jeho mocipán Google –, ale skutečnou autoritou číslo jedna byl rozjetý vlak Mozilly.

Hltali jsme všechny technologické novinky, se kterými tehdy její inženýři přišli a svět Mozilly byl nepsaný standard, kterému se všichni ostatní podřizovali. Ach, jak děsivě jsme se tehdy všichni mýlili.

Aspirant na tržní jedničku nakonec kulminoval ještě tentýž rok na podzim a začal padat stejným tempem jako MSIE, protože jejich dosavadní věrné uživatele začal brutálně luxovat právě Chrome.

Příliš drahý Edge

V roce 2015 se na scéně poprvé objevuje nástupce Internet Exploreru jménem Edge. První roky je to nicméně otloukánek a naprosté faux pas pro Microsoft.

Firma do něj nalila miliony dolarů, zaplatila drahý vývoj nového jádra a propašovala jej na každý počítač s Windows 10, nicméně na globálních tržních podílech to nebylo prakticky znát.

Situace se mění až o dalších pět let později, kdy v Redmondu udělají naprosto bravurní a logický krok. Zahodí drahý vývoj a jako základ Edge použijí hotové Chromium, nad kterým běží i klíčový rival Chrome.

2c91a549-0c42-4c01-839b-82fe919b2f75
Edge je dnes v podstatě Chrome v podání Microsoftu, který jej vylepšil podle sebe, dodal AI Copilot, ale nemálo potenciálních uživatelů zároveň odradil úvodní zpravodajskou stránkou, která vypadá k světu jen tehdy, pokud zablokujete desítky bulvárních zdrojů

Edge díky tomu začne zobrazovat weby ve stejné kvalitě jako nejrozšířenější webový prohlížeč na světě, ale Microsoft má zároveň plnou moc nad tím, jak vypadá a funguje. V roce 2023 jej nakonec firma obalí umělou inteligencí Copilot.

Přes veškerou snahu, nesporně sympatické změny a při ohromné tržní síle Windows, to ale nakonec Edge na Statcounteru vytáhne jen zhruba na hladinu okolo 5 %, což mu ale s přehledem stačí na bronz.

Děsivých 2,7 % pro Firefox

Ano, slyšíte správně, na Statcounteru je Edge trojkou a stačí mu k tomu pouhá dvacetina trhu! To je tedy zároveň i odpověď na onu nepříjemnou otázku, kam se proboha poděl Firefox.

217d5cf2-40cf-434c-9ff2-4f1cb754f99d
Smutný osud Firefoxu podle červnových čísel Statcounteru

Někdejší premiant, který ještě v nultých letech velkou měrou udával tón, kam bude směřovat technologie HTML – web MDN (Mozilla Developer Network) je dodnes jednou z nejlepších a nejucelenějších dokumentací HTML/JS na internetu –, se podle metodiky Statcounteru a zkraje léta 2024 pohybuje okolo děsivých 2,7 %!

Firefox je už okrajový i v Česku

Nelichotivý pád legendy bohužel potvrzují i další metriky – třeba Gemius Ranking, který měří český web. I podle jeho čísel je už trh konsolidovaný, roky neměnný a karty rozdané.

Chrome a jeho mobilní verze zde dohromady tvoří 57 % veškeré webové aktivity, Edge a Safari se pohybují okolo 10 % a teprve pak přichází řada na Firefox s jeho 7 %.

9d8dd0d2-f640-443c-8ad6-d207a6568cbc
Situace na českém webu podle Gemius Ranking (všechny platformy)

Jistě, pokud budeme brát v potaz pouze desktopové surfování, Firefox poskočí na necelých 16 % a překoná v žebříčku Safari, protože v Česku je pochopitelně více majitelů iPhonů než macbooků a velkých maců, nicméně toto dělení už nemá v roce 2024 moc smysl a je opravdu férovější řadit prohlížeče nehledě na platformu.

5ae70088-4ea2-43b3-91e9-6ada438b5ab6
Situace na českém webu podle Gemius Ranking (desktop/laptop)

Doba se změnila a možná je to definitivní

Suma sumárum, i když je Mozilla dodnes a naprosto zaslouženě váženou a respektovanou institucí a stejně tak Firefox, oba jsou zároveň už jen stínem své slavné minulosti. Poslední nedobytnou pevností Firefoxu byly dlouhé roky mnohé linuxové distribuce, nicméně i zde se situace postupně mění a Firefox stále častěji doplňuje opět svobodná varianta Chromu – tedy Chromium.

Je to opravdu na delší dobu definitivní, protože lidé dnes už nemění své prohlížeče jako ponožky? Anebo jsme snad jen uprostřed sice o něco delší ale přece jen další epizody browser wars? Vyčerpá se jednou Chrome a vystřídá jej zase někdo další? A čím uhrane širokou veřejnost?

To jsou otázky, na které zatím neznáme odpovědi, velmi rychlá rošáda, která se odehrála v letech 2011-2012 nicméně ukazuje, že možné je nakonec úplně všechno.

Diskuze (125) Další článek: Drsná, ale chytrá příroda. Mravenci amputují svým kolegům končetiny, aby je uchránili před infekcí

Témata článku: , ,