Když nemáte pastu, dejte tam kečup! Nadšenec zkoušel, čím vším se dají uchladit čipy | Zdroj: Midjourney, fotografie od Luděk Kovář – ludek@kovar.biz, CC BY-SA 4.0

Zdroj: Midjourney, fotografie od Luděk Kovář – ludek@kovar.bizCC BY-SA 4.0

Když nemáte pastu, dejte tam kečup! Nadšenec zkoušel, čím vším se dají uchladit čipy

  • Do testu teplovodivých podložek se vloudily i potraviny a krémy
  • Kečup či lubrikační gel fungují lépe než jablko a brambora
  • Pasta na zuby je účinnější než měděná pasta nebo tavidlo

Na hardwarových webech obvykle najdete zanícené diskuze, jestli mezi chladič a čip máznout obyčejnou silikonovou pastu, Arctic MX4, nebo něco na bázi tekutého kovu. AssassinWarlord na fóru ComputerBase na to šel ale opačně. Nehledal co nejlepší efektivitu, ale materiál, který teplo ještě opravdu dokáže přenést.

Vedle past a termopodložek tak zkoušel věci, které našel v kuchyni a koupelně. Co zjistil? Plátek šunky, sýru, brambory nebo jablka se na chlazení nehodí. Zubní pasta je ale lepší než některé tlustší podložky. Lahodná Nutella byla ještě lepší. Opravdovou výhrou jsou ale kečup, med nebo banán. Ty by opravdu šlo v nouzi použít.

Překvapivě zabodoval lubrikační gel zakoupený v Kauflandu, kdy teplota po pěti minutách testu byla podobná klasickým pastám. Podle autora testu za to může i jeho viskozita, která se nejvíc blíží běžnému motorovému oleji 15W-40.

Test bohužel nešel do důležitých detailů, jako jestli je lepší kečup Heinz, Hellmann's nebo snad Hamé. Ne, vážně. AssassinWarlord neudržel zrovna laboratorně přesné podmínky pro všechny materiály, ale to mu asi odpustíme.

Pasta/podložka Teplota Poznámka
pasta Arctic MX4 49 °C  
pasta Corsair TM30 54 °C  
1mm podložka Arctic TP3 61 °C  
pasta Amasan T12 63 °C  
stříbrná pasta 65 °C  
lubrikant 65 °C  
1mm podložka Alphacool Apex 11W/mk 66 °C  
1,5mm podložka Arctic TP3 68 °C  
banán 70 °C  
kečup 71 °C  
med 71 °C  
1mm podložka EC360 Gold 76 °C  
0,5mm podložka Arctic TP2 79 °C  
Nutella 85 °C  
balzám Vicks VapoRub 85 °C  
zubní pasta 90 °C  
krém Nivea 98 °C  
1mm podložka Arctic TP2 105 °C throttle 1
1,5mm podložka TG Minus 8 105 °C throttle 1
měděná pasta 105 °C throttle 1
dětský krém Penaten 105 °C throttle 1
kalafunové tavidlo Amtech NC559 v2 TF 105 °C throttle 1
kuřecí šunka 105 °C throttle 1
sýr gouda 105 °C throttle 1
0,5mm podložka EC360 Blue 105 °C throttle 2
1,5mm podložka Arctic TP2 105 °C throttle 2
jablko 105 °C throttle 2
0,5mm podložka EKWB 105 °C throttle 3
brambora 105 °C throttle 3
měděná samolepicí páska 105 °C throttle 3
bez pasty/podložky 105 °C vypnuto
hliníková termofolie 105 °C vypnuto

Pasty, podložky, krémy a plátky všeho možného testoval na grafické kartě Radeon R7 240. Ta je sama o sobě velmi nenáročná, s 30W TDP se dá uchladit i pasivně. Autor ale na hliníkové žebroví navíc nechal foukat ventilátor Noctua. Teploty odpovídají pětiminutovému zápřahu ve Furmarku, takže mohly dostat i více naloženo. Test pak samozřejmě neodpovídá ani na to, jak dlouho budou exotické materiály účinkovat, než uschnou nebo se vypaří.

Ketchup 1.jpgKetchup 2.jpgKetchup Fm.jpg
Kečup je překvapivě velmi dobrý. Alespoň na chvíli

AssassinWarlord si ale všiml, že mezní teplotní limit je 105 °C, pak začala karta „throttlovat“. GPU standardně běží na 780 MHz při 1,150 V, ale při umělém brždění srazila takt i napětí ve třech úrovních. V první na 730 MHz a 1,050 V, ve druhé na 400 MHz a třetí na 300 MHz, napětí se již neměnilo. S holým chladičem se karta vypnula. Stejně se chovala i s hliníkovou termofolií (tedy izolantem).

Hromadu fotek ze všech pokusů najdete na Disku Google, kde autor jednotlivé materiály rozdělil do zvláštních složek.

Na typu aplikace u pasty nezáleží

Největším zklamáním testu jsou však podložky, které se často používají především v noteboocích. Teplovodová pasta je zkrátka jedinou správnou možností pro efektivní fungování chladiče. A jak ukázal další test, příliš nebude záležet ani na tom, jak pastu aplikujete. Zatímco v diskuzích můžeme narážet na pře o tom, zda pastu rozetřít na celou plochu rozvaděče nebo ji naopak nechat rozprostřít přítlakem chladiče, nezáleží na tom.

Snímek obrazovky 2023-02-10 v 16.12.58 (2).png
Zda na rozvaděč tepla pastu rozetřete (Buttered Toast), nebo ji nanesete ve tvaru písmene X (X/Cross) je úplně jedno. Rozdíly v teplotách budou v řádu desetin stupně.
(zdroj: Tech Illiterate)

V povedeném videu na youtubovém kanálu Tech Illiterate najdete test celkem sedmi způsobů, jak pastu na procesor aplikovat. Z porovnání jednoznačně vyplývá, že pokud pasty aplikujete dostatečné množství, na teploty mají různé typy nanesení pramalý vliv. Mnohem důležitější tak bude samotný výběr pasty stejně jako přepastování po několika letech intenzivního provozu.

via Tom's Hardware

Určitě si přečtěte

Články odjinud