Na otázku, zda nový QD OLED nebo prověřený WRGB OLED vás asi intuice povede k novější technologii s vyšším maximálním jasem, ale tak jednoduché to není. V redakci se současně objevily dva herní 27" OLED monitory AOC AG276QZD a Alienware AW2725DF a právě jejich rozdíl v podobě použitého panelu je základem tohoto srovnání.
Proč OLED pro hráče?
Herní monitory musí především nabídnout bleskurychlé překreslování obsahu a co nejkratší prodlevu (latenci) mezi kliknutím a zobrazením informace na displeji. Krátkou latenci dnes zvládnou mnohé monitory a umí i vysoké obnovovací frekvence. Nejrychlejší skutečné překreslení obrazu ale dnes dokáže jen OLED. Jen u něj pozorujete viditelný rozdíl mezi dvěma snímky, obraz nedoznívá napříč několika navazujícími snímky a proto je mimořádně ostrý i v pohybu bez rušivého mazání. OLED dále nabídne perfektní prokreslení tmavých odstínů, maximální kontrast a třpytivě jasné HDR pro nespoutaný herní zážitek.
OLED ale není levný. Zatímco použitelný herní monitor s trochu vyšší obnovovací frekvencí seženete pohodlně pod 10 tisíc, OLED začíná u 20 tisíc. To tak omezuje množství zájemců, kteří budou navíc vybírat mnohem pečlivěji a žádat to nejlepší.
Co je WOLED nebo WRGB OLED?
Pod pojmem WOLED a WRGB OLED se označuje stejná technologie OLED panelů, kterou používá především LG Displays. Každý barevný pixel je u ní řešený nejen RGB subpixely pro dílčí barevné složky, ale je tu bílý (W) subpixel, který dokáže zvýraznit jas pixelu.
Díky tomu se dokáže WRGB OLED rozsvítit téměř dvojnásobkem jasu oproti RGB OLED bez bílého subpixelu. Současně jsou u něj ale nejjasnější barvy méně syté – převládá jejich bílý jas generovaný bílým subpixelem.
Výhodou WRGB OLED pro použití v monitorech je pak přesná hranatá struktura. Každý pixel je tvořený čtyřmi stejně velikými proužky subpixelů, které jsou uspořádané v pravoúhlé mřížce stejně jako zobrazené pixely.
Co je QD OLED?
Předloni Samsung Displays představil první panely s technologií QD OLED a my otestovali monitor Alienware AW3423DW. V tomto testu najde i podrobnější vysvětlení QD OLED.
Zatímco WRGB OLED má jako hlavní zdroj bílou diodu, kterou filtry mění na RGB případně ji pouští bez filtru jako W, zdrojem světla u QD OLED je modrá dioda. Když její světlo narazí na kvantovou tečku (quantum dot v názvu) přesné velikosti, změní se vlnová délka. Světlo tedy pokračuje s nezměněnou nefiltrovanou intezitou, ale už s jinou barvou. QD OLED tak používá jen RGB subpixely a přitom dosahuje vyššího maximálního jasu jak WRGB OLED. Současně nejjasnější zelená je stále opravdu zelená a nebledne ani při maximální intenzitě.
QD OLED ale používá netradiční strukturu subpixelů uspořádaných v trojúhelníku. Stejný text na monitoru tak může u QD OLED panelů působit trochu roztřepeným neostrým dojmem.
AOC AG276QZD: výborná herní klasika
Ač bych se u OLED monitoru zdráhal použít slovo „klasika“, použitý WRGB OLED panel dělá v našem souboji z tohoto monitoru zástupce klasického řešení. Parametry jde o standardní slušný 27" herní monitor. Panel s matnou povrchovou úpravou poskytne rozlišení 2560 × 1440 v poměru 16:9 a nezahnutém provedení. Maximální obnovovací frekvence je 240 Hz na rozhraní DisplayPort, monitor má USB hub i reproduktory, byť ne nějak úžasné. Pro připojení využijete dva DisplayPorty nebo dva konektory HDMI (jen 144 Hz).
AOC AG276QZD s výraznějším herním designem a slušnou nabídkou připojení
Aktuálně se tento monitor prodává mezi 17 a 25 tisíci Kč. Nejlevněji je na Alze za 17 190 Kč.
Alienware AW2725DF: nový rozměr pro 2024
Letos se výrazně rozšíří nabídka úhlopříček a poměrů stran mezi QD OLED monitory. Prvním testovaným zástupcem je právě novinka Alienware. Monitor tak nabídne moderní QD OLED panel v rozměrech běžného 27" monitoru. Stejně jako u AOC dostanete rozlišení 2560 × 1440 v poměru 16:9 a nezahnutém provedení. Vyšší tu je obnovovací frekvence 360 Hz, ale jen podle ní se raději nerozhodujte. Rozdíl mezi 240 a 360 Hz dokážete změřit přístroji, ale herní zážitek bude prakticky stejný.
Alienware je trochu skoupější na konektory. Má dva DisplayPorty, jen jedno HDMI a jen USB hub (Tři USB a jedno USB-C). Chybí reproduktory nebo výstup na sluchátka.
QD OLED panel nekryje žádná matná vrstva a anitreflexní vrstva také není příliš silná. Tradičně QD OLED v jasném světle mění černou barvu trochu do fialova, lépe mu tak bude v tmavším herním doupěti než prosvětlené kanceláři.
Alienware AW2725DF nemění oblíbený designový styl značky Alienware
Alienware AW2725DF se aktuálně u nás prodává za 22 tisíc korun, nejlevněji za 20 500 Kč v řadě menších e-shopů, kde není skladem.
V pokračování pro předplatitele také najdete
Srovnání v jasu, barvách, odezvě a struktuře panelu
Změřené profily barev a latence monitorů
Doporučení pro konkrétní případy využití
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně