Taky mi to celé přijde jen jako PR článek. Kluci mohli minimálně značně ušetřit a myslet do budoucna:Google Apps Education pro školy = zdarma cloudové služby pro všechny studenty dané školyviz http://www.google.com/enterprise/apps/education... ... na stroje mohli nainstalovat Ubuntu 12.04.3 LTS a podstatně silněji a lépe spravovat, co se na počítačích bude dít
Děkujeme vám chlapci. Složitější systém domluvy mezi žáky jsem neviděl. Navíc počítače, které už s XP byly hodně pomalé a teď jsou ještě pomalejší.....Děkujeme moc
Vy na té škole pracujete/studujete? Nechcete se aspoň krátce podělit o zkušenosti?
jestli je to pravda a ne reklama na MS produkty (vlastne i tak je to reklama) tak pred studenty smekam, ale proc tam teda vlastne jsou ty dva spravci IT ? To tam jako jsou na plny uvazek a maji jen 100 pc ktere je navic potreba obchazet kvuli doinstalacim drobnosti?Neumim si predstavit co tam delaji spravci kdyz vsechno museji inovovat studenti. Ty dva povalece vyhodit, servis si nasmlouvat externi firmou.
😀 Máte na mysli např. tento druh outsourcingu? Jinak řečeno "privatizaci státního sektoru?":http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/178797-krajsk... ... ... kdy z původních nákladů na IT (80-100 mil.) je job pro soukromou firmu za 320 mil?Kde myslíte, že skončí peníze, SW a HW v tomto případě!?:-/
ne, mám na mysli správu externí firmou v měsíční sazbě zhruba odpovídající dvěma platům zakrnělých adminů na stálý pracovní úvazek 🙂
Škoda, že ke mě domů, nepřijde ředitelka úřadu práce Rakovník, neklekne před mými bytovými v sobotu UMYTÝMI dveřmi na kolena jako v kostele před oltářem a nepoprosí mě, abych vyprojektoval síť na Úřadě práce a cestou do Billy bych ji i fyzicky zapojil za slevovou poukázku do téže obchodu.
Pro školní učebny se dnes používaji naprosto jiné technologie které dávaji mnohem víc volnosti - nebudu to googlit, to může každý sám.
ad1Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Jan Amos Komenský(Nic ve zlém, ale ti kluci, pokud nejsou jen pouhými užitečnými h.....y, si neuvědomují souvislosti.)ad2Office 365?Cui bono?Komu prospěje odchod veškeré technologie (jak SW tak HW) mimo naše území?K čemu těmto a jiným "bastličům" bude dnešní erudice, když "zítra" budou mít v ruce jen "barevnou placičku" (tenkého klienta) a data jim bude MOŽNÁ někdo pouštět po předem stanovených dávkách. Co budou dělat potom, když nyní nemohou přežít "výpadek proudu" jednou za rok?!Drobné příklady:1. Tatáž služba v Adobe cloudu na uzemí USA stojí 38$ oproti 62$ na území EU .2. Google (včetně FB, MS aj.) vs. NSA3. Při miliardových ziscích bank, platíme za to, že smíme u těchto bank mít peníze!! (bankovní sektor nám již nyní nepatří!)4. Za totáče stál 1 kg jablek 3,- Kčs. Dnes je 1kg za 60,- Kč. (a naši zemědělci již nemají vliv na vývoj ceny jablek!!)5. Voda 100x dražší (a šetříme, a šetříme, a šetříme ...)atd. atd. atd.Vše má své konsekvence.
Windows 7 na mašinách z roku 2002 - potěš koště 😉 ...Jinak klasický případ nasazení Windows Serveru 2012 - nic náročného.
Taky bych řekl že se jedná o učebnicový příklad, který se v podstatě pomocí průvodců udělá sám ... .
Snad článek,kterej jsem dočet do konce nebyk na tolik kapitol jak bejvá :) Super povedlo se.
Já jen nechápu, proč nekoupili vznešené iMacy.
co to je omg za příspěvek ?
To je místní troll/debil. Na něj ani nereaguj...
Konečně zajímavý PR počtení, to je pořád lepší než strojově přeložený články někde z externího zdroje 😝
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 10. 2013 21:33
Ten článek je pravdivej, chodím na tu školu 🙂
Good job, team! 🙂Já v 16 chodil tak maximálně za holkama ..
Co teda udělali? Místo Win XP dali Win7, místo Win serveru 2003 dali Win server 2012 a služby jako email a web nechali outsorcovat. Za větší umění považuju nakonfigurovat vlastní server. Jo když má školička od MS spoustu věcí zadarmo tak je to legrace, ale až jim v nějaký společnosti nastavěj finanční omezení, tak se budou divit.
To jako znamená že když Microsoft nabízí rozvojovou podporu pro edu sektor, tak se to nasazovat nebude? Snaha byla využít a v praxi nasadit nízkonákladové řešení. Ve škole je veškerý software řešený pomocí RDS, tzn. nakupují miniPC a škola má úspory při nákupů počítačů asi 50%. Vše je obsluhováno z jednoho softwaru s jednoduchým GUI, což správci dosti zjednoduší život.
coz "spravce" degraduje nekam mezi uklizecky.
Dealeři taky nabízejí rozvojovou podporu na první dávku :)
... a voda je 100x dražší než za "totáče". Taky se šetřila, a šetřila, a šetřila. A co kdo ušetří, jiní ukradnou! Zkušenost za posledních 23 let :-/Nechce to jiný systém? 😉
A co jsi v 16ti udělal o prázdninách zajímavého a smysluplného ty? 😉
noliferi.. by me zajimalo kdo by chtel travit cely rok ve skole, to neznate jinou zabavu nebo co? Asocialove ...
1) je to výborná zkušenost a můžou to v budoucnu použít jako důkaz toho, že jsou schopní2) někteří lidi jsou ochotní pro svou školu a studenty i učitele na ní udělat nezištně něco dobrého.3) Škola není ani ve třeťáku (kde bývá obecně nejdelší) tak dlouhá na to, aby nezbyla kupa volného času i přes rok.
A co použijí podle Vás, když veškerou SW i HW technologii převedou mimo zemi kde žijí?! :-/Co Vás k takovému úsudku vede? Nesoudnost? Schizofrenie?
Ono to zas tak horký není. Jednak nevýhody neprůhledných externích řešení se časem začnou víc projevovat a dostanou se do obecného povědomí (v IT magerských kruzích už dávno cloud není buzzword, dávno už je zajímavější buzzword právě "private cloud"). České hostingové firmy teprve nedávno přesedlaly z webhostingu na VPS hosting. Private cloud bude nevyhnutelně v rychlém sledu následovat. Takže vedle Azure, Amazonu, Rackspace, Cloudsigma atd. budeme mít na výběr i české poskytovatele.A navíc spousta z těch řešení je už teď spravovaná od nás. Viz IBM.
Tak nám pověz co děláš ty.. určitě to je osobně prospěšnější činnost 😀
minuskuju komentare na zive protoze se citim dotcen ...
Predevsim je to cele divne uz tim, ze za serveru W2003 a pocitacich v domene "chodili spravci od Pc k PC a instalovali programy".To je pochopitelne blbost. Staram se dve skoly 1x 100 PC na W2003S a 1 x 130 PC na W2003, mixovane W7 a XP. Rozhodne neni treba kvuli kazde blbosti chodit okolo jednotlivych PC, pokud se to udela jak ma.
To jsem mnohokrát zíral, jak si někdy tzv správci přidělávají práci. Takže tomu klidně věřím, že v nějaké škole v životě neslyšeli o nějakých GPO a podobně...
To jo, ale je neprofesionalni zduvodnovat upgrade na S2012 tim, ze tam byla domena s W2003 a spravci chodili a chodili. Kdyby si nasli jiny duvody, tak neceknu.
No jestli sis vsimnul, tak chlapci taky nejsou zadni zkuseni profesionalove 😉 Tak jim to proboha odpust ..
Není to chyba těch kluků. Nikdo nemůže rozumně očekávat, že středoškoláci budou mít v branži takový přehled, aby dokázali udělat kvalitní analýzu. Proto je to chyba ředitele, že to od nich očekával a navíc si zjevně myslí, že kvalitu analýzy a provedení je schopný posoudit ("Hoši *fundovanou* prací ... strávili").
Celé sdělení v článku a mezi řádky je "systémově" špatné ne-li zrůdné.
Tak hlavne systemu WS2003 konci support v cervenci 2015, i to mohl byt duvod k upgradu.
Zřejmě PR. Jen dotaz, a ten spravce ci spravci site, jeste pracuji v te skole nebo ne? Protoze toto by mela bejt jejich prace.
Osobne bych zrejme nasadil virtualizovane Windows Multipoint server, jako klienty cokoli co umi RDP, tedy pravdepodobne linux, nebo stavajici windows XP, pripadne Zero-clienty treba na raspbery-Pi nebo podobne plafrome.
Na školu kde nedělaj v linuxu bych svoje dítě nedal. Onanii s Windows jsem si užil svého času sám dost.
Viděl jsi někdy tučňákovce? Např. Stallmana? Z těchhle zarostlých lidí skáčou blechy na 10 metrů. K takovým bys chtěl dávat dítě?
To myslis vazne. To Balmer je taky divny takze MS taky ne?
blecha psí - délka skoku cca 35 cm... a kam dávali Vás? 😉
Vybírat si školu podle operačního systému, který používají na počítačích, to už je hodně drsné sektářství. Chudák dítě.
Dítě je chudák když mu nikdo neřekne že je i něco jinýho než windows.
ty sa radsej ani nemnoz :) urobis tym sluzbu ludstvu, sebe aj moznemu potomkovi
Dej si pozor, neposílat děti do školy je trestné 🙂.
Neboj. Třeba taková Masarykova univerzita ci celkem v klidu řeší maily pomocí Linuxů i bez Office 365 :)
Zadna unixova ucebna ? Co to je za skolu ...
to je inovace :)
To je normální škola pro normální děti. To se spíš v životě setkají s Mac OS, než s Unixem..
Mac OS je unixový OS.
To i android a jen promile uživatelů má potřebu do něj zasahovat ... chápeš kde je problém?😝😝😝
Ne. "zasahovat do" a "setkat se s" jsou dvě zcela nesouvisející věci.
Autor: Microsoft TechNetŠkoda, že jsem si toho nevšimnul dříve. Říkal jsem si, kde se bere takové nadšení pro všechny microsoftí klikátka a jak byl windows server ta jediná správná volba...Studentům bych vzkázal asi to, aby si rozšírili obzory a občas vyšli ze země krále Windowslava a naučili se i něco jíného než klikat a volat MS support.
Pokud studenti gymnazia dokazali toto vsechno, vcetne konfigurace Active Directory, propojeni s Office 365 a trocha te konfigurace SharePointu, tak pekny vykon.Na jejich miste bych po skole zalozil firmu, ktera by podobne reseni nabizela jako produkt pro skoly - trochu zautomatizovat, nabidnout cenove balicky, nabizet jako on-premises reseni za jednorazovou cenu, tak cloudove reseni za mesicni poplatek, a jsou za vodou 🙂
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 10. 2013 10:43
to by naklikala kdejaka opička - teda aspon tak je to obhajovano.
... ani bych neřekl...
Navíc by dostali možná minimálně polovinu zisku od MS za šíření jediné správně víry a získání nových oveček. A mezi administrátory není moc, kteří by měli takto omezené vidění. Většina z nich se windows spíše vyhýbá obloukem.
To, že dokáží něco nasadit, neznamená, že to dokáží taky spravovat a hlavně debugovat. Na tom se totiž teprve ukáže. Nasadit standardní řešení není žádné velké hrdinství.
Nasadíte-li standardní řešení, pak jeho údržba je také standardní - a tedy jednoduchá.
Ano. Ale z toho nijak neplyne, že existuje jediné standardní řešení, ani to, že zrovna toto standardní řešení je nejlepší.
Vyvracíte něco, co nikdo netvrdil. Nechápu proč.
Nic nevyvracím. Vyjádřil jsem s vámi souhlas (slovem "Ano") a informaci doplnil.
Tak to je:a) hodně mimo realitub) tato rada byla myšlena jako "danajský dar" těm klukům?
Proc mimo realitu? Delal jsem na nekolika SharePoint projektech a neco podobneho, co by se nabizelo jako hotovy produkt nebo sluzba, by mohlo dobre fungovat.
Jaké úžasné, všude narvali W7, jistě škola měla tolik volných peněz na nové systémy.... kdyby někdo chtěl oponovat, že školy to mají v rámci nějaké smlouvy (SELECT) zdarma, tak teda asi ne všechny, protože onehdy jsem na jednu maličkou základní školu dodal 3 počítače které jsem seskládal po zbytcích z upgradovaných firemních strojů - P4/3GHz/2GB ram a jelikož na ostatních co dostali z INDOŠ běhá dodnes W2000 tak jsem volal na Microsoft, jak postupovat u těchto nově nabytých darovaných PC - prostě ty licence Windows si škola musela koupit - nic nebylo zadarmo.
Záleží na smlouvě, jakou ta škola má. Pokud se někdo snaží, lze nalézt řešení, že opravdu má pro učebny a výuku software od Microsoftu zcela zdarma v libovolném počtu. Mnohokrát jsem se s tím setkal. Holt jako všude, voják se stará, voják má...
Doporučená koncová cena Win8 ze smlouvy SelectPlus Acad je 63€, ze které lze dosáhnout ještě nějaké slevy. Existoval program pro školy ze sociálně slabých oblastí, který se jmenoval PIL, kde to opravdu bylo skoro zadarmo, jenže ten již neexistuje.
Zvedni telefon a zavolej na Microsoft, že jsi ředitel gymplu a plánuješ vybudovat nové učebny. Dozvíš se fůru zajímavých věcí, které v žádném ceníku nejsou. 🙂
Když jde o získávání nových oveček, tak najednou jde lecos.
Tohle je podobny turecky bazar jako u mobilnich operatoru. Hodne to deformuje trh. Pak o kvalite nemuze byt ani rec. Jedno ale nechapu jek je mozne ze nektera skola ma vse zadarmo a jina ne. Zalezi od smouvy? A kolik to zadarmo uplne a napul asi tak skutecne stoji danove poplatniky?
Že by MS pobíral nějaké dotace od EU... 😉
Zdarma? Raději méně, a PRAVDU! 😉
Trochu jsem zagooglil a zdá se že je článek spíše pravdivý. Ředitel gymplu se opravdu jmenuje tak jak je to uvedeno v článku. A na Facebooku školy je zmínka o přestavbě sítě s datem vložení 21.8. a s fotkou, ze které je patrné že jim opravdu něco běží na Microsoftím řešení https://www.facebook.com/photo.php... No a navíc. V roce 1993, v dřevních dobách počítačových sítí jsem zažil něco podobného. Dva mí spolužáci na střední škole jednoho dne řekli učitelce informatiky, že slavná školní síť stojí za prd. Ta jim pochopitelně nevěřila že by ji dokázali vylepšit, ale naštěstí dokázala potlačit svoje ego a brzo pochopila, že ti kluci jsou v konfiguraci sítí lepší než ona a nechala je síť překopat. Od té doby si za těma dvěma klukama chodili učitelé pro radu a stali se z nich administrátoři. Někteří učitelé to nesli těžce a další ranou do vazu pro ně bylo, když jeden z těch kluků začal chodit (ve třetím ročníku střední školy) přednášet počítače na VUT v Brně.
Názor byl 2× upraven, naposled 9. 10. 2013 09:28
Tak jistě, vycucat si to úplně z prstu by bylo i na PR Microsoftu trochu moc hloupé. Takhle je to daleko efektivnější - všechno je pravda: 1. studenti nenašli žádné alternativy (čti: nikdo jim o nich neřekl)2. studentská analýza doporučila X 3. X se nasadilo a na pár počítačích pár týdnů (?) fungovalo4. X se nasadilo všude a pár měsíců funguje5. až se to rozsype, tak se to nikdo nedozvíZa mě: hodně dobrá PR práce :)
Proč by se to mělo rozsypat? Jde o standardní řešení, které má statisíce (spíš milióny) nasazení po celém světě. Naopak - pokud dojde k nějakému problému, metodou STFW lze rychle nalézt řešení.
Najděte mi prosím rychle řešení tohoto problému:https://lh5.googleusercontent.com/-VUsHRQrJPqI/UPgVj60G1LI/... ... https://lh3.googleusercontent.com/-tGdVHJW9JUo/UPgVnnzU6rI/... ... nebo mi vysvětlete toto:https://lh5.googleusercontent.com/-SQNgHW1xOzE/UPgVk3D2GSI/... ... (to nejsou nějaké špeky z netu, to jsou prosím screenshoty z mé praxe)
Názor byl 1× upraven, naposled 10. 10. 2013 14:09
Vítejte v reálném světě. 😀
To myslíte vážně? Nejsem věštec, abych dokázal najít řešení problému jen podle screenshotu. Tedy s výjimkou toho třetího obrázku, který je naprosto logický - vzniká typicky při rozbalení z archivu, kde si soubor nese jak správnou informaci o tom, kdy byl změněn, tak správnou informaci o tom, kdy byl vytvořen (tzn. kdy se "objevil" ve vašem disku).
Přesně tak! Člověk není věštec, aby zjistil, v čem je problém, když má v logu k dispozici *jenom* hlášku "Neznámo co selhalo neznámo kde a nic o tom není známo". To jsem přesně chtěl říct.Tolik pro ilustraci toho, že standardní řešení automaticky neznamená, že všechny problémy půjde snadno a rychle řešit. Některé jistě ano, protože se s tím setká větší množství lidí, takže to probublá do KB a objeví se mnohokrát na fórech. Některé ne, protože MS mají tragické logování.Příklad takového problému, který jde snadno řešit, taky můžu uvést: Když člověk svého času používal cestovní profily a měl W2000 a WXP + Visual FoxPro (všechno technologie MS, čili "standardní řešení"), tak z ničehožnic databáze přestala fungovat. Naštěstí v KB člověk najde odpověď: je to proto, že máte v XP zapnuté stíny. Což je zcela logické, že stíny v GUI způsobí nefunkčnost databáze, že. V produktech MS totiž všechno souvisí se vším a chyba čehokoli může způsobit nefunkčnost něčeho úplně jiného na druhém konci planety.Kdo nevěří, ať tam běží: http://support.microsoft.com/kb/839024...
Člověk, který si myslí, že má k dispozici *jenom* hlášku, nemá na práci admina. Je mi líto. Admin je někdo, kdo musí umět používat mozek - a to znamená, že se podívá, co se s tou mašinou dělo v poslední době (než se chyba objevila - aktualizace, změny nastavení apod.). Admin taky bude přemýšlet o tom, že některé aplikace se dohromady ovlivňují/nemusí, že může být chyba v ovladačích nebo může selhávat HW. Admin musí být schopen komplexní úvahy, komplexního posouzení všech příznaků a historie a na základě toho hledat řešení.Když mi někdo předhodí screenshot a požaduje "řešení", plyne mi z toho, že o práci admina neví vůbec nic. Anebo se jen nesmyslně povyšuje - což je ta horší možnost.
Nemám potřebu kohokoli o čemkoli přesvědčovat. Jelikož se začínáte uchylovat k osobnímu tónu, omezím se na poslední reakci v tomhle vlákně.Chtěl jsem na příkladu z praxe demonstrovat, že je velmi snadné podlehnout iluzi, že při nasazení standardního řešení půjdou všechny potenciální problémy vyřešit snadno a rychle. Nepůjdou. Jak správně píšete, admin se musí podívat, co se s tou mašinou dělo v poslední době (než se chyba objevila - aktualizace, změny nastavení apod.) a bude přemýšlet o tom, že některé aplikace se dohromady ovlivňují/nemusí, že může být chyba v ovladačích nebo může selhávat HW. Admin musí být schopen komplexní úvahy, komplexního posouzení všech příznaků a historie a na základě toho hledat řešení.Přesně to jsem chtěl ilustrovat. Provozování nějakého řešení není o tom, že si snadno naklikám instalaci a pak už se problémy řeší samy.Skončeme tedy tohle téma ve znamení shody.
>> při nasazení standardního řešení půjdou všechny potenciální problémy vyřešit snadno a rychleAha, tady je ovšem jádro pudla. Zaměňujete slovo "většina" a "všechny". Takže celou dobu vyvracíte nesmysl, který jsem nenapsal.A realita je taková, že většina zádrhelů se na MS platformě rychle vyřeší metodou UTFG, bez nutnosti komplexní diagnostiky. Což obvykle zvládne i ten polo-laik. A když to výjimečně nezvládne, tak si na to snadno sežene odborníka. Pořád mi vychází, že je to levnější, pružnější a jednodušší, než když polo-laik nezvládne v systému skoro nic a musí proto volat odborníka často.Pro jistotu dodávám: nevytrhávat z kontextu, řeč byla o řešeních pro malé firmy/školy. U větších řešení, kdy je nutný full-time admin, budou větší roli hrát jiné faktory. Ale tady byla a je řeč o malé škole.
Ok. Takže podle vás většinu problémů u MS zvládne vyřešit polo-laik. Dobře, beru to jako váš názor a nemám důvod ho vyvracet. Pak ovšem máme zapeklitý problém: jak často k těm problémům dochází ve srovnání s jinými platformami? To asi z žádného hodnověrného zdroje nevyčteme, takže zůstaňme u toho, že máte jiný názor než já. Moje zkušenost je taková, že správně nakonfigurovaný mailserver na unixové platformě může běžet roky aniž by na něj někdo sáhl. Není to ani zdaleka ideální, ale stává se to. > je to levnější, pružnější a jednodušší, než když polo-laik nezvládne v systému skoro nic a musí proto volat odborníka často.S tím bych i souhlasil. Podle mě by polo-laik neměl síť spravovat vůbec a měla by to dělat specializovaná firma, která s tím má dlouhodobé zkušenosti a proto dokáže vše zautomatizovat, optimalizovat a poskytnout záruku za řešení, které je ve finále i levnější (což by podle mě neměla být primární motivace).> Pro jistotu dodávám: nevytrhávat z kontextu, řeč byla o řešeních pro malé firmy/školy.Ano, já o nich mluvím stále. Nebyl jsem to já, kdo začal řešit procenta na globálním trhu :) Ano, právě pro malé firmy, které si nemůžou dovolit DVA fulltime adminy (jeden nikdy nestačí) je správa externí firmou imho jediná rozumná volba. Jaké technologie onen dodavatel použije, o to se zákazník nepotřebuje starat, to je věc dodavatele.
Hezké PR 😉
proc uz neoznacujete marketingove clanky?
Mas to v hlavicce : Autor: Microsoft TechNet.Me to doslo po cca druhym odstavci kde bylo uz asi po 10ty napsano MS :))
Slušný server by označoval reklamu stejně, až už je od Microsoftu nebo jiné firmy. Ale na živě jsou si všichni rovní ale někteří rovnější.
Moc pěkný článek 😁
Moc pěkné PR
souhlasím z názorem že jde o vymyšlenou reklamu než o pravdiví příběh bez předchozích zkušeností sestavit síť z několika servery a staré z virtualizovat spracovat několik webu a to vše za 2 měsíce ? ve dvou ? no a taky neznám žádného sebevraha který by si nechal kompletně rozbít síť aby se mohly 2 studenti realizovat.
🙂 ty licence jsou přeci zadarmo a pro školu je to výhodné 🙂
Mam podobny nazor. Web tedy opravdu bezi na cloudflare.com, takze nejaka ta pravda tam bude.Jinak asi jako v kazdym komercnim clanku mi chybi popis nejakych problemu, ktere pri nasazeni nastaly. Pochybuji, ze to slo tak hladce.
Co je na tom nereálného? Vytvoření domény z windows serveru je práce na dvě hodiny i s kafem. Nejhorší na téhle části je tam nabouchat strukturu Active Directory, vytvořit OU, uživatele a podobné věci, ale pokud to mají dopředu promyšlené, je to zkrátka jen otrava. Navíc na škole budou mít jen tři čtyři skupiny a hotovo, nic moc komplikovaného. Instalace Sharepoint serveru je nejhorší věc, co jsem kdy dělal, neztratit se v rolích, spravovaných účtech a podobně. Ale jestli to chápu správně, dělají Sharepoint na Office365, takže ho vlastně hostují u Microsoftu. V tom případě to je klikačka další další dokončit. Starou doménu nerušili, jen jí zvirtualizovali, což je velmi jednoduché, udělají se VHD doménového řadiče a spustí se v HyperV. Nejhorší na tom je migrace stanic, to holt trvá. Ale pokud ví, že se nemusí start o uživatelská data, tak se jede jedna mašina za druhou, každý jich může dělat pět šest najednou. Zase spíš zdržovačka, bez velkých úvah. Jako největší a nejobtížnější práci na celém projektu vidím přípravu: Vymyslet postup, určit si budoucí strukturu, role serverů, názvové konvence serverů, stanic i objektů v AD, adresní rozsahy a podobné věci. Pokud tuhle přípravu udělají dobře a poctivě a můžou se jí v průběhu instalací pevně držet, je 80% problémů vyřešených. Nejhorší je přístup, když někdo začne bezhlavě něco někam instalovat a pak bastlit, aby mu to jakžtakž fungovalo. Pak to trvá a kupí se chyby a problémy, které většinou zaberou víc času, než samotná instalace a konfigurace.
Dobrý den, ze začátku jsme do původní sítě vůbec nezasahovali. Naše řešení jsme testovali na omezeném počtu počítačů, aby nedošlo právě k onomu zmiňovanému "rozbití" sítě. Až po schválení našeho řešení - vše fungovalo, tak jak jsme slíbili - nám bylo umožněno zasáhnout do samotné školní sítě.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 10. 2013 15:29
Kluci, jste šikovní, že jste se do toho pustili, ale jedna dobře míněná rada od člověka, který už chvilku v branži je: rozbití se neprojevuje při nasazování, ale teprve při provozu.Pokud byste za nějakou dobu zjistili, že jste nezvolili šťastně, budete mít v případě produktů MS velký problém, protože tahle firma se specializuje na vendor lock in. U jiného řešení byste na tom byli o poznání líp - víte, kde data jsou, víte, v jaké formátu, existují nástroje na jejich export do čeho si zamanete...Nicméně až/jestli k téhle situaci dojde, už na škole stejně nebudete, takže vás to asi trápit nebude :)
A proto běží na produktech MS drtivá většina firem a státních institucí, že. U nás i ve světě.Ono nakonec totiž nezáleží na tom, jestli je to na MS nebo Linuxu, ale na tom, co je nasazeno a jak. Pro obě platformy existují jak standardní produkty a postupy, ve kterých se vyzná hodně lidí, tak nejrůznější obskurní produkty, jejichž nasazení znamená budoucí průšvih. Např. až odejde člověk, který dělá servery u nás na městě, odejde s ním veškeré know-how - a nejspíš nezbyde než vše zahodit a postavit znovu od začátku...
> A proto běží na produktech MS drtivá většina firem a státních institucí, že. U nás i ve světě.Můžete mi prosím vysvětlit pojem "firma běží na" a sdělit zdroj toho "většina"?Pokud se tím myslí desktopy, tak to je pravda a má to své důvody. Přechod na Linux na desktopech bych určitě nedoporučoval bez zkušené firmy v zádech.A pokud se tím myslí servery, v tomhle případě třeba mailservery, tak by mě zajímal zdroj. Můžeme ho konfrontovat třeba s tímhle: http://www.securityspace.com/s_survey/data/man.201209/... ...
Myslím vnitrofiremní servery/řešení. Což zdaleka nejsou jenom mail servery. Zdroj teď nemám čas dohledávat, utíkám na bus, nicméně jde o obecně známou informaci.U té Vaší statistiky mám podezření, že počítá servery, nikoli firmy. Což může být dost rozdíl.
"Obecně známé informace" jsou vždycky dost problém. Před nějakou dobou bylo obecně známé, že Země je placka.Psal jste, že "A proto běží na produktech MS drtivá většina firem a státních institucí, že." - to jednak v některých oblastech nejspíš není pravda (mailservery, webservery, HPC?) a taky nevím, co by to mělo dokazovat, protože právě nevíme PROČ ty firmy ony produkty používají. Může to být úplně klidně často prostě proto, že migrace z produktů MS jinam je neskutečně obtížná, protože produkty MS obvykle nedodržují žádné standardy pořádně (což samozřejmě není neschopnost, ale záměr).
Jenže Vy tady pořád naznačujete, jak jsou produkty MS špatně udělané, rizikové, až skoro nepoužitelné. Kdyby to tak bylo, dávno by se těm firmám vyplatila migrace na jinou platformu. Ale zůstávají.Co se týče čísel, zde se tvrdí, že podíl MS v prodaných serverech byl Q4 2012 45,8% (zdaleka nejvíc) a rok od roku roste:http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_opera... ... http://www.idc.com/getdoc.jsp... A teď se zkusme zamyslet. Ten podíl není spočten "na kusy", je spočten podle celkového obratu. Píše se tam, že podíl Linuxu roste - díky segmentu "supercomputing". To je ale segment, kde je "nekolik málo" "velmi drahých" zakázek. Naopak u serverů MS jde o opačný jev: velké množství malých zakázek. Z čehož plyne, že podíl MS "na kusy" bude mnohem vyšší než těch 45,8%.
Zaprvé jsme se dostali pryč od tématu. I kdyby podíl na *obratu* v segmentu serverů byl 90%, tak nevím, co z toho má plynout. I kdyby např. 100% automobilek používalo 100% jenom řešení od Microsoftu, tak nevím, co z toho plyne pro situaci školy, kde IT infrastrukturu přes prázdniny nasazují studenti.A k těm číslům: jak jsem řekl, jedná se o obrat. Když si koupím server bez operačního systému a nainstaluji na něj FreeBSD, tak v téhle statistice bude v jaké kolonce? Navíc výsledek statistiky určuje, jak drahé ty servery jsou. Čili kdybych tam zahrnul i mainframy, je možné, že by zvítězily. A co z toho teda plyne? Že si má střední škola pořídit mainframe, protože je to "nejčastější řešení"?A kromě toho na té odkazované stránce na wiki vidím celkem jasně: weby: MS 35,4% Unixové servery: 64,7%...což jenom potvrzuje to, co jsem říkal: Microsoft nevede minimálně ve třech oblastech: mail, web, HPC.A jak je to s cloudy? Např. u Amazonu takhle: http://gigaom.com/2013/06/11/can-free-red-h... ... Víc než polovinu má jediná distribuce Linuxu: Ubuntu. Ad "Vy tady pořád naznačujete, jak jsou produkty MS špatně udělané, rizikové, až skoro nepoužitelné. ":to jsem byl špatně pochopen. Naznačuju, že u produktů MS je velké nebezpečí, že méně zkušený architekt do analýzy nezahrne rizika s těmito produkty spojená, která se projeví až po dlouhodobém provozu.Příklad takových rizik: 1. velice slabá až nulová interoperabilita - od Microsoftu můžu mít všechno nebo nic. Provozovat jenom něco vyžaduje pořádné know how, protože interoperabilita je tragická. 2. slabá podpora standardů. Pokud už je standard podporován, tak v upravené (čti: nekompatibilní) verzi - to se týká např. LDAPu v AD nebo kerbera tamtéž. O imapu v exhcange ani nemluvě. 3. nízká možnost upravení systému - např. postfixu můžu velice snadno doplnit libovolnou implementací jednotlivých subsystémů. Nejenom např. imap, ale i různé filtry apod. ...to jenom tak pro příklad. Tohle jsou rizika, která zná člověk až po létech praxe. V letácích MS se to samozřejmě nedočte. Proto pokud dělá analýzu na základě letáků, může být za pár let nemile překvapen.
Za prvé, s tím tržním podílem mlžíte. Duchařina se může vyskytnout u každého řešení. Podstatné ale je, že u málo rozšířeného řešení nedohledáte řešení skoro u žádného problému, a naopak: u rozšířeného řešení dohledáte rychle opravu drtivé většiny problémů. Anebo jinak: u málo rozšířeného řešení budete mít problém sehnat někoho, kdo tomu rozumí, kdo vám to bude spravovat. U rozšířeného řešení není problém odborníka sehnat. Je-li to podle Vás bezvýznamné, je to Vaší vizitkou (a víc to řešit fakt nehodlám).Co se týče "bez OS", to je zjevně těch zbývajících 3,9% (do sta procent). Má cenu řešit, jestli si na to zákazníci instalují Linux, jiný free OS, nebo cokoliv jiného, na co mají pořízenou licenci? Nemá.Proč sem taháte cloudy? Co má společného provoz cloudu s infrastrukturou školy? Relevantním srovnáním jsou malé/střední firmy. A většina z nich jede na MS řešeních (máte-li o tom po té prodejní statistice ještě pořád pochybnosti, oběhněte si náhodně vybraných 20 firem ve Vašem okolí a dejte vědět, jak to dopadlo). Kombinovaná řešení se v malých firmách nevyskytují, protože to nepotřebují (složitost = náklady v takovém případě vysoce převažuje nad přínosy).Statistiky web/mail serverů nejsou pro daný segment relevantní (weby jsou hostované, mail servery často taky; statistiky tedy "kazí" velké hostingové firmy, kterým se už vyplatí platit si odborníky na správu Linuxových serverů). Relevantní by byla statistika interních serverů (file server, SQL, DC), to ale z internetu kupodivu nezjistíte (a už vůbec ne v relevantním segmentu - malé/střední firmy/školy).Ad rizika:1. To má být riziko? MS platforma je tak rozšířená, že neexistuje SW, který by škola potřebovala a nebyl pro ni. A nejen škola.2. V praxi ty změny oproti standardům přinášejí uživatelům řadu výhod (když používají kompatibilní klienty). A to je důvod, proč tam ty změny jsou. Ano, je to dvousečná zbraň - ale není problém vybrat si SW, který umí "sekat tou správnou stranou". Nabídka je dostatečně široká.3. Kdo to na té škole bude potřebovat a proč? Při "školní" úrovni administrace je to naopak možnost, kterou lze řadu problémů vyrobit.A ano, může se za 5 let ukázat, že to něco zásadního neumí. Je to ale hodně nepravděpodobné (na zásadní nedostatky se obvykle přijde mnohem, mnohem dřív). A to riziko je u všech řešení. Holt pak nezbyde než řešení nějak změnit/upravit - či upgradovat na novou verzi (po 5 letech už k tomu stejně bude, s ohledem na technologický vývoj, nejvyšší čas).Shrnuto: Každý systém je vhodný někam. Výhodou MS řešení je, že jsou rozšířená (a tedy s dostupnou podporou) a dostatečně jednoduchá na to, aby je dokázal zprovoznit a udržovat i polo-laik. To je pro školu velmi dobrá kombinace.Vy ale tyto reálné výhody shazujete ze stolu kvůli imaginárním problémům. Vaše analýza mi proto přijde mnohem horší než analýza těch studentů.
Dobře. Řekněme, že s tržním podílem mlžím. Vysvětlete mi teda prosím, co z celosvětového tržního podílu vyplývá pro školu, kde řešení nasazují dva studenti o prázdninách.Ad "Kombinovaná řešení se v malých firmách nevyskytují" - jelikož se správou takových systémů živím, můžu s jistotou říct, že existují. ad 1: interoperabilita je schopnost nějakého systému kooperovat s jiným systémem. S (ne)existencí nějakého sw pro daný OS to souvisí jenom velmi okrajově.ad 2: ano, "pokud používají kompatibilní klienty". Nikdo z nás neví, jací klienti se budou používat za deset let. V tom je to riziko. ad 3: jeden příklad jsem vám uvedl: např. pro poladění mailserveru. Pokud váš argument zní "nikdo nikdy nebude potřebovat nic nastavit nebo upravit", tak s takovou tezí neumím polemizovat. Nebudu se teda o to pokoušet.> Výhodou MS řešení je, že jsou rozšířená (a tedy s dostupnou podporou) a dostatečně jednoduchá na to, aby je dokázal zprovoznit a udržovat i polo-laik. To je pro školu velmi dobrá kombinace.Myslím, že jsem to tady už někde psal: nedávno jsem převzal správu sítě právě na škole a právě postavenou na MS řešeních a právě přesně jak píšete, spravovanou polo-laikem. Z toho důvodu, že síť už byla v tak tragicky nefunkčním stavu, že bylo potřeba najmout profesionála, aby to celé dal do kupy. Můžu vám říct, že to je fakt strašlivá práce, protože v té síti nefunguje spolehlivě vůbec nic. Kamkoli člověk sáhne, vysype se na něj hromádka červů. Čili asi nemá smysl, abyste mi vysvětloval, že MS technologie může spravovat i polo-laik a bude to dobře fungovat. Pokud si to myslíte, tak si to myslete, ale mě o tom fakt nepřesvědčíte, protože z praxe znám opak. Je zbytečné, abyste se o to pokoušel.
Dobře, upřesňuji: Kombinovaná řešení se v malých firmách vyskytují jen výjimečně (aspoň dokud tím nemyslíte připojení Android telefonu do firemní sítě).1. Jaký je důvod pro nasazení různých OS na servery? Buď finanční - jenže samotné provozování více systémů je náročné na správu = drahé, takže tento argument u malých firem obvykle padá. Druhým důvodem může být to, že na stávající platfromě nelze rozchodit to, co je potřeba - to má ale silnou vazbu na dostupnost SW pro danou platformu (a proto jsem ji zmiňoval).2. To je přece úplně nesmyslný argument - nikdo z nás přece neví, s čím budou ti budoucí klienti za 10 kompatibilní a s čím ne. Obzvlášť nesmyslné je stavět takový požadavek u infrastruktury školy, která se za těch 10 let 1-2x vymění (upgraduje).3. Neřekl jsem, že nikdo nidky nebude potřebovat nic poladit. Řekl jsem, že stávající možnosti Exchange serveru jsou pro školu dostatečné. A pokud někdy být přestanou, velmi pravděpodobně to vyřeší buď sám MS, nebo SW třetí strany.Berte prosím v úvahu, že sám MS na vlastní platformě jede. Jak je proboha možné, že taková obří firma to zvládá, když tam podle Vás chybí naprosto zásadní možnosti konfigurace?Pro srovnání: Jak by po letech administrace polo-laikem vypadal systém postavený na Linuxu? Opravdu by to bylo lepší? Já nevím, ale Vy jste si prostě vzal do hlavy, že MS řešení je špatné, a že se masivně používá, je toho důkazem. Pardon, ale já tuhle logiku nechápu.
Mohl byste prosím opět doložit zdroj těchto tvrzení? U posledního jsme zjistili, že je minimálně trochu zavádějící - prosím o přesnou citaci zdroje. Pokud je to jen vaše pozorování, není ostuda to přiznat. Ostuda je vydávat vlastní dojem za fakta - "Kombinovaná řešení se v malých firmách vyskytují jen výjimečně " (kolik % firem? S jakým obratem? Pokud totiž čtete např. Computerworld, máte tak cca každý měsíc průzkumy nasazení OS a součty jsou hrubě nad 100%, takže co říkáte těžko může být pravda) - "samotné provozování více systémů je náročné na správu = drahé" - to není zjevná pravda, proto je to potřeba doložit. Pokud nějaký systém umí nějakou věc bezúdržbově (jako např. Mikrotik routování), tak je zjevně levnější ho na tu věc nasadit, i když mi zbytek sítě běží na MS. Nebo byste stavěl router na Windows?- "u infrastruktury školy, která se za těch 10 let 1-2x vymění (upgraduje)" opět prosím doložit zdroj. Moje doměnka je naopak taková, že v tomhle prostředí se naopak systémy nechávají spíš dožít a potom se koupí nové (čímž se tohle prostředí liší od firemního, kde se obvykle pravidelně obměňuje). Ale je možné, že se pletu. Vyveďte mě prosím z omylu.Na ostatní nemá smysl reagovat, dokud nevím, jaký je zdroj těchto tvrzení.
Přesně tak. Systémy se nijak neupgradují, dokud nejde opravdu do tuhého. A může za to právě ona správa pololaiků. Protože sahat na něco takového, to si prostě netroufne. Mimochodem, dělám ve větší státní instituci a řešení je tu silně heterogenní, některé věci prostě na Windows solidně provozovat nešly.
(nejsem zarytý příznivec M$, Lnx a už vůbec ne Macu)Asi Vás zklamu. M$ je např. v Německu tak "populární", že se: a) již jednou pokusili "portovat" státní správu na Linuxb) nedávno vyšlo doporučení NEPOUŽÍVAT Windows 8Važte slova.
Nicméně třeba doporučení "NEPOUŽÍVAT Windows 8" vzešlo od úplných diletantů ... chápeš?
Komplet celé to zní jako marketingové blábolení a nejspíš to jím i je.
Otázka je jestli to neni celé vymyšlené. Jinak celej článek je o tom že tam narvali Windows Server 2012 a sedmičky a na zbytek použili technickou podporu a Microsoftí služby na netu.Spíš jestli článek neměl vyznít že je to taková klikačka že to zvládne i vopice s přístupem na technickou podopru.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 10. 2013 07:02
Naopak myslím, že tohle je správná cesta. Je to jednoduché, standardní řešení na standardních systémech. Pokud k tomu udělali třeba jen jednoduchou dokumentaci, poradí si s tím kdokoliv, kdo Windows servery trošinku zná. A Office365 jsou opravdu z velké části jen klikačka - a to je dobře. Berte to tak, že kluci budou za rok někde na vysoké a ten systém musí fungovat i bez nich a musí ho umět přinejmenším udržovat nebo krapet rozvíjet někdo jiný. A pokud by tam dělali nějaká kouzla z vlastní hlavy, mohl by s tím být problém. Pokud to je jednoduché, ušetří si fůru komplikací.
proste jsou lenoši a moc toho neznaji protoze jinak by dokazali te skole vytvorit neco s cim by nebyli tak moc zavisli na vrtosich M$
Zamysli se nad tím, co jsem psal. Určitě by šlo vymyslet nějaké geniální řešení na Linuxu a fůře jiných technologií. Ale kolik lidí t dokáže spravovat a rozvíjet? A kolik si takoví lidé účtují? Pokud to udělají na Windows serveru, tak to můžou klidně předat někomu dalšímu, protože to pochopí a zorientuje se v tom. Existují migrační nástroje, až to budou převádět na vyšší verzi a podobně... To všechno je pro školu výhoda...
to vsechno je vyhoda akorat pro M$ a ukazuje to na neschopnost skoly i tech studentu. ale z ciziho, tedy verejneho, krev netece.
A ci vy? Vy jste se zamyslel? 😉
sledujem tvoje prispevky uz dlhsiu dobu a musim uznat ze si statocny kus falus-a
Mě to příde sice jako velice jednoduché ale velmi drahé řešení. Otázka je kolik vlastně školy platí za licenci.Při představě že to dělali 2 studenti 60 dní po 12 hodinách to je dohromady 1440 hodin. Kdyby ztrávili nad každym počítačem 10 hodin tak pří 100 kusech je to 1000 hodin a ještě by jim zbylo 440 hodin na servery. Buď ten článek totálně lže nebo zase tak schopný nebyli. Pokud tam byli 2 admini který zvládli Server 2003 tak 2012 je pro mě pohádka. Navíc vše se dá vygooglit.Tak jak je článek napsanej ukazuje spíš na neschopnost poradit si Microsoftim řešenim. Předělávat něco takhle dlouho ve firmě tak jí můžou rovnou zavřít.
Součástí byl i vývoj softwaru na zjednodušení správy, backup sync, implementace RDS (včetně instalace pravěkého výukového softwaru). Dále byla velmi časově náročná údržba a HW upgrade všech nasazených strojů, zprovoznění nesčetného množství periferií a v neposlední řadě rozchození známkovacího a docházkového softwaru, který je značně zastaralý a na WS12 bez těžkých workaroundů nefunkční.
Když jsem se naposledy díval na ceník podpory M$, tak 1hod. stála přes 4 tis. bez DPH 😉
Klukům, správcům i řediteli skládám poklonu hlavně za odvahu. Jediné, co mě uvedlo do rozpaků je ten Radius server, který nedokázali rozchodit. Jinak to je zajímavý článek. Držím klukům palce, věřím, že s tímto přístupem (práce i 12 h včetně víkendů) se v životě neztratí.
On ten radius na windows serveru s certifikaty neni zas az takova intuitivni klikaci legrace :)
kdyby to udelali na mikrotiku, tak to maji jedna dve...
Mikrotik ale není od Microsoftu, takže fundovaná analýza neukázala, že je to vhodné řešení :)
Je to sice formulované primárně jako reklamní článek na Microsoft a trochu upozaďuje snahu a práci těch kluků, ale i tak poklona za snažení. A nevolil bych taky jinak než Microsoftí řešení v takovém prostředí.Mimochodem, o něco podobného jsem se taky snažil v rámci webu školy, kam jsem chodil. A to kvůli nasazení nového webu, který skoro nefungoval a vypadal jak špatný vtip z přelomu milénia. A to někdy v roce 2008/9. Nicméně znáte to, dělal to pyšný správce IT sítě a k tomu učitel IT, který ještě žil disketami, dosem a Windows 95, jakožto vzory modernosti. Takže je jasné jak to skončilo. :)
zatlieskajme inspektorovi kolombovi... odhalil reklamne sprisahanie... preber sa z tej hmly konspiracii.... 😀chlapci su frajeri a fandim im... zabit cele prazdniny zadarmo pre skolu...
Ono se stačí podívat na autora toho blábolu kterým je "Microsoft Technet", aby i naivní hornouherský moula pochopil odkud vítr vane... 3-[A ohledně těch "celých zabitých prázdnin" - jestli ono to nebude tou skvělou "podporou" výpotků od firmy Microsoft, když jinde se podobné akce spojené s rekonfigurací sítě a nasazením nového serveru stíhají i během týdne od zadání... B-]
Další PR? 😉
Klobouk dolů před klukama, kteří byli ochotni makat celé prázdniny pro svou alma mater, byla to pro ně jistě zkušenost k nezaplacení. Klobouk dolů však i před ředitelem a správci, že se odvážili jít do něčeho tak razantního, a tedy i riskantního. Pěkný článek!
Pokud znáte prostředí ve kterém žijete, přečtěte si svá slova znovu nahlas, a možná Vám po zádech přeběhne mráz. :-/
Šikovní no, vůbec nevím o čem to v tom článku píšou, ale zní to dobře. Na středoškoláky snad i mimořádně. Kluci se v životě neztratí.
O kluky strach nemám, ale celé mi to smrdí amatérským PR Microsoftu. Upřímně řečeno, žádná střední škola kterou znám by se bez vnější dotace do nějakého hurá-upgradu (a tuplem na WS2012!) nějakými studenty uvrtat rozhodně nenechala...
S MS softwarem to prostě není problém.
Tak jistě, že to není problém pár měsíců po instalaci, ještě aby byl :) Zajímavější by byl článek o tom, jak se jim to vyplatilo po pěti letech, když přišlo neočekávané chování, žádné informace v logu, nemožnost pořádného ladění, zborcená data v úložištích, neschopnost dostat ze *svého* systému *svá* data podporovaným způsobem...Teprve v takových situacích se totiž pozná, jestli se nasazené řešení vyplatilo nebo ne. A ne pár měsíců po nasazení :)
Nehledě na to, že se tu opěvuje absolutní nesystémovost a vychvaluje "turecké hospodářství".
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.