Ohledně "chytré" ZÁSUVKY: V podstatě za stejné peníze prodává "chytré zásuvky" Alzák (Alza dny od 208,- Kč), když pominu integrované USB nabíječky, tak které z nich má více či lepší funkce - má někdo zkušenost?
Názor byl 2× upraven, naposled 12. 10. 2024 15:25
ZigBee od Lidlu je něco jako gumový hřebíček. Kompatibilita se zařízeními třetích stran je nulová a sortiment periferií od Lidlu tristně malý.
To není pravda, zatím jsem slinkoval skoro všechno co bylo ZigBee kompatibilní. Pravda je že ty jejich žárovky jsou nic moc, ale ovládá to i žárovky z Ikea a ty jsou neskonale lepší.
Mě tedy vychází jiná cena právě teď:Mezisoučet1099.80 KčPřepravní náklady89 KčSlevový kód (SMARTHOME20)-220 KčCelkem968.80 Kčvčetně DPH
Světelný tok 806 lm - to je něco jako 60W žárovka. Nic moc, snad do malého prostoru.
A kolik požaduješ? Pro mě taková hodnota je normální do všech místností, pokud nepožadují větší intenzitu.
Do obývacího pokoje / ložnice se počítá osvětlení 150 lm/m². Mějme rozměry3x3 m, pak při 9 m² vychází 1350 lm a jedno světýlko 800 lm je málo. Musely by být dvě.viz zdehttps://www.t-led.cz/kalkulacky/osv...-mistnosti
P.S. Výška 2,4 m
Jedna věc je tabulka, druhá věc je realita. Tvl dávat do ložnice 1350 lm? To se někdo pomátl. Už vidím jak děcko v noci přiběhne do ložnice, rozsvítí a vzbudí rodiče. To bude pro ně dost drsná pálka otevřít oči do ostrého světla. Ale každého věc, jak moc intenzivní to chce. Nám stačí těch 800 lm. V kuchyni pak 1000 lm. A to máme 4x3. Nijak to neovlivňuje viditelnost nebo čitelnost. Tím spíše takto k večeru je to spíše výhoda to mít utlumené, než to mít na plné kule.A další realita. Podívej se do obchodu co za světla se prodávají. 800 lm je naprosto běžná varianta. Nehledě na to, že se prodávají i slabší. Naproti tomu nad 1000 lm už jsou spíše výjimky. Takže v reálu, když už, stejně musí být dvě světla.
800 lm je blikátko na zkažení očí. Nikde to nemám. A vyšší výkon si můžete kdykoliv ztlumit - u slabšího svítidla už není z čeho brát.
Prej blikátko. Žárovka s 800 lm jede na plný výkon, tak těžko může blikat. A jestli bliká, pak je to šmejd. Jenže šmejd může být i žárovka s 1600 lm, která také může blikat.Ale tuším odkud vane vítr. Píšeš o stmívači, tedy 1600 lm žárovku ztlumit o polovinu a dostat 800 lm. Pak hodně závisí na tom, jak to sníží. Může použít PWM, tím pádem s nižším výkonem to začne blikat. Je velký rozdíl použít plnou 800 lm žárovku a ztlumenou žárovku na 800 lm.
A potřebuji teda k ovládání přes tu Zigbee bránu tu jejich apku Lidl Home, nebo to mohu ovládat i přes Google Home?
Lidl home nemam, ale vsechny tyto brány jsou ovladat pres google asistent a ten je v google home. Blby je, ze v tom nejdou v cechach delat automatizace ve smyslu, ze si naintegrujes lidl a treba tyua a mezi sebou budes mit sceny. Musel bys pri kazdem nastavovani prepinat zarizeni do angličtiny.
Ta jejich brána se dá ovládat jak přes tu jejich Lidl appku, nebo rovnou přes apku od Tuya. Přes ní si spáruješ žárovky, zásuvky atd a vytvoříš heslo. To dáš do Google Home a pak už to ovládáš jen přes Google Home, spolu s dalšími věcmi, co tam máš integrováno a využiješ všechny Google Home automatizace. Já tu bránu kupoval za 300Kč, což byla bezkonkurenční cena.
Předpokládám že ty RGB žárovky budou mít PWM řízení, takže budou blikat jako většina ostatních RGB žárovek.
Tak u LED to snad ani jinak nejde, ne? Nemůžete snížit napětí (pak by nesvítily), tak musíte přerušovat.
A co monitory u kterých jde jas snižovat a nemají PWM?
To je trochu něco jiného. U monitoru jde pouze o podsvícení s jednou barvou, tam to lze regulovat napětím. Ale u RGB ledky už to není možné. A už vůbec ne u pásků, kde se to řídí adresně a ne napětově.
Boostem se nastavuje zhruba napětí stringu a pak se lineárně reguluje proud každým stringem.
Ale jde. Jen ke to o něco dražší.Zrovna nedávno jsem se tim zabýval.Standardně se to dělá tak, že máš regulovaný boost na napájení a pak do doregulovavas pres proudový zdroj do země.Tohle u RGB se společnou anodou nejde (RGBWW pásky, které jsem chtěl já). Takže Ješ si asi za dvě hodiny návrh takový přepólománý buck na regulaci proudů katodou.Samozřejmě, dát jen tranzistor do země a blikat s tím je mnohem jednodušší.
Tam nedá nakupovat bez registrace – ono jim tam normálně nefunguje copy/paste z clipboardu mezi formulářovými vstupy. Dále jsem se bál jít, abych se nelekl nějaké jejich další amatérské chyby. Vždyť si ze zákazníků dělají legraci i třeba už jenom tou jejich appkou, kde nelze založit účet z mobilu, ale musíte na desktop... Lidl je peklo.
Názor byl 2× upraven, naposled 11. 10. 2024 13:18
Načo je niekomu v bežnej domácnosti RGB žiarovka? Ešte so studenou a teplou bielou to áno.
Třeba pro vytvoření specifické atmosféry? Neříkám, že to je funkce, která se použije často, jenže pokud tu RGB žárovku nemám, tak v okamžiku, kdy ta potřeba vyvstane mám smůlu. No a pokud schopnost RGB svícení není na úkor schopnosti svítit normálním bílým světlem, tak proč to nemít i kdyby se to použilo jen jednou za půl roku. Osobně taky doma žádné RGB žárovky nemám a necítím tu potřebu. Ale rozumím tomu, když to někdo chce.
Já to používám jako signalizaci určitých událostí v domácnosti.
pozor fazole v travicim traktu??
Zvonek, hotova rychlovarna konvice, otevrene okno, notifikace atd.
Myslíš jako v tomto případě? https://www.youtube.com/watch?v=jZn1fhMdrbQ Tam by se je jim ta RGB žárovka velmi hodila. 😃
Co je to normální bílé světlo? 4000K? 7000K?Doma jsem přešel na 3000K a 2700KTaké záleží na barevném podání, o kterém nic neříkají.
To znamená světlo víceméně rovnoměrně napříč celým viditelným spektrem. V kontextu RGB světel to znamená hlavně to, že musí mít kromě RGB ještě i čtvrtý bílý segment s fosforovým konvertorem. Levnější alternativa je dělat bílou přímo rozsvícením všech tří RGB zdrojů, kdy výsledek oko vnímá jako bílé světlo, jenže spektrálně jde stále jen o tři úzce vymezené barvy se zbytkem spektra zcela nepokrytým. Z toho pak plyne hůř než tragická rozlišitelnost barev v takovém osvětlení.O teplotu bílého světla zas až tak moc nejde, jakákoliv teplota může být dobrá a záleží spíš na sladění s celkovou intenzitou. Při nižší intenzitě mozek přirozeně očekává teplejší světlo a přizpůsobuje tomu vnímání barev, při vyšší intenzitě mozek naopak očekává studenější světlo. Intenzivní teplé světlo nebo naopak slabé studené světlo působí nepřirozeně a mozek ho více vnímá jako "žluté" nebo "modré" místo aby ho vnímal jako "bílé". Ale tohle je obecně hodně individuální a může se lišit člověk od člověka.
Názor byl 1× upraven, naposled 11. 10. 2024 21:28
Tomuto ideálu se nejvíc blíží halogenová žárovka.Ale lidské oko reaguje na optické záření různých vlnových délek různě, nejcitlivější je na monochromatické světelné záření o vlnové délce 555 nm.
Tak je na každém, zda barevnou kombinaci potřebuje nebo ne. Já třeba barevnou žárovku mám. Sice po většinu času používám normální barvu, tak se párkrát stalo, že jsem potřeboval červenou barvu pro noční režim.
Na noc je lepší zelená - oko má o řád vyšší citlivost, stačí svítit málo a vidíte velmi dobře.
OMG. Zelená? To je úplný opak. Zelená naopak oslňuje. Aby bylo rozuměno, nejde mi o zvýraznění, ale právě o utlumení. Proč myslíš, že hvězdáři používají právě červené světlo? Protože neoslňuje a přitom zachová oko na vysoké citlivosti a může vidět hvězdy a i okolí zároveň.
Už jsou i RGBWW diody - RGB a 2 teploty bílé.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.