Představte si program, který běží na pozadí, sleduje zapnuté aplikace i čas, který s nimi uživatel stráví, to vše okamžitě vyhodnocuje a vypracovává statistiky. Toto je ManicTime.
Chcete monitorovat dění na počítači po čase své nepřítomnosti? Potřebujete pohlídat chování uživatelů a jejich práci s aplikacemi? Máte osobní zájem na zjištění vlastního používání jednotlivých aplikací i vytížení počítače? K tomu všemu a mnoha dalším věcem se hodí výborný nástroj pro monitorování aktivity. Kromě toho, že je možné jej s určitými omezeními užívat zdarma, je vhodný prakticky pro kohokoli, protože kombinace jeho příjemného grafického rozhraní a jednoduchého ovládání nahrává i málo zkušeným uživatelům.
Časová osa a spousta barviček
Při prvním spuštění aplikace budete nejdříve dotázáni, jakou verzi programu chcete užívat. Ta bezplatná je o něco málo osekaná, ale k tomu se ještě dostaneme. První pohled na hlavní okno programu prozradí, že zde naleznete příjemně barevné prvky, přehledné prostředí a na znalosti uživatele nenáročné ovládání. Dominancí okna jsou tři panely. Jeden slouží k zobrazení časové osy, druhý k výpisu pořadí programů v aktivitě a třetí k zobrazení času a percentuálního poměru toho, kdy bylo okno v popředí.
Osa a dva panely v hlavním okně.
Na zmíněné ose se v reálném čase graficky zobrazuje doba spuštění počítače, aktivita jednotlivých aplikací a také zapnutých dokumentů. Tuto osu lze posouvat, zpřesňovat i označovat v ní pouze určité úseky, které pak mají vliv na statistiku ve třetím panelu. Můžete tak zjistit vytíženost aplikací pouze v konkrétním čase. V druhém panelu naleznete seznam s pořadím aplikací tak, jak se střídaly na čelní pozici na obrazovce. Zjistíte tím dobu trvání aktivního okna i přesný čas, kdy byla zobrazena.
Pestrá osa.
Mnoho statistik a grafů
V onom třetím panelu se opět v reálném čase zobrazuje podíl aktivního okna všech zapnutých aplikací za měřený úsek. Vyzkoumáte např., že webový prohlížeč byl aktivní 45 minut z měřené hodiny, takže byl na vrchu 75 % vybraného časového pásma. Toto všechno jsou pouze okamžité údaje ze současnosti či blízké minulosti. Pokud ManicTimer používáte dlouhodobě, může vám program dodat velice zajímavé statistiky o vytížení počítače i užívání vybraných aplikací.
Využívání jednotlivých aplikací.
MaciTimer graficky zobrazí dobu běžícího počítače i časy jeho zapnutí a vypnutí, dále seznam nejpoužívanějších programů a dokumentů a chvíle největšího vytížení počítače (myšleno dobou užívání). Tyto údaje lze získat za den, týden, měsíc i rok. Dá se dokonce nastavit přesný časový úsek pomocí integrovaného kalendáře. Zaznamenané statistiky i grafy můžete samozřejmě vyexportovat.
Dlouhodobější statistiky.
Vyplatí se zaplatit?
Již zde byla nakousnuta možnost zakoupení pokročilejší verze programu. Ta oproti té bezplatné nabízí možnost zaškatulkovat aplikace do kategorií, využít pokročilého vyhledávání skrze celou databázi či naplánovat zálohování. To nejdůležitější je ale kombinace ochrany heslem, schopnosti ukrývání ikony v systémové liště a zaznamenávání návratu uživatele po neaktivitě počítače. Tyto dovednosti využijete právě v případě, kdy chcete pomocí ManicTime mít jistotu, že nikdo po dobu vaší nepřítomnosti nepoužíval váš počítač.