Modem k notebooku – interní nebo USB?

Podívali jsme se na dvě řešení pro mobilní kancelář – interní modem v notebooku HP Omnibook XE2 a USB modem Kingmax V.90.

Když psal Patrik Veselík článek „Konečně notebooky s homologovanými modemy“, otevíral jsem krabici s Hewlett-Packard Omnibook XE2. Hlavním objektem mého zkoumání se stal interní modem. Jinak Omnibook XE2 je pozitivní přenosný počítač, který má výbornou cenu, slušný displej a i konfigurace s procesorem Intel Celeron 333 a 32 MB RAM byla v MS Office 2000 životaschopná. Při experimentech s českými betami Windows 2000 jsem ocenil CD-ROM RECOVERY s obnovou operačního systému za deset minut včetně zmiňovaného interního modemu. Dvoutisícovek se dotknu jen větou – nefungovala grafika, zvuková karta a modem, proto jsem se vrátil zpět k původnímu systému.

Interní modem mile překvapil, dají-li se zkušenosti ze 200 připojení a bez standardizovaných podmínek zobecnit. Spojení navazoval bez problémů, držel linku a stahování nebo vystavování souborů také v ničem nevybočovalo z řady modemů 56K. V Systému se zařízení hlásí jako ESS ES56CVH-PI DataFax Voice Modem a poskytuje všechny běžné možnosti konfigurace. U notebooku standardně používám kombinovanou PC kartu Travel Card 56K/LAN a interní modem se mi jevil jako praktické řešení hlavně z hlediska absence možnosti poškození konektorů karty. HW také nikde nezapomenete, ale ani nepoužijete u jiného počítače. Jak už je z uvedených faktů patrné, šlo mi spíše o logistiku přenosné kanceláře. Pro většinu uživatelů může být interní modem plnohodnotnou náhradou za předpokladu, že se nepotřebují připojit do počítačové sítě. Pak se PC kartě stejně nevyhnou – z mého pohledu pro vývoj konstrukce notebooků by byla ideální varianta s interním modemem, integrovanou síťovou kartou a sloty PC karet využívat pro speciální aplikace, jako jsou třeba MPEG karty pro DVD. V uživatelské příručce je v záhlaví napsáno Důvěrné a smysl vyjádření jsem zcela nepochopil. Obsahuje seznam AT příkazů a pochybuji, že by běžný uživatel měnil nastavení modemu. Z mého pohledu je interní modem plnohodnotnou alternativou k PC kartě nebo externímu provedení, ke kterému se nyní dostanu.

Test USB zařízení přivedl na stůl po USB 56K Travel druhý USB modem – Kingmax V.90, který jsem měl možnost používat. Pro část uživatelů vyhovuje modem, který můžete zapojit nejen u notebooku, ale i u stolního PC. Ideální jsou USB modemy, protože nepotřebují napáječ, mají malé a kompaktní rozměry, jsou zálohovány přes UPS počítače. Tento typ modemu u nás prodává firma Kobe za 3 820 Kč bez DPH, což je výborný poměr cena/výkon. Zařízení není momentálně homologováno, ale po příznivé odezvě trhu se o procesu schválení uvažuje. Kingmax V.90 se pohodlně vejde do boční kapsy kabely pro notebook, ale uvítal bych malé koženkové pouzdro jako příslušenství. Na cestách se modem připojoval bez problémů, nemá sice konektor pro připojení telefonního přístroje, ale ten postrádá u mobilních zařízení smysl.

Vybavujete-li si svoji kancelář v závěru roku přenosným počítačem, můžete akceptovat pro komunikaci variantu homologovaného interního modemu notebooku od HP nebo Toshiby. Pokud modem nevlastníte i u stolního počítače, varianta s externím USB modemem může být pro vás řešením. Tato úvaha je však závislá na počtu lidí, kteří se motají kolem vašich počítačů. Těžko bude čekat sekretářka na šéfa, až se vrátí ze služební cesty, aby jí půjčil modem od notebooku. Z mého pohledu bych na základě získaných zkušeností zvolil řešení notebook s interním modemem pro časté cestování a pobyt mimo kancelář, k desktopu pak USB modem pro jeho výhody rychlého připojení a další využití jako mobilního prostředku ke komunikaci.

Určitě si přečtěte

Články odjinud