Pokud se nezabýváte profesionální úpravou fotografií nebo tvorbou tiskové grafiky, pak si pravděpodobně vystačíte s monitorem do desíti tisíc korun. Vybrali jsme ty nejlepší v různých kategoriích.
Monitor pod 10 tisíc může nabídnout:
- kvalitní panel typu IPS, nebo VA
- dobrou stavitelnost včetně pivotu
- úhlopříčku 27" a WQHD rozlišení
- poměr stran 21:9
- FreeSync
- Kompletní čtveřici obrazových vstupů
- Zahnutý panel
Monitoru pod 10 tisíc bude chybět:
- dokonalá obrazová kalibrace
- 4K na 27 palcích
- G-Sync
- widegamut
Iiyama X2474HS-B1: Pro nenáročné
Cena: 3 400 Kč
Základní monitor Iiyama X2474HS-B1 je odpovědí na otázku, kolik je třeba zaplatit za nejlevnější čtyřiadvacetipalcový monitor s kvalitním panelem. Z výběru jsme samozřejmě vyřadili monitory s panelem TN, a tak mezi nejlevnějšími modely potkáme především technologii VA. Ta nabídne především vysoký kontrast, ale proti TN především velmi dobré pozorovací úhly.

Levněji už to nepůjde, za tři tisíce dostanete panel VA a základní stavitelnost
Iiyama i za tuto cenu nabízí základní možnost stavitelnosti (otočení, naklopení) a také praktičtější stojan než u většiny konkurence v nejlevnější cenové kategorii. Zaujme rovněž trojicí grafických vstupů, kdy obvyklou dvojici D-Sub a HDMI doplňuje i DisplayPort.


Monitory této značky rovněž tradičně nabízí dobré sladění barev i v základním nastavení, které bude pro většinu nenáročných uživatelů naprosto dostačující. Zapomenout nesmíme ani na dobře fungující omezení modrého světla, které se postará o menší únavu očí především při delším používání.
Parametry:
- Úhlopříčka: 24"
- Typ panelu: VA
- Rozlišení: 1 920 × 1 080
- Kontrast: 3 000:1
- Jas: 250 cd/m2
- Vstupy: HDMI, DisplayPort, VGA
Pokračování 2 / 11
Samsung S24F350: Alternativa
Cena: 3 400 Kč
Za stejnou cenu přichází do úvahy také Samsung S24F350. U něj je třeba oželet polohovací stojan, na druhou stranu nabídne zbraň v podobě podpory FreeSync. Ta je využívána pro synchronizaci frekvencí panelu a grafické karty AMD, čímž dojde k eliminaci trhání obrazu při hraní. Tady jde o panel typu PLS, který vychází z IPS a oproti VA bude mít například nižší kontrast.

Samsung vsází na panel typu PLS a tenké rámečky. Naopak zcela chybí možnost stavitelnosti
Samsung zároveň nabízí tenčí rámečky displeje a může se tak jednat o vhodného kandidáta na levnou třímonitorovou konfiguraci. V tomto případě však může být nevýhodou absence DisplayPortu a neobejdete se tak bez některé z redukcí podle výstupů grafické karty.
Parametry:
- Úhlopříčka: 24"
- Typ panelu: PLS
- Rozlišení: 1 920 × 1 080
- Kontrast: 1 000:1
- Jas: 250 cd/m2
- Vstupy: HDMI, D-Sub
Pokračování 3 / 11
Benq GW2765HE: Ideální na práci
Cena: 6 800 Kč
Když do pracovního monitoru nehodláte investovat částky přes deset tisíc korun, pak můžete spolehlivě zapomenout na rozlišení 4K. I proto nadále považujeme za nejlepší kombinaci pro práci úhlopříčku 27 palců a rozlišení WQHD, tedy 2 560 × 1 440. Aktuálně ideálním kandidátem v této kategorii je Benq GW2765HE.

Na práci neseženete nic lepšího než WQHD na 27 palcích
Monitor pracuje s kvalitním panelem typu IPS, který je i v základu velmi dobře nastavený. Mezi obvyklé plusy monitorů Benq rovněž patří povedené OSD a to s možností tří přímých voleb.
Vzhledem k pracovní kategorii tady můžeme počítat s kompletní nabídkou vstupů (HDMI, DVI, DisplayPort, D-Sub) a také velmi dobrou stavitelností. Samozřejmostí je možnost regulovat výšku (13 cm), monitor otočit, naklopit a rovněž převrátit do režimu pivotu. Ten se bude hodit především při práci s dokumenty, ale mnozí jej mohou preferovat i pro prohlížení webu.


Mezi nevýhody můžeme zařadit pouze pevnou základní frekvenci 60 Hz, místo které bychom viděli rádi 75 Hz nebo v ideálním případě dynamický FreeSync. Klidně bychom místo toto oželeli vestavěné reproduktory.
Parametry:
- Úhlopříčka: 27"
- Typ panelu: IPS
- Rozlišení: 2 560 × 1 440
- Kontrast: 1 000:1
- Jas: 350 cd/m2
- Vstupy: HDMI, DVI, DisplayPort, VGA
Pokračování 4 / 11
LG 29UM59A: Pořádně zeširoka (21:9)
Cena: 6 800 Kč
Alternativou k použití dvou monitorů je poměr stran 21:9, kdy je výška v případě úhlopříčky 29 palců totožná jako u běžné čtyřiadvacítky. A vzhledem k rozlišení 2 560 × 1 080 je potom jasné, že velikost pixelů je stejná právě jako u Full HD monitoru s úhlopříčkou 24". V kategorii do desíti tisíc najdeme zastoupené pouze LG, přičemž právě monitor LG 29UM59A je nejlepší.

Když není na stole místo na dva monitory, alternativou může být panel s poměrem stran 21:9
Vedle toho, že se bude tento poměr hodit pro současnou a pohodlnou práci ve dvou oknech, půjde také o vhodný model pro ty, kteří na počítači sledují filmy. Právě 21:9 je typický filmový formát, kdy u mnoha snímků zbavíte černých horizontálních pruhů. Také hry vypadají v tomto formátu velmi dobře, navíc jim pomůže i frekvence 75 Hz. Jen škoda, že LG neintegrovalo podporu FreeSync.
Vzhledem k ceně nemůžeme očekávat výrazné prvky polohovatelnosti – nabízí pouze možnost natočení. Na druhou stranu je překvapením nabídka vstupů. Z těch tradičních zde najdeme sice jen HDMI (zato ve verzi 2.0), ale doplňuje jej univerzální USB typu C.

Pod deset tisíc seženete rovněž monitor s poměrem stran 21:9 a obří úhlopříčkou 34 palců. Jenže LG tady používá stejné rozlišení a pixely tak jsou opravdu obří – tento větší model rozhodně nedoporučujeme.
Parametry:
- Úhlopříčka: 29"
- Typ panelu: IPS
- Rozlišení: 2 560 × 1 080
- Kontrast: 1 000:1
- Jas: 350 cd/m2
- Vstupy: HDMI, USB-C
Pokračování 5 / 11
Iiyama XB2481HS-B1: S dobrou polohovatelností na doma
Cena: 4 000 Kč
Čtyřiadvacetipalcový Iiyama XB2481HS-B1 jsme vybrali do kategorie, kde jsme se zaměřili na ideální monitor s dobrou polohovatelností. K ní patří i možnost přetočit monitor o 90 stupňů do režimu pivotu. Každý, kdo pracuje primárně s textem, tuhle možnost rozhodně ocení.

Ideální polohovatelnost pod čtyři tisíce: otočit, naklopit, převrátit, zvýšit
Kromě toho ale samozřejmě nechybí ani možnost výškové stavitelnosti a možnost otočit nebo naklopit. Tento model tak najde uplatnění třeba v domácnosti, kde se všichni členové střídají u jednoho počítače. Snadné nastavení do ideální polohy by tam mělo být jedním z parametrů vhodného monitoru. To tahle Iiyama splňuje.


Kromě toho nabídne i kvalitní panel typu VA s výborným kontrastem, takže se bude hodit třeba i pro sledování filmů. Jak už ale bylo zmíněno, monitory Iiyama nabízí dobré tovární nastavení barev, takže neurazí ani pro pracovní účely nebo (neprofesionální) úpravu fotek.
Parametry:
- Úhlopříčka: 24"
- Typ panelu: VA
- Rozlišení: 1 920 × 1 080
- Kontrast: 3 000:1
- Jas: 250 cd/m2
- Vstupy: HDMI, DVI, D-Sub
Pokračování 6 / 11
Philips BDM3270QP: Obr s rozumným rozlišením
Cena: 9 600 Kč
Nestačí 24 palců a málo je i 27? Pak i pod deset tisíc seženete monitor s úhlopříčkou 32 palců a rozlišením 2 560 × 1 440. To se může na těchto rozměrech jevit jako malé, nicméně hustota bodů je stejná jako v případě obyčejné Full HD čtyřiadvacítky. Pokud vám tedy vyhovuje, můžete vsadit třeba na model Philips BDM3270QP.

Rozlišení WQHD na 32 palcích znamená stejnou velikost obrazových bodů jako u Full HD na 24 palcích
Monitor je postaven na panelu typu AMVA a nabídne tedy opět především skvělý kontrast a z něj plynoucí vynikající podání černé barvy. To je výhoda u filmů i her. U takto velkých rozměrů myslel výrobce i na specifické funkce, jako je současné používání dvou vstupů: A to jak v režimu PIP (obraz v obraze), tak PBP (dva obrazy vedle sebe). Zdroj obrazu lze připojit pomocí kompletní čtveřice HDMI, DVI, DisplayPort a D-Sub.
Mezi nevýhody panelu AMVA těchto rozměrů je nestálý kontrast na celé ploše. Při používání ze vzdálenosti do jednoho metru je vysoký kontrast záležitostí středu obrazovky a u krajů již kontrast opticky není tak výrazný.

Za velmi podobné ceny blížící se desíti tisícům lze pořídit i modely HP Pavilion 32 a Benq EW3270ZL. Ty používají stejný zobrazovací panel a rozdíly najdeme především v typu stojanu a v konektivitě.
Parametry:
- Úhlopříčka: 32"
- Typ panelu: AMVA
- Rozlišení: 2 560 × 1 440
- Kontrast: 3 000:1
- Jas: 250 cd/m2
- Vstupy: HDMI, DVI, VGA, D-Sub
Pokračování 7 / 11
HP Z24s: 4K pod deset? Jde to, ale pozor
Cena: 9 500 Kč
Rozlišení 3 840 × 2 160 na úhlopříčce 24 palců bude znamenat hustotu obrazových bodů 184 PPI, kdy nejsou při používání z běžné vzdálenosti viditelné jednotlivé body a obraz je perfektně jemný. Ostatně touto hodnotou se blíží k Retina displeji v Macboocích Pro.
Při používání s Windows však tohle rozlišené přinese také řadu zádrhelů, primárně potom se škálování veškerého rozhraní, které je tady bezpodmínečně nutné. Samotný systém jej zvládá celkem obstojně, nicméně mnohé aplikace pro takto vysoké rozlišení nejsou připraveny. Výsledkem jsou neostré ovládací prvky, nebo dokonce jejich špatné rozmístění.

Rozlišení 4K na úhlopříčce 24 palců je čistě o jemném obraze, pracovní místo navíc nezískáte
Monitor HP Z24s tak můžou zvažovat především uživatelé Maců nebo ti, kteří pracují s aplikacemi, které jsou pro 4K připraveny. Reálně je třeba zvětšit ovládací prvky minimálně na 150 % či ještě lépe 175 % a oproti běžnému Full HD tak mnoho pracovního místa nepřibude. Konkrétně model od HP zaujme velkým množstvím vstupů včetně integrovaného USB 3.0 hubu a dobrou polohovatelností.

V tomto případě jde samozřejmě o panel typu IPS. Pokud ale vybíráte 4K monitor pod deset tisíc, často lze v nabídkách výrobců narazit i na modely s TN panely. Těm se rozhodně vyhněte.
Parametry:
- Úhlopříčka: 24"
- Typ panelu: IPS
- Rozlišení: 3 840 × 2 160
- Kontrast: 1 000:1
- Jas: 300 cd/m2
- Vstupy: 2× HDMI, DisplayPort, mini DIsplayPort
Pokračování 8 / 11
AOC G2460PF: Pro hráče
Cena: 6 200 Kč
Herní monitory jsou jedinou kategorií, kde dokážeme tolerovat panely typu TN. Oproti vyspělejším technologiím mají jedinou výhodu – rychlejší odezvu. Ačkoliv se především IPS panely dostaly na podobné hodnoty jako v případě levných TN, ve vyšší kategorii jsou stále rychlejší. Model AOC G2460PF k tomu navíc přidává i vysokou zobrazovací frekvenci 144 Hz a FreeSync.

Tenhle monitor je především pro profi hráče – panel TN by za necelých sedm tisíc kupoval málokdo
Pokud pro vás hraní znamená něco jiného než několik hodin denně u CS:GO nebo jiné akční hry závislé na rychlých reakcích, pak podobný herní monitor pravděpodobně nepotřebujete. Jestli ale do této kategorie spadáte, pak by mohl zaujmout.
Ačkoliv se za plynulou frekvenci často udává 40 FPS, člověk dokáže vnímat i vyšší hodnoty. Pokud si vedle sebe postavíte běžný 60Hz monitor a nový s frekvencí 144 Hz, rozdíl zaznamenáte velmi rychle ve hrách i systému. Je třeba však zmínit, že pro dosažení maximálních frekvencí je třeba využít připojení pomocí Display Portu nebo Dual-link DVI

Nutností pro tyto typy monitorů je také technologie pro synchronizaci frekvencí výstupu grafické karty a zobrazovací frekvence monitoru. Výrobce tady sáhl po FreeSync a tuto výhodu tak využijí majitelé grafických karet AMD (R7 260 a novější). Příjemné jsou i ergonomické možnosti – lze nastavit výšku, monitor převrátit do pivotu a samozřejmě jej naklopit nebo otočit.
Parametry:
- Úhlopříčka: 24"
- Typ panelu: TN
- Rozlišení: 1 920 × 1 080
- Kontrast: 1 000:1
- Jas: 350 cd/m2
- Vstupy: HDMI, DVI, DisplayPort, D-Sub
Pokračování 9 / 11
Asus VP249H: Když jeden nestačí
Cena: 3 700 Kč
Takřka jakákoliv práce bude příjemnější minimálně se dvěma monitory, ti nejnáročnější však sáhnou po třímonitorové konfiguraci. Pro tuhle zobrazovací sestavu se do popředí dostává důraz na vlastnost, kterou při samostatném používání není třeba příliš řešit – tloušťka rámečku. Především ty vertikální by měly mít tloušťku co nejmenší. Dobrým kandidátem bude Asus VP249H.

Jde o monitor s panelem typu IPS a velmi dobrým poměrem ceny a výkonu. Rámečky sice nejsou v reálu nejsou tak tenké jako se zdá na oficiálních fotografiích, nicméně stále jsou tenčí než u většiny monitorů na trhu. Při vícemonitorové konfiguraci bude třeba vyřešit zádrhel v podobě jediného digitálního vstupu HDMI. Při připojení tak budete muset sáhnout minimálně po jedné redukci z DisplayPortu.


V případě, že budete chtít monitory na stole přichytit pomocí držáku, Asus nezapomněl na standardizované montážní otvory VESA. Na tohle je třeba pamatovat při výběru případné alternativy. Jednou z lákavých by mohl být Acer SA240Ybid, jehož cena se dostala dokonce pod tři tisíce. Nabídne povedený panel typu VA a tenké rámečky, nicméně chybí právě VESA závěs. Na případný držák jej tedy nezavěsíte.
Parametry:
- Úhlopříčka: 24"
- Typ panelu: IPS
- Rozlišení: 1 920 × 1 080
- Kontrast: 1 000:1
- Jas: 250 cd/m2
- Vstupy: HDMI, D-Sub
Pokračování 10 / 11
Philips 278E8QJAB/00: Když oči neslouží
Cena: 5 300 Kč
Rozlišení 1 920 × 1 080 na úhlopříčce 27 palců pro běžnou práci spíše nedoporučujeme. Body už jsou opravdu velké a obraz tím pádem viditelně hrubý. Je tu však výjimka, kde je naopak tato vlastnost předností – uživatelé s horším zrakem. Ti naopak větší prvky na obrazovce uvítají. Monitor Philips 278E8QJAB/00 navíc nabídne i elegantní vzhled se zahnutým panelem.

Výrobce u monitoru s nečekaně nízkou cenou vsadil na panel typu MVA, který se i díky své velikosti bude hodit také pro sledování filmů. Mezi vstupy potom kromě tradičního HDMI a D-Sub najdeme i DisplayPort. To u monitorů za pět tisíc rozhodně není pravidlem.
Tento monitor si však může najít uživatele i na opačné straně věkového spektra – hrubé rozlišení nebude vadit ani některým hráčům FPS. Tady se budou trefovat hlavy jedna radost. Tomu pomůže i podpora FreeSync pro synchronizaci frekvencí panelu a grafické karty od AMD.

Alternativou potom může být Asus VZ279HE, kde naopak najdeme panel typu IPS. Případní zájemci si tady však již neužijí prohnutého panelu.
Parametry:
- Úhlopříčka: 27"
- Typ panelu: MVA
- Rozlišení: 1 920 × 1 080
- Kontrast: 1 000:1
- Jas: 250 cd/m2
- Vstupy: HDMI, DisplayPort, D-Sub
Pokračování 11 / 11
Přečtěte si další články, ve kterých redaktoři technických webů radí, co by si sami koupili pod stromeček. Články budou vycházet každý den.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně