Dění na obrazovce lze odposlouchávat nejpodivnějšími způsoby, přičemž jedním z nich je i snímání a analýza elektromagnetické radiace zejména u starších a hůře odstíněných displejů. Teoretický útočník k tomu nepotřebuje žádnou sofistikovanou výbavu, ale drobný program a s trochou štěstí laciný SDR přijímač za stovku.
Tým expertů z Telavivské a několika amerických univerzit se nicméně pochlubili ještě bizarnější experimentální technologii, kterou ve své studii Detecting Screen Content via Remote Acoustic Side Channels (PDF) pojmenovali Synesthesia.
I v tomto případě rekonstruují obraz na základě emise informací z LCD monitoru, nejedná se však o RF vyzařování, ale o zvuk – zpravidla s takovou frekvencí, že jej vůbec neslyšíte. Jinými slovy, vědci zjistili, že monitory, jak ty staré, tak nové, pískají, přičemž pískot je funkcí toho, co se zrovna zobrazuje na displeji. Velmi přesnou funkcí.

Monitory pískají, přičemž pískot odpovídá dění na obrazovce (PDF)
Stačí tedy tento zvuk nahrát a analýzou spektra zjistit, co se zrovna zobrazuje. Třeba pomocí neuronové sítě, kterou nejprve naučíme, co který artefakt ve spektru znamená.
Zní to jako sci-fi, nicméně expertům se takto podařilo získat informaci o dění na monitoru jak ze zvuku nahraného běžnou kamerou s mikrofonem při videochatu skrze Google Hangouts, tak ze zvuku nahraného mikrofonem běžného mobilu a dokonce skrze domácí chytrý reproduktor Google Home.
Píská napájecí obvod
No dobrá, ale co tedy v displeji píská? Zdrojem není přímo logický obvod displeje, ale napájení. Laicky řečeno, dle zobrazené matice pixelů se změní odběr elektrické energie ze sítě, což se projevilo různou vibrací napájecího obvodu s kondenzátory. Vibrace vytvořily zvukové vlny, které zachytil mikrofon a banda vědců z nich dokázala zrekonstruovat, co se asi odehrává na monitoru.

Vědci hledali zdroj zvukové emise, až ji našli v napájecím obvodu (zelený kruh). Odběr elektřiny se mění v závislosti na tom, co se zrovna odehrává na monitoru. Korelace je přitom taková, že ze zvuku lze skutečně získat představu, co se odehrává na displeji. (PDF)
Nejednalo se přitom o problém jednoho displeje, jednoho výrobce nebo konkrétní konstrukční technologie. Vědci dokázali experiment zopakovat s nejrůznějšími displeji vyrobenými v poslední dekádě.

Spektrální analýzou nahraného zvuku lze zjistit, co se na obrazovce odehrává. Nemusí to být přitom jen tato primitivní zebra.
Řešení? Pokud trpíte představou, že kdosi poslouchá, jak píská váš monitor, takže ví, jaké stránky navštěvujete po večerech, napusťte monitor izolační pěnou. Sice ji poté horké obvody možná roztaví a pěna vám v lepším případě vyteče spárami na pracovní stůl, ale rozhodně vás nebude nikdo odposlouchávat.