Takže je to ještě horší než se říká?V jiném článku byl odkaz na spotové grafy. Je to brutální rozdíl v cenách za slunečný den a během podzimní mizérie.Jak vychází nyní vodní solární panely? Ty měly kdysi lepší účinnost.
Žádný zázrak to také není, má to zase jiné nevýhody. Je o tom pěkné video na Youtube od Ampéráka.
FVE ano, jen neposílat přebytky - třeba z nich těžit krypto 😉
... aneb jak něčeho dělat NIC. 😀
Já FVE chci, ale pouze ostrovní. Dohadovat se nad něčím o připojení do sítě, a s tím spojené věci (hodnota přebytků, různé povolovačky, revize...), to je cesta do pekel.
Názor byl 1× upraven, naposled 10. 11. 2024 07:25
mám uz 1. rok samodomo ostrov a spokojenost. pted tim jsem mel 1 rok 2100Wp do boileru, ale v létě obrovská nevyužitá nadvýroba , proto jsem po roce migroval na ostrov cca 6kWp rozhozeno na 3 směry a 10kWh lifepo.i tady byla v létě nadvýroba , proto jsem dokoupil ojetý elektromobil a ted zase mám malý okamžitý výkon (denní průměr je 2kW, a nabíjení auta bere při nejnižším proudu 6A cca 1500W, tj nezbude na ohrev vody a nabiti aku v domě) , na leto posílim východ z 1800Wp na cca 2500-3000Wp a pak se uvidi. Okolo 11h. zacne výkon stoupat k 4kW, protože se přidá jižních 1.8kWp se zimní elevací, ale to dopoledne je na nabijeni auta slabé .běžně vyrobim v létě na panelech 10-15kWh, s nabijenim auta až 25kWh, ale to je málo. chtelo by to do auta nacpat alespon 25-30kWh za nabijeci den a nikoliv jen 10kWh.
Jedinou smysluplnou aplikaci vidím v tom, že panel na střeše napájí klimatizaci v podkroví, možná ještě teplá voda.Nabíjet tím auto moc nepůjde, pokud auto využíváte přes den a v garáži je jen v noci. Ale jinak jako technologický koníček, proč ne. Někdo kupuje za miliony stará auta, někdo kupuje za statisíce stará vína, někdo zase drahé hračky. FVE bych řadil do této kategorie, jestli je z toho dobrý pocit, tak proč ne.
Názor byl 1× upraven, naposled 8. 11. 2024 16:47
Jasne, pokud to nekdo vyuzije se slusnou navratnosti, nebo to ma jako hobby, tak proc ne. Jediny problem jsou zde dotace, ktere tam proste nemaji co delat. Ja mam sice jine hobby, ale nikdo mi to nedotuje a tak by to melo byt i zde.
úspora je znát, letos od zari mi uspory zmrsilo vysoušení po povodni a od kvetna obcas nabijeni EV na NT, ale přesto mám odhadem úsporu 3MWh za rok pri celkové postupne investici do samodomo ostrovu 140t.
Když vás to baví. Mě vaše úspora vychází na cca 10.000 Kč ročně. U je to půl dne placené práce. To by mi za ty starosti a permanentní monitoring nestálo, rozuměj nebavilo mě to. Raději budu dál topit dřívím, to má v sobě i pobyt na čerstvém vzduchu a smysluplný fitness. Jestli přiložím o polínko víc je mi úplně jedno.
Já si vždycky myslel, že to FVE má smysl aby se elektřina z toho prodávala.Protože domácí spotřeba je nic.Takže osobně nechápu ten boom FVE na střechách.
Tak to jste myslel špatně. Výhoda domácí FVE je právě v tom, že tu elektřinu spotřebujete sám, protože jen tehdy neušetříte jen na samotné elektřině, ale i na distribuci, DPH a jiných poplatcích, které tvoří víc než polovinu ceny.
Jo myslel.Takže si dám na střechu věc za statisíce abych ušetřil měsíčně pár stovek....Fakt dobrý.
Kamos na to ma pripojene auto, bazen, komplet topeni a chlazeni ve velkem baraku a rocne mu to dava vyssi desitky tisic. S ohledem na naklady a dotaci, docela slusna navratnost kolem nejakych sesti sedmi let.
Hlavně to topení.... v zimě, moc nesvítí to má svoje výhody.
jaro podzim utáhne male TČ nebo přitápění klimou vpoho .
Je to podobný případ, jako si koupit a udržovat auto, když s ním jedu 2x do roka.Pro každého není FVE vhodná.Mě se třeba vyplatí, protože mám největší spotřebu od jara do podzimu (EV, bazén, klimatizace) a v zimě relativně malou, protože mám pasivní dům a malou spotřebu vytápění přes TČ (+nabíjení EV).A jako bonus je nezávislost, kdy v zimě, když vypadla síť, tak sousedi ráno nervózně před odjezdem do škol/školek poskakují kolem vrat, aby si vzpomněli, jak se vrata otevírají manuálně a my si normálně posvítili před barákem a odjeli. Pohled k nezaplacení. 🙂
Úplně cejtim ten tvůj pocit nadřazenosti.
Je mi pr*ele, co cítíš.A ano, užíval jsem si to, když jsem míjel souseda, který se pral v mrazu s vraty, že mít záložní zdroj k baráku je nesmysl. 🙂
Na to je ale zbytečný zdroj k celému baráku, jako není nutné kupovat celou krávu, když se člověk občas chce napít mléka. Škoda, že už není dostupný třeba tento pohon https://www.mall.cz/pohony-vrat/mo...escription . Fungoval na standardní olověný akumulátor 12V 7A, a měl i trafo pro připojení na 220V, takže nebylo ani nutné instalovat ten solární panel. Zkrátka k pohonu vrat by stačil libovolný záložní zdroj napájený z běžné zásuvky ... 😉
Není. Nepochopil jsi, že ty vrata byla jen "třešnička na dortu". Z 12V 7A neuživím celý barák, aby fungoval normálně, včetně běhu TČ.
Ono to TČ zase tak dlouho nepoběží, zvláště pokud nejste na spotu a nenabíjíte aku za levno na 100%, ale chápu, já mám nastaveno SOC přes zimu na 40% a bez TČ to udrží dům cca 2 dny, s TČ tak půl dne. Ale je dobře zatepleno, takže než vychladne, to i v mrazu trvá docela dlouho a výpadek na déle než 6 hodin jsem ještě nezažila a snad ani nezažiju.
Jak to můžete vědět? My se známe? Mám baterku 30 kWh a TČ si bere 900 W (mám pasivní dům). Nabíjím baterku ze spotu. A nejde o topení (díky pasivu mi spadne v zimě za týden jen o 2 °C teplota v domě) jako o ohřev TUV.
Ono je to spíš o tom, že když by si soused připojil vrata na nějakou UPS, tak by si majitel FVE a TČ odvedle nemohl v zimě užívat, jak soused otevírá vrata ručně při výpadku elektřiny ... 😉
Tak to nebudou vrata, ale třeba že večer nedržíme černou hodinku. 😉
Tak kvůli kktovi, co si není schopen přečíst ani návod k vratům a jeho pohonu (a plandá mu určitě navíc ve formě kartonové cedulky přímo na tý páčce řetězu/řemenu), si nebudu pořizovat FVE.
No to si nepořizuj.
jj je to velmi krásný pocit a k nezaplacení, kdyz se od sousedu doslechneš , ze uz 2. den nejde elektřina.
V takové díře naštěstí nežiju, takže výpadky jsem zažil maximálně na pár hodin.Ale když před Vánocemi manželce 2x v jeden den zhasla trouba a musela vyhazovat vánočky, tak rozhodnutí pořídit si FVE s baterkou bylo jasné. Nechceš mít doma na Vánoce nasranou manželku... 🙂
Kvůli jedné vánočce investovat sta tisíce.....
Co bych neudělal pro to, aby moje žena byla spokojená. 🙂Ale vážně, kvůli tomu to nebylo, ta vánočka už byla jen tou poslední kapkou, která mě k FVE nakopla. 😉
Pokud jsou u tebe výpadky elektřiny hodně časté, tak bych si stěžoval jinde.Když vypadne elektřina a nebude svítit..... tak ti FVE bude prd platná.
A ta stížnost v momentu výpadku mi elektrony do drátů pošle jak? Distributor obvykle o výpadku ví, neb mi automaticky posílá notifikaci na mobil, že mám výpadek.A když vypadne elektřina a nebude svítit, tak je mi FVE stále platná, protože její součástí je i baterka, která mi dokáže utáhnout barák v normálním režimu několik hodin, v nouzovém i několik dní. A v zimě, kdy málo svítí, tak se baterka klidně udržuje na 80%.
Názor byl 1× upraven, naposled 15. 11. 2024 15:33
Jiste, ze prodej smysl ma, ale pro solarni barony. Tem se plati plna dotacni cena i v pripade, ze je jinak vykupni cena zaporna.
Ano, pro ty co to vychytali před těmi 10ti a více lety.
Možná nezaznívá často ještě jeden argument, a to, že FVE není zrovna moc bezpečné zařízení. Sousedům tak vyhořel velký zánovní barák. Ty střídače a další výkonová elektronika není bezporuchová a v případě zkratu se to prostě odpaří a vybuchne. Pro mě, kde mám dům z poloviny ze dřeva, je to dost jasná volba.Dál co pozoruji, soused si nechal FVE nainstalovat a i když má drahé komponenty, je to jeho známý a opravdu tomu rozumí, tak ho tam letos měl už několikrát, protože tam vypadávají různé funkce, spojení, regulace. Je to prostě v podstatě dost složitý počítačový systém, který není ideálně odladěný a než ho odladí, začnou vyrábět novou verzi a na starou zapomenou, jako třeba u routerů. Aby to pak dávalo smysl, investoval i do bojleru, ohřevu bazénu... Představa výhodných výkupů zmizela.Možná nejlepší krok pro zajištění energetických nákladů je koupit si za stejné peníze akcie ČEZu, je to bez starostí, revizí a má to slušnou návratnost.
V médiích byla zpráva, že to někomu shořelo, protože si to montoval sám.
Tohle nebyl ten případ, byla to profesionální a drahá instalace, několik let to v pohodě jelo.
Máme FVE rok a půl a nebyla nutnost servisního zásahu, prostě to funguje. A pořizovat si FVE s vidinou zbohatnutí na výkupu, to je prostě hloupost. Důležité je snížit svoje náklady, nám to snížilo náklady o 60%, což je fajn platit místo 80k czk ročně jen cca 30k czk. A čím více optimalizujeme a učíme se s tím spolupracovat, tím více šetříme. K tomu automatizace, chytrá domácnost (která byla už před FVE, jen se přizpůsobila), backup, takže při výpadku proudu prostě fungujeme, jo, FVE je fajn, jen s tím člověk musí umět fungovat.
Mám FVE necelý rok. Starší rodinný domek po rekonstrukci, zateplení, tepelné čerpadlo. Vše na elektřinu. Do FVE jsem šel proto, že měsíční zálohy 5800Kč generovaly nedoplatek ve výši cca 12000Kč. čili dalších 1000Kč měsíčně.FVE mi instalovala firma s dobrou pověstí perfektní jednání. Celá sranda mě vyšla na cca 217000 Kč.Po zprovoznění mi klesly zálohy na 1400Kč s tím /tvrdí ČEZ/ že budu mít cca 5000Kč přeplatek, pokud to tak bude ,bude FVE za necelé čtyři roky zaplacena.Záruka na komponenty 10 let na výkon panelů 20 let.Komponenty- měnič, baterie atd mám pro sychr ve sklepě.Hm, ještě dodám, že jsem byl nepřítel fotovoltaiky.
mam samo domo ostrov a vpoho, kámoš ma ongrid od firmy a nejak se monod pocatku nezdalo, rušení od střídače, pak po roce klesající výroba, vylezl na střechu a našel spečené DC roztrojky, tj ti smejdi mu spojili 3 stringy po cca 10A do kednoho 6mm² kabelu a spojka se roztekla. nastesti mu strecha nechytla.
3 stringy zapojili paralelně na jeden kabel ke střídači ?Ty spojky se neroztekly hned po zapojení ? Střídač z toho poměru proudu a napětí musel být taky solidně na větvi.
nasel to az zjistil ze mu jde vyroba do kopru. nastesti nevyhorel.a to ma technologii Victron.
"Ty střídače a další výkonová elektronika není bezporuchová a v případě zkratu se to prostě odpaří a vybuchne."Svatá prostoto. Byl by pro pobavení prostého lidu nějaký článek nebo video o ODPAŘENÉM střídači 😀 😀😀😀😀Všechno je to kryté pro zkraty hromadou jističů a na střídači může hořet tak maximálně izolace kabelů. LiFePo4 baterie jsou v podstatě nehořlavé a na výstupu kryté dalšími jističi. No a v roce 2024 dokonce už existují vymoženosti jako citlivá požární/CO čidla napojené na EZS a s apkou a monitoringem v mobilu. Stačí 2 metry kolem čidla pocínovat pájkou dva dráty, kravál jak v tanku a mobil se může zbláznit.No a jestli si někdo dá dobrovolně do baráku k FVE LiPol baterku nebo si to bastlí na koleně, budiž mu ten adrenalin přán.
Je to prosté, pokud nespotřebováváte opravdu hodně elektriky a nejlépe nenabíjíte auto přes den, tak se to nevrátí většinou naprosto nikdy.V nejlepším případě bude na konci života baterie, měniče a(nebo) panelů na nule.Fotovoltaický boom měl prostě za úkol v energetické krizi a velkéké inflaci vytáhnout úspory z účtů a umístit je "na střechu".. to je celé.
8kW panely, 10,5 kWh akec +následně bojler s TUV.V létě jede split klima celého domu.Moje návratnost je 8 let. Záruka mých komponent je 10 let. Navíc mě nezajímají výpadky sítě, v parném létě je doma příjemně a třeba včera a dnes jsem FVE+klimou se scroll čepadlem i topil.Úspora el. energie v mém případě 78%. V přechodovém období semtam i přitopím, takže úspora i plynu.Rozhodně na tom nezbohatnu, ale nějaká úspora tam je a rozhodně vyšší komfort a nezávislost.
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 11. 2024 17:35
Návratnost 8 let. OK. Co ale nastane až FVE nebo některá z jejich komponent (hlavně regulátor, akumulátory) doslouží? To už bude bez dotace a v plných cenách.Pro úplnost, mám na střeše 6 panelů pro ohřev TUV. Spotřeba elektřiny když svítí Slunce je cca třetinová proti situaci před instalací. Přitom to stálo zhruba desetinu ceny plné FVE, kdy samotný regulátor stojí kolem 5 tisíc a hlavně je tam neexistence drahých akumulátorů. A regulátor u plné FVE a akumulátory jsou tím nejdražším pro realizaci a oproti panelům mají výrazně menší životnost.Takže návratnost je sice 8 let, ale ...
Dám vám příklad: před 15 lety kupoval otec 4 kW fve, jednofázovou, bez baterií za půl milionu. Jistě víte, co za ty peníze dostanete dnes ;)
5kW hybridni měnič pro ostrov tj vse v jednom cca od 10tis. nahoru, značkový cca 30tis.5kWh aku lifepo samodomo do 20tis.pri 10letem odpisu jde o marginalni roční položky,
Ještě přičti investici na 4% po těch 8 let, posune tě to ještě o další 3 roky dál, to už budeš mít o 15% menší výkon a baterku ko.Tvůj výpočet může vyjít, ale jen v případě, že přes den v tom domě jsi. Pokud tam jede klima pro prázdný dům protože jsou všichni v práci, yjde to levněji, než to živit ze sítě, ale.... 😁 sranda
Ano, v tom domě jsem i přes den a pracuji zde.Sranda 🙂
Je to přesně ten případ, který popisuji výše, ještě před barák dvě Tesly ať to má kam téct, celé to zdvojnásobit a Americký sen dokonán.Ale pokud přes den v baráku nikdo není, nebude tam nikdo klimovat "pánubohu do místnosti".. Taky mám klimu, ale zapnu ji ve čtyři odpoledne.S Fotovoltářema pravděpodobně už teď vznikají bizardní scénáře, kde schválně plýtvají a vybírají si co nejdražší dodavatele, aby "se to v číslama vyplatilo".Pokud teď dodavatelé zlevňují, návratnost toho hebla se logicky prodlužuje - to nechceme že?Taky se mi technologie líbí, ale prozatím se nedokážu ubránit dojmu, že je to hlavně "hračka pro velké kluky".. Dneska už chlapi v hospodě nekecají o fotbale a ženských, ale čumí do mobilů a sledují "budíky" s elektrikou.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 11. 2024 08:30
Konečně někdo normální. Já tyhle věci mám taky, proto vím, kolik se spotřebuje a vyrobí. Ale tady si lidi ze strachu koupili předražený FVE, celou dotaci nacpali instalačním firmám a teď si potřebují ospravedlnit špatnou investici tím, že uměle navyšují spotřebu a úsporu počítají ze starých cen. Také pracuji z domu, tak vím, že rekuperace funguje jen do jedné místnosti (bez klapek je rekuperace jen drahá sranda na udržení vlhkosti) a klimatizaci si mohu nastavit také jen do pracovny. Celkově bylo tento rok asi jen 10dnů, kdy jsme museli zapnout odpoledne klimatizaci do celého baráku (samozřejmě jen tam, kde někdo je).Že tady kluci propálí majlant protože: mají blbě izolovaný baráky, neumějí si nastavit automatizaci, schválně spotřebovávají na to co potřebují protože to musí spotřebovat je čistě jen jejich problém. Doporučuji přepočítat návratnost na aktuální ceny elektřiny kolem 4.3Kč včetně všeho. A to je prosím jen cena kterou daj každýmu na zavolání.
stejne to je spatne. Expert pred vama jasne napsal, ze se to nevyplati, takze basta fidli. ...nekterym lidem to proste nevysvetlite
Já žádnou návratnost nepočítám. Mám baterie, bojler a elektroauto, které nabîjim výhradně z FVE. K tomu domácí spotřebiče. Mimo jiné jedou 2 lednice s mrazáky s velký mrazák extra Když nesvítí tak jedu s nafťákem. Taky jako penzista si peníze do hrobu nevezmu. V létě mám spotřebioi tak 2 kW za týden. V zimě tak do 25 kW za týden.
Takže tam nějaká návratnost je....
Já se nedopočítal. Než se to zaplatí, tak se rozsype. Člověk musí stále platit za připojení na síť. Výkup prodělkový . Elektro auto nemám.
Kdyz budes mit EV, tak pocitej, ze rocne propalis max 5MWh a z toho ze slunicka dostanes maximalne ale fakt maximalne 3MWh. Vetsina lidi co si mysli ze na ev potrebujes solary nema ani ev ani solary…
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 11. 2024 09:20
Ja jen ze aktualne je to maximalne uspora nejakych 12-15 tisic rocne a to jeste za predpokladu, ze clovek pracuje z domu a nabiji v idealnich podminkach. Mnohem lepsi je vyuzit u nabijeni spot, koupit si HA za 2500, koupit si wallbox ktery jde ovladat pres HA (vetsina) a tim to ovladat. Nebo switch do zasuvky. A kdyz nejsi uplne blbej a umis si vybrat auto, tak treba nabijeni tesly lze ovladat primo z HA bez nutnost ovladat wallbox nebo zasuvku. Ale bacha! Někteří výrobci aut neumí obnovit nabíjení po přerušení na wallboxu, takze jde zase o to, umet si vybrat auto.Celková doba instalace pokud umis cca 1.5 hodinu včetně vybaleni a základního nastaveni HA.
Na mě to dýchlo takto: když chci elektroauto, tak si vybírám podle parametrů, abych to dokázal dobře nabíjet a šlo to resetnout při výpadku. Samotné parametry auta naskočí až pak...
Tak nejlepší automatizace je moje manželka na homeofficu. Jen jí jediné vlastně FVE nvyhovuje, že musí prát, sušit, žehlit a zpínat myčku atd. podle slunka 🙂Ne , vážně, samozřejmě , že předpokladem FVE je to, že valnou většinu elektřiny sám spotřebuji. Zase ale logicky si to pořídí většinou majtilé RD ( spíš větších, aby měli plochu na střeše ) a tam bývá často: ohřev bazénu, klimatizace, vířivka, ohřev bojelru přes wattrouter a nádvakme k tomu dětičky se spoustou videoher, televizí, počítačů - to už umí něco sežrat i v pasivním domě. Pokud se přidá ještě ten EV kolem komína jako 2. auto pro manželku na kinder taxi ( tomu se zatím tvrdošíjně bráním ), tak i tak bude té vyrobné elektřiny nedostatek. Nám FVE 8 kwp ušetří přesně 50 % spotřeby ( cca 10 MWh z 20 ). Tzn. při současných cenách elektřiny návratnost cca těch 10 let. Ale k tomu bonus backupu celého domu, což zrovna v naší maloměstské lokalitě je často problém, elektřina vypadává při každé druhé bouřce 🙂
A to jsou otaceci panely a 100% jde do potrebne spotreby ne? V cechach neni misto, kde by 8kWp rocno vyrobilo 10MWh elektřiny a kdyz uz jo, tak bych chtel videt jak to nekdo spotrebuje 100% do domu. A kdyz uz to jde do auta, cemu bych veril, tak to musis pracovat z domu kazdy den. Kazdopadne televize pocitace a absence mamaauta je fakt podezřelý a celkova spotreba 20MWh na pasivni dum je fakt uz uplny scifi. Nebudes ty nejakej pohadkar?
Musíš číst co je napsáno. Valnou část spotřeby udělá ohřev bazénu (duben-listopad ) a vířivka celoročně. Další velká část přebytků jde v létě přes watteouter do bojleru. Ano, manželka dela na homeofice celý týden, to je nejlepší automatizace 😉 Instalace čistý jih, polabská nizina, optim. Sklon střechy a ano, není to 10 Mw, ale něco malo přes 9, ty panely taky nejsou přesně 8 ale 8,4 nebo tak nějak.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 11. 2024 08:24
Rozsypat se to nemusí...Ale proč čekat desítky let na to, že se to někdy zaplatí.
Ahoj, letos v půlce ledna jsem namontoval panely 7x450Wp, polský MPPT regulátor a je to napojené na bojler. V případě potřeby lze 3 pólovým přepínačem přehodit na ČEZ (zatím využito 2x, když 3 dny po sobě bylo zataženo). Za první 4 měsíce roku snížena spotřeba o 1/3 (uvidíme příští rok, až tam bude započítáno celých 12 měsíců s FVE). S dalším materiálem - konstrukce, jističe, apod. celkem 51000 CZK. Návratnost vychází na cca 4-5 let.
51 bylo jen na ty věci kolem vody? A co cena bojleru?
Tak bojler se samozřejmě nechal původní
To me zajima.Pokud mas boiler dejmetomu 1 kW a MPPT zjisti, ze da max 800 W, hreje se nizsim vykonem, nebo vubec?MP
Bojler může mít 2kW a když do něj půjde 500W, tak se snad nic neděje. Je to jen topná spirála, resp. 1-3 ks.
No ja se ptam na stridac, ne na bojler. Samozrejme topna spirala neni uplne linearni odporova zatez, ale to ted ponechme stranou.MP
Těleso v bojleru je 2,2kW (Dražice). MPPT tam pustí prostě tolik, kolik dostane z panelů (50 - 2400W)
Dik, ja psal vyrobci, jaka je vstupne/vystupni charakterisika / cutoff / atd stridace v ostrovnim modu bez baterii - neodpovedel.Nevis, zda stridac snizi napeti, nebo omezi proud?MP
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 11. 2024 15:53
Upřímně, když jsem na to napojil měřák, tak to byl neuvěřitelný guláš: všelijaké napětí i proud a oscilující frekvence. A čím nižší výkon dodávají panely, tím více bzučí těleso v bojleru. Na ten regulátor lze připojit pouze odporovou zátěž.
Jasne, toho jsem si zcela vědom. Původně jsem El pohony a výkonová elektrotechnika :) Těleso to da, snad to při tak malém výkonu da i inverorMP
Tohle je hezká instalace, dává smysl. Jak se k tomu připojí baterka a využívá se to jako zdroj elektřiny pro rodinu, která se sejde doma po práci, je to už slabší..možná nenávratný.
moje zkusenost s boilere v 1. etapě FV (stavel jsem si Siton210) úspora cca 1.5MWh pro 2.5 člennou domácnost. denni průměr pro ohřev tuv byl okolo 6kWh. na boiler jsem pripojil dalsi termostat nastavený na nutné minimum teple vody a pres reverzacni stykac připojovat na NT pri zadeklovane obloze, když FV nestihala ohrat na to minimum. slo to nastavit na jen FV, FV+dohrev NT, nebo jen NT. a vse pracovalo automaticky. Teď mám 2.etapu ostrov panely na 3 strany a baterky, tj tuv se nahriva cely den min 500W, kdyz je velka výroba a mala spotřeba tak se postupne pripne dalsich 2x 500W
Já jen doplním, že automatizovat si spotřebu v domácnosti na spot stojí pár tisíc a na rozdíl od FVE to není dlouhodobá nenávratá investice. Pokud tady borec propálí v létě ročně energii za 40k, tak to bych nepočítal jako návratnost investice, ale jako nákup neefektivních spotřebičů s neoptimalizovaným nastavením.
Já mám přes léto také vysokou spotřebu. Jak chceš efektivně provozovat a optimalizovat třeba čerpadla u bazénu, nabíjení auta či provoz klimatizace, aniž by sis snížil komfort? Když nenabiju auto, tak nepojedu (resp. budu muset nabíjet za draho venku), když nepojedou čerpadla bazénu, budu mít špatnou vodu, když nezapnu protiproudy, tak k čemu je mám?
auto nabijes na NT z DS
No já taky laboroval a počítal. FVE mám postavenou na míru spotřeby domu. Od května do září si s přehledem ohřeju bazén, vychladím dům a nahřeju bojler. Březen - říjen jsem téměř soběstačný a zimu holt přetrpím. Po odečtení dotace jsem za celý systém s baterií zaplati 140 tisíc. Po 2.5 letech provozu jsem vyrobil/spotřeboval elektřinu za 85 tisíc. Za mě teda dobrý 😉
Přesně. Pokud doma nemáte bazén, klimatizace a el. bojler, nemá FVE tak moc smysl ...
Ale pak se projevi Mr. Jevons a vse je jinak ... bacha!MP
Tak kdo tohle nemá, tak to proboha snad nepořizuje, ne ?
Tak to je spousta míst, kde se dá energie uchovávat/ spotřebovávat a není nutno použít extrémně drahé bateriové úložiště. Škoda, že není nějaký solidně funkční a nedrahý výrobek typu klimoška napojená na FVE s nějakým překlenovacím miniúložištěm (kondenzátor), které trochu ušetří neustálé spínání klimy při poklesu osvitu na 20 sec.
No tak jasně že se mi nespíná klima/TČ podle osvitu. Když přijde mrak, tak to chvíli tahá z baterie nebo ze sítě. To těch pár drobných co si to ze sítě vezme je nic 😉
Já myslel "výrobek", nikoli klimu napojenou na komplet FVE. A i když je přítomné bateriové úložiště pro jiné účely, trochu se bojím, že ta klima to "bleskové" přepnutí z panelů na baterii prostě pozná a pocítí.
Mám veľký dvojgeneračný dom - 3 deti, žena na materskej, plus ešte doma dôchodca - nijak mimoriadne elektrinu nešetríme skôr naopak a ročná platba za elektrinu je cca 500€ takže za tých 2,5 roka je to cca 32 000 czk... takže buď si tie tvoje čísla vycucal z prsta alebo vysoko mrháš elektrinou.
Psal, že má klimatizaci a že ohřívá bazén. Spíš mi přijde nereálný vaše spotřeba, že u sebe v 70m/2 bytě, kde vařím, topím a ohřívám vodu na plynu, jsem se nedostal s elektrikou pod 15000 ročně a to i před válkou na UA a to nemám žádný žravý spotřebiče
Nebude to tým, že je v Česku drahšia elektrina ako na Slovensku? Lebo to, čo ja platím ročne za elektrinu nepokladám ani za výdavok. Samozrejme neohrievam elektrinou bazén a vykurujem a varím na plyne. Porovnávame tu hrušky s jablkami a nikto z nás ani netuší, aká je cena elektriny v susednom štáte.
07.10.2023 - 01.10.2024 2375 kWh Spotreba v nízkej tarife 572 kWhSpotreba vo vysokej tarife 1803 kWhCena za dodávku 231,50 €Cena distribúcie 188,75 €Cena spolu 420,25 €áno viem, že ten dvojtarif nie je pre mňa výhodný ale zmena stojí peniaze a to už radšej možno spot
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 11. 2024 12:32
Při spotřebě 1,3MWh/rok a při ceně 2,8Kč/Kwh mi vyjde celková kWh na cca 11Kč, teda cca 14000CZK za 1,3MWh - pro srovnání.Ale celková, komplet faktura.
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 11. 2024 21:52
Tak je to jasné. Ak budem veriť tvojim údajom, tak v porovnaní s s cenou ktorú uvádza lacog je v Česku elektrina zhruba 2,5 násobne drahšia ako na Slovensku (1€=25 Kč). To znamená, že ak je v Česku návratnosť fotovoltaiky napríklad 8 rokov, tak na Slovensku bude 20 rokov, lebo ceny zariadenia sú zhruba rovnaké. Máme jednoducho tú smolu, že máme lacnú elektrinu a fotovoltaika sa zatiaľ u nás neoplatí.
obdobne v lete dotaz na domácího v Chorvatsku proc nemaji FV, odpověď se to nevyplatí, cena elektriny nízká a za přetoky pry jsou sankce.
Bože, se spotřebou okolo 2 MWh/rok by si FVE snad koupil jen masochista, ne ? K čemu ? FVE má smysl při spotřebách nad 10 MWh/rok.
Ja FVE nemám a ani neplánujem. Reagoval som na príspevok vyššie kde niekto písal, že mám nereálne nízku spotrebu. Nemyslím si, že nejak extra šetrím. Jedná sa o v podstate dve domácnosti. 2x chladnička s mrazničkou, 2x práčka, 1 plazma čo ide skoro nonstop + UHD telka,umývačka minimálne 1x denne... Ohrev vody a kúrenie plynom
obdobi kveten cerven2021-2022 6.6MWh2022-2023 5.2MWh #12023-2024 2.6MWh #2#1 provoz ohřevu TUV, 2100Wp na jih zimni sklon. inestice 40t.#2 od září 2023 postupná migrace na ostrov 1.8Wp na vychod a jih, 2.6kWp zapad, 10kWh aku. postupná investice dalších 140t., vse bez dotací.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.