"Ve výše uvedené dva dny mohla dotyčná firma prodávat 1 MWh za částku kolem 14 000 australských dolarů (přes 11 000 amerických dolarů)"takže 11 dolarů za kWh. U nás stojí asi 5kč. No neber to.
A to se nikdo ani nepozastaví nad tím, že nás ty báječné obnovitelné zdroje dostaly do situace, kdy *výroba* jedné MWh může stát 14 000 AUD? Tj. 220 Kč/kWh jen za elektřinu, bez služeb?
pokud ty nase bajecne obnovitelne zdroje zabrani niceni teto planety, pridane dalsim cenovilym/three islands/fukucime, tak zaplat panubohu (jsem ateista). Krome toho, cena baterii i OZE klesa kazdy rok o cca 10-15%, takze stejne tak bude padat i cena samotne elektriny.
nase bajecne obnovitelne zdroje devastaci planety zmnohonasobi, zejmena jejich vyroba, instalace a konecna likvidace. a to zanedbavam skody zpusobene vlastnim provozem, tj. obsazenim orne pudy fotovoltaikou, mrtvymi ptacky z vetrnych elektraren a nenavratnymi skodami spojenymi se stavbou prehrad (nemoznost migrace ryb, temer zadny prutoku prirozenym korytem v dobe sucha, nestabilita podlozi zpusobena zatezi masy vod a co ja vim jeste).
Třeba jaderná energetika toho prostředí moc nepoškodí, pokud nedojde k nehodě a úniku. Ale tyhle zelené nesmysly na nesprávném místě to prodraží a na ekologii se podepíše třeba likvidace.
Ani při úniku radioaktivity není příroda poškozena, nanejvýš pár jednotlivých zvířat. Viz dnešní okolí Černobylu. A větrná a solární energetika vytvoří na MWh mnohonásobně více *nebezpečného* odpadu než ta jaderná. A také se daleko víc lidí zabilo pádem z větrné elektrárny, než kolik jich zemřelo na nemoc z ozáření.
Neexistuje ekologický zdroj el. energie.Větrné - není to je o tom ,že zabijí v místě ptactvo, generují zvuky o nízkých frekvencích, které mají také vliv na psychiku. Jejich farmy mění ráz krajiny, je opravdu super projíždět Německem a vidět jen větrníky. Jo a co zpomalování proudění vzduchu?Vodní - Změna ekosystému, změna toku řek, omezení přirozeného čištění koryt, zásah do biorytmu živočišných druhů.Atd...Jo a vyjmenované jaderné elektrárny... v kterém případě došlo k opravdu nehodě vzniklé např. technickým nedostatkem nebo vlastností technologie? Vždy v tom hrála roli lidská chyba a to i v případě Fukušimy... koho by napadlo postavit elektrárnu na pobřeží v tektonicky aktivní zóně?!
Kapacita 20MW? Hmmm... Panu autorovi zrejme spadlo zavadi o hmotnosti 20 kelvinu na hlavu z vysky 5 voltu.
tak 20MW uz nema prizvisko "kapacita", hura. ale usoudit na zaklade pouheho maximalniho dodavaneho vykonu (nebo jaky presne kontext ma tech 20MW), ze jsou baterie nejak podobne - 20MW baterie s 1Wh bude asi drobne odlisna od 20MW baterie s treba 100MWh.... btw. tuhle jsem cet i o baterii schopne dodat 1PW, nadavali tomu tusim femtosekundovy laser.
Ano vlastníkovi přinesla 800 tisíc dolarů. Ale kde se ty peníze vzaly? Odnikud jinud, než od odběratelů elektřiny. Externí náklady "levné" obnovitelné energie.
preferoval byste radeji blackout?
Ne, preferoval bych zdroj, který vyrábí elektřinu když je potřeba a ne když se mu zrovna chce.
Nemůžu si pomoc, ale ukládat výkonovou energii pomocí technologie určené pro elektroniku, mi přijde jako naprostý technický nesmysl.Ty akumulátory mají většinou životnost do 3 let a na 100 MW jich muselo být sakra velký množství. Navíc tam musí být obrovská ekologická zátěž jak při výrobě těch článků, tak později při jejich likvidaci.
muzete prosim vysvetlit, jak jste prisel na to, ze pro toto *PRUMYSLOVE* reseni pouzivaji baterky z bezne spotrebni elektroniky? To si vazne myslite, ze tam daji neco, co ma zivotnost 3 roky, kdyz zaruku to ma, pokud vim, 10 let? pro vasi informaci, pouzity byly clanky samsung SDI, tedy po panasonic/tesla 18650 resp. nobvych 21700 jedny z nejlepsich clanku, co se daji koupit, kde je zivotnost v tomto rezimu odhadoavana na 15-20let. Likvidace bude samozrejme probihat formou recyklace, jak jinak.
Autorovi se popletly americké miliony s australskými tisíci. Baterie vydělala 800 tisíc australských dolarů, což je v přepočtu zhruba jeden milion amerických dolarů. Správné znění článku je na https://www.volty.cz/2018/01/26/baterie-vydela... ...
Máte úplnou pravdu, že překlep tam byl. Ale podle zdrojových článků jde o 1 milion AUD, čili cca 800 000 USD. Takže jste se ho dopustil rovněž. 800 tisíc australských dolarů je v přepočtu podle aktuálního kurzu cca 644 000 amerických dolarů.
Tak to jste mně dostal. Já ten přepočet udělal, ale přesně opačně.
Alespoň je vidět, jak snadno se tady do těch článků plných různých čísel a jednotek může vloudit chybička, i když vlastně nejde o nic složitého - ale prostě stačí jen chvilka nepozornosti a je to. 🙂
Pokud vím, provoz s částečným vybíjení a nabíjením je neškodný pro olověné akumulátory, nikoliv lithiové.
Pokud vím, tak celý projekt byl v řádech mld. našich korun, tuším 8,5, na baterii padla velká část této částky, přičemž za obří zdroj nepovažuji (z hlediska energetiky, 100MW při kapacitě 128MWh = 30k domácností 1h provozu). Jak by bylo možné, aby vydělala $ 800M ve dvou dnech:https://abload.de/img/snap00064vmsq2.png... viz nadpis? Chápu, že jde o překlep a nejsem z těch, kteří to budou vyčítat, ale i těch skutečných v textu $ 800k je možná jen proto, jak jsou nastaveny, rozuměj deformovány, tamější ceny elektřiny (odběr / "zelený" paušál). Nikde tabulku místních cen, pro běžné občany nevidím, rád bych také, aby v ní bylo jasně uvedeno, co je za služby / odběr. Případně jaká další omezení jsou aplikována, aby i přes tuto baterii, nedocházelo k výpadkům, protože pochybuji, že ti lidé mohou místní síť, ždímat jako někdo v ČR, u JETE.
V Česku se 1 MWh prodává za 36 Eur, oni prodávali 1 MWh za 11 000 USD (téměř 300x dráž). Takové věci (zvýšení ceny 10x, nebo pokles ceny 10x z minuty na minutu) jsou na burze s elektřinou běžné. Elektřinu stále nelze dobře skladovat, proto v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě.Jinak doporučují např. tento článek se základními informacemi: http://oenergetice.cz/elektrina/trh-s-elektrino... ...
Tak oni tu elektřinu v těch baterkách možná neskladují úplně dobře, ale uložená tam nějak je a ty baterie ji nevyrábějí. V tomto případě se tedy výroba nemusí rovna spotřebě, když ji dodávají z takového akumulátorového skladu. Nicméně to, že 2 dny prodávali značně draho asi neznamená, že vydělávají i v jiné dny. Zkrátka takový jednorázový spíše náhodný extrémě výhodný prodej o celkové ekonomické efektivitě daného řešení asi moc nevypovídá. Kdoví, jak to bude efektivní z dlouhodobého hlediska a jestli by to třeba i v některých jiných situacích naopak nemohlo být poněkud prodělečné?
Doufám, že do těch kalkulací započítáváš i fakt, že podobné bateriové elektrárny, mají životnost 8 - 12 let, kdy horní hranice, již znamená pokles kapacity pod 80% a rychlou degradaci.
Třeba chtěl autor napsat 0.800 miliónu dolarů. B-]
Zřejmě je tam někde řádová chyba. Ale mohla by to být i chyba v měnové jednotce, pokud by se třeba ve skutečnosti jednalo jen o 800 milionů centů? 😉
Titulek: "Muskova australská baterie svému vlastníkovi za dva dny přinesla 800 milionů dolarů"Prvni odstavec: "Například 18. a 19. ledna se jednalo o částku cca 800 tisíc amerických dolarů"Nekomu se pletou nuly?
Nepletú, ale clickbait zarába 😀
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.