Má smysl do domácí automatizace zařazovat vůbec WiFi prvky? Jen se ptám.
Já mám v rozvaděči pár wifi prvků. Je to wifi 5, takže musíš mít router co umí udělat alespoň dvě sítě (5 pro blbosti, 6 pro lidi). Mám to od routeru asi metr a mohl bych to protáhnout kabelem a všechna ta zařízení mají i rj45 zástrčku. No jo, ale to bych nesměl bejt línej. Dodělával jsem to a nemusel jsem tahat kabel.Pokud jde o prvky v domácnosti, tak s wifi mám slabší signál než se zigbee a pokud se jedná o bezdrátová čidla, tak ta mají údajně vyšší spotřebu. Taková čidla nemám, takže nemohu posoudit.Wifi prvky každopádně v domácnosti máš asi taky už teď. Vysavač, kartáček, telefon (ano i telefon je součást chytré domácnosti), sekačka, rýžovar, konvice a další chytré spotřebiče. Ty mají většinou wifi.
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 11. 2024 11:44
Zubní kartáček určitě nemá WiFi, ale ve valné většině případů BLE (Bluetooth Low Energy). WiFi už jen na připojení do sítě spotřebuje tolik energie, že by ani ten akumulátor v kartáčku nevydržel víc než pár dní, i když samozřejmě nejvíce energie spotřebuje motor pohánějící hlavici.Z toho důvodu se WiFi bezdrátová čidla na baterii nevyrábějí.BLE a ZigBee totiž žádné připojování do sítě nemají, prostě vyšlou data do prostoru a nestarají se o to, zda je někdo přijme.Osobně moc nechápu ten povyk kolem Matteru a OpenThreadu, když vlastně už to stejné existuje, akorát se to jmenuje MQTT a ZigBee. Samozřejmě provedení je trochu jiné, ale vesměs stejné. Snad jen, že se na tom domluvili výrobci. Na Matteru mi nejvíc vadí to, že když ztratíte párovací kód, už žádným způsobem zařízení nespárujete když např vyměníte Thread Border Router. Zigbee taky potřebuje bránu, ale vždy máte nějaký způsob, jak zařízení resetovat a znovu spárovat.Stávající ZigBee zařízení můžete ovládat přes Matter pomocí software Matterbridge, existuje i addon do Homeassistant, poté stačí přidat plugin matterbridge-zgbee2mqtt a všechna ZigBee zařízení jsou viditelná i přes protokol Matter.Shrnutí. WiFi proč ne, pokud je zařízení napájeno ze sítě, pokud jich máte méně než 253, protože ipv6 ani vyšší frekvence než 2.4 nedoporučuji. A určitě oddělenou síť, protože firmware těchto WiFi zařízení jsou děravá jak cedník.A konkrétně Lidl nedoporučuji, jsou to rebrandovaná čínská zařízení, koupil jsem několik takových, po necelém roce odešly, na reklamaci na jejich eshopu nikdo kromě automatické odpovědi nereagoval, tak jsem nakonec musel vyměnit poddimenzované kondenzátory sám.
Já takový kartáček mám a nechápu proč to nemá víc kartáčků. Jednak to umí počasí, což je teda pěkná ptákovina a taky to umí notifikovat stav baterie i když to nespáruju v tu chvíli s telefonem. A jako bonus mi to dělá statistiky čištění.
Proč by mělo být omezení u WiFi přístrojů na 253? Přece nemusí být podsíť pouze /24. Bateriové WiFi senzory existují (na 4 AA se dá dostat i na 2 roky provozu dle zasílacího intervalu a typu měřených veličin). Pokud je budova pokryta dobře 5GHz signálem tak bych se nebránil variantě s 5GHz. Bezpečnost je u těchto čínských škatulek hodně špatná, ale existují výrobci co berou bezpečnost vážně. Akorát si musíš násobně připlatit.
To jako vážně? Jako že IPv4 neumí přes 253 uzlů v jednom subnetu?Prosím, nepište bláboly, když o tom nic nevíte. Co kdyby tomu nějaký chudák uvěřil...?
virtuální wifi kartu si uděláš přes iw ... interface add, má to nějaká omezení ,(stejný kanál), možné režimy se dozvíš z valid interface combinations: * #{ managed } <= 1, #{ P2P-device } <= 1, #{ P2P-client, P2P-GO } <= 1, total <= 3, #channels <= 2 * #{ managed } <= 1, #{ AP } <= 1, #{ P2P-client } <= 1, #{ P2P-device } <= 1, total <= 4, #channels <= 1
Snad se neživíte jako ajťák.
A proč ne? Jen se ptám.
Třeba protože wifi je energeticky velmi náročná a u bezdrátových senzorů napájených bateriemi mi nedává smysl. Takže stejně skončím třeba u zigbee. A pokud už tu bránu mám, tak proč mít část sítě na wifi? Nebo to vidím špatně?
Tohle je zásuvka, kde se na co nejmenší spotřebu nehraje. Výhodu to má tady takovou, že díky Matteru se to může do chytré domácnosti zapojit i bez další brány. A na rozdíl od různých současných Wi-Fi zásuvek postavených na Tuya apod. to bude univerzálně fungovat i bez nějaké konkrétní aplikace.Jinak Matter může běžet i nad Threadem (nástupce Zigbee) a to už se snad brzy začne rozšiřovat i u těch nízkoodběrových senzorů.
Díky. Já stále nějak tápu, s čím si začít hrát.
Nejjednodušší a zároveň nejsložitější je mít vlastní server (stačí Raspberry Pi) s USB/Zigbee koordinátorem a na něm nainstalovaný Home Assistant. Nejjednodušší je to v tom, že do toho dá připojit cokoliv včetně věcí vzájemně nekompatibilních. Nejsložitější pak v tom, že to člověk musí všechno instalovat, nastavovat a udržovat sám.Případně jde jako centrum všeho použít Homey Pro, který taky umí připojit všechno možné, ale už je to proprietární řešení, kde je člověk uvězněný u jedné firmy.
Mě teda HA nepřijde jako nejlepší volba do začátku. Ono je to sice lepší jak všechno ostatní, to jo, ale už jen to nastavení a uvažování nad nastavením znamená, že člověk musí mít trochu logické uvažování a nějaké základní zkušenosti s vývojem. Kolik lidí mimo vývoj si umí naclonovat repo a nainstalovat si ho do HA? A taky je tu jedna zásadní věc a to fakt, že ten server běží doma a tudíž se do něho nejde zvenku by default dostat. Samozřejmě to jde, ale většinou je to placené nebo nepohodlné.Ale když někdo tohle všechno zvládne, tak je to nejlepší věc a může si to kdokoli z vás rozjet za 15 minut třeba v dockeru nebo virtualboxu a sám vyzkoušet.
Lidl...Lidl..... to je ten bobbymarket ve kterém mimo jiné také prodávají i nějaké to jídlo?
ale musis mit aplikaci a dopredu nahlasit ze mas zajem o slevu
Zajímavé je, že k tomu neprodávají bránu. Maji jen Zigbee a u té je celkem zajímavé, že je stále microUSB, což si nejsem jistý jestli už náhodou není zakázané prodávat....Jinak designově shodné zásuvky 20A se prodávají na Ali za 80-90Kc,WiFi nebo Zigbee a fungují Ok
Nařízení platí od prosince 2024.K čemu ale je potřeba u brány USB-C? Je to samostatné zařízení a použitý konektor je celkem irelevantní. Většina lidí použije dodaný kabel. A tak jestli tam je USB-C, microUSB a nebo pětikolík DIN už je úplně jedno.
To nařízení se týká jen zařízení s akumulátorem, takže se přes to USB-C musí nabíjet. Pokud tam aku není a konektor je jen napájecí, nemusí tam USB-C být. Navíc je nadále možné prodávat starší zařízení, nařízení postihuje jen ta nově uvedená.A ta směrnice BTW definuje i konkrétní typy regulovaných zařízení: kapesní mobilní telefony, tablety, digitální fotoaparáty, sluchátka, náhlavní soupravy, ruční videoherní konzole, přenosné reproduktory, elektronické čtečky, klávesnice, myši, přenosná navigační zařízení, bezdrátová sluchátka do uší (pecky), laptopy. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/...32022L2380
zajímavé, díky
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.