V prosinci jsme psali o výrazném snížení cen dosluhující generace operačních pamětí, ale ony během dvou měsíců zase o něco zlevnily. Podle srovnávačů se 32GB sady dají koupit již od 1600 Kč, ty 16GB zhruba od 900 Kč.
Kupovat ty nejlevnější ale není rozumné. Kvůli nižším frekvencím a vyšším latencím budou celkově pomalejší, což bude brzdit hráče i ty, kteří pracují s aplikacemi citlivými na propustnost.
Na desktopu jsou rozumným optimem moduly s frekvencí od 3200 MHz s časováním CL16, případně 3600 MHz s časováním CL18. U notebooků či malých počítačů využívajících moduly typu SO-DIMM je pak doporučeným minimem frekvence 2666 MHz a časování CL19.
Rychlejší paměti mohou stát i násobně více a hodí se zejména těm, kteří hrají na integrované grafice, případně chtějí dosáhnout maximálního výkonu bez ohledu na finance.
V aktuálních cenících se vyplatí například tyto desktopové sady:
Z modulů typu SO-DIMM je teď zajímavý Patriot Signature 16 GB (2666 MHz, CL19) za 874 Kč v Mironetu. U notebooků ale musíte dát pozor, jaké parametry RAM podporuje, jestli vůbec má dostupné sloty, nebo je u něj paměť připájená na desce. Často se setkáte například s tím, že je přímo na desce část paměti a k ní volný slot, kterým doplníte kapacitu a zvýšíte rychlost díky dvoukanálovému přístupu. Proto rady a doporučení ohledně notebooků nejde příliš zobecňovat.
Nejoblíbenější paměti DDR4
Další oblíbené paměti DDR4