Největší IT události a aféry roku 2019. Připomeňte si je měsíc po měsíci

Největší IT události a aféry roku 2019. Připomeňte si je měsíc po měsíci

  • Celému roku dominovala obchodní válka mezi USA a Čínou
  • Končícímu desetiletí pak buzzwordy jako umělá inteligence
  • Připomeňte si to nejdůležitější měsíc po měsíci

A je to tu. Poslední den roku 2019 a také dekády, které v oboru informačních technologií dominovaly buzzwordy jako sociální sítě a následně umělá inteligence, průmysl 4.0, fake news, autonomní (cokoliv) a Elon Musk, který tak trochu převzal žezlo po Stevu Jobsovi a stal se jedním z hlavních idea makerů této desetiletky.

Nelze než doufat, že ta následující podobná slovíčka, jež mnohdy pořádně přifoukla marketingová oddělení, promění už v něco každodenního, něco samozřejmého a hlavně praktického. 

20. léta 21. století mají ostatně otevřít vrata autonomním technologiím včetně dopravy i u nás v Česku – alespoň tedy podle stratégů na zdejším ministerstvu dopravy.

Jaká bude nakonec realita, si ale povíme až 31. prosince 2029, dnešní den totiž patří tradičnímu souhrnu nejdůležitějších událostí roku, které jsme průběžně pokrývali na Živě.cz.

Kdo nás opustil

15. prosince nás opustil Chuck Peddle, který v 70. letech navrhl osmibitový mikroprocesor 6502, jenž díky nízkým výrobním nákladům pomohl nástupu éry prvních levných osobních počítačů.

b1c5748f-5240-410c-bc16-8c342d0359bf
Chuck Peddle, tvůrce populárního osmibitového čipu a počítače

O pár dnů dříve, 5. prosince, odešel také George Laurer. I když bude jeho jméno pro drtivou většinu čtenářů naprostou neznámou, s jeho vynálezem se setkáváte prakticky každý den. Jeho tým v laboratořích IBM Research Triangle Park totiž na počátku 70. let vyvinul UPC – Universal Product Code. Pokud vám to stále nic neříká, vězte, že se jedná o klasický čárový kód.

be439bad-1857-409e-a20c-210191575e81
George Laurer, autor čárového kódu

10. prosince svět internetu opustil také Randy Suess, spoluautor prvního BBS  jménem CBBS (Computerized Bulletin Board System). Staré dobré textové bbesky v devadesátých letech krátce dorazily i do Česka, kde v době teprve nastupujícího World Wide Webu plnily funkci diskuzních místností a úložišť, odkud jsme v polovině 90. let stahovali třeba první dosové hry. Bbesky byly vlastně tak trochu takovým internetovým teletextem pro počítače.

86613db1-6708-47ed-9f2e-296e7e258739
Randy Suess, spoluautor prvního BBS systému

A protože se na našem VTM věnujeme i klasické technice, nesmíme samozřejmě zapomenout na ikonu motorového sportu Andrease Nikolause Laudu.

Seznam dalších význačných osobností, které nás letos opustily, najdete v článku Deaths in 2019 na anglické Wikipedii.

A teď už jdeme na samotné měsíce. Co se tedy stalo od ledna do prosince? To si připomeneme v rychlém průletu v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 13

Leden

Začátek roku už tradičně patří Consumer Electronics Show v Las Vegas a nejinak tomu bylo i letos. Na místě byl náš Tomáš Holčík, který proběhl celý areál s kamerou. V Česku ale CES přehlušila jedna tuzemská bezpečnostní kauza s ohromným geopolitickým přesahem.

Krátce před Vánocemi 2018 totiž vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varování před technologiemi čínského telekomunikačního hegemona Huawei. Událost ovlivnila českou politickou scénu na dlouhé týdny a měsíce, širší veřejnost se dozvěděla, že má vedle BIS také kybernetický NÚKIB a české marketingové zastoupení Huaweie, který u nás patří k největším prodejcům telefonů, muselo hned zkraje roku nečekaně přesvědčovat své zákazníky, že je jejich chytré telefony v žádném případě nešpehují.

V lednu nám také zdražila česká doména .CZ a Microsoft dokončil velký kontrakt s Pentagonem, který bude i nadále používat Windows, jeho servery a stane se také největším odběratelem AR brýlí HoloLens. Český e-government představil nové Datové schránky a Elon Musk se pochlubil dalšími detaily rakety Starship pro cestu na Mars.

Pokračování 3 / 13

Únor

Google v únoru začal pomalu vypínat svoji sociální síť Plus, Apple v Česku spustil svoji mobilní platební technologii Apple Pay, Francie uznala, že evropské rakety Ariane nedokážou konkurovat dravé SpaceX, nicméně hlavní události února byly mobily, na sklonku měsíce se totiž konal každoroční barcelonský Světový mobilní kongres (MWC).

Byť jsou mobily doménou sesterské Mobilmanie, v únoru jsme o nich psali velkou měrou i u nás na Živě.cz, Samsung totiž světu ukázal svůj Fold s ohebným displejem a o pár dnů později podobné zařízení představil i Huawei – Mate X.

Analytici i sami uživatelé pak dlouhé týdny pochybovačně diskutovali, jak dlouho asi takový ohebný displej vzhledem k použitému polymeru vydrží, na což záhy zareagoval Corning, výrobce slavného tvrzeného skla Gorilla Glass, s tím, že sám vyvíjí ohebný materiál a éra těchto nových zařízení s poměrně odlišným form-faktorem teprve přijde.

Pokračování 4 / 13

Březen

Zkraje března se Microsoft pochlubil novým počtem aktivních instalací Windows 10, který překonal 800 milionů. Firma si před lety stanovila metu jedné miliardy, což by se mělo povést a je dost možné, že s tím Microsoft vyrukuje poté, co za pár dnů skončí oficiální rozšířená podpora dnes už stařičkého operačního systému Windows 7.

Google představil betaverzi Androidu 10, který na podzim dorazil na první mobilní telefony, a také streamovací herní službu Stadia. Své novinky v březnu ukázal také Apple, který vyrukoval s vlastními platebními kartami Apple Card.

Březen byl také historicky nejhorší měsíc pro společnost Boeing, 10.3. ráno totiž krátce po startu havaroval let ET302 etiopských aerolinií a naplno se rozhořela aféra jménem Boeing 737 Max 8. Během několika následujících dnů skončily všechny letouny 737 Max na zemi. Už 12.3. vydala zákaz přeletů nad EU Evropská agentura pro bezpečnost letectví a postupně se přidaly další regiony. O den později doporučil ukončení všech letů i samotný Boeing.

Ohromné množství letadel Boeing 737 Max od té doby chřadne na letištích po celém světě a jejich budoucnost je krajně nejistá.

Pokračování 5 / 13

Duben

Letošní duben byl měsícem velkého úklidu ve stájích Googlu. Hned zkraje měsíce firma definitivně vypnula svoji sociální síť Google+, která je dnes už dostupná pouze na G Suite jako diskusní dvorek pro firmy. Pluskem však úklid neskončil, Google totiž zařízl také svoji poštovní aplikaci Inbox a donutil její uživatele k návratu na klasický Gmail.

Microsoft zveřejnil první testovací verzi svého nového prohlížeče Edge postaveného na jádře Chromium od Googlu a veřejnost se opět začala zajímat o své soukromí, vyšlo totiž najevo, že zaměstnanci Amazonu mohou zpětně poslouchat některé nahrané a nepovedené dotazy, kterým neporozuměl chytrý reproduktor Amazon Echo.

K dubnu nakonec s obavami vzhlíželi i mnozí bezpečnostní experti, došlo totiž k tzv. GPS Week Number Rollover Event – tedy k resetu čítače týdnů na některých starých GPS přijímačích, které se nepoužívají jen k zjišťování polohy, ale i k synchronizaci přesného atomového času v nejrůznějších kritických infrastrukturách. K větším problémům ale nakonec naštěstí nedošlo.

Pokračování 6 / 13

Květen

Květen letos patřil tradičním výročním konferencím Google I/O a Microsoft Build, ty však na sklonku měsíce zcela zastínil bezpečnostně-obchodní spor mezi USA a Čínou zosobněnou společností Huawei. Ta se dostala na seznam, se kterými nadále nesmějí obchodovat americké společnosti, a tak konec spolupráce postupně začali oznamovat Google, ARM Holdings a další technologické společnosti a obchodní organizace.

Čínská korporace na blokádu zareagovala oznámením vývoje vlastního mobilního operačního systému a ekosystému a znovu se začalo mluvit také o svobodné procesorové architektuře RISC-V. V každém případě, přes postupné zmírnění blokády v následujících měsících je kauza stále živá, a jak to nakonec skutečně dopadne, vědí pouze ve Washingtonu a Pekingu.

Svět na noční obloze poprvé sledoval svítící řetěz satelitů Starlink Elona Muska a Boeing dokončil softwarovou opravu kritické chyby ve firmwaru letadel 737 Max. Jak už dnes víme, zdaleka to nestačilo, letoun trpí dalšími neduhy a ani na sklonku roku není jasné, kdy a jestli vůbec se vrátí na oblohu, jeho renomé u veřejnosti je totiž nejspíše nevratně poškozené.

V květnu Google v Česku spustil svoje YouTube Premium a v rámci něj také hudební předplatné YouTube Music. Amazon začal v zámoří s výstavbou vlastního letiště a Microsoft představil jarní aktualizaci Windows 10.

Květen přinesl také hromadu hardwarových novinek, na Tchaj-wanu se totiž konal další ročník počítačového festivalu Computex, kde opět nechyběl náš Tomáš Holčík a jeho kamera. 

Pokračování 7 / 13

Červen

Kauza Huawei velkou měrou definovala i celý červen, naštěstí se ale přihodily i jiné události. Estonci vyrobili neuronovou síť DeepNude, která svlékla ženy z plavek i šatů, Jaromír Soukup spustil e-shop Jaromíra Soukupa, Britové představili další verzi svého nejúspěšnějšího počítače – Raspberry Pi 4 a tuzemští operátoři začali pomalu chystat své neomezené tarify. Jako první si to během prázdnin vyzkoušel T-Mobile a na sklonku léta se pak přidali ostatní.

O své slovo se přihlásil i Mark Zuckerberg, Facebook totiž v červnu oznámil, že stál u zrodu skupiny Libra Association, která chce vytvořit nové globální elektronické platidlo Libra s prvky kryptoměn. Na podobný nápad se však záhy zaměřily úřady a centrální banky z celého západního světa, nadace postupně přicházela o klíčové členy včetně karetních asociací Visa a Mastercard, a tak měna doposud existuje jen načrtnutá na papíře a možná nakonec skončí naprostým fiaskem. 

Apple uspořádal výroční konference WWDC a pochlubil se novým Mac Pro a iPad OS, no a Google měl po čase alespoň velký výpadek. Gmail, vyhledávač a další služby tehdy zlobily od New Yorku po Tokio.

Pokračování 8 / 13

Červenec

Letní prázdniny jsou už tradičně ve znamení okurkové sezóny, neboť na chalupu či k moři odjíždějí i všichni tahouni technologického světa. Zprvu to tedy vypadalo, že největší událostí měsíce bude snad jen fatální srážka zajíce s automobilem Street View.

Nakonec se toho ale naštěstí stalo mnohem více. Z velkých testů vyplynulo, že Ryzen 3000 překonává výkonem Intel, a AMD se tak opět vrací do hry,  Apple se pochlubil vylepšeným MacBook Air a Pro, oslavili jsme 50. výročí přistání člověka na Měsíci, Lidl oznámil, že chystá vlastní platební systém Lidl Pay a svět poblouznila nová a vylepšená mobilní aplikace FaceApp, takže sociální sítě na dlouhé týdny zaneřádily upravená selfie.

Pokračování 9 / 13

Srpen

Windows 10 uprostřed letních prázdnin oslavily své čtvrté výročí. Je to první systém Microsoftu, který se podobně jako macOS od Applu drží své hlavní verze a firma jej pouze průběžně a zatím i zdarma vylepšuje.

Garmin představil nové verze svých sportovních hodinek včetně nejvyšší řady Fénix a modelu 6X Pro Solar Edition s průhledným solárním panelem, Google potvrdil, že počínaje Androidem 10 končí s pojmenováváním svého mobilního OS podle sladkostí a první norské letadlo zakončilo svůj předváděcí let pádem do jezera.

Letní experiment T-Mobilu s neomezenými daty se osvědčil. Zákazníci prodatovali desetinásobek, síť se nezhroutila a firma konečně prozradila, že se ve skutečnosti jednalo o zátěžový test neomezených tarifů. K T-Mobilu se pak na konci prázdnin a léta v různé podobě přidali i ostatní operátoři. 

Pokračování 10 / 13

Září

Začátek školního roku už tradičně patří berlínskému počítačovému festivalu IFA. Výrobci notebooků zde ukázali své nové modely s procesory Intel Core 10. generace a padly i nové rekordy z hlediska jejich hmotností a výkonů. Ani tam pochopitelně nemohla chybět kamera Tomáše Holčíka.

Inženýři konečně dokončili specifikaci USB 4, které má v jednom fyzickém kabelu nabídnout v podstatě vše počínaje dostatečnou elektrickou energií pro napájení a nabíjení a konče rychlými daty i přenosem videa. Wi-Fi Alliance zároveň spustila certifikaci zařízení s podporou Wi-Fi 6 (802.11ax) – nástupcem 802.11ac. 

Apple představil nový iPhone 11 a skrze Apple TV+ začal přímo konkurovat Netflixu a dalším streamovacím službám. O pár dnů později přišla také řada na nový Mac OS 10.15 Catalina.

S vlastními online videopůjčovnami v průběhu roku vyrukovali i další velcí hráči – na podzim ještě Disney+, v roce 2020 tedy za oceánem nejspíše naplno propukne válka nové generace televizí, která podle analytiků ohrozí i zdánlivě neotřesitelnou pozici již zmíněného Netflixu.

Škoda Auto představila vlastní hlasovou asistentku Laura, která mluví česky, počet aktivních instalací Windows 10 překonal hranici 900 milionů a experti na kvantové počítače se celý podzim dohadovali, zdali Google na jednom z experimentálních strojů skutečně dosáhl tzv. kvantové nadvlády, tedy stavu, kdy pomocí kvantových jevů spočítá problém, který by byl na klasických počítačích prakticky neřešitelný.

Pokračování 11 / 13

Říjen

V říjnu proběhlo další dotační kolo na budování obecních bezdrátových sítí v zemích EU. Finanční injekci z Bruselu dostane 84 českých obcí.

Microsoft představil Windows 10X – nový operační systém pro speciální počítače s vícero obrazovkami. Na ty také přišla řada, firma totiž jako referenční počítač ukázala laptop Surface Neo připomínající dva složené tablety.

Google zase formálně představil nový Pixel 4 s fotoaparátem, který díky A.I. dokáže fotit i v noci. Překvapení to ale letos nebylo, vše totiž uniklo na veřejnost dávno před tím.

Elon Musk poprvé tweetnul skrze svůj satelitní internet Starlink, který by měl být veřejnosti dostupný ve velmi rané verzi a ve vybraných oblastech už v roce 2020, a Huawei měl na západních trzích stále problémy, nová zařízení bez plné podpory služeb od Googlu tu totiž nemohou být příliš úspěšné.

Pokračování 12 / 13

Listopad

Pomalu se blížíme do finiše. Evropští majitelé dronů se v listopadu začali pomalu připravovat na povinný letecký řidičák, Apple představil vylepšený 16" MacBook, Microsoft začal prodávat své AR brýle v nové verzi HoloLens 2 a Elon Musk se pochlubil, že v Německu na předměstí Berlína postaví svoji evropskou fabriku na automobily Tesla.

Šokovanému publiku také ukázal hranatý Cybertruck, který se záhy stal terčem hromady parodií na internetu... A také ohromného zájmu v předprodeji, kde si jej během několika desítek hodin objednalo více než 200 tisíc zákazníků.

Český Seznam v listopadu řešil kuriózní případ, když mu ve vyhledávači přestal fungovat filtr obscénního obsahu a Intel se opět stal největším výrobcem čipů. O tuto pozici dlouhodobě bojuje s asijskými výrobci – především Samsungem.

Microsoft vypustil do světa podzimní aktualizaci Windows 10, organizace RISC-V se kvůli sporům mezi USA a Čínou raději přestěhovala do neutrálního Švýcarska a Evropa vyčerpala volné IP adresy. Noví zájemci jich dostanou jen pár a musí se zařadit na čekací listinu, anebo přejít na novější formát IPv6.

Pokračování 13 / 13

Prosinec

A jsme v závěru. I prosinec byl ve znamení obchodní a geopolitické bitvy mezi Čínou a USA, inženýři totiž rozebrali Huawei Mate 30 Pro a neobjevili v něm už jediný americký čip. Čínský hegemenon poměrně rychle dokázal nahradit celý dodavatelský řetězec, který byl na jaře významně narušen hrozbou kompletní blokády ze strany Washingtonu.

Evropská unie opět začala (byť zatím neformálně) vyšetřovat Google a jeho přístup k uživatelským datům, Larry Page a Sergey Brin se stáhli z přímého vedení Alphabetu, jehož novým šéfem se stal Sundar Pichai a TSMC se stala nejhodnotnější asijskou společností. Všem to opět připomenulo, jak důležité jsou fabriky, které vyrábějí dle zadání čipy pro celý svět.

Microsoft plánuje předplatné Windows, Tesla si nechala patentovat laserové stěrače, Čína oznámila, že chce do tří let odstranit veškerý americký software a hardware, do Česka zamířily nové asijské telefony Realme a Google, Amazon, Apple a hromada dalších firem chce vyvinout jednotný protokol pro spotřebiče chytré domácnosti.

Na sklonku roku jsme v Česku zažili také dvě hojně medializované virové nákazy ransomwarem. První obětí se stala benešovská nemocnice, tou druhou pak na Vánoce doly OKD.

Stalo se toho hodně a příští rok toho slibuje ještě více. Už doslova za pár dnů totiž končí rozšířená podpora Windows 7 a milované Sedmičky tak konečně zamíří na symbolický odpočinek. Ale nebojte se, budou fungovat i dál, byť jejich používání bude postupně stále nebezpečnější.

Tak pozor, abyste neskončili jako v Benešově.

Přejeme vám úspěšné vykročení do roku 2020!

Určitě si přečtěte

Články odjinud