Alena Tomanová
30. 1. 2025 • 15:04

Koupili jsme Emos duo. Krásně zpracované,možnost různého uchycení , není vidět,ale to je vše. Po vyzkoušení - efekt 0. Teplota se nezvedla ani o půl stupně. Nevím kdo píše recenze ,ale za mě to nemá žádný efekt. Vrátili jsme......

boxboxboxbox
boxboxboxbox
29. 1. 2025 • 13:24

Nepoznám nehlučný ventilátor. Preto mám PC bez ventilátora.

Vladimír  (Zrzoun)
Vladimír  (Zrzoun)
27. 1. 2025 • 8:06

Zrovna nedávno jsem vyzkoušel Termik (větráky pod topení). Myšlenka se mi líbila, cena už nic ne. A byl jsem celkem zklamaný. Termik na topení nedržel, takže jsem ho na zkoušku přivázal. Ani tak jsem ale v obýváku nepocítil rychlejší ohřívání nebo sálavící teplo v místnosti, jak někteří v recenzích popisovali. Navíc při vyšších otáčkách byl dost hlučný při sledování televize. Regulace pouze manuální, ne automatická podle teploty radiátoru (pouze se automaticky vypínal). Možná to byly falešné recenze, možná ne, každopádně spíš uškodily než pomohly - měl jsem větší očekávání. Takže jsem Termik vrátil.

klak
26. 1. 2025 • 18:40

Kdysi jsem viděl speciální ventilátorové lišty pod radiátory. Ale nebyly tam ventilátory axiální jako tady, ale dlouhé ventilátory radiální, což melo výhodu v menší hlučnosti (menší relativní rychlost lopatek vůči vzduchu), ale také nevýhodu v nepříjemně velké poruchovosti (tipoval bych jako příčinu větší vibrace z dlouhých lopatkových lišt). Je to určitě přes deset let a nechápal jsem smysl použití, protože tehdy se běžně nepoužívaly kondenzačních kotle, u kterých platí nepřímá úměra výkon/účinnost. Podle mě by větší radiátor udělal lepší službu levněji a spolehlivěji. A to samozřejmě i dnes, když novy radiator ÚT stoji násobek ceny i značkových ventilátorů třeba právě od firmy Noctua.

Názor byl 1× upraven, naposled 26. 1. 2025 18:59

brk77
26. 1. 2025 • 18:33

Musím uznat, že marketing fakt umí. Jednou za čas si vymyslí nějakou "blbost", na co se dají jejich primárně počítačové ventilátory taky použít a média různě po světě hned píšou o výrobci tichých ventilátorů s patentovanými ložisky lopatkami a jejich nápadu. Smekám. :)

Henry Ford
26. 1. 2025 • 15:40

Stejnou službu udělá normální stolní ventilátor.

Royal8k
25. 1. 2025 • 20:25

Jiz v mladí jsem nebyl rozumu mdleho a instaloval jsi samostatne zasuvky elektrického proudu k zaricum energie, tzv radiatorum. Vas Miloš 1. Neblby

Pavel Riedl (Qeqobul)
25. 1. 2025 • 17:39

Strejda má ve skleníku 140 mm trubku s ventilátorem ze štítu pod koryta s hlínou. kde má šutráky, které tím zahřívá. V noci to pak sálá.

Akademik CZ
25. 1. 2025 • 17:39

tak tohle už se používá dlouho, prodávají se celé lišty s několika ventilátorama (a stojí to určitě jako tahle jedna Noctua)
A samozřejmě je efektivnější to dát dolu a ne nahoru. Studený vzduch foukat skrz radiátor a ne teplý ochlazovat tím že ho foukám pryč.

Markoff
Markoff
25. 1. 2025 • 17:20

mam rohovy byt pod strechou (zateplene vsetko vr. strechy), ale pomerove merace nemame, merac mame vonku na chodbe podla skutocneho prietoku teplej vody, takze na tomto by som z hladiska pomerovych meracov nic neusetril, preto by ma zaujimalo ma to skutocne v byte realny efekt ze miestnost bude mat rovnaky tepelny komfort pri kureni nastavenom na nepatrne nizsiu teplotu a nie je to skor len placebo? o akych percentach uspory pri rovnakom komforte sa bavime, ked vezmeme v uvahu pociatocne naklady na ventilatory (3-ventilatorove riesenie s regulatorom z Ali tu niekto daval za 430 kc) a naklady na elektrinu? nevyslo by jednoduchsie pustit klimu na minimalny vykon? ostatne aj ta ma pomerne malu spotrebu

Názor byl 1× upraven, naposled 25. 1. 2025 17:21

TFSi
25. 1. 2025 • 16:28

Samozřejmě že to funguje. Mám na zahradě chlastací doměček (aby rodinné oslavy nedělaly bordel v domě). Původně to byla garáž/dílna, takže tenké stěny, tenký strop, bez izolace. V rohu jsou kamna na dřevo, které sice umí dát obrovské množství tepla, ale pak je u nich sauna a na druhém konci je zima. Tak jsem nad ně namontoval dva ventilátory, každý míří do jednoho rohu a teplo je krásně všude.

xls
25. 1. 2025 • 15:59

Něco podobného jsem si taky vymyslel cca před 10 lety, potřeboval jsem vytopit kancelář, kde to přes noc skoro vypínali, v ostatních kancelářích bylo horko, ale podkroví to nestíhalo vytopit. Zároveň to samozřejmě zkresluje poměrné rozúčtování, protože to zvyšuje tepelný přenos z radiátoru do místnosti.

Dominik Pálfy
Dominik Pálfy
25. 1. 2025 • 10:00

V městském bytě máme celých 11 let Wafky ( Gamaty ) vzhledem k obrovskému odběru plynu a špatné výtopnosti jsem již před třemi lety instaloval větráky do žebřiny ze kterých vychází teplo, výhřev místnosti je velice znatelný už při polovičním výkonu topného tělesa. Jako větráky jsem použil Arctic , jelikož narodil od Noctua jsou 3x levnější a propustnost vzduchu mají prakticky stejnou .

Lukáš Černý
25. 1. 2025 • 9:21

Používal jsem něco podobného z několika 12cm ventilátorů v bytě - nezateplená bytovka, horní, rohový byt. Teplota topné vody občas nebyla dostatečná, aby to vytopilo dostatečně tyhle krajní pokoje.
Jako bonus to topilo víc, než napočítaly ty poměrové měřáky na radiátoru 😃

Jiri Mottl
25. 1. 2025 • 8:22

Udělal jsem si sám něco podobného, 5ks 80 mm ventilátorů, usazené ve 2 kusech hlinikoveho L profilu, takže zboku je vidět jen profil, kabely jsou v něm schované, k tomu termostat s čidlem detekující teplotu radiátoru je automaticky zapíná. Je to o dost levnější než prodávané řešení od Termiku i to líp vypadá. Mám kondenzační kotel, takže můžu díky tomu topit na menší teplotu a kotel pak lépe kondenzuje, víření prachu jsem si nevšimnul, musí to běžet na nižší otáčky. Pro tepelné čerpadla se to hodí ještě více.

suok
25. 1. 2025 • 8:02

Ušetří to, v paneláku. Ochladí to radiátor, takže poměrový měřič bude ukazovat méně, protože ten reaguje jedině na teplotu. Zaplatí to sousedi, protože celková spotřeba domu se rozpočítává.
Ale použití ventilátoru při nerovnoměrně ohřáté místnosti je známé.

Pavel Voleka
25. 1. 2025 • 2:52

Ventilátor na radiátory má smysl u tepelných čerpadel vzduch - voda. Účinnost čerpadla se snižuje s tím, jak se zvyšuje rozdíl teploty venku a teploty topné vody. Maximální teplota topné vody je cca 50°C (technicky lze i více), ale v takovém případě už je účinnost fakt mizerná. Takových max 40°C je pro čerpadlo daleko lepší. Jenže topné systémy byly často dělané na daleko vyšší teplotu, a s vodou o 40°C radiátory nevyhřejí místnost, když je venku zima. Přenos tepla mezi radiátorem vzduchem v místnosti závisí na ploše radiátoru a teplotě topné vody (resp. rozdílu teploty mezi topnou vodou a místností). Pokud je venku zima, snadno se stane, že není možné místnost vytopit. Dá se to řešit výměnou radiátoru za větší (třídeskový a veliký), jenže to je drahé, cca 12 000 za kus. Zvýšení teploty topné vody je také drahé, protože tím padá účinnost čerpadla.
Řešením jsou ty ventilátory. Zrychlí průchod vzduchu radiátorem, a tím zlepší přenos tepla z radiátoru do místnosti. Má to efekt jako kdyby se plocha radiátoru cca zdvojnásobila.
Právě před týdnem jsem si ventilátory nainstaloval, a za mě skvěle pomáhají udržet teplotu v místnosti i za hodně chladných nocí. Koupil jsem Termík od firmy CEL Šumperk. Možná nevypadá tak skvěle jako někteří konkurenti (no, stejně to pod radiátorem není moc vidět), ale zato vím, že opravdu funguje. Výrobce k tomu má i protokol o měření. Abych byl fér: podobnou věc dělá i výrobce radiátorů Korado (dost draze, ale vypadá to luxusně), pak tuším nějací Poláci, a dá se to koupit i na Aliexpressu - vyberte si sami.
Že to víří prach? Ano, ale ten víří i klasický radiátor, protože se v něm vzduch pohybuje vzhůru, když se ohřívá, a dolem to "nasává". Navíc ty ventilátory neběží až tak rychle, aby to dělalo problém. I když před instalací jsem radši vyluxoval radiátory, a dal na ně na pár minut mokrou gázu, aby při prvním zapnutí případný prach vychytala.

Názor byl 1× upraven, naposled 25. 1. 2025 02:56

50003
25. 1. 2025 • 0:17

a budou krásně vířit prach po celém pokoji.......

Ron.Jeremy
Ron.Jeremy
24. 1. 2025 • 23:12

Huh, nedávno jsem viděl v nějakém hobbymarketu toto:
https://www.emos.cz/ventilator-pod...-mono-bily
Má to i senzor na těleso radiátoru a spouští se automaticky podle teploty, s více rychlostmi, je to hotové řešení konstrukčně uzpůsobené pro uchycení na těleso radiátoru. Řešení od Noctua oproti tomu vypadá jako bastl, a i když díky kvalitě ventilátorů bude pravděpodobně o něco tišší, vzhledem k (ne)konstrukci nejspíš bude méně účinné...

Piccard192
Piccard192
24. 1. 2025 • 20:35

k efektivním úsporným kamnům do Jizerek, do vyvložkovaného komína, tam asi opravdu stčit ventilátor Noctua by mělo smysl,
sousek si akorát vyvložkoval a pěkně mu to dehtuje, dokud měl 90let stará kamna, tak bylo vše v pohodě, naládoval to dřevem a plameny šly až do komína rourou, vedro měl jak v sauně, fakt je, že to vyhořelo za hodinu, nyní má efektivní spalování a žere to 3x míň, ale asi ho to zabije za chvíli
existuje snad nějaký takový ten Pertie. článek = dává se na horká kamna a ventilátor se točí bez el. pohonu

Názor byl 1× upraven, naposled 24. 1. 2025 20:36

Olda Paták
24. 1. 2025 • 19:09

Používám již desítky let proudění teplého vzduchu radiátorů ventilátory i filtry proti prachu a virům , žádná novinka , jen lidská chuť vydělat na lidské hlouposti a nevědomosti .

Lolofon
24. 1. 2025 • 17:26

https://www.aliexpress.com/item/1005007541836475.html
Ekonomicky to moze davat maly zmysel v bytoch s meracmi tepla, ktore meraju len teplotu radiatora (nie kalorimetre). Ventilator umozni z radiatora odobrat teplo navyse, ktore pomerovy merac nezaznamena, a clovek usetri nejake male peniaze, na ktore sa mu zlozia ostatni spoluvlastnici.

Marek Hrabalu
Marek Hrabalu
24. 1. 2025 • 17:14

otopné těleso s ventilátorem je to konvektor

minduton
24. 1. 2025 • 16:57
Net.Xtreme
24. 1. 2025 • 16:54

Se snadno čistitelným filtrem by takové aktivní větrání dávalo smysl…

Určitě si přečtěte

Články odjinud