Pirátství

Operátoři začali blokovat alternativy Ulož.to. Po Datoidu se na černou listinu dostal eDisk

Minulý týden začali velcí poskytovatelé internetu blokovat úložiště datoid.cz, stalo se tak na základně předběžného opatření, které vydal krajský soud v Brně. Od včerejška pak přestal, minimálně u Vodafonu, fungovat eDisk.cz a s ním spjatý web sledujteto.cz.

V obou případech operátoři provedli nejjednodušší možné opatření, dané domény zablokovali ve svých DNS resolverech, které klienti jejich služeb používají jako výchozí. Změnou za alternativní servery typu 8.8.8.8 (Google) nebo 1.1.1.1 (Cloudflare) stránky opět běží.

Provozovatelé zmíněných úložišť ale mezitím zprovoznili i jiné domény, které operátoři (zatím?) neblokují. Konkrétně datoid.com, edisk.live nebo sledujteto.com.

Zátah proti alternativám Ulož.to je výsledkem snažení Asociace komerčních televizí (AKTV), jejímiž členy jsou Nova, Prima a Óčko. AKTV loni získala předběžné opatření u krajského soudu v Ostravě proti provozovateli Fastsharu, s ním se už však domluvila na mimosoudním vyrovnání a Fastshare se letos zavázal, že bude pořady Novy a Primy ze svých serverů mazat. AKTV o pár měsíců později uspěla u olomouckého soudu proti provozovateli eDisku a Sledujteto.

Televize se mohou opřít o novelizovaný autorský zákon, který zpřísňuje ochranu práv a který na úložiště hostující uživatelský obsah klade nové podmínky. Nesmí například obsahovat vyhledávač souborů, pokud služba nezajistí, že se ve veřejné databázi nenacházejí nelegálně sdílené autorsky chráněné soubory. Hellspy a Hellshare kvůli tomu hodily ručník do ringu. Ulož.to kvůli němu nejprve zrušilo vlastní vyhledávač, později pak celou službu proměnilo v osobní cloudový disk.

Zdroj: FB Edisk via Root

Diskuze (99) Další článek: Klimatická změna prospívá invazním komárům. V Evropě roste počet případů horečky dengue

Témata článku: , , , ,