Otázka zní, kdy bude AI inovativní a nezávislá na zdrojích, spousta “chytrého” kódu dnes čerpá ze StackOverflow, githubu apod., což bude lidi motivovat používat AI přímo a to povede k úpadku služeb, na kterých je AI závislá. Stejně jako fakta z wiki apod., Bude to zajímavé sledovat. Pokud AI nahradí datové zdroje, na kterých se dnes trénuje, jak se bude trénovat v budoucnu?
Me AI nechava klidnym. Ani jsem to nezkoušel a nechybí vůbec. Jen se podivuji, že na jedné straně strašně by chtěli zachraňovat planetu a obcas čtu jak je AI energeticky nenazrana. To jsou tedy dva protiklady.
Pokud mate trochu aktualni telefon, a neco jste jim nekdy fotil, tak uz s AI zkusenosti mate.
Je to někde mezi. AI neskutečně pomáhá , nabízí nevídané možnosti (generování realistických lolcalts), zároveň ale je potřeba ji kriticky posuzovat, protože někdy sebevědomě vrací nesmysly.Z obchodního hlediska jedou současně 2 směry: smysluplné investice a potom hype/astroturfing - ostatně co kryptoměny, investice . solana ,lib(e)raNelze ji ignorovat, kdo to udělá, zůstane pozadu
Jaj, já ho už fakt dlouho neviděl. Čas si s ním zase o něco více pohrál.Zdar Max
Domnívám se, že pro akceleraci vývoje bude zapotřebí vyvinout nějakou zcela novou hardwarovou technologii, která umožní podstatně vyšší míru integrace, vyšší pracovní frekvence při zároveň podstatně nižší spotřebě ve srovnání s tím co umožňuje současná křemíková, příp. germaniová polovodičová technologie.Využívání jaderných elektráren k napájení desítek (stovek??) tisíc (nebo snad dokonce milionů??) GPU, které jsou umístěny ve velkých halách, to mi nepřipadá jako slibná cesta. A možnosti současné polovodičové technologie v tomhle směru už asi žádný významný průlom nepřinesou.
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 11. 2024 09:57
Vrátíme se k analogovým počítačům a doplníme je kvantovými… pro AI, která nemusí být super přesná by to mohlo fungovat. Nechceme po AI π s přesností deset milionů číslic.
Dinosauři se nám zase ozývají. Ještě nějací jiní dědci by mohli něco dodat. Třeba Wozniak. GitHub Copilot už za mě dneska reálně píše tak polovinu kódu. Jasně, člověk ho musí dost hlídat, aby nehalucinoval, ale co se produktivity týče, je skok srovnatelný s přechodem z notepadu na profesionální IDE.
Ale to je jen část AI a o tu nejde. Progamovací jazyky mají svá pravidla a jsou jasně daná čili nasazení AI je OK.A píšeš sám, musíš ho hlídat. Jenže pokud AI použije BFU a zabrousí do nějakých běžných témat tak už halucinování AI neohlídá a o to tu jde.Prostě informaci AI se musí vždy kontrolovat, jenže mě přijde, že to lidi mimo IT nechápou ....P.S.: A co jsi dokázal ty, že musíš někoho urážet ?
Myslím, že tady nikdo nikoho neuráží. Woz je prostě mrtvý bůh. Máme ho rádi, ale "Minulé úspěchy nejsou zárukou přesnosti budoucích prognóz".
mas hlavu, mozes si na jeho nazor spravit usudok, nie? mladsi neznamena mudrejsi.
Kdo nevidí, že jsme na počátku IT (a průmyslové) revoluce díky novému způsobu zpracování dat pomocí LLM, tak je buď imbecil nebo starý dědek dávno za zenitem, který ale nemá dost soudnosti, aby, když už je zjevně mimo obraz, aspoň držel hubu.A do této skupiny Torvalds (a Wozniak) zjevně patří.
Tohle že má být IT revoluce? Možná jo, ale pro nás "dinosaury" je to jen obyčejný vývoj, který se uskutečňuje jen díky tomu, že se objevily příležitosti k tomu dojít. Před deseti lety ten nápad určitě byl také, ale nebylo to možné realizovat, protože výkon na to nebyl přizpůsoben. Ty učící modely by žraly ještě mnohem více a mnohonásobně déle. Chatboty existují dávno před tímhle hype. Jen právě kvůli nízkému výkonu to byly jen robotické kecálky, co dávaly jen předpřipravené odpovědi. Proto do toho nikdo moc nešel. Až dneska jsou prostředky, kdy lze trénovat sofistikovaně a efektivně. Do budoucna s čím dál většími výkony a lepšími algoritmy se zajisté objeví další a další možnosti, které posune IT dopředu. Ale rozhodně bych to nepovažoval za revoluci. A jestli jo, tak je jen uměle vyvolaná právě tím hype kolem.
clovece ja jsem takovych IT revoluci zazil?chapu mladicke nadseni, ale neni to revoluce.
Vy asi vůbec netušíte, která bije, co? :)Geoffrey Hinton - 76 letYann LeCun - 64 letJohn Giannandrea - 60 letTrevor Blackwell - 54 letMichal Pěchouček - 52 letJeremy Howard - 50 letDemis Hassabis - 48 letAndrew Ng - 48 letA tak by se dalo pokračovat. To, že znáte jen Altmana neznamená, že všichni starší jsou dinosauři. Ti starší přišli s myšlenkami na AI, položili základy a táhnou AI. Koneckonců, Altman by nebyl tam, kde je, kdyby ho ti starší nevynesli, protože to prostě viděli.Linusovo kritika je věcná a není jí moc co vytknout. Zatím je obecná AI strašně chybová, proto se ani nedivím, že tom chce dát ještě tak pět let. Ano, zrovna příklad s kóděním je na tom asi nejlépe.Jinak AI má obrovskou budoucnost, to bez pochyby. Už jen třeba na poli vzdělávání, kde se dá díky jasně definovaným zdrojům snížit chybovost. Tj. výuka online pomocí AI, zkoušky pomocí AI apod. Dalo by se tím ušetřit spoustu lidských zdrojů.Zdar Max
Zapoměl jste dotatmaxdevaine - 14:- ]
A vám je 13, že plodíte takový trapný vtipy? 😃Zdar Max
A ty neumíš číst?Psal jsem něco o tom, že nikdo nad 50 by se neměl vyjadřovat k AI? Ne.Ale Linus Torvalds je už pár let mimo místu. Nikdo mu neupírá jeho zásluhy, ale ty ho neopravňují plácat kraviny do médií.
Já číst umím, a ty? Jasně jsem napsal i konkrétní text přímo k Linusovo vyjádření.Zdar Max
Tak pak neumíš psat. Nebo jsi retardovaný?
Lolec, další pacoš, co umí jen lidi urážet 😃.
tenhle divnous prilis mnoho kodu nenapise...
Miluju, když si legendy oboru bere do huby nýmand, který kódoval v notepadu.. :)
jo, je to takove trochu smutne, kdyz se kdysi progresivni lidi zacnou takhle ozyvat s tim, ze ta soucasna vec je na ord, za nas to bylo lepsi a tohle je kratkodeche. mne je jedno ze je vypelichany a tlusty, ale neni mi jedno, jak se myli. ja ani nepracuju v IT a ani nejsem mlada a stejne mi AI uzasne pomaha, plus je tu tisic moznosti pro bezne pouzivani (mam v lednici to a to, navrhni mi tri receoty - kdyz se mi pak zdaji nejak divne, radeji je proverim jinde, ale jde spis o inspiraci, a na to je skvela). samozrejme je vytecna i moznost vysoce praktickych funkci jako "nakresli prdící zlatou rybku s napisem franta".
Připomíná mi to začátek rozběhu internetu mezi obyčejný lid: nepotřebovali tvořit www stránky, nepotřebovali e-mail (protože stejně nebylo komu psát), nepotřebovali konzumovat online média (protože youtube a spol. ještě nebyl a na pomalé lince to stejně nechtělo jet), nepotřebovali nic hledat, protože ještě nebyla ani altavista, ne tak google, atd. Za pár let bylo všechno jinak. Jen ti, co říkali "počkáme a uvidíme", začínali mít časem dost problém. Teď je to to samé, jen se to valí mnohem rychleji. Torvalds říká "klídek, ještě pět let", Kurzweil říká "AGI do pěti let". Jestli má ten druhý pravdu, je třeba se začít chystat, žádný klídek...
To je v poriadku co hovoris, nicomu to neprotireci. Linus len hovori, ze sice sa firmy predhanaju v tom ako maju AI implementovane pripadne slubuju hory-doly, avsak ze je to v plienkach a ze bude trvat cca 5 rokov az sa to zacne vseobecne pouzivat a hlavne aby sa vysledkom dalo aj troxhu verit.
Když vidím, co s tím dokážu už dnes, tak klidně nechám toho strejdu čekat dalších pět let...
Já se s Torvaldsem ztotožňuji. To co se děje dneska, je z drtivé většiny jen hype a marketing. Ostatně jiné zdroje poukazuji na to, že velká část těch firem, co tvoří vlastní "AI" a veze se jen na tom, stejně nepřežije, protože si nedokážou zajistit stabilitu. Jak je psáno AI je v současnosti sakra drahá záležitost.Samozřejmě tyhle "AI" fičúrky jako chatboty, různé generátory, zlepšováky se prosadí, pokud mají smysl. Jen jde o to, že bude chvíli trvat, než se to stabilizuje, odfiltruje a budou se brát jako samozřejmost. To je ono "uvidíme za pět let". Skoro bych i řekl, zda v některých věcech pak nevypustí onu zkratku AI, protože v nich nedává smysl. Jak budou pak označovat fičůrky, pokud narazí na něco "převratného", co je opět založeno na prvcích AI? AI jako taková je obecný pojem = celek toho všeho. Jenže nikdo nespojuje čárové/QR kódy, OCR nebo rozpoznání SPZ s AI, byť vlastně spadají do stejné rodiny. Tak i ty chatboty se nebudou dle mě označovat za AI, ale jen LLM nebo ještě drsněji jen za expertní systém.
Nemyslím, že by tady kdokoli lucidní počítal s tím, že za pět let tady pořád budeme mít jen a jen generativní AI na bázi chatbotů. Už teď se systém práce rychle mění, a začíná to být integrované do aplikací, popř. aplikace prostřednictvím agentů ovládat. Skutečně doporučuji si vyšroubovat z hlavy slovo "chatbot", hodně rychle. Už dnes se objevují rozhraní, kterým prostě jen řeknete, co má s kterou aplikací co dělat. Žádné skriptování, žádná automatizace nebo volání API. „To“ si prostě otevře aplikaci (nebo také deset různých zároveň) a začne si v nich číst, klikat myší a psát na klávesnici. To už je. Druhá věc je, že i v "pouhém" LLM nás do 2029 čekají ještě min. dvě generace, u kterých není nereálné přepokládat, že u nich mezigeneračně pokaždé dojde k násobnému zvýšení přesnosti, redukce halucinace rozšíření kontextu. Extrapolací k pomyslnému GPT 6 docházíme k minimálním halucinacím, možná i řádově vyšší přesnosti oproti GPT 4 a takřka neomezenému kontextu...Třetí věc je ta, jestli se to skutečně zastaví na generativní transformerech. Skoro bych si tip, že ne, a že kole, 2029 se dočkáme pokročilého reasoningu a snad už něčeho, co bude skutečně myslet alespoň trochu logicky. Ale na to nejde čekat a říkat „dobře, tak pokud, pak“, na to se musí průběžně připravovat, objevovat a zkoušet. A ano, také si průběžně nabít hubu. Ne zavírat oči. Ale každý svého štěstí strůjcem. Pár lidí v této diskusi ho, totálně nepřipraveno, mít nebude.
Z Vašeho stylu psaní je vidět, že sám jste najel na ten hype. Jak "nadšeně" to tu popisujete. Sám znám jednoho takového, co takhle nadšeně o AI mluví. Jenže to není žádný vývojář nebo technoid, co do toho vidí. Ale jen manažér, co v tom vidí jen příležitost. Nastuduje si pár textů a hned se považuje za experta. Asi jste nepochopil o čem jsem psal, protože onen "chatbot" jsem zmiňoval jen jako příklad, ne že je to jediné.Samozřejmě vývoj jde dost rychle a tyhle generativní AI se mění ze dne na den. Jenže jak tu píšeme, všichni se jaksi snaží to generativní AI zakomponovat do všeho možného, což jako nemusí být špatně, ale ono to nadšení časem vyprchá a už to nebude takový hype jako dnes. Což znamená, že někteří se prosadí, jiný vystřízliví, jiní to vzdají. Prostě dneska je to stále o tom, kdo nastoupí do toho hypervlaku a bude riskovat všechno. A kdo nastoupí do normálního vlaku a bude to dělat pořádně s delším výhledem. O tom to celý je.
Úplne v klidu se vykašlete na psychoprofilaci mně nebo vašich známých. Tyhle statické mikroprůzkumy na bázi osobní zkušenosti mají relevanci přesně těch dvou (nebo dvaceti) vzorků. k ničemu. Spíš bych ocenil, kdybyste nějak rozporoval mou predikc, resp. můlj kompilát predikcí povolanějších.Jinak jistě že je tu hype a hodně investorů zapláče. Vůbec to nepopírám. Ale také vidím, jak razantně to mění moji práci a tím pádem to má potenciál změnit práci všech v mém oboru. A jenom tam se to nezastaví.
To lze ale říci i o Vás, že Vaše dojmy mají relevanci přesně těch dvou (nebo dvaceti) vzorků. Kdo jsou ti povolanější?Jinak sám se dopouštíte časté chyby "co se děje u mě, se musí dít i jinde". Ne. Tahle formulace neplatí úplně. Už pěknou chvilku se tvrdí, že AI nebo robotizace nahradí lidskou práci. Že někteří přijdou kvůli tomu o práci. No moc se to neděje. Stejně tak, že si ti nahoře myslí, že požadavkem zaměstnance musí být perfektní znalost použití těchto fičur. Tohle je cesta do pekla. Něco někomu vynucovat.Ať každý sám rozhodne, co využije. Jestli si usnadní práci tím, že bude používat hojně tyto AI fičurky nebo se bude spoléhat na vlastní hlavu a dělat to po svém. Nepopírám, že časem tyto věci budou běžnou součásti a využívány často. Tak jako využíváme kalkulačku. Ale dnes to ještě není. Dnes je to ve fází přizpůsobení.
trh bude cakat, nie ten "strejda" :) vyjadřuješ sa jak keby ti mliecko tieklo po brade ... nic v zlom, ale jeho nazor ma zaujima viac ako ten tvoj ..
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 11. 2024 12:02
U nových technologií jsem většinou skeptik. Některé technologie mi připadají od počátku jako nesmysl a skončily v propadlišti dějin (metaverse, 3D televize...), u jiných byl potenciál ale potřebovaly čas než začnou být použitelné. Tam patří třeba streamovací služby na filmy, které se zhruba od minulého roku konečně dají používat. Nicméně AI jsem původně zařadil do té první kategorie ale teď musím uznat že jsem se zmýlil. ChatGPT už dnes běžně používám na generování kódu, funguje dobře i jako vyhledávač informací nebo třeba pro převody jednotek.
Trochu si protiřečíte ne? Píšete o historii počátků internetu a o tom, jak firmy které řekly „počkáme a uvidíme” měly časem problém. Zároveň ale dokážete jmenovat Altavistu, nebo Google, tedy firmy které vznikly, případně zažily úspěch, až po oněch „pěti letech na rozkoukání”. Historie Internetu právě dává zapravdu Torvaldsovi. Teď je „AI” převážně marketing s obrovským hype, investoři hází peníze bezhlavě vidlemi každé firmě, která si dá do názvu, nebo popisku AI. Přesně takhle to bylo s internetem a internetovými společnostmi před dot-com bublinou. Až po jejím splasknutí a opadnutí toho přehnaného nadšení se začaly formovat úspěšné weby a firmy, které prosperují dodnes..
Jasně. 🙂 Amazon, eBay, Yahoo, Altavista, Lycos, Google, Paypal, Netscape, Hotmail (..) tu byly před .com bublinou. Ti borci nečekali, "až si to sedne", "až to splaskne", "až opadne nadšení, aby mohli prosperovat". Necháme toho, ne?
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 11. 2024 09:16
Se divim, ze tu ztracite svuj cas :) Nekdo ten potencial vidi uplne jasne (muze ho tedy vyuzit a zajistit si tak zaslouzene trebaaaaas NASKOK) a nekdo jiny ho proste nevidi... a jeste mozna dlouho neuvidi :( Tak to proste je a vek nehraje zase tak zasadni roli - mozna je dobra zkusenost/znalost problematiky, ALE NEJDULEZITEJSI JSOU AKTUALNI MEZE PREDSTAVIVOSTI - nebo snad VIZE ;)Ale urcite neplati - jednou vizionar, automaticky vizionar vzdy a za vsech okolnosti. A take samozrejme souhlasim s tim, ze kdyz uz nemam pohled nekam za roh, mel bych radsi mlcet nebo byt alespon velmi opatrny v tom co nas za tim rohem ceka - tedy hodnoceni vyuzitelnosti konkretni nove technologie...Navic jsem si temer jisty, ze vetsina z kritiku AI samozrejme denne jisty druh AI pouziva, jen to jeste nevi a nikdo jim to zatim nerekl :o)
Ona je pak otázka, zda ti, co AI kritizují, tak kritizují přímo AI, a nebo pouze způsob, jakým je využívána.Máme několik projektů, které jsou na AI založeny (ať už klasifikace, detekce, nebo složitější úkoly jako je predikce), většinu modelů sami tvoříme a trénujeme na našich vlastních datech a hodně nám to pomáhá. Ale když pak vidím jednoho exota u nás v práci, který dostane primitivní úkol k naprogramování, který by i středoškolák udělal za 3 dny, ale on nás přesvědčuje, jak to udělá pomocí ChatGPT, protože mu to hodně ulehčí práci, a pak se s tim s*re 3 týdny, tak nevím, co si o tom mám myslet.Ve výsledku to pak na mě působí, že tu AI hypujou hlavně ti, kteří programování vůbec nerozumí, v životě nic sami nenaprogramovali, ale teď jsou hotoví z toho, že tam napíšou úkol a ono jim to samo vytvoří nějaký kód, kterému ale nerozumí, a tak nechápou, že většina z toho kódu je nesmysl.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.