Z hlediska počítačových technologií se letošní rok v historii nejspíše zapíše jako rok představení pamětí 3D Xpoint.
Intel nějaké detaily už odhalil před pár týdny, ale čekalo se na IDF, zda Intel upřesní i komerčně dostupné produkty využívající tuto revoluční technologii.

25 let se čekalo na novou technologii pamětí, mělo by to ale stát za to
3D Xpoint je stručně velmi rychlá paměť, která svůj obsah uchovává i po odpojení napájení. Je téměř tak rychlá jako DRAM používaná pro operační paměť a současně nabídne paměťovou hustotu na úrovni SSD s dalším potenciálem růstu.
V praxi to znamená, že počítač po startu už nebude muset načítat data z pomalého disku do rychlé paměti, vše už bude v jedné univerzální paměti. Na takového revoluční operační systémy si ale ještě budeme muset počkat. Intel pro nástup 3D Xpoint zvolil tradičnější cestu přes náhradu dnes používaných komponent.
Intel tak oznámil produkty řady Optane, která využívá 3D Xpoint pro ukládání dat a přidává k tomu řadič, firmware a software pro kompletní komerční produkt. Na trhu bude SSD a paměťové moduly pro zatím nepředstavenou serverovou platformu s procesory Xeon.
Na úvodní keynote jsme viděli srovnání 3D Xpoint SSD se současným nejrychlejším SSD Intelu P3700. 3D Xpoint řešení dosáhlo sedminásobku současného top modelu, který je sám pětkrát rychlejší než SATA SSD. Připravované Optane SSD bude využívat U.2 konektor, který se rozšiřuje na základních deskách jako preferované připojení oproti pomalejšímu rozhraní SATA. Intel neupřesnil cenu, ale bude jistě vyšší než u tradičních SSD. Cenově by se chtěl dostat mezi cenu za gigabajt u SSD a DRAM. Vzhledem k podstatně jednoduššímu řešení v hardwaru je tu šance na cenu blíže těm SSD. Oproti současným SSD netrpí ani omezeným počtem možných přepsání, byť popravdě to není zásadní nepřekonatelný problém ani u těch současných disků.

Intel zatím nezveřejnil složení materiálu, spotřebu energie ani ceny.
Na vše si budeme muset počkat
Připravovaný DRAM modul do serverů bude sloužit jako náhrada běžných DDR4 paměťových modulů. Nebude tedy v první chvíli využívat schopnost udržet data i při výpadku napájení, i když nějaké aktualizace serverových systémů se dají čekat. Zvlášť když to pomůže zlepšit dostupnost serveru. 3D Xpoint je o něco pomalejší než DRAM, v serveru se využije především jeho desetkrát vyšší hustota dat. Do stejného prostoru se tedy bude moci vtěsnat až desetkrát větší množství operační paměti, což významně pomůže při analýze velkých objemů dat.

Bližší podrobnosti o pamětech - 4× kapacita poloviční cena za kapacitu oproti DRAM
3D Xpoint do notebooků a běžných počítačů také přijde příští rok. V nabídce budou integrovaná řešení pro notebooky, rozšiřující U.2 disky i tradiční PCI-E karty.
Příští rok tedy nastane velký skok na hardwarové úrovni, disky budou dramaticky rychlejší, v serverech bude násobně více operační paměti. Přitom to bude jen malý krok pro samotné počítače. Opravdová revoluce nastane, až se této platformy ujmou Apple, Microsoft, Google a další výrobci operačních systémů. Počítač už nebude muset přesouvat data mezi různými typy pamětí. Program se rovnou spustí z disku bez jeho nahrávání do operační paměti. Vše se pak ještě víc zrychlí a současně se celý návrh počítače výrazně zjednoduší.
Na tuto budoucnost si ale budeme muset teprve počkat. I bez kompletního přepsání architektury současných počítačů ale bude zrychlení rozhodně patrné.
Cestovní náklady na IDF hradí Intel