A kdo to bude vyrábět kromě Intelu?Pokud to bude vyrábět jenom Intel, tak to levné nebude.Rozdíly mezi RAM ( rychlost ) a SSD ( kapacita) se těžko podaří protnout.Nedávno zde byl článek o rychlých pamětech HBM, možná i pro RAM. Takže pro RAM je to pomalé. A pro SSD to bude moc drahé.
Názor byl 2× upraven, naposled 20. 8. 2015 11:32
Je to na principu memristoru a nebo není? Podle představených parametrů a schématu to tak vypadá. Ale nikde o tom ani zmínka, stejně jako o materiálu. Na jakém principu to uchování informace funguje? Že by šlo o elektrický náboj výrobce rezolutně popírá, spintroniku také. Někde psali, že se mění elektrický odpor dané oblasti.Je to novinka, tak to bude dost drahé. Ale spoučasně píší, že je to na výrobu jednodušší než NAND. Za pár let, při masové výrobě to může cenově klesnout na úroveň NAND, pak nebude nic bránit aby to bylo v těch SSD. Zatím tu vysokou cenu chápu jen jako marketing. Na hybridní paměť SSD + RAM moc nevěřím, zatím.
Názor byl 2× upraven, naposled 21. 8. 2015 08:43
Co myslíš tím pár let???
10-15?
Je to jiná technologie která má stejný cíl. Takže přímá konkurence memristoru.
Ten obrázek mi připomíná antickou stavbu v Řecku 🙂
Když už integrují do procesoru grafickou kartu, tak takový malý 512GB diskový sub-sytémeček by se šiknul... 🙂
Najskor sa asi prida klasicka ale rychla Ramka ku grafike v procesore, takze v OS velke zasahy nebude treba, a az za par rokov ked nova technologia bude porovnatelne rychla s Ramkou, tak sa zlucia
Já si nemyslím, že Xpoint by měl nahrazovat v nejbližší době RAM. XPoint má být minimálně 2x -3x pomalejší než RAM.
Já si to také nemyslím. A jen přidám, že si nemyslím, že by to mohlo nahradit aspoň disky, protože na ty je to zase příliš drahé. Takže máme akorát něco, co má kompromisní vlastnosti někde mezi RAM a SSD jak co se týká rychlosti, tak co se týká ceny. Ejhle, nová cache je na světě. Tedy určitě ne něco, co přepíše dějiny, protože umožní sloučit RAM a HD, jak se nás Intel, a potažmo redaktoři živě Intelem placení (pardon, placená je jen jejich cesta, ale stále je to koho chleba jíš, toho píseň nekriticky zpívej) snaží přesvědčit.
Too good to be true... 🙁Kdyby to takhle optimisticky vyslo, tak bych samozrejme jasal. Ale takovych planu uz tady bylo, a stejne porad nic. Kazdym rokem se psalo, jak uz ten dalsi budou ty memristory, a stejne porad pouzivame legracni DDR4, ktere dokonce ani nejsou o moc rychlejsi nez predchozi generace...:-/
Kdyby jen nebyly rychlejší než předchozí generace! Ale ony nejsou rychlejší ani oproti předpředchozí a předpředpředchozí generaci! A vlastně nejsou o mnoho rychlejší ani v porovnání s prvními SDRAM 20 let nazpátek! Jediné, co se zrychlilo, je přenosová rychlost, přístupová doba však zůstává prakticky stejná, nezlepšila se za těch 20 let o jediný řád. Ano, kapacita je někde úplně jinde, ta za tu dobu stoupla o řády 3.No a tohle nové řešení? Na paměť je to příliš pomalé, a na disk zase příliš drahé. Takže žádná univerzální náhražka obého, ale v podstatě jen taková cache pro disk, něco jako pár giga SLC v dnešních MLC SSD. Tohle dokáže dělat předřazenou cache i tomu SLC, ale nic víc. No jak jsi sám psal, too good to be true!
Nic proti. A stejně bych uvítal a možná se i jednou dočkám, když RAM v PC bude zároveň i "disk". Její část bude vyhrazena pro OS a "jako RAM" - aplikace a zbytek jako úložiště. Při použití správné a drahé desky by takové PC bylo velmi rychlé. Sběrnice disků se vlastně jen snaží té RAM rychlostí přiblížit a dnes nejsou na deskách jen kvůli výrobním problémům - stabilita a cena.
A to je právě to, co Intel 3D Xpoint nabídne, ale jak bylo v článku uvedeno, tak bude potřeba přepsat operační systémy - uvidíme, jak se k tomu MS, Apple a Google postaví. V současné době to není možné z toho důvodu, že po odpojení napájení dojde ke ztrátě všech dat, která jsou v RAM uložena.
Problém je v kapacitě. Jaká bude a jaká max. je vůbec možná ve slotech dnešní desky. To není jako u disků. Není neomezená ne z hlediska modulů i deska musí pak tedy umět např. x - TB přenášet - jako RAM a to dnešní neumí.
Desky pro desktop měly typicky limit 16 GB, nevím kolik ted. Desky pro servery podporují i stovky GB.
Dnes je limit běžně 64 GB dle CPU (servery a profi stanice nechám stranou). A to je právě ono, nestačí vymyslet moduly to nejdražší je udělat i takové desky.
Když jsi byl ještě v plenkách, tak před pár lety deska nenačetla ani 1TB disk, předtím ani 60GB disk ... to je jen otázka aktuálních potřeb.
O diskách se nyní nikdo nebaví, tato sběrnice je propracována a zlepšuje se, ovšem sběrnice RAM na desce se vůbec nepřibližuje. Se podívej kolik může zapisovat / číst RAM a nyní si snad umíš představit, že ZD má už pouze možnost RAM (která si i uchová data) to je podle mě pokrok. Jenže dnešní desky by vůbec nebyly schopny obhospodařit např. 4 x 8TB modulů, chápeš?
O disky vubec nejde. Deska obhospodari tolik, na kolik ji nastavis ;)
Ne u RAM laskavě si o tom něco přečti.
Co si mam precist? Ze teoreticke maximum RAM u 64bitovych PC je 16 mil. TB? Kvuli praktickemu adresovani sbernice se to smrkne "jen" na 8TB? To se mi stale zda jako dostatecne velky disk pro PCSimte, nekecej mi tady kraviny 😀
ZD deska dnes neumí fyzicky obhospodařit tolik RAM chápeš. Nelze a ty TB si může strčit max. do diskového pole ne do sběrnice RAM. Pokud to nevíš, je to smutné.> RAM musí podporovat čipy na desce, musí mít podporu v CPU - tolik dnes ani omylem - padalo by to ihned.
Omyl. Záleží jen na tom, jak si kdo desku navrhne. Když uděláš desku s 1000 sloty pro paměti, budeš mit 8TB RAM. Nedělá se to, protože je to kravina, ne protože to nejde ... Přestaň kecat kraviny. Smutné je akorát fakt, že tady vaříš z vody. Že taková deska není, to ještě neznamená, že to nejde udělat.
NENAVRHNE, už dnes by to šlo, ale cena takových desek není v běžné cenové hladině. Chápeš to vůbec nebo ne? Docílit u většího množství RAM stability je problém už při dnešních velikostech co se sběrnice týče.
Paráda, právě si potvrdil, že to možné je. O ceně nebyla řeč. Tím končí diskuze.Mimochodem, celou dobu mluvíš o "stabilitě". Nejen že nemáš základní znalosti, jak to funguje, ale zřejmě nevíš, co ta sběrnice ani dělá 😀
Nerozumíš tomu, prostě jsi trapák. A diskuzi si laskavě ukončuj na svém serveru ne na cizím.
Jak se k tomu má stavět Google? Co jsem naposled koukal, Google žádný vlastní kernel nemá. S tím že v paměti data mohou zůstat i po vypnutí už počítají vsechny majoritní OS, ostatně takhle funguje uspání do RAM.
Google sice nemá vlastní kernel, ale může za nás rozhodovat, jestli bude podporovat v návazných programech volbu přímého běhu z úložiště dat. Linuxové jádro to podporuje už poměrně dlouho (pokud se nemýlím a já se nemýlím nikdy!!!!)
Moderní Linuxové systémy z RAM běžet dokážou. Chyba je v tvé volbě neschopného OS.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.