Ten popis jak to funguje je.....hooodně nepřesný, ale budiž.... Jen malý dodatek k tomu co píšeteTen popis částečně popisuje rastrovací elektronový mikroskop. Pak je ještě transmisní a ten funguje jinakclony slouží k ořezu příliš rozptýlených elektronů a hlavně k minimalizaci chromatické vadyStigmátory slouží ke kompenzaci astigmatismuU optiky lze sice obecně říct, že rozlišení=vlnová délka/2 (i když to taky není úplně pravda), protože je to ve skutečnosti Rozlišení =vlnová délka/2*Numerická apertura. U elektronových mikroskopů to rozhodně neplatí. Rozlišení je sice omezeno vlnovou délkou, ale hlavně chromatickou vadou (a trochu i dalšíma). Protože např. při urychlovacím U=30kV máte vlnovou délku elektronů 0,007 nm a nejlepší Rastrovací elektronový mikroskop se dostává s rozlišením někam kolem 0,5nm (Dříve např. Magelan od FEI, dneska už ale ThermoFisher vyrábí lepší). U špičkového transmisního elektronového mikroskopu se pak rozlišení pohybuje někde na hranici 0,1 nm.Jinak na většinu těch fotek nepotřebujete rastrovací elektronový mikroskop, ale uděláte je bezproblému na konfokálu. Když chcete ukázat nějaké zajímavé fotky, ukažte něco co má zvětšení alespoň pár desítek tisíc a né že tam člověk vidí měřítko 1mm
ThermoFisher Scientific (dříve Fei, Philips, Delmi a ta zmíněná Tesla) je násobně větší a o něm ani zmínka.
Žádné strachy, Thermofisher si zaplatí příští článek a bude 2x tak delší 😉
Tohle mluví za vše:https://www.youtube.com/watch
Úchvatně je to nám tak blízký a přitom tak vzdálený svět. Svět, jehož komplexním poznáním zároveň nahlédneme do dálek vesmíru. Vždyť i gravitační vlny by se nejpřesněji měřily a zjišťovaly právě v mikrosvětě, přístroje a postupy se zatím vymýšlejí, staví, ale já jsem přesvědčen, že to lidstvo jednou dá. Vše co je pod mikroskopem vidět, je vlastně jen energie, my jsme energie, ve formě hmoty.
Je-li mysl osvícená, duše je volná a na těle nezáleží.
Hallowed are the Ori!
Takové fekálie už jsem dlouho nečetl.
chodis sem malo 😀
Nový poznatek z oboru dolphologie: některé zprávy patrně vznikly v době, kdy byl(i) pisatel(é) pod vlivem nějakých psychotropních látek, soudě dle neuspořádanosti, nesouvisejícímu přeskakování od tématu k tématu a takříkajíc "nesmyslnému blábolení".
Občas mi živě a mm připadá jako nějakej lokální brněnskej plátek
TESCAN je světová špička. 😉
To já nijak nezpochybňuju, jen že tu jsou reportáže jen z Brna. Bohužel se jim asi nechce vyjet do Prahy, Liberce, Ostravy.. Ale co se dá dělat, asi budu hledat alternativu, stejně o PC tady toho člověk moc nezjistí
Chtělo by to trochu odstup. Sice se článek věnuje Brněnským firmám....ale jejich přesah je tak veliký že se opravdu bavíme o světovém tématu a v připadě pana profesora Delonga i světové osobnosti. (pokud to pomůže tak pocházel z Ostravy 😃 ) Přiznám se, že sem roky ani nevěděl jakýho člověka sem v práci měl tu čest potkávat.......
Hezký článek, akorát mi chybí zmínka, že elektronové mikroskopy v Brně vyvíjí a vyrábí i FEI Company.
Myslel jste asi Thermo Fisher Scientific Brno s.r.o. s výrobním závodem na Černovických terasách, že ? Jasně, FEI bylo jejich předchozí jméno.Zajímalo by mně, která z těch dvou konkurenčních firem TFS Brno a Tescan je větší výrobce elektronových mikroskopů a kdo z nich má lepší, resp. kvalitnější výrobky. Víte to někdo ?
Thermo Fisher Scientific (dříve FEI) vyrábí většinu mikroskopů, jejich obrat je asi 10x větší jak Tescan, mají větší portfolio a lepší mikroskopy. Tescan na tom bude zase trochu líp s cenou, ale to už záleží kus od kusu a jaký mikroskop firma zrovna potřebuje..
Ber to jako reklamu na Tescan. V opacnem pripade by tady spolecnost FEI byla uvedena protoze to je tak velka spolecnost ze ji nelze v teto oblasti prehlednout. Chapal bych pokud by bylo v Brne 20 spolecnosti tak se tady nebudou vypisovat vsechny ale FEI je snad nejznamejsi :)
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.