Velmi zajímavý článek, právě se chystám experimentovat s LoRa. Nemá někdo zkušenosti s tím, jak posílat naměřená data ze senzorů na web (třeba thingspeak.com) s použitím LoRaWAN sítě nějakého poskytovatele? ČRa a tak?Taky se chci zeptat, jestli skutečně ten solární článek dokáže nabíjet senzor trvale. Zkoušel jsem článek v bytě a to nešlo - dělám spíš interiérové senzory.Fascinuje mě spotřeba a cena, já osobně bych nebral ESP32, který je pětkrát dražší než ESP8266, ale spojil bych ten reset 🙂 U senzorů, které jsem stavěl, jsem se dostal na 10-20uA v klidu, takže maličkou LiPo baterku nabíjím jednou za několik měsíců.
U meteostanice je uveden fixed mode nebo broadcast mode LoRa modulu ?Predpokladam, ze pro to, aby mohl byt na zacatku MAGIC BYTE, tak se zprava posila jako broadcast a nasledne se dekoduje na konci v Python scriptu.Je to tak ?Dekuji,
kde se prosim Vas da sehnat takova pekna plastova krabicka jako je na uvodni fotce. Nasel jsem jednu, ale dat za ni kolem 2000 Kc je i na me docela draha sranda😀
Myslíte ten bílý radiační štít? O něm psal Jakub tady: https://www.zive.cz/clanky/pojdme-programovat... V meteoshop.cz je za čtyři stovky.
Ta fotka v náhledu je opravdová, nebo photoshop? Jestli je originální, tak palec nahoru😀
Měl bych dotaz ohledně spotřeby desky Wemos® Pro ESP32 WIFI skutečně je v režimu hlubokého spánku spotřeba 2.5 µA? Mám NodeMCu V2 a spotřeba v režimu spánku je cca 10 ma. Protože ztráta na LDO stabilizátoru je naprázdno cca 5 ma a o zbytek se nejspíš postará UART převodník. Tedy provoz na baterku je touto spotřebou velmi omezen.
Ta deska má zezadu jumpery na deaktivaci UARTu a podle schéma není použit LDO, ale step-down měnič, který má velice dobré parametry, takže těch 2,5µA může být ± reálná hodnota. Ještě něco si vezme nabíjecí obvod TP4054, ale nemělo by to být moc. Schéma ze keterého jsem čerpal https://wiki.wemos.cc/_media/products:lolin32:s...
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 3. 2018 13:59
děkuji za info
Na téhle desce budou největší žrouti proudu dělič na měření napětí baterie a ten spínaný zdroj. Dělič si řekne o cca 20uA a spínaný zdroj má klidovou vlastní spotřebu 50uA. Takže další jednotky uA jsou zanedbatelné.V součtu je velmi významné to, jak dlouho a jak často se odesílají data. Aby to bylo srovnatelné s klidovou spotřebou, tak v případě, že odesílání dat si vezme 70mA (aby se nám to dobře počítalo), tak poměr mezi spánkem a vysíláním musí být 1:1000. Což znamená že jestli odeslání trvá 2s, musíme dalších 2000s (33m) spát, abychom měli poměr spotřebované energie 1:1. Jakmile se probouzíme častěji (jednou za 10 minut), tak už víc energie spotřebuje samotné vysílání.
Konečně skvělý článek, žádné ctrl+c/ctrl+v odjinud přes google translator, žádné nesmyslné rozsekání článku na deset částí, super, jen tak dál 😉
Uvítal by som článok kde budú plusy / mínusy rôznych variant bezdrôtového pripojenia. Wifi, Bluetoooth, BLE, 433 MHz, 868 MHz ...
Parádní článek 😉 Pár podobných návodů jsem viděl na http://www.rajbastliru.cz/, ale tento byl asi nejlepší ;)
Parádní výsledek :-O ale moc nechápu použítí toho MAX17043, vždyť ESP32 má ADC pinů až až
No Jakub je viac programátor ako elektronik - takže pre neho je asi jednoduchšie zobrať modulik - zapojiť - cez I2C načítať hodnoty. Keďže použil obvod na to určený nie je mu čo vyčítať. Je to amatérska konštrukcia kde nie je nutné všetko optimalizovať na každý cent. Samozrejme máš pravdu dá sa to aj inak - viac spôsobov riešenia.
hele nevim jak je to u esp32, ale ted zrovna bojuji s merenim napeti na baterce na esp8266 (inspiroval jsem se zde https://arduinodiy.wordpress.com/2016/12/25/monitoring-lip... ale jelikoz to ukazovalo spis sever nez napeti na baterce, tak jsem hledal jak je to s adc na ep8266 a co jsem se zatim docetl, tak lidi vetsinou doporucuji pouzivat externi adc nez interni (ale jsem take spis programator nez elektronik)
No ten AD převodník v ESP32 není žádný zázrak - je poněkud "nelineární", řeší se to více čim méně důmyslnými matematickými korekcemi, ale není to žádný zázrak (tak možná pro měření baterie) - pokud chci trochu přesnější měření, tak specializovaný AD převodník je určitě lepší řešení (navíc za tu cenu).
Jako vždy, skvělé 🙂
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.