Wi-Fi

Pomocí Wi-Fi je možné měřit dechovou frekvenci a srdeční tep s pozoruhodnou přesností

Tchajwanská společnost Delta představila na veletrhu Computex v Tchaj-peji fascinující výsledky svého výzkumu, které ukazují, že bezdrátové sítě Wi-Fi budou možná brzy schopné monitorovat základní životní funkce. Podrobnosti přináší magazín TechSpot.

Delta Electronics, známá také pod označením Delta, je tchajwanská firma, která se specializuje na systémy pro správu napájení, zejména pro potřeby datových center. Společnost byla založena v roce 1971 a od té doby se stala lídrem v oblasti napájecích řešení. Současně s tím však podniká výzkum a vývoj i v jiných segmentech.

Měření dechu a tepu pomocí Wi-Fi

Generální ředitel výzkumného centra Tzi-cker Chiueh na Computexu předvedl, jak algoritmy dokážou zpracovat data z Wi-Fi signálů a identifikovat jemné pohyby způsobené dýcháním a tlukotem srdce. Použitá technologie využívá přesné měření doby průchodu a úhlu příchodu signálů Wi-Fi, které se odrážejí po místnosti, a tato data jsou následně vyhodnocována algoritmy.

Chiueh uvádí, že algoritmus pro odhad frekvence dýchání dosahuje na vzdálenost více než 5 metrů 95% přesnosti. V případě měření srdečního tepu, kdy dochází k výrazně menšímu pohybu než při dýchání, pak dosahuje přesnosti 83 % na vzdálenost jednoho metru. Jednou z výhod je relativně přesné sledování bez nutnosti fyzického kontaktu​.

Uznávaný odborník na počítačovou vědu a umělou inteligenci ukázal video z experimentu, kdy tato technologie dokázala rozlišit spánkové stavy dvou lidí podle jejich dechových vzorců a pohybů těla pouze pomocí vln Wi-Fi vysílaných z dvojice chytrých telefonů.

Hudba budoucnosti

Pokud by se tento druh technologie v budoucnosti objevil v chytrých telefonech, mohl by nahradit potřebu nosit různá zařízení pro základní sledování zdravotního stavu, jako jsou chytré náramky nebo hodinky. Dalším možným využitím této technologie je detekce dětí a zvířat zapomenutých v autě.

Google se v minulosti pokusil o „bezkontaktní“ sledování zdravotního stavu pomocí svých smartphonů Pixel. Jeho provedení ale bylo ve srovnání s Deltou poněkud neohrabané a vyžadovalo, aby uživatel pro změření dechové frekvence a srdečního tepu natočil krátkou nahrávku.

Chiueh s touto technologií hodlá pracovat v širším měřítku. Mimo jiné navrhuje, že by přístupové body Wi-Fi mohly být použity k monitorování pacientů v nemocnicích nebo starších obyvatel v pečovatelských domech, aniž by bylo nutné používat speciální biomedicínské senzory.

Diskuze (3) Další článek: Uhádněte, co je pod lupou. Vyfotili jsme pár věcí, které musí poznat každý geek

Témata článku: , , , , ,