Windows

Poznámkový blok už má kontrolu pravopisu. Upozorní na překleyp a jiné chybi

Nejužitečnější jednoduchá aplikace Windows – Poznámkový blok – je nyní chytřejší. Do stabilní větve Windows pro všechny uživatele dorazila aktualizace Poznámkového bloku, která přidává hlavně kontrolu pravopisu.

image.png

Tradičně se v textu chybná slova podtrhnou červenou vlnovkou, při klepnutí levým tlačítkem na slovo uvidíte zjednodušenou nabídku jen s navrhovanými opravami. Po klepnutí pravým tlačítkem dostanete plnou kontextovou nabídku s možností přidání slov do slovníku. 

Aktualizovaný Poznámkový blok najdete ve Windows Storu. Když se budete dívat na jeho kartu s informacemi, sám zjistí, že je jej třeba aktualizovat a stáhne si novou verzi

image.png
Notepad hledejte ve Windows Store jako aplikaci

Jazyk pro kontrolu pravopisu se určuje podle systémového nastavení, přímo v Poznámkovém bloku najdete jen volbu přípon souborů, ve kterých se má pravopis kontrolovat. Nemůžete tam přidávt své vlastní, jen si volit, které z těch šesti chcete kontrolovat. Standardně jsou aktivní i automatické opravy, které by měly automaticky opravovat překlepy. Ve Wordu tuto funkci standardně vypínám, protože do textu umí zanést nepříjemné chyby podobně jako autocorrect na telefonech, raději tedy doporučím její vypnutí i v Poznámkovém bloku.

image.png
Nové nastavení kontroly pravopisu

Chytřejší Poznámkový blok je zřejmě výsledkem likvidace Wordpadu, který zmizel z Windows na začátku letošního roku a jeho místo zabrala řada drobných aplikací pro jednoduchou úpravu textu. 

Diskuze (29) Další článek: Kapacita SSD zdvojnásobí. Na cestě jsou první 16TB modely od Kioxie a WD

Témata článku: , , , ,