Nejlepší program pro střih videa na doma: 11 video editorů, ze kterých si vyberete

  • Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma
  • Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí
  • Vybrali jsme 11 nejzajímavějších programů pro Windows

Blackmagic DaVinci Resolve

Bezplatná jednička ve střihu videa je jasná - DaVinci Resolve je profesionálním nástrojem, který v kontextu jinak drahé kategorie působí jako zjevení. Ve společnosti Black Magic Design vzniká editor především jako vedlejší produkt k profesionálnímu video vybavení, primárně potom kamerám či střihacím pultům.

První použití nebude zrovna intuitivní, neboť zde autoři používají odlišné rozložení prvků, než na jaký jsme u většiny editorů zvyklí. Množství funkcí také bude pro začínající uživatele spíše na škodu a bez webových tutoriálů se v nástroji budou orientovat jen stěží. Po pochopení principů toho, jak editace v DaVinci Resolve funguje, však dostanou do ruky jednu z nejpokraočilejších videoaplikací.

4d3d8311-3f40-4f60-a917-d20c893b9231 
Resolve je především nástrojem pro pokročilé uživatele. Pokud nemáte se střihem zkušenosti, zkuste jinou alternativu

Aplikace nabízí jak tradiční střih se všemi potřebnými možnostmi, tak velmi užitečný modul tak trochu konkurující nástroji After Effects od Adobe. Najdeme v něm podrobné ladění videa ať už jde o obrazové vlastnosti, korekce barev například pomocí křivek ve všech kanálech, ale i další nástroje jako je stabilizace pomocí motion trackingu, pokročilé odstranění šumu či zpracování RAW dat. A nesmí chybět efekty – tady vsází Resolve na otevřené pluginy OpenFX.

82786494-7874-476e-b573-aa28f0c8fd957cfdf28b-fb91-4469-ae2c-ad240127ac68

Samotný střih ulehčují možnosti jako je synchronizace záběrů pomocí audiostopy nebo práce s klíčovými snímky. V Davinci Resolve nenajdeme žádné automatické nástroje, které by za uživatele skládaly dohromady video se zvukem a postaraly se i to automatizovaný střih.  Postarají se ale například o sledování obličejů a další vychytávky. I proto se Resolve hodí především pro pokročilé uživatele, kteří mají s video editory zkušenosti.

Pokud budete potřebovat stříhat 4K, 8K či ještě vyšší rozlišení, případně pracovat s videem až ve 120 snímcích za sekundu, můžete si zaplatit verzi Studio. Ta také přináší rozšíření možnosti spolupráce a další vychytávky.

Pokračování 2 / 11

Adobe Premiere Elements

Podobně jako v případě grafického editoru Photoshop nabízí Adobe i v případě Premiere Pro alternativu pro běžné uživatele. Označuje ji jako Elements a dbá v ní především na přehlednější prostředí a především přidává automatizované funkce nebo podrobné průvodce. Ty pomohou v ovládání programu se základními principy úpravy videa – střihem, přechody, efekty čí základní úpravou barev.

Nechybí zde tzv. Rychlé filmy, kdy si uživatel vybere z velkého množství připravených šablon a do nich pouze dodá svoje video snímky. Aplikace sama dodá grafické objekty, vybere vhodné fonty či barvy titulků nebo přechody mezi jednotlivými snímky.

Snímek obrazovky (3).png
Snímek obrazovky (2).pngSnímek obrazovky (4).pngSnímek obrazovky (5).png 
Adobe Premiere Elements se aktuálně nabízí ve verzi 2019. S profesionální Premierou program už na první pohled nemá moc společného, ale pro domácí střih je zcela dostačující

Samozřejmostí je podpora videí ve 4K rozlišení, které již umí i běžné smartphony. Nechybí také několik užitečných funkcí – třeba možnost přidat grafické objekty (popisky, komixové bubliny), které budou automaticky následovat třeba postavu ve scéně. Element se také naučilo video automaticky sestříhat a vybrat jen akční scény apod.

Pokračování 3 / 11

LosslessCut

V tomto případě nejde o plnohodnotný videoeditor, pro mnohé operace je však tou nejvhodnější volbou. Jde o grafické rozhraní pro multiplatformní nástroj FFmpeg s primárním zaměřením na ořezávání a střih videa. Výhoda je tady jasná – LosslessCut pracuje přímo s konkrétním souborem a při žádné provedené operaci tady nedochází k překódování videa. Pokud tedy budete chtít z dlouhého záznamu z GoPro vystřihnout jen pár minut, stane se takřka okamžitě. To stejné bude platit, pokud budete chtít upravit kompozici videa oříznutím některé části. Ani tady nemusí dojít k dlouhému exportování videa s překódováním.

lossless3.png

Ta stejná pravidla budou platit i u opačné operace, tedy spojování více klipů dohromady. Pokud půjde o videa ze stejného zdroje, typicky telefonu se stále stejným nastavením či akční kamery, ani zde nebude potřeba překódování do nového souboru – ke spojení dvou klipů a uložení nového souboru tak dojde ihned. Naopak pokud se pokusíte spojit klipy s rozdílným kodekem či snímkovou frekvencí, s velkou pravděpodobností se to aplikaci nepovede a výsledný soubor nepůjde přehrát, či se videa nespojí korektně.

lossless2.pnglossless1.pnglossless.png

Kromě práce s videem umí totožné operace LosslessCut provádět rovněž s audio stopami a nechybí ani základní nástroje pro práci s titulky. Stejně tak se aplikace může hodit při tvorbě náhledových snímků, kdy je zachycení obrázku z videa možné jedním tlačítkem.

A protože na pozadí běží FFmpeg, najdete zde i jeho další funkce jako je rychlé převádění mezi formáty (například z H.265 do MOV), odstraňování audio stop z videí, rychlé vytváření videosmyček (opět bez překódování), nebo vkládání pevných titulků do klipů.

Pokračování 4 / 11

Corel VideoStudio Pro

Mezi pokročilejší nástroje patří editor od Corelu, který vedle funkcí pro běžný střih a přidání efektů do videa nabízí i méně obvyklé funkce. Mezi nimi můžeme zmínit motion tracking, pokročilý editor pro tvorbu stop-motion videí, práci s video maskou nebo možnost synchronizace videí z více kamer pomocí zvukové stopy. Tato možnost se bude hodit v situacích, kdy je jedna scéna natočena z více úhlů a aby uživatel nemusel jejich přesnou pozici synchronizovat ručně, editor to zvládne díky zvuku.

Scrn-09-16-008.png
Corel VideoStudio Pro patří k pokročilejším nástrojům, který však snadno ovládnou i méně zkušení uživatele - editor obsahuje několik přehledných průvodců

Zároveň však Corel bude dobře sloužit i méně zkušeným uživatelům – obsahuje totiž podrobné průvodce, které každého provedou všemi kroky střihu. K dispozici jsou i předpřipravené šablony a ukázky.

Scrn-09-16-009.pngScrn-09-16-010.png

Corel umí efektivně pracovat s HEVC (H.265), problém nejsou ani 4K či 360stupňová videa a vývojáři zapracovali na optimalizaci pro poslední procesory Intelu.

  • Corel VideoStudio Pro 2023
  • Cena: 80 dolarů (přibližně 1 930 Kč)
  • Zkušební verze: Ano (30 dní s omezením některých funkci, nepodporuje vybrané formáty, export pouze v nižších rozlišeních)

Pokračování 5 / 11

CyberLink PowerDirector 365

Virtuální realita a 360stupňová videa jsou stále oblíbenější a na vzrůstající trend již zareagovali vývojáři dalšího videoeditoru. V nových verzích totiž umožňuje kompletní editaci videí pořízené právě kamerami, které snímají vše kolem sebe.

Scrn-09-16-011.png
CyberLink PowerDirector nabídne jak kompletní editor s plnou možností ručních úprav, tak Express režim, kdy je střih zjednodušen do několika kroků

Zároveň se zaměřuje na další trend videí na sociálních sítích a nešvar videí točených na výšku. To se snaží eliminovat odstraněním černých pruhů po stranách a jejich náhradou roztaženým rozostřeným videem.

Scrn-09-16-012.pngScrn-09-16-013.png

Pro rychlý střih je určen také editor tzv. Express projektů, kdy kompletní úprava proběhne ve třech rychlých krocích. Po úpravě lze rovnou z editoru výsledek uploadovat na oblíbené videoservery.

Jinak je to celkem pokročilý videoeditor, kterému nic zásadního nechybí. Celkem rychle renderuje a nabízí nespočet efektů.

Pokračování 6 / 11

Magix Movie Studio 2025

Společnosti Magix před lety koupila od divizi Creative, pod níž spadala dvojice úspěšných editorů – profesionální Vegas Pro a odlehčená verze pro domácí střih Movie Studio. Ačkoli tyto oblíbené programy nabízí dál, bere si z nich know-how do svého vlastního videoeditoru Magix Movie Studio 2025.

c5977787-37a3-4120-8a70-827396257842 
Magix Movie Studio 2025 si poradí i s 360° videi. Upravíte v něm tedy trojrozměrné snímky pro virtuální realitu

Magix Movie má tři verze. Nejlevnější Studio, dražší Studio Platinum a nejpokročilejší Studio Suite. V té nejdražší najdete možnost editovat snímky pro virtuální realitu, obsahuje pokročilou stabilizaci obrazu, speciální nástroje pro editaci videí z akčních kamer nebo podporu pro videoefekty OpenFX.

Scrn-09-16-021.pngScrn-09-16-023.png

Naopak nejlevnější verze se více zaměřuje na jednoduchý střih a vedle tradičního režimu s několika časovými osami tak podporuje i tzv. Storymode. V tom by měl zvládnout editaci videa i méně zkušený uživatel díky několika průvodcům a jednoduchým nástrojům.

  • Magix Movie Studio 2025 Platinum (40 eur, přibližně 1 020 Kč)
  • Magix Movie Studio 2025 Suite (50 eur v 1 270 Kč)
  • Magix Movie Studio 2025 Ultimate (90 eur v 2 300 Kč)
  • Zkušební verze: Ano (bez omezení)

Pokračování 7 / 11

OpenShot Video Editor

Pokud vám nevyhovuje Movie Maker a za editor nechcete platit, pak můžete zkusit otevřený nástroj OpenShot, který je dostupný také pro Windows. Nabídne podobně jako Movie Maker především základní možnosti střihu bez pokročilých funkcí.

199bdb13-6741-4766-99ae-01567a1294f5 
OpenShot Video Editor je jeden z mála editorů, které jsou vyvíjeny jako open-source. Pro základní střih plně dostačuje, navíc podporuje i klíčování

K dispozici je práce s více stopami a zajímavostí je, že navzdory absenci některých pokročilejších funkcí vývojáři do aplikace zahrnuli podporu klíčování pomocí zelených a modrých ploch.

601e19cc-4793-4c9c-a165-1f51c38edadee3ee894c-b665-4fa7-9e06-e135c03b50d8

V aplikaci nechybí ani editor pro 3D animace, podrobnější úprava barev a samozřejmostí jsou efekty či přechody. Nová verze 2.1 také přinesla vylepšený editor zvukových stop. Nesmíme zapomenout ani na výhodu v podobě české lokaliazce. Minimálně v našem případě jsem se však potýkali s horší stabilitou aplikace, kdy jí dělal problémy především import delších snímků.

Pokračování 8 / 11

Kdenlive

OpenShot sice nabízí i některé pokročilejší funkce, náročnější uživatele ale přesto uspokojit nemusí. Alternativou tak může být další otevřený projekt Kdenlive, který navzdory názvu není dostupný jen pro linuxové systémy, nýbrž je kompletně multiplatformní. I tady najdete na pozadí zakomponované knihovny z FFmpeg či dalších open-source platforem jako je Fri0R a i díky tomu si poradí s drtivou většinou formátů a kontejnerů.

kdenlive.png

Pracovní prostředí sice není natolik intuitivní jako v případě některých komerčních projektů, nicméně základní nástroje pro střih, ořezávání videa, jeho transforamce, spojování či dělení klipů zde najdete velmi rychle. Velkou předností tady je možnost přidat neomezené množství video a audio stop, což nebývá standardem ani u placených nástrojů. Pro pokročilejší práce nabídne Kdenlive i výborý systém klávesových zkratek.

kdenlive2.pngkdenlive1.png

Přímo v aplikaci najdete knihovny mnoha efektů, funkce pro barevnou korekci, úpravu křivek, vyvážení bílé či přechodové efekty. Nechybí tady ani nástroj pro práci se zeleným plátnem, klíčováním a rotoskopií.

Kdenlive je stále ve vývoji a i když je již nyní plně použitelným nástroje, nevýhodou zůstává především horší optimalizace, kdy může systémové prostředky vytěžovat o poznání víc, než další obdobé aplikace.

Pokračování 9 / 11

Pinnacle Studio

Mezi tradiční nástroje pro editaci videa patří Pinnacle Studio. Editor se řadí k pokročilejším nástrojům, nicméně díky připraveným průvodcům ho brzy ovládne i méně zkušený uživatel. K velkým pomocníkům pro zrychlení domácího střihu patří předpřipravené šablony SmartMovie, do nichž stačí pouze přidat vhodné klipy. Editor sám vybere grafické efekty, styly pro titulky a případě i hudební podkres.

Pokud se však na automatiku spoléháte neradi, Pinnacle Studio nabízí dostatek možností, jak ručně doladit obraz, barvy, případně použít stabilizaci. Dokončená díla lze rovnou z aplikace uploadovat na oblíbené videoservery nebo sociální sítě.

927c8b97-2d4b-4406-9332-b4a87bc2ac51 
Mezi novinky poslední verze patří například možnost skládat více videí do libovolné kompozice

Nově Pinnacle Studio nabízí interní editor pro tvorbu stop-motion snímků a především přinesl práci s 360° videem. Lze jej tak použít i k tvorbě materiálu pro virtuální realitu. Editor si poradí s kodekem H.265 a mezi další novinky v poslední verzi patří třeba sledování objektu v obraze.

3589ea83-aee7-4d61-b36b-ed3f48ad5f6b16bf2cd2-6ffa-48e4-a1d6-e2b28ecb4c1a01e9f93c-97bd-4395-9379-2c99478867a5

Program nabízí při své ceně nadstandardní množství funkcí a možností. Dlouholetá kritika mu ale opakovaně vyčítá horší logiku ovládání a především pak nestabilitu. Tu jsme při testu předposlední verze rovněž zaznamenali, novinku s číslem 20.5 zatím blíže vyzkoušenou nemáme.

Pokračování 10 / 11

HitFilm

Oblíbený editor, který se vedle tradičního střihu zaměřuje na pokročilou práci s efekty. V tomto případě je vedle plnohodnotné placené verze k dispozici i ta bezplatná, která je omezena absencí některých funkcí. Ty sice lze v editoru použít, v takovém případě se ale do videa vloží výrazný vodoznak.

hitfilm3.png

Knihovna efektů je v aplikaci opravdu velká a většina z nich umožňuje i dodatečné nastavení parametrů. Bezpochyby tady jde o řešení, které se blíží profesionálním nástrojům jako je Davinci Resolve. Typickou ukázkou je možnost přepínat rozložení aplikace podle zrovna prováděných úkonů. Pokud zrovna potřebujete barevnou korekci, stačí velmi rychle přepnout do režimu Colorist, který zorbazuje potřebné nástroje, naopak pro úpravu zvukových stop je připraven pracovní prostor Audio, jenž po přepnutí zobrazí nástroje pro podrobnější mixování zvuku.

hitfilm2.pnghitfilm1.png

Hodit se může i možnost pokročilé editace 360° videí, což je opět doména především komerčních a dražších nástrojů. To stejné platí o motion trackingu či práci s 3D kamerou. O základních videoeditačních nástrojích není třeba se rozepisovat – všechny tady fungují velmi dobře včetně možnosti kompletního ovládání pomocí klávesových zkratek. To stejné platí o podpoře práce ve více stopách.

  • HitFilm
  • Cena: zdarma (pokročilá verze 175 Kč/měsíc)

Pokračování 11 / 11

Shotcut

Další program, který spadá do oblíbené kategorie zdarma. I navzdory tomu však nabízí třeba podporu videa v rozlišení 4K a zajímavostí je možnost ovládání pomocí prostorovými gesty Leap Motion.

Scrn-09-16-017.png
Bezplatný Shotcut si poradí s úpravou videí v rozlišení 4K. Vystačit si však budete muset pouze se základními možnostmi střihu

Shotcut nabízí velmi podobné možnost jako OpenShot. Najdete v něm tedy základní nástroje pro běžný střih a nechybí ani možnosti jak upravit a vylepšit obraz a barvy. Je tu i editor zvuku s užitečnými filtry, které se postarají o odstranění nebo potlačení sumu, umožní vyvážení zvukových kanálů či pracovat s rychlostí stop.

Scrn-09-16-018.pngScrn-09-16-020.png

Začátečníci se budou muset spolehnout na webové tutoriály, které tvůrci připravují na webu, v samotné aplikaci žádné pokročilejší průvodce nenajdeme.

Určitě si přečtěte

Články odjinud