Tak 4 roky to vyrábí, pouze se jedná o novou generaci a oni shánějí peníze na Kickstaru? To je vtip? To mi přijde, jako kdyby třeba Apple sháněl peníze na vylepšenou verzi Mac mini.
To bych asi chápal tak že od verze 1 ještě neskončil rozjezd firmy se sháněním peněz a rozjetím prodeje a výroby a že zlepšování výrobku je rychlejší než ten ekonomický rozjezd.Apple už vyděláno má.
Tak to je peknej fejk... s prikonem cca 50 W, coz odpovida udrzitelnemu, jinak clovek sportovec je schopen 10 min udrzet cca 200W.
No Katadyn tohle dela uz nekolik let ano cena je trochu jinde ale je to urcene na zachrane cluny, takze za me jestli to rozhoduje o mojem zivote nebo ne tak bych asi nesel do kikstartu ale do osvedcene znacky.
Pro nouzové použití je rozhodující:1. cena (lidé nejsou moc ochotni kupovat drahé věci, které - v ideálním případě - nikdy nebudou použity. Zejména pokud by mělo jít o nějaké hromadné použití, např. nákup do záchranných člunů, kterých mohou být na velkých lodích i desítky.2. skladovatelnost - je možné to v originálním obalu skladovat (třeba v záchranném člunu) roky, lépe desítky let?Pak ale vůbec není důležité, že na provoz nepotřebují baterie, protože součástí balení mohou být baterie s dlouhodobou skladovatelností (hořčíkové, sodíkové), které mají skladovatelnost i přes 50 let. Třeba hořčíkové baterie se aktivují přidáním vody a proto se používají v záchranných vestách. Uprostřed moře bude té vody k aktivaci dost. Případně zinko-vzduchové, se skladovatelností "jen" 10-15 let, ovšem levné, lehké s vysokou energetickou hustotou. Než se rozšířily powerbanky a mobily měly uživatelsky výměnné baterie, tak byly Zinc-Air v nabídce právě pro cesty do odlehlých míst, kde se očekávalo, že nebude možnost mobil dobít.3. rozměry, hmotnostPro běžné použití je zase důležitá mechanická odolnost a cena za litr vyrobené vody. Pro to je nutné znát cenu náhradních membrán (protože první litry do výměny membrány budou za 1-2 dolary za litr, tedy fakt drahé)Možná je to "chyba v překladu" a nedostatečné informace, ale podle popsaných vlastností mi přijde, že se ten přístroj nehodí ani pro nouzové, ale ani pro běžné použití. Jediné, na co se hodí, jsou ty humanitární organizace, které nakupují podle jiných kritérií, než je cena a užitné vlastnosti (politická objednávka, uklíková stopa, stát výroby,...).
Cena nouzového vybavení by měla být tím posledním, co člověka zajímá, obzvláště v případě šance na přežití. V první řadě musí nástroj spolehlivě fungovat, být robustní, rychle použitelný a po ruce v případě potřeby. S kvantitou jste hodně vedle, protože u velké lodě máte zpravidla více času na přípravu a také možnosti komunikace (záchrany). Záchranné čluny jsou vybavené pro minimálně pro přežití po dobu 48 hodin a představa, že je to naplněné „levným balastem“ je hodně přitažená za vlasy. Jistě, vždy je tu faktor nezodpovědnosti. Nevím jak u tohoto, ale britská nouzová láhev S58 určená pro armádu má životnost v inertním pouzdře 25 let. Životnost filtrace závisí na znečištění a objemu vodu. Dost drahá záležitost (mám 12 let) a na Altaji a Pamíru se nám výborně osvědčila, protože různé outdoorové systémy zvládli jednotky litrů, nakonec jsme je používali jen do chladičů motorek a na umývání. I když na ní padne naložená motorka, nebo poletí po šutrech, nerozbijete jí. Na jednu sadu patron cca 60 litrů vody a cena za litr je to poslední co řešíte, když máte žízeň a široko daleko nic, jen pusté hory, šutry a mrtvé řeky (průzračné, ale bez života znečištěné po těžbě mědi). Podobné to máte s noži, opravdu dobrý nůž není „Rambo“ sada z tržnice, ale min. 5 mm silný full-tang nůž s se středně dlouhou čepelí a hladkým ostřím, se kterým ořežete klacek na buřta, naštípete dříví, zapáčíte při narovnání řídítek, natož zlomení po nárazu na šutr. V inertních pouzdrech, nikoliv připravené pro použití, kde je životnost podstatně kratší a musí procházet revizí (kontrolou). Že svět není pragmatický, natož ideální, asi nemá cenu připomínat.
Záleží na účelu. Pokud bude zařízení kupovat třeba výrobce záchranných člunů, tak ho zajímá rozměr, skladovatelnost (ideálně aby se co nejvíce blížila době předpokládané životnosti člunu/záchranného modulu), hmotnost a jestli má příslušné certifikáty - a pak už jen cena. Pokud to máte koupeno na výlet s náklady v desítkách možná stovkách tisíc, tak vás cena za zařízení nebo za litr asi taky bude zajímat na posledním místě a důležitější bude spíše spolehlivost, velikost a odolnost. Každopádně hádám, že ani pro jedno z těch použití nebude navrhovaná věc vhodná. Vy si to nekoupíte, protože máte zkušenosti s S58, ty, kdo kupují ve velkém jako součást pro své výrobky bude zajímat cena,...takže zbývají snad jen ty humanitární organizace, které nakupují podle jiných kritérií.A pro nějaké stacionární použití v místech, kde není pitná voda bude určitě existovat také nějaké cenově výhodnější zařízení
Samozřejmě, že záleží na účelu a výrobce záchranného vybavení zajímají certifikovaná zařízení, které splňují jeho požadavky. Buďme konkrétní např.: integrovaná nouzová sada Martin Baker MK14 (pouze verze NACES pro US NAVY) obsahuje standardní záchranný balíček, kde kromě člunu, pádla, světlice, … najdete skladný vak na odsolení 20 litrů mořské vody (160x200x48 mm 325 g). Tam je navíc požadavek na extrémní přetížení, nízké teploty a zejména bezpečnost při katapultáži. Podobné řešení poskytuje NPP Zvezda pro vystřelovací sedadla K36 s nouzovým vybavením NAZ-7 již v době SSSR. Modernizované NAZ-7M, NAZ-8 standardně sloužící schránka v podsedáku K36D a novějších. Máte pravdu v tom, že tohle si koupí spíš jachtař, rybář… než námořnictvo, nebo lodní společnosti pro své „parníky plné výletníků“.
No myslím, že pro přežití na moři je docela irevelantní co říkáte...dle mne je to , teda pokud to je reálné tak super věc, dá se říct průlom.
Jako nouzové řešení super , na dlouhodobé pití nic moc
Nema to sice takovy vykon, ale lze pouzit i srazeni zahrate vody na chladnem povrchu. Teplo ze slunce nebo lidske. Idealne uzavreny prostor jako sklenik v aute v lete. A pak uz jen potrebujete ochlazovanou trubku obklopenou plechem. Na jejim povrchu se srazi voda, trubkou proteka chladna slana voda, dalsi je v te krabici nebo bance pro odparovani a vyhriva se na slunci. Bohuzel je to odparena voda, muze v ni byt cokoliv (bakterie a ruzne spory z krabice ci nadobky s vodou nebo, co bylo na trubce). Ale, vicemene je destilovana, jnze destilovanou ma telo sklony spis vyloucit.
RO voda je taky vicemene destilka
Vyrábím týdně 800 litrů osmotické vody s výstupní hodnotou 0,12 µS/cm přes pěti stupňovou RO. Membrána (ULP1812 -100), dva sedimentační filtry (5 + 1 mikronu), uhlíkový a DI filtr (PMB101-2) k dočištění. Na konci dosáhnu oněch 0,12 µS/cm.
Zajímalo by mě jestli to odfiltruje i jiné minerály než sůl.
ano, ne uplne stejne jako sul
Hura do fitka, zaplatis, poitrenujes a este budes aj zachranovat afriku bez pinej vody :P
V článku je podstatná informace - jedna membrána vydrží 300 litrů vody. Tedy pro dvoučlennou posádku jachty na 75 dní. Pokud budou mít co jíst, přežijí. Zařízení sníží slanost mořské vody z 25000 mg (25 g) soli / 1litr na 1000 mg (1g) soli / 1litr, což by mělo zajistit pitnou pohodu.
"Na rozdíl od jiných odsolovacích zařízení nevyžaduje žádné baterie, palivo ani připojení k elektrické síti – stačí jen lidské paže. Tento ekologický přístup minimalizuje náklady i uhlíkovou stopu. "Tady ten greenwashing už mě fakt štve...Když se započte všechno okolo (někdo to jídlo musí vyrobit, někde musí jet traktor, pesticidy, hnojiva, transport tam a zpět...), tak lidská energie je úplně nejhorší co se týče té uhlíkové stopy. Oproti tomu je i energie ze spalování uhlí prakticky naprosto zelená...
V tomto případě se mýlíte, protože jde o nouzový doplněk pro přežití např.: potopení lodi na moři a přežití v záchranném člunu, kde prostě nemůže nic nabíjet, dobíjet, připojovat, protože zkrátka není k čemu. Hodí se jako součást balíčku pro přežití, kde máte primitivní, leč důmyslné pomůcky k vyčištění vody, rozdělání ohně a nyní i odsolovací zařízení. Stačí tampon a křesadlo, okamžitě máte oheň, podobně jako kousky gumy – smrad, kouř, ale podpálí i mokré dřevo. Podobně jako malé ubrousky s alkoholem, dezinfikují, ale hodí se i na podpal. Ty kecy o uhlíkové stopě, to už je Kylián hlásící se k melounům (zelený na povrch, rudý uvnitř).
ano ano tohle chápu že je to pro nouzové využití....Proč je tam ale teda ta blbost ohledně uhlíkové stopy, kterou nemá naprosto nijak smysl řešit v příapdě takovýchto věcí?
Protože dnes se melounová omáčka přidává úplně do všeho. Nehledej v tom logiku a smutné je, že na to zejména mladší a uvědomělá vzdělaná melounovská generace slyší, ačkoliv zrovna pro melouny je to víceméně k ničemu. U redaktorů tuplem. Chcete zviditelnit nějaký (nereálný, absurdní, ...) projekt, tak potřebujete aby se v každém třetím souvětí vyskytovala slova "ekologické, rychlé, levné, počítačové modelování, recyklovatelné ..."
Protoze nikde neni napsano, kolik neefektivni lidske energie to potrebuje (samotne svaly maji jen cca 20%; o ucinnosti celeho predchazejiciho potravniho retezce + traveni si uz vubec nedelam iluze, pokud bude vysledek 1% bude to dost). Pak by mozna vyslo najevo, ze s tou uhlikovou stopou to neni tak ruzove. Pritom zrovna v tomhle pripade je to nejmene dulezity ukazatel.MP
problem je udrzet to dlouhodbe cisty a funkcni, bude to chtit hodne nahradnich membran
Ne, problém bude sehnat dost síly pro pohon, protože jak je známo o obyvatelích oblastí, pro něž je to primárně určeno, raději budou sedět a stěžovat si, jak se mají blbě. Možná by tam mohli navozit nějaké sluníčkové cykloaktivisty z EU...
Citace z clanku: "Přístroj cílí na široké spektrum uživatelů: může se hodit námořníkům, cestovatelům, pracovníkům humanitárních organizací "Muzu se zeptat, obyvatele kterych oblasti mate namysli? Jakoze namornici jsou obyvatele more? A cestovatele obyvatele ciziny? A humanitarni pracovnici jsou nejaci lenosi, co si radi stezuji?Zkuste byt priste nejen kreativni, ale pouzit i rozum, kdyz uz si chcete zanadavat. At to ma nejakou uroven, todlencto je o nicem.
Práve ste ukázali, čo je problém s bielou charitou. Povýšenectvo a ponúkanie nevhodných riešení. Vaša rétorika je ako vystrihnutá z učebnice.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.