Ačkoli hlavní technologický hype se od technologií pro metaverse přesunul k AI technologiím pro tvorbu textu, obrazu a zvuku, neznamená to, že by v oblasti VR a AR nějak vývoj usínal.
Jednou z hlavních firem, které na VR vsadily téměř osud své existence, je HTC. Novinkou pro letošní rok je HTC Vive XR Elite, který v prémiovém provedení cílí na hlavní důležité body, které na VR a AR brýlích můžete kritizovat.



Vyvážená konstrukce velmi pomáhá pohodlnému nošení
Celá konstrukce je díky přesunutí baterie na týlovou stranu hlavy a ztenčení přední optické části skvěle vyvážená a při nasazení na hlavu nemáte pocit nějaké zátěže. Navíc díky nižší hmostnosti lépe headset drží na hlavě při rychlých pohybech.
Zatímco Meta/Facebook u svého prémiového modelu Meta Quest Pro použila designovou nabíjecí stanici, kam odkládáte brýle a ovladače, HTC zvolilo mnohem praktičtější USB-C, které propojuje i akumulátor a optickou část. Snadno tedy vše rychle nabijete, nebo jen prohodíte bloky s akumulátory.



Stínítko lze sejmout, USB-C konektor v roku využije plánovaný modul pro sledování očí
HTC Vive XR Elite potom používá také přepracovanou optiku s hladkými čočkami pro perfektní ostrost i v rozích pozorovatelného obrazu. Navíc pak přidává optickou korekci od 0 do −6 dioptrií, čímž řeší další problém - používání spolu s dioptrickými brýlemi. Sice mé oči potřebují −6,5 dioptrií, ale i na limitu 6 dioptrií působil obraz rozumně ostře. (Ostatně v mém případě nějaká chybějící půlka dioptrie už tak moc roli nehraje).
Oči od okolního prostředí cloní docela tenká látková, magneticky držící clona, ale nijak mne to nerušilo a navíc kůže okolo očí se tak snadno nezpotí. Tuto clonu pak nemusíte používat, zejména v AR aplikacích, kde propojujete obraz z kamery s generovanou 3D scénou, je to vhodnější.



Pro snímání okolí se používá několik kamer, zvuk hraje šterbinami z postranic
Pro AR má přitom headset hned několik kamer, které slouží nejen pro lokalizaci v 3D prostoru, ale také pro skládání obrazu, který následně vidíte v brýlích. Obraz působí velmi přirozeně se širokým zorným polem, ale když si třeba vezmete do ruky mobil a dáte ho blízko před obličej, poznáte, jak se výsledný obraz skládá z dílčích částí. Při běžné vzdálenosti ale dokážete obsah mobilu přečíst i skrze 3D brýle.


V AR, kdy se musí generovaný obraz přesně a bez zpoždění napasovat na reálnou scénu fungoval HTC Vive XR Elite skvěle. Bez viditelného cukání, hrubého rozlišení nebo nepříjemných artefaktů. Po pár sekundách vám nepřišlo divné, že okolo vás v prostoru krouží planety a na televizoru jede jiný obsah, než v nudné realitě.
Ve VR má pak headset jednodušší práci a navíc nemusí vše dělat sám a prostě jej připojíte k počítači jako tradiční VR headset pro hry a další aplikace.


Další VR headsety HTC


HTC Vive XR Elite není levný, ale je pořád levnější jak Meta Quest Pro. popravdě mi ale přijde praktičtější jak lehký ale nevýkonný Vive Flow, a pohodlnější jak Vive Pro nebo Vive Focus 3.