Srovnávací test M.2 NVMe SSD s kapacitou 2 TB. Parametry se zlepšují, ceny zůstávají

Výrobci SSD se stále snaží nabídnout minimálně dvě řady: high-end a střední třídu. Jak jsme však zjistili z testování rovnou devíti modelů, rozdíly se pomalu ale jistě stírají.

Přesně před rokem jsme prohnali velkým srovnávacím tetem SSD s rozhraním M.2 a s kapacitou dva terabajty. Za uplynulý rok se na trh dostaly nové modely SSD, avšak i tento trend zpomaluje: výrobci se zkrátka nemají v rámci výkonu kam posouvat, brzdí je limit rozhraní PCIe 4.0. Rychlosti okolo 7,5 GB/s ve čtení a 7 GB/s v zápisu zvládají SSD už několik let.

Současně se konečně na trhu rozšiřují nové platformy s podporou PCIe 5.0, pohled na šířku nabídky a konkrétní modely ale není radostný: PCIe 4.0 disků je na trhu zhruba osmkrát víc než těch s rozhraním PCIe 5.0. Ceny jsou přitom zhruba dvojnásobné: zatímco lepší 2TB modely z našeho testu stojí okolo čtyř tisíc, PCIe 5.0 novinky začínají na sedmi a půl tisících.

d7cb9084-fa36-445e-aa78-eb179a6585c6
Pasivní chladič by měl být součástí těch nejvýkonnějších SSD. Ve střední třídě jeho absence tolik nevadí, nižší výkon znamená nižší zahřívání.

Samozřejmě SSD s PCIe 5.0 nabízejí rychlosti čtení a zápisu až okolo 12 GB/s, zásadní problém však spočívá v tom, že prakticky tuto rychlost příliš nepocítíte. Operační systém nebude startovat rychleji, aplikace nebudou startovat výrazně rychleji a ani hry se nebudou načítat rychleji, i když podporují DirectStorage.

DirectStorage zrychlí nejen načítání her

O DirectStorage se mluví už několik let, přičemž v ostrém provozu je již minimálně dva roky. Vloni přitom Microsoft uvedl verzi 1.1 pro systémy Windows 10 i 11. Aby se ale hry načítaly rychleji, musí jej implementovat přímo tvůrci her, potažmo tvůrci herních enginů. Některé to zvládají již dlouho. Seznam her, které DirectStorage naplno využívají, ale stále čítá jen asi patnáct titulů, a to je zoufale málo.

Co ke zprovoznění 3DirectStorage potřebujete? Základem je grafická karta s podporou DirectX 12, tedy Nvidia RTX řady 2000 a novější, a grafické karty od AMD s RNDA 2 a novější. Samozřejmou podmínkou je SSD s rozhraním NVMe. Nemusíte přitom nic aktivovat – pokud váš počítač tyto podmínky splňuje, Windows u podporovaných her tuto technologii použije.

Teoretickými zákazníky mohou být střihači videa a fotografové pracující s ohromnými objemy dat, tak rychlé paměťové karty ani rozhraní ale také neexistují. Laxní přístup k PCIe 5.0 dokazuje i fakt, že přímo výrobci řadičů zde poněkud zaspávají a vedle Phisonu E25 a Samsungu toto nové rozhraní spíše ignorují. Částečně za to může potřebný výkon: přehazovat data rychlostí 12 GB/s, včetně všech výpočtů nad nimi, zkrátka vyžaduje výkonné vícejádrové řadiče.

Tím jsme také odpověděli na otázku, proč v tomto testu PCIe 5.0 SSD nejsou – nemají pro drtivou většinu čtenářů praktické opodstatnění. Ušetřené tisíce se při stavbě počítače zkrátka dají investovat lépe. Za rok ale může být vše jinak a PCIe 5.0 se cenami přiblíží čtyřkám.

Ceny neklesají, ale už se uklidnily

Loňským testem se jako tenká nit táhl optimismus z výrazného zlevňování SSD. Dokonce jsme psali, že se cena za 1 GB blíží k magické hranici 1 Kč. To je minulostí, a zatímco loni stál 1 GB u nejlevnějších SSD jen 1,30 Kč, v tomto testu je to už 1,70 Kč. Mírně zdražil i high-end, ale rozdíly už nejsou tak velké a zdá se, že situace se na chvíli uklidnila. Nic ale nenapovídá tomu, že by se ceny SSD opět měly hnout směrem dolů, takže pokud potřebujete prostor pro svá data, s koupí nečekejte.

4a06acf9-33bc-4121-a4e4-e5716ac3e246

Současná nabídka SSD je poměrně pestrá. Jsme svědky příjemného posunu, kdy levnější SSD nabízí vynikající výkon. A to nejen v sekvenčních rychlostech, ale i při práci s malými soubory. Konkrétně Apacer a Goodram za 3 200 Kč doslova překvapí. Na čem tedy výrobce šetří? Často to jsou levnější a méně známé řadiče, kterým navíc nesekunduje čip s vyrovnávací pamětí (v případě modelů o kapacitě 2 TB činí její velikost obvykle 2 GB). Výrobci SSD tuto úsporu obešli a místo toho si ukousnou část operační paměti počítače – říká se tomu HMB (Host Memory Buffer) a v propagačních materiálech na to najdete chválu jako na revoluci v SSD. Aby ne, když už výrobce ušetří, musí to šikovně zamaskovat.

Loni jsme byli nadšeni ze zlevnění, to se letos nestalo. Průměrná cena za 1 GB u testovaných SSD dokonce vzrostla

Lze absenci vyrovnávací paměti poznat na výkonu? U čistě výkonnostních benchmarků spíše ne, ale u benchmarků zaměřených na praxi (PCMark) je již rozdíl znatelný. Dá se také říci, že zde hrozí vyšší riziko ztráty dat v případě nenadálého výpadku proudu. Ale abyste rozdíl poznali při každodenní činnosti s počítačem, to rozhodně ne.

Levnější SSD však obvykle nejsou vybaveny pasivním chladičem a výrobce vám dá jen kratší, obvykle tříletou záruku. Pokud má ale SSD sloužit primárně pro ukládání ohromných současných her, anebo pro data, která jsou dále zálohovaná, pak i levnější SSD poslouží skvěle.

V případě PlayStationu 5 je situace jiná: ten totiž HMB nepodporuje a SSD si tak nemá kam odkládat dočasná data. Praktické testy opět ukazují, že na rychlosti nahrávání pozic to má sotva zanedbatelný vliv, nabízí se ale otázka, zda nedochází k vyšší míře opotřebení. To určitě ano, avšak zvlášť v případě herní konzole bude režim SSD takový, že se na něj najednou zapíše velký objem dat, který se následně pouze čte. Myslíme, že i zde dojde SSD dříve své morální než technické životnosti.

Testované modely (abecedně)

  • Adata Legend 850 ()
  • Adata Legend 960 Max ()
  • Apacer AS2280Q4X ()
  • Crucial T500 ()
  • Goodram PX700 ()
  • Lexar NM800 Pro ()
  • Samsung 990 Evo ()
  • Verbatim Vi5000 ()
  • Verbatim Vi7000G ()

Co nabízejí dražší SSD

Dražší špičková SSD nabízejí obvykle maximální možný výkon v sekvenčním čtení a zápisu, proto jsou také vybaveny pasivním chladičem a výrobce přidá pětiletou záruku. Pohání je kvalitní a léty prověřené řadiče od výrobců Phison či Silicon Motion, případně jako u Samsungu řadičem z vlastního vývojového centra.

Za uplynulý rok jsme ani nebyli svědky nějakého zásadního zlepšení na straně paměťových čipů. Výrobní technologie se nyní zastavila na 232 vrstvách 3D NAND a používají je i nejnovější a nejrychlejší SSD s PCIe 5.0.

Naopak se zdá, že masivnímu nástupu odolávají paměťové čipy QLC, které ukládají čtyři bity na buňku. V letošním testu jsme žádné takové SSD nedostali a i pohled do nabídky odhaluje, že je výrobci příliš neprosazují. Není se čemu divit, snížení výrobní ceny nemůže být tak výrazné, jako při přechodu z SLC na MLC a na TLC, a tak i ceny SSD na trhu se liší jen v řádu nízkých stokorun, které stojí za to si připlatit. Rada je tedy prostá: nekupujte to nejlevnější na trhu a je velká šance, že budete s výkonem SSD spokojeni. Naši čtenáři ale vždy chtěli mít to nejlepší za rozumnou cenu, a od toho je zde náš velký test. 

Pokračování 2 / 2

Jak jsme testovali

Po instalaci SSD jako první ověřujeme, zda vyšel nový firmware. Letos se tak stalo jen u jednoho SSD, a u jednoho (Crucial) se nám nepodařilo update provést ani přímo přes aplikaci, ani nahráním souboru s firmwarem – aplikace jej hlásila jako špatný.

a225b145-b903-4eee-904c-0088f18ad895
Crucial nabízí spolu se Samsungem nejpropracovanější aplikaci se spoustou funkcí, včetně nastavení velikosti overprovisioningu.

Následují benchmarky s celkovou váhou 80 %, které se snaží co nejvěrněji simulovat reálnou zátěž. Mezi každým benchmarkem necháváme SSD deset minut odpočinout: proto, aby se snížila teplota, a také aby se SSD stihl „uklidit“: provést všechny obvyklé operace a optimalizace po odstranění testovacích dat. Pokud bychom testy spouštěli ihned po sobě, byly by výsledky zkreslené.

46235cff-c82d-4189-8b94-fc96b504f6a3
Teploty, které hlásí SSD systému, jsme kontrolovali pomocí infračerveného teploměru Volcraft IR 650-12D.

Dvojice testů PC Mark Quick System Drive Benchmark a Data Drive Benchmark se zaměřují na přesun větších objemů dat. CrystalDiskMark je nejpoužívanějším benchmarkem: prozradí sekvenční rychlosti čtení a zápisu i rychlost práce s malými soubory ve zřetězeném dotazu – právě tyto hodnoty jsou důležité jak z pohledu kopírování dat, tak z pohledu běžné práce. Hrubý výkon pak potvrdil oblíbený ATTO Disk Benchmark. AS SSD Benchmark zase slouží ke změření doby odezvy a také k testům současného čtení a zápisu na sebe sama.

481691a8-5aa8-44f4-95eb-76197c2b9c5f
Ukázka typického přehřátí SSD (zde SSD Crucial), a to vinou absence pasivního chladiče. Použili jsme pasiv dodávaný k základní desce, který problém vyřešil. Pokud vám výrobce vaší základní desky pasiv pro M.2 SSD nepřibalil, připlaťte si raději za verzi s chladičem.

Program HD Tune Pro jsme vyloučili z přímého měření výkonu – program nestačí současným nejrychlejším SSD. Využíváme jej však pro změření velikosti SLC cache a pro měření následné rychlosti. Slouží také k měření teploty a jejímu vlivu na výkon. Nejprve disky testujeme v nejlepších možných podmínkách, s přímým chlazením, abychom zjistili maximální možné parametry. Pak měříme SSD tak, jak dorazí, navíc v náročnější druhé M.2 pozici, která není ovívána větrákem procesoru. Zjišťujeme, jak rychle se SSD zahřeje a zda dojde ke zpomalení po dosažení určité hranice. Měření teploty současně ověřujeme laserovým teploměrem. 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud