Další level je stavba výměníku tepla s filtry vzduchu.
Co je turbo vetrak?Tomuhle se rika ta rizena ventilace?Ma to vliv na tepelne ztraty?Jak to resi prisun cerstveho vzduchu (v panelaku asi nijak, protoze kuraci) vs. odsun pouziteho?jak jako funguje "rekupurace"? to má nějaký kompresor a výměníky co berou teplo ze vzduchu co jde ven a předávají vzduchu co jde dovnitř?
Názor byl 1× upraven, naposled 23. 1. 2023 15:09
Turbo větrák je větrák, který běží zjevně rychleji.Ano, je to řízená ventilace. Ventilaci řídí malý procesor.Ano, má to vliv na tepelné ztráty, protože všechno teplo jde fuč.Přísun vzduchu je zajištěn větrákem. Odsun vším, kudy to vylézt může.Rekuperace? Nevšiml jsem si, že by o tom v článku něco bylo.
rekuperaxci pisou lidi v komentarich
Celkem nesmysl, větrá se jinak. A v létě ke snížení teploty je potřeba také jednat jinak. V rodinném domě využijeme faktu že teplý vzduch stoupá vzhůru a přes noc otevřeme dole okno do plna, v dalším podlaží také (nejlépe na protější straně, u mně dveře na terasu), pro větší pohodlí jsou potřeba sklolaminátové sítě (okna, dveře). Bez ventilátoru bude takový průvan a posléze zima, že budete nuceni v parném létě si v noci obléknout svetry či zalézt pod peřinu. Samozřejmě je nutné větrat celou noc. Ze své zkušenosti mám v noci někdy i 13°C, v dny když je venku ve dne 33 - 37°C. Když ráno zavřete, skočí teplota o 2 - 3°C výš, ale v přízemí mám k večeru po většinu léta 21 - 23°C!V místnostech kde nechcete otvírat dveře či v horním patře aplikuji přes (celou) noc dokořán otevřené okno a v jedné polovině velký stojanový ventilátor asi 1 m od okna (namířený ven či lehce do strany ven) s výkonem aspoň 60W, běží celou noc a ráno mám podobné teploty, samozřejmě ve vyšším patře o nějaký °C vyšší.
Názor byl 3× upraven, naposled 23. 1. 2023 14:16
V noci 13 stupňů, když je venku 33? Výborně, a teď ten nápad už jen začít prodávat. To je ještě lepší než jaderná fúze 😀
Člověk co se naučil číst a rozumět psanému textu vidí že těch 33°C je venku ve dne (okna zavřená) a 13°C se dosáhne v noci, když teplota klesá. Ostatně o IQ už něco napoví i tvoje věta: "V noci 13 stupňů, když je venku 33?"Samozřejmě to jde jen když v noci klesne teplota k 10°C a ne když zůstane u 20°C, také je pokles postupný, tedy k ránu nejvíce, přesto průvan působí, že je chladno neboť silné proudění vzduchu ochlazuje více než nehybný vzduch!
Když je venku přes den 33 °C, tak v noci v našem klimatickém pásmu doma rozhodně 13 °C přes noc mít nebudete, to se s vámi vsadím, o co chcete. 😀
Za minulé léto jsem to zažil často, někdy jsem musel dávat větrák na menší otáčky (mám 6 voleb), záleží kam až spadne teplota v noci. Vtip je právě ve ventilátoru či větráním přes patro, s otevřeným oknem do plna přes noc se to nedá absolutně srovnávat. Když ale vidím přes noc větrat lidi pouze horním vyklopením, tak mi je to k smíchu, to opravdu moc vnitřek nezchladíte.V létě navíc na schodech mezi patry přes den zatahuji závěs, sice to není jako dveře, ale i to pomáhá, v zimě je naopak žádoucí nachytat teplo z přízemí. Různé triky s teplotou jsem ladil několik let, nejvíc pomohlo dát nové "schody" s průlezem - na půdu pod střechu - s velkou izolací (deskou) a trojitým těsněním + izolovat i průlez z obvodu (ovčí rouno, neparotěsná izolace, parotěsná izolace), nemáme zatím příliš dobrou izolaci střechy (v podstatě spíš žádnou) a v létě přes den se tlačilo z půdy pod střechou teplo do 1. patra.Mám štěstí že žiji na Vysočině a je tu v létě vždy o pár stupňů méně, když zůstane teplota přes noc venku na 20°C tak se moc teplota nedá snížit (plánuji do budoucna pro tyto případy využít tepelné čerpadlo - chlazení), také před bouřkou a na začátku bouřky je to v pytli, protože díky tlaku teplo nestoupá ale klesá.P.S.: toto léto se pokusím vyfotit teploty kterých dosahuji, když je vám to k neuvěření. Samozřejmě k dobrému chlazení potřebujete i teploměry venku (mám na skle) a vevnitř, jinak byste večer nevěděli kdy otevřít abyste si nepustili dovnitř teplo.
Názor byl 3× upraven, naposled 24. 1. 2023 12:12
Minulé léto bylo na počet tropických nocí spíše rekordní, takže jsme si nocí s 10°C moc neužili.Vaše výhoda bude zřejmě Vysočina. Tam mám zkušenosti s oblasti kolem Velké Bíteše, že se v noci opravdu ochladí trochu víc. Přesto tam moc nocí, kdy bylo v červnu, červenci a srpnu 10°C, moc nebude.Ale i tak, srazit vzduch v baráku na 20°C už je velice příjemné. Člověk to vnímá podle rozdílu, takže ze zkušenosti vím, že po přechodu z 26°C do 21°C měl najednou člověk pocit, jak je příjemně chladno.No a pak je tu ještě fakt, že větráte průvanem. To mate lidské smysly hodně, protože se potíme. Když nám proud vzduchu dostatečně rychle odpařuje pot z povrchu těla, tak se výborně ochlazujeme. A je pak docela i jedno, jak teplý ten vzduch vlastně je.
Tak je pravda že nejvíce chladných dní bylo v minulém roce v červnu a červenci, v srpnu už téměř ne (respektive jsem měl v srpnu často noční a nemohl jsem tak efektivně větrat) a navíc denní teploty beru přísněji, tedy přihlížím i k max teplotě na mém okenním teploměru (tedy když na něj svítí - mám na východě, jihu i západu - teploměr má paměť na min a max teploty), protože když jdete venku, tak nemůžete být jen ve stínu a teploty na Slunci také promlouvají do tepelného komfortu v místnostech. Ale nemusíme se spoléhat jen na vlastní paměť, zde jsou zachyceni teploty ve dne a v noci v mém městě (Havlíčkův Brod) v roce 2022 květen, červen, červenec a srpen (noční teploty minim dosahují samozřejmě k ránu a také já jsem netvrdil, že mám celou noc 13°C, ostatně při průvanu večer a v noci je vám v létě chladno už zhruba při 21°C a méně - a při těch 13°C k ránu už to bylo ledové):2022 KVĚTEN (HAVLÍČKŮV BROD, MAX A MIN)https://i.postimg.cc/rVNSrpsZ/snap-2023-01-28-... 2022 ČERVEN (HAVLÍČKŮV BROD, MAX A MIN)https://i.postimg.cc/NgSgk895/snap-2023-01-28-... 2022 ČERVENEC (HAVLÍČKŮV BROD, MAX A MIN)https://i.postimg.cc/rMPYmfv0/snap-2023-01-28-... 2022 SRPEN (HAVLÍČKŮV BROD, MAX A MIN)https://i.postimg.cc/PhN7jG7s/snap-2023-01-28-... Ostatně se můžete podívat na teploty ve vašem městě na tomto odkazu, dopředu je to předpověď a zpětně se to opravuje na skutečně dosažené teploty (zadejte vlastní město!):https://www.accuweather.com/cs/cz/havlíčkův-brod/1266...
Názor byl 3× upraven, naposled 28. 1. 2023 10:27
Pěkné, ještě by to ale chtělo krytku na ten ventilátor. Pokud bude na něj trochu šikmo pršet, bude kapky vody házet dovnitř.🙂
A samozřejmě nějaký filtr by byl také fajn, minimálně proti létajícímu hmyzu. Lépe pak hepa proti prachu.
Stačí zvýšit otáčky 😀😀
HEPA znizuje prietok vzduchu, resp. zvysuje naroky na ventilator. Bolo by zaujimave vypocitat/otestovat, ci by to s takymto malym turboventilatorom fungovalo.
My máme asi deset let lokální rekuperace, vyvrtaná díra skrz zeď, v ní tvarovaná vložka, která vnější vzduch ohřeje vzduchem vycházejícím a fouká do toho PC větrák.
wtf?
Neumim si to predatavit v praxi. Mame tichou rekuperacni jednotku v technicke mistnosti s tremi vyvody do loznice (2 na prisun vzduchu kvuli tomu, ze tam spime s detmi) a přestože mají vsechny nainstalovany tlumiče hluku a rozvodna skrin je take utlumena, je slyset při vyšším vykonu jemné ševelení, asi jako pri pootevřeném okne. Neni to nic otravneho, ale slyset to při úplném tichu a soustředění se na hluk proste je. Řešení je, že máme v loznici utlumeny výkon a pak není slyšet nic. Ale zase instalovat tohle do paneláku, tak pri tom hluku ze sídliště a od sousedu je nejakej ten decibelek uplne jedno.
Jeste dodam, ze nejradeji usynam v absolutním tichu a jsem na tom trochu ujetej. Nekomu to vadit nemusí.
Já zase v tichu neusnu.Dlouhá léta jsem usínal u metalu 🙂
U metalu bych asi usnul nudou taky.
Pacia sa mi Vase kutilske prispevky 😉Je to celkom zaujimavy napad.Este by ste mohli skusit tieto napady doplnit o integraciu s niektorym smart-home systemom, napr. cez z-wave a Home Assistent.Potom by sa to dalo pekne skombinovat aj s inym senzormi v dome.
Jinak ta "kytka" na videu vypadá jako fíkus drobnolistý (benjamin). Ten prý průvan nesnáší, až mu začnou padat listy, tak víte proč 🙂
Řízení přes mikrofon je dobré. Když začne v noci jeden chrápat, ventilátor se roztočí naplno a probudí i sousedy, jen chrápajícího ne.Řešení pěkné a ukazuje možnosti, jen v tomto případě je to kanon na vrabce.
Pokud vám nevadí tepelné ztráty stačí snad pootevrit okno. Jinak je třeba rekuperace. Vetrat je nutné 2 otvory pro přívod a odvod vzduchu. Pak stačí i slabší větrák. Jen Jedním otvorem v loznici vzniká rozdíl tlaku a pak vzduch proudi malo. Dále je nutné zajistit výměnu tepla. Líbí se mi využít akumulaci zdiva kdy střídavě měníte směr toku vzduchu.
Staci otevrit okno, to uz jsem psal minule. Na spani je stejne lepsi nizsi teplota. Kdyz uz clovek musi resit elektroniku a nejaka udelatka, tak co udelat automaticke otevirani/zavirani okna podle teploty a mnozstvi CO2?
co mně udělali balkón v přízemí, válí se mně jedno takové udělátko v šuplíku ... pokud by měl někdo zájem:https://www.voltio.cz/cs/okna-a-dvere/295-254-s...
Prosím já bych ho bral, řekněte podmínky.
no co já vím, fungující věci mívám ve zvyku prodávat za cca polovinu, takže 1.500 Kč? Provozoval jsem ho cca jeden rok, ale pak se družstvo rozhodlo namontovat lodžie a v přízemí nemám odvahu mít ventilačku přes den zavřenou jen "na motorek" (už kvůli pojišťovny).Důležité - počítal jsem s prodejem takže v ceně jsou nové samolepky pro uchycení na okno 🙂Když tak pište na radon zavináč seznam ...
Existuje, říká se tomu lokální rekuperace. Dvě jednotky, které se spřáhnou tak, aby každá fungovala opačně a nevznikal pod/přetlak ;)
jak to jako funguje, že to rekupuje? to má nějaké kompresory a výměníky co berou teplo ze vzduchu co jde ven a předávají vzduchu co jde dovnitř?
Afaik existuje systém, kdy vzduch z venku jde kolem trubky s vypouštějícím, takže se teplota přiblíží té vnitřní (předehřeje nebo zchladí). Ale v paneláku to asi reálné nebude...
Co jsem zběžně studoval, tak nasaje vzduch zevnitř do trubky, uvnitř trubky je nějaké žebrování, které se tímto vzduchem rychle ohřeje, pak se vzduch vypustí ven, nasaje se venkovní, chvíli se tam nechá, žebrování vrátí teplo tomuto vzduchu a jde do baráku. Efektivita samozřejmě ne tak velká jako centrálních instalací.
a v ideálním případě jsou jednotky dvě, proti sobě nha opačných stranách baráku a jsou synchronizované tak, že když jedna nasává, druhá vzduch vypouští.A žebrování se často řeší nějakou keramickou vložkou, která má spoustu děr pro zvětšení plochy a dobře akumuluje teplo.
A jaká je teda efektivita? Jak to řeší hluk z venku aby nebyl vevnitř?
Dělat díru do paneláku a ještě tam dávat hlučný 60dB větrák na fasádu. Sousedi musí být nadšení, to musí být slyšet. Nemluvě o tepelných ztrátách v zimě.Máte na to vůbec povolení? Pokud už můžete montovat na fasádu, tak bych zvolil raději klimatizaci s přívodem čerstvého vzduchu.
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 1. 2023 23:29
to snad panelák nebude, do panelu by nevyvrtali díru pro vzduchotechniku, ale jestli jo tak jsou borci :)
Do panelu se vrtat da, akorat to slysi vsichni v okoli 🙂
Mozna dalsi clanek bude o tom jak vyvrtat do panelu diru s pomoci AI tak aby o tom nevedeli sousede 😀
Mam v panelaku rekuperaciu uz par rokov. Medzi izbami vyvrtas v pohode a nie je to ani take hlucne (menej hlucne ako priklepova vrtacka) - mam ich 18x 10cm. Dieru do obvodovej steny je nelegalne vyvrtat za akychkolvek podmienok. Ja som vyuzil vetriacie otvory v kuchyni (2x 16cm). Pripadne sa da kupit specialny ram okna s otvormi. 2 diery su 100x lepsie ako jedna (aj ked je stiedava) a mali by byt dalej od seba. Pri 2 dierach vies vyuzivat funkcie ako pretlak alebo podtlak (napr ked varis spravis pretlak a cez ventilacku vytlacis pach von z kuchyne)To riadenie by chcelo spresnit. Ja mam target CO2 pod 1000. Pri 2 osobach to je cca 50m3/h. Pri 4 lahko nad 100m3/h
Názor byl 1× upraven, naposled 23. 1. 2023 08:43
Píšou, že je to v paneláku. V minulém díle byly i fotky z vrtání (spíš bourání).Určitě by bylo lepší si půjčit vrták, než to brát sbíječkou.O povolení jsem našel tuto stránku:https://www.svepomoci.cz/clanek/9484-zasah-do-nosn... . Je to tam v jedné odpovědi moc hezky vysvětlené. Za mě stačí povolení SVJ.Chybí jim tam nějaká klapka, která by uzavírala otvor, když se nevětrá.A rekuperace je sice dražší, ale určitě lepší cesta. A ty možnosti pro řízení jsou taky větší 🙂
Já co jsem hledal rekuperaci, protože bydlím v bažině a tak řeším absolutní vlhkost venku vs. vevnitř, tak jsem nenašel nic co bych pochopil jak vůbec funguje, všude jsem našel prostě nějaký bullshit, ale nikde nevysvětlovali jak prostě díra ve zdi a čtvereček dokáže předávat teplo a zároveň vyměnit vzduch.
Jak funguje rekuperace?Ten nejčastěji používaný princip je deskový protiproudý výměník.Tedy krabice, která je plná desek a škvírami mezi nimi proudí vždy čerstvý studený a odpadní teplý vzduch. No a navzájem si předají teplo.Samozřejmě to má i svá úskalí, jako je třeba kondenzace a její případné zamrzání. Tady jeden starší odborný článek. https://m.tzb-info.cz/vetrani-s-rekuperaci/6249...
o rekuperaci v clanku nic nevidim teda¨a pa jak tohle vlastne resi hluk z venku aby nesel dovnitr
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 1. 2023 13:35
Rekuperace ti neřeší vlhkost, ta slouží k šetření teplem v zimě při větrání a ke snižováňí teploty horkého vzduchu v létě. Nadměrnou vlhkost ti řeší odvlhčovače čiklimatizace. Neplést to dohromady.
a když dáš typickou levnou klimu co ma gree nebo panasonick 2kW kompresor, tak to je určitě lepší, ne? Kolik lidí v paneláku dává klimy s mitsubishi kompresory, které nejdou 95% času slyšet?
klimatizace s přívodem čerstvého vzduchu je co? To je nějaký husto hvac systém co bude stát tak půl milionu a víc, ne? To určo lidi v páneláku budou nechávat dělat.
My v paneláku máme běžně dvě díry ven, ve spížce, nahoře a dole, venku je mřížka. Mám to ucpané, táhne tama. 😉
Tak tam dej rekuperaci, návody na DIY stavbu jsou na YT.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.