V redakci využíváme pro termální infračervené snímky mobilní telefon CAT S62 Pro, který je vybaven senzorem FLIR Thermal Lepton 3.5 s vysokým rozlišením 160 × 120 px, teplotní citlivostí 0,05 K, spektrální rozsahem 8 až 14 µm, zorným úhlem 57° a snímáním teplot od -10 do až 450 °C. Tento telefon koupíte za 14 500 Kč.
Velkou výhodou infračervené kamery vestavěné přímo v telefonu je nejen to, že ji máte kdykoli při ruce, ale také se hodí přítomnost klasických fotoaparátů – telefon umí jejich obraz sloužit s obrazem ze snímače FLIR. Tím získáte k termální mapě i obrysy nebo pozadí reálného obrazu a snáze si tak identifikujete měřená místa.

Souboj koncepcí. Je lepší integrované řeešení, které je vždy po ruce, nebo modul, který připojíte k různým mobilům?
Jenže to by často nebylo vůbec potřeba, kdyby bylo rozlišením FLIR senzoru vyšší. Navíc čím blíže objektu budete, tím více se budou obryty od teplotní mapy rozjíždět, protože je teplotní snímač od fotoaparátu vzdálen. Samotný telefon je odolný model s už starším procesorem a průměrným displejem. Jeho reakce nejsou zrovna nejsvižnější a v aplikaci FLIR se obraz trhá, musíte se obrnit trpělivostí.
Termální kameru můžete ovšem mít v jakémkoli telefonu. Stačí si přikoupit USB-C modul. My jsme vyzkoušeli Topdon TCView TCL001, který se chlubí vysokým rozlišením 256 × 192 px, citlivostí 0,04 K, spektrálním rozsahem 8 až 14 µm a snímáním teplot ve vysokém rozsahu od -20 °C do 550 °C při dvou rozsazích.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně