Čtečka

Test čtečky e-knih Rakuten Kobo Clara Colour. Nejlevnější barevný e-ink má své mouchy

 • Barevný e-ink je hlavní předností čtečky Kobo
 • Líbit se bude také rozumná cena
 • Limitem je méně českého obsahu a horší komfort s nahráváním knih

Plusy

 • Nasvícený barevný e-ink
 • Kompaktní provedení
 • Podpora formátů EPUB i MOBI
 • Dlouhá výdrž baterie
 • Nízká cena

Minusy

 • Kobo Store má málo českého obsahu
 • Nahrávání e-knih jen přes kabel
 • Občas podivné formátování
7/10
Hodnocení

Mezi čtenáři knih jsou dlouhé roky populární zejména čtečky Amazon Kindle nebo PocketBook, v poslední době se však hodně hlásí o slovo i značka Kobo od společnosti Rakuten. Do redakce dorazila nová čtečka e-knih Rakuten Kobo Clara Colour, která hodlá zaujmout cenou a funkcemi.


Kobo Clara Colour


Design a zpracování

Čtečka je na pohled kompaktní a lehká, pohodlně se vejde do každé tašky a s trochou štěstí ji nacpete i do kapsy u pánských džín. Navíc se pohodlně drží, a to zejména díky vzorovaným zádům. Zde vyzdvihnu také voděodolnost IPX8, které znamená odolnost vůči vodě až do hloubky 2 metrů po dobu 60 minut. Pokud vám tak čtečka nechtěně při letních cestách spadne do vody, nemusíte mít strach. Nebo si klidně jděte číst do vany.

P3186266.JPGP3186258.jpgP3186276.JPGP3186273.JPGP3186270.JPGP3186263.JPG
Čtečka je kompaktní a lehká, takže skvěle padne do ruky a je ideálním společníkem na cesty. Trochu nepraktické je ale zapínací tlačítko na zádech.

Kobo Clara Colour nabídne povedený 6" e-ink s rozlišením 1448 × 1072 pixelů, resp. čtvrtinovým rozlišením 724 × 536 pixelů pro barevnou vrstvu (tzn. jemnost obrazu 300 ppi pro černobílou vrstvu, 150 ppi pro barevnou). Displej je plně dotykový a nasvícený. Při běžném čtení je tak text skvěle ostrý, barevné obrázky jsou tu spíše pro dokreslení atmosféry.

P3186262.JPGP3186277.JPGP3186279.JPGP3186280.JPGP3186264.JPGP3186265.JPG
Displej musím pochválit za jemný obraz i příjemné osvícení. Dokonce lze měnit i teplotu barev.

Nutno dodat, že se stále bavíme o e-inku a barvy jsou zde jemné a hodně mírné, takže nečekejte žádné syté barvičky, jaké znáte ze smartphonů a televizí. Ale dostačují k tomu, abyste barevně na domovské ploše odlišili obálky uložených knih, nebo si vychutnali ilustrace. Chválím, že displej má regulovatelný jas, ale i teplotu barev, která se mění buď ručně nebo automaticky dle času. Podporován je také tmavý režim, který dokáže zvýšit komfort při čtení za tmy.

V pokračování pro předplatitele také najdete

P3186289.JPGP3186291.JPGP3186290.JPGP3186293.jpgP3186295.JPGP3186298.JPG
Přibalený kožený kryt čtečku skvěle chrání nebo poslouží jako stojánek.

Ke čtečce jsem měl také značkový flipový kryt. Vy za něj budete muset připlatit (749 Kč), ale rozhodně to doporučím. Ne že by byl e-ink nějak zásadně zranitelný, ale cítil jsem se lépe, když jsem čtečku házel do batohu ochráněnou robustním krytem. Navíc se s ním lépe drží, lépe se s přístrojem manipuluje.

V zavřeném stavu je čtečka zavřená jako kniha. Po otevření můžete čelní část přehnout a magneticky připnout k zádům čtečky, nebo ji dle naznačených rysů složit do polohy stojánku. Pak si můžete přístroj pohodlně postavit třeba na stůl a nerušeně číst. 

Software a komfort čtení

Co se prostředí týče, bude vám připomínat jiné čtečky, pochválím plnou podporu češtiny. Vše začíná u domovské obrazovky, která se skládá z vaší knihovny stažených titulů a doporučení zajímavých novinek, které byste si mohli stáhnout. Čtečka Kobo má totiž i integrovaný obchod s e-knihami a audioknihami. Některé z nich jsou v češtině, ale jednoznačně dominuje anglojazyčný obsah.

IMG_3310.jpgIMG_3311.jpgIMG_3348.jpg
Skrze Kobo Store lze nakupovat elektronické knihy i audioknihy. Najít zde můžete i obsah v češtině.

To ale ničemu nevadí, do čtečky si totiž můžete nahrát obsah vlastní – přes kabel z počítače. Bohužel to je praktický jediný způsob alternativního nahrávání. Na možnost zasílání knih přímo od jiných prodejců e-knih jako třeba u Kindlu či Pockebooku zapomeňte. Dokonce není možné ani na čtečku poslat knížky e-mailem, i když je čtečka napárována k vašemu Kobo účtu s emailovou adresou.

IMG_3301.jpgIMG_3347.jpgIMG_3303 2.jpgIMG_3304.jpgIMG_3312.jpg
Prostředí čtečky Kobo Clara nabízí vaši knihovnu s podrobnými statistikami o knihách i různá nastavení displeje a čtečky. Nechybí dodatečné aplikace jako je Pocket (snadné poslání článku z webu na pozdější přečtení), či webový prohlížeč.

Kobo podporuje nejpoužívanější formáty PDF, ePub i Mobi, ale také méně časté a obrázkové formáty EPUB3, FlePub, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR. Není problém si na čtečce prohlížet obrázky, nebo uložené webové stránky. Z těch knižních formátů se mi ale jednoznačně nejlépe osvědčil ePub, který ve většině případů fungoval na jedničku, včetně podpory písem, změny velikosti apod. U Mobi se mi několikrát stalo, že byl text divně formátovaný.

att.omAJSDd4YuWxhyNIX7D3XC5F393XNz0oR6fXDT0KCNE (1).jpegatt.gZlSNLuYvNX5vUN3-mnQwaFVhAnThctSi1NItk4dPCM.png
Při testování jsem párkrát narazil na podivné formátování u knihy i článku z webu. Problém nevyřešila ani aktualizace softwaru.

Občas mi vadilo bylo podivné nastavení. Například ve výchozím stavu měla čtečka zapnuté číslování stránek pro ePub, přičemž čísla se mi zobrazovala i přes text v knize, což bylo velmi nekomfortní. Po chvíli hledání v nastavení šla tato funkce vypnout. Naopak mě potěšily široké možnosti formátování textu od změna fontu či velikosti písma až po řádkování, nastavení okrajů, zarovnání textu či konturu písma.

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: V USA budou prodávat plechovky s vodou vyrobenou hydropanely ze vzduchu a slunečního svitu

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , ,