Kancelářský balík LibreOffice vyšel ve verzi 25.2 a opět zlepšil kompatibilitu s formáty OOXML od Microsoftu. Když není dostupné písmo použité v dokumentu DOCX, náhradní variantu používá více konzistentně. Writer konečně správně čte značku drawingML při importu, díky čemuž vykresluje správně čáry.
LibreOffice 25.2 dále čte a zapisuje do formátu ODF 1.4. Vývojový tým naopak odstraní podporu Windows 7, 8 a 8.1, což jsou platformy, nad kterými se dávno zavřela voda. V tuto chvíli program ještě systémy podporuje, ale vysílá signál, že s tím skončí. Podporu odstraní hned následující letní verze 25.8.
Zpřehlednilo se sledování změn ve Writeru. Správa změn zvýrazňuje vybrané položky, takže se už v seznamu snad neztratíte. Můžete si i vybrat, jak se změny seřadí. Dále si nastavíte výchozí úroveň přiblížení dokumentu. Když ji použijete, použije se místo hodnot uložených v dokumentech. Po nastavení výchozího certifikátu mohou být dokumenty zase automaticky podepisovány.

Přehled novinek v LibreOffice 25.2
Calc má teď dialog na odstranění duplicitních záznamů. Uživatelsky příjemnější jsou průvodce přidáním funkce a postranní panel s funkcemi. Kontingenční tabulky, kontingenční grafy a automatické filtry dostaly do vínku možnosti ochrany obsahu. Na platformě macOS je podporována funkce Quick Look. Ve Windows se zase správně chová přibližování a posouvání na dotekových obrazovkách.
Motivy vzhledu se nastavují nezávisle na systémovém nastavení a nahrazují dosavadní přizpůsobení barev. Chcete-li, program se adaptuje aktuálnímu nastavení systému, tj. bude buď světlý, nebo tmavý. Zkusit můžete náhodný výběr barevného schématu. Díky novým možnostem může být prostředí programu tmavé, dokument světlý a na pozadí obrázek.

Vzhled si nastavíte do většího detailu
Připomeňte si také novinky v minulém hlavním vydání. LibreOffice 24.8 vyšly i nativně pro Windows na Armu. Nedávno oslavil 400 milionů stažení.
Zdroje: The Document Foundation Blog | What is Miklos hacking (1, 2)