Nekolik disku Seagate 16TB jsem nedavno koupil v Mironetu. Byly pomerne levne. Jeste jsem nemel cas je vybalit a nainstalovat. Kdyz zadam SN do https://www.seagate.com/support/warran...lacements/Dozvim se hlasku "This product was originally sold as a part of larger system. Please contact the system manufacturer......."Rekl bych, ze tahle samotna hlaska jeste nemusi nic znamenat.Jeden disk jsem rozbalil a zapnul. CrystalDiskInfo mi hlasi "Pocet zapnuti" 1x"Zapnuto hodin" 0hCoz jsou zcela ocekavane hodnoty. :)Ovsem SMART ukazuje take0x01 Pocet chyb cteni 440x04 Pocet spusteni/zastaveni 200x07 Pocet chybnych hledani 450x0C Pocet cyklu zapnuti/vypnuti 20Nemelo by taky i toto vsechno byt u noveho disku na nule?Co na tohle rikate?
Pokracovani.Tak jsem jeden disk vyzkousel v Linuxu pomoci smartmontoolssudo smartctl --scan-opensudo smartctl -l farm "disk z predesleho seznamu.... neco jako napr. /dev/sdc"A vypis FARM na me mimo jine vybafnul: Power on Hours: 23683Ach jo. :(
~3 roky provozu... to mozna tak domaciho NAS v RAID 1 na "zalohovani BD filmu"...
3 roky provozu, to mi pripada neakceptovatelne mnoho. To bych si netroufl dat nikam. Disky jsem vratil, bez problemu mi hned dali dobropis. Preferoval bych vymenu za jine, skutecne nove, ale to mi bohuzel splnit nemohli.Jinde na internetu jsem se docetl, ze pry techto starych roky jetych disku ma byt na ruznych evropskych trzich snad az kolem milionu, takze to vypada na slusne rozsahly pruser.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 2. 2025 18:09
Tak je mají prodávat jako důkladně testované 😉
Na refurb nemůžeš hodit cenovku jako na funglovku.Co je ale zásadní chyba článku, je že tam není uvedena informace, že se ty disky objevily i u certifikovaných distributorů značky, kteří jako nové disky smí prodávat výhradně nově vyrobené disky odebrané přímo od výrobce. Takže premisa, že "o tom nevěděli", nemůže obstát.
Pořád je tady možnost, že tyhle jeté disky levně koupil nějaký zaměstnanec, který je vyměnil za nové, nebo někdo, kdo k nim má přístup během dopravy. Záleží, jak má (velko)obchod nastavený režim práce se sériovými čísly a podobně. Opakovaně se mi z různých zdrojů stalo, že na dodacím listu místo SN bylo PN, nebo nějaká jiný random kód, co skladník sejmul čtečkou z krabice. Asi se to až tak nehrotí.
... a co na to Alza ktera tyto disky s 5letou zarukou prodava?
Tak keď má záruku 5 rokov kde je problém?
Záruku 5 let můžou mít, ale pokud někdo koupí disk jako nový a po půlroce mu odejde, tak jen ty zbytečné komplikace za to nestojí.
A Alza prodava tyhle znulovane disky? Jak to vite? Mate na to nejaky dukaz nebo je to jen klasicka domenka, aby se neco nepodstatneho reklo? 🙂
Názor byl 2× upraven, naposled 5. 2. 2025 17:46
No ja nevim, mam dva Seagate "recertified" disky a oba jsou na hromade, ktera ceka na odnos do recyklacniho dvora. Asi bych jim tu certifikaci nezral - ostatne Louis Rossmann ma podobny nazor.
Seagate HDD majú svoje sériové číslo a z tohto čísla sa dá zistiť, okrem iného, do kedy má disk záruku. Konkrétne pre ilustračný disk na obrázku je sériové číslo Z1E54932 a na stránkehttps://www.seagate.com/gb/en/support/...lacements/zistíme, že "Záruka vypršala 18. decembra 2015". Bolo by veľmi podozrivé, že tento disk mal len 60 zapnutí.
To je screenshot mého disku koupeného v roce 2011. Tehdy sloužil jen jako záloha k NASu, takže jsem jej připojoval minimálně. A pak pro něj neměl využití, protože jsem koupil nějaké větší modely.
Bral som to len ako ilustračný obrázok, ktorý by mal vzbudiť podozrenie, ak by som taký disk kupoval dnes.
Jen takova drobna poznamka pro redakci.CrystalDiskInfo zjevne cte pouze SMART, ale nepracuje udaji z FARM, ktere jsou specificke pouze pro Seagate. Pokud ve svem clanku zverejnite obrazek pouze s vypisem z CrystalDiskInfo, navic s doplnenou cervenou sipkou a v cervenem ramecku, tak to vypada, jakoze CrystalDiskInfo je schopen FARM precist a vypsany udaj je tedy spolehlivy. Nevim jak clanek pusobil na ostatni ctenare, ale prinejmensim ja jsem to po precteni clanku takhle pochopil. Dodatecne jsem ale zjistil, ze to zjevne neni pravda.Cesta, jak precist FARM je napr. v Linuxu pomoci smartmontools.Domnivam se, ze uspesne by nejspis bylo taky i pouziti SeaTools (diagnosticky sw od Seagate), ktere jsou jak pro Win, tak pro Lin. Nicmene, tohle je jen moje domnenka. Jsem linej to vyzkouset. :)
pod obrázkem je uvedeno "Počítadlo ve SMARTu je součástí každého moderního disku, dá se však resetovat", tj. je snad zřejmé, že to je ilustrační obrázek ...
Jak můžete ze sériového čísla poznat, kdy záruka skončila? Ta snad začíná tehdy, kdy jej někdo koupí. Pokud se to neregistruje u výrobce a nabízí něco navíc, což je možné. Nebo to je nějaký typ "doživotní" záruky?
To je zaruka kterou uplatnujete u prodejce. Prodlouzena zaruka se uplatnuje u vyrobce a tam se obvykle pocita od data uvedeni na trh nebo v pripade zbozi ktere se vyrabi po delsi dobu zhruba od data kdy vyrobek opustil fabriku.
"tam se obvykle pocita od data uvedeni na trh nebo v pripade zbozi ktere se vyrabi po delsi dobu zhruba od data kdy vyrobek opustil fabriku."To slysim prvne. Kdes to vzal?
zaruka podla serioveho cisla je "ochrana" pre vyrobcu pri dodani produktu distributorovi, s ktorym ma dohodnute ze napr. jemu bude riesit v pripade reklamacie produkty ktore maju 2,5-3 roky od datumu dodania + ak ma na ten reklamovany produkt doklad o kupe na koncoveho zakaznika a je to aj po tejto lehote 2,5-3 roky, tak mu reklamaciu uzna. Pretoze sa moze stat ked nie v eshope, tak v kamennom obchode - retazci, ze tam lezi nejaky tovar aj 3-4 roky a nasledne je predany a pokazi sa napr po 23 mesiacoch od kupy, tak ma produkt od dodania takmer 6 rokov (priklad), vyrobca distributorovi takuto reklamaciu uzna na zaklade prave toho blocku/faktury na koncaka. Uplne bezna prax v pripade distribucie elektroniky - pc prislusenstva. Niekde samozrejme to moze byt riesene formou kreditu na reklamacie ako "balik penazi" z objednavky noveho tovaru 1-10% hodnoty objednavky vam budeme reklamovat. a pod. Vacsinou vsak ide o jednotky percent, kde aj fakt smejdy maju mozno tak 3%.
aha, dík. Pak to na tom zmiňovaném webu výrobce může teoreticky psát, že záruka vypršela i když to člověk koupil třeba před rokem.
Ale to je mozna neco mezi vyrobcem a distributorem. Kdyz ale koncovy zakaznik koupi neco se zarukou 5 let, tak to je proste 5 let od nakupu. Jeste jsem nikde nevidel zadnou poznamku, ze se jedna o 5 let od data vyroby.
Ono to úplně zvláštní není. Mám ve správě několik kamerových systémů se šestnácti HDD a některé mají po pěti letech jen 5 zapnutí (pouze po restartu při updatu). Takže těžařům se při těžbě ten disk vůbec nemusí spustit,protože pokud pokud měli opravdu velké diskové pole (a to oni měli),tak ten disk celou dobu mohl spát.
To nie je nič nové, deje sa to už dlhšie pri rôznych výrobkoch 😃
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.