Před několika dny ohlášená akvizice dodavatele ERP systémů firmy J.D.Edwards větším konkurentem PeopleSoft byla doprovozena úvahou o tom, že konsolidační vlna může nyní pokračovat, že často, tak jako v dominu, jedna konsolidace vyvolá řetěz dalších. Neuplynul ani týden a už jsou zde další dvě velké zprávy.
Původně holandský producent ERP systémů, firma Baan, který kdysi patřila mezi dravé štiky trhu, se před několika lety dostala do problémů a koupila ji londýnská firma Invensys (v roce 2000 za 708 mil. dolarů). Invensys není softwarový výrobce – patří spíše mezi systémového integrátora soustřeďujícího se na průmysl (energetika, chemie, potravinářství, železnice atd.) s činností přesahující jen informační technologie, v podstatě jakékoli technologie jsou místem, kde je Invensys doma. Firmě se však v posledním roce nedařilo: poklesly tržby i zisk, cash flow je velmi nízký a zadlužení společnosti stále docela vysoké. Mezi aktivy firmy, kterým se zvláště nedařilo, byl i Baan, který utrpěl ztrátu 25 mil. liber. Invensys se tedy rozhodl Baan odprodat a nakonec za něj utržil jen 135 mil. dolarů, pětinu částky, kterou za něj před třemi lety dal. Kupcem Baanu je, jak v těchto případech bývá časté, finanční investor, který již před nějakou dobou získal další integrátorskou firmu SSA. Cílem tohoto typu vlastníka je v rozumné době zhodnotit investice, a u firem, které podávají špatné výsledky, bývají obvyklá dosti drastická opatření: propouštění, škrty v investicích, zužování produkčního programu. Někdy tato drastická léčba vyjde, jindy ne – cílem v tomto případě může být prodej celku velkému strategickému investorovi (kupř. Oracle, SAP, PeopleSoft atd.) nebo uvedení na burzu, pokud by se dařilo nad očekávání dobře.
Firmy SSA a Baan se v mnohém překrývají; jejich prioritou je průmysl, což je poměrně lukrativní segment, na který se jiné ERP společnosti příliš nespecializují. Zatímco SSA je silná v Americe, Baan v Evropě; noví vlastníci již dali najevo, že firmy rychle sloučí, což jistě povede k značnému propouštění. Specializace na průmysl by mohla být triumfem, a nadějná je rovněž nová a technologicky vyspělá verze hlavního software od Baanu („Gemini“), která má přijít na trh letos – SSA může pobídnout své zákazníky k upgrade, neboť firma sama zbrusu novou verzi svého produktu nemá. Celkem obě firmy mají dle vlastních informací 16 000 podnikových zákazníků, což je více než sloučený PeopleSoft s J.D.Edwards (11 000 zákazníků).
Jenomže konsolidační blesk, možná, udeří i do třetice. Společnost Oracle, v současné době druhá za SAPem v ERP oblasti, oznámila, že chce převzít společnost PeopleSoft (ano, přesně tu, která teprve před pár dny ohlásila, že sama převezme J.D.Edwards) za 5.1 miliardy. Pozoruhodné je na tom, že se jedná o tzv. nepřátelské převzetí (hostile bid), které se nevyskytuje příliš často. Nepřátelské převzetí, resp. nabídka nepřátelského převzetí spočívá v tom, že zájemce tuto nabídku zveřejní akcionářům cílové firmy, obvykle veřejně a bez jakékoli konzultace s managementem. Říká: chceme koupit vaše akcie; co budeme dělat s tou firmou a zejména s jejím managementem, už není vaše věc. Každému pokusu o nepřátelské převzetí vždy okamžitě silně oponuje management pohlcované firmy, protože ví, že udeřila jeho poslední hodinka – v tomto případě pro PeopleSoft je to zvláště bolavé, protože ještě před několika dny se zdálo, že jeho manažeři povýší (též platově), neboť se stanou šéfy větší firmy, a zpráva z dneška hovoří, že by zítra místo toho mohli být bez práce. Další zajímavostí na nabídce je, že se jedná o tzv. all-cash bid: Oracle, která má v bance 6 miliard dolarů, hodlá platit v hotovosti. Na tento typ nabídky obvykle akcionáři, zvláště pokud dostanou bonus k současné hodnotě akcií, rádi slyší. V tomto případě ale byl bonus (prémie) jen 6 %, což je málo; navíc po oznámení cena akcií PeopleSoftu vyskočila nahoru.
Je také nutno dodat, že tyto nabídky nepřátelského převzetí bývají často svým způsobem fingované a nezávazné, a jejich cílem je konkurenta oslabit a rozkolísat. Šéf PeopleSoftu Craig Conway se rozohnil a použil pro toto jednání výrazu „atrocious“, což je něco jako zvěrstvo a výraz se používá v přesném slova smyslu, tj. například pro genocidu a podobně. Conway řekl, že to je zvěrsky špatné chování od firmy, jejíž historie je plná zvěrstev. No, řekl bych, že pokud se nepřátelské převzetí uskuteční, tak nejvyšší židle v PeopleSoftu změní vlastníka velmi rychle; Conway ale hraje vabank. Larry Ellison, šéf Oraclu, na druhou stranu suše odvětil, že získání PeopleSoftu učiní z Oracle „okamžitě profitabilnější a konkurenceschopnější společnost“. Ellison, jak je jeho zvykem (vyjadřovat se přímo a bez diplomatických kliček) rovněž deklaroval, že nemá nejmenší záměr udržet PeopleSoft samostatný a že jej ihned začlení do struktur Oracle; navíc dodal, že se ještě podívá na to, jestli má vůbec smysl dokončit akvizici J.D.Edwards. Přeloženo do srozumitelného jazyka: nejde o PeopleSoft, tj. ani o jeho people, ani o jeho soft, ale o jeho zákazníky. Potvrzují to i velmi odlišné firemní kultury obou společností: Oracle je známá obchodní agresivitou a soustředěním na byznys, PeopleSoft vychází z akademického prostředí a blíží se spíše „starému“ Hewlett-Packardu.
Jestli jde o vážně míněnou nabídku (podobně vyřčená slova, i když je řekne nejvyšší boss firmy, nejsou nijak závazná), není vůbec zřejmé. Analytici dodávají, že podobný zmatek (a silná slova, která jej doprovázejí), mohou okamžitě zastavit byznys PeopleSoftu – zákazníci pozastaví objednávky „než se situace vyřeší“. PeopleSoft se zaručil pomoci strádajícímu J.D.Edwards finančně a nyní může mít sám problémy – Ellison ví, kam má bodnout.
Pokud by ke spolknutí PeopleSoftu Oraclem došlo, mapa trhu se opět změní. Na čele SAP, za ním, již s menší ztrátou, Oracle (musíme počítat jen divizi systémové integrace, ne databázový byznys Oracle). Dále pak dlouho, dlouho nic – Baan už je i po sloučení se SSA stále malý. Do hry se samozřejmě míchá i Siebel Systems, ale to je společnost dodávající jinak zaměřený software (CRM), je sporné, zda jej řadit do ERP branže nebo ne. Podle průzkumu AMR Research vychází tržní podíly ERP firem dnes následovně:
- SAP 36 %
- Oracle 13 %
- PeopleSoft 10 %
- J.D.Edwards 4 %
- Ostatní 37 %
Pokud ale dojde k velkému zemětřesení (2.-4. firma se sloučí a nedojde k úbytku zákazníků), bude už vypadat mapa trhu značně jinak:
- SAP 36 %
- Oracle 27 %
- Zbytek 37 %
Má se SAP bát? Jistě mu vyhovuje současná situace, kdy jsou jeho konkurenti roztříštění a nemohou se s ním měřit v investicích do vývoje, obchodu ani marketingu. Podobné akvizice ale bývají hodně komplikované, zvláště pokud jde o nepřátelské převzetí – znervóznělý zákazník může utéci, třeba právě k SAPu. A SAP jedná: okamžitě po spekulacích o trojnásobné fúzi svých rivalů vyhlásil, že spustí celosvětovou marketingovou kampaň, zaměřenou právě na přetažení zákazníků od své konkurence.